تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 9

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 9
دوره آموزشی
10 گام برای شناخت عادت های شخصی مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 24 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

10 گام برای شناخت عادت های شخصی

در جلسه نهم از دوره عشق ورزی می خواهیم به مساله عادت های شخصی بپردازیم. توجه داشته باشید که باید سعی کنید هر سوال را به دقت مطالعه کنید و آن ها را با طرف مقابلتان مطرح نمایید. قبل از شروع دوره لطفا بخش زیر را مطالعه کنید. اگر دستورالعمل را می دانید، سوال اول از جلسه عادت های شخصی را شروع کنید.


هدف جلسه: آشنایی مقدماتی با دوره عشق ورزی

پیش نیاز: این جلسه نیازمند پیش نیازی نیست و سعی شده است مطالب با زبانی ساده ارائه شود.

شرایط سنی: جوانان و بزرگسالان

نوع جلسه: خودآموزی

دستورالعمل:

دفتر یادداشت های خود را بردارید و یک لیوان آب یا یک فنجان چای تهیه کنید.

مکان آرام مورد نظر خود را در خانه یا جای دیگر پیدا کنید.

اگر دونفری این دوره را مطالعه کنید به نوبت سوالات را از هم بپرسید.

سعی کنید سوالات بعدی را نخوانید، در عوض تمام تمرکز خود را روی سوالی که اکنون می پرسید و پاسخ می دهید، قرار دهید.


اهداف و مشخصاتی که در بالا نیاز است را باید در این جلسه به دست آورید. چنانچه متوجه بخش یا مطلب نمی شوید لطفا به صورت کامنت در انتهای این جلسه مطرح کنید. سعی کنید در شرایط آرامش و بدون دغدغه با تمرکز به مطالعه این مطالب بپردازید. اگر دقت و روش مطالعه مناسبی ندارید از کتاب مهارت های مطالعه ای سنج استفاده کنید. در بخش زیر فهرست مطالب را برای شما آورده ایم:

گام ()- شناسایی عادت های خسته کننده

سوال اصلی- آیا عادت شخصی ای دارم که تو را خسته کند؟ اگر چنین است، آنها چه هستند؟

رفتارهایی اعم از گذاشتن لباس روی زمین یا فراموش کردن بستن در، همه ما عادت هایی داریم که می تواند تحریک کننده باشد. بیشتر این عادت ها خوش خیم و بی آزار هستند، اما این موارد کوچک هستند که می توانند به درگیری های بزرگتر تبدیل شوند. در به اشتراک گذاشتن این عادت های ناامید کننده با یکدیگر، توجه داشته باشید که بیشتر عادت های شخصی ما ناخودآگاه هستند، نه عمدی. در درخواست تغییر رفتار و یادآوری در مورد فراموش کردن تغییر در شریک زندگی خود، صبور باشید.

گام ()- گفتگو در مورد عادات آزار دهنده

سوال اصلی- چگونه باید به تو در مورد عادت ات، که آزارم می دهد اطلاع دهم؟

به جای نق زدن یا ناامید شدن، می توانید بفهمید که همسرتان چگونه ترجیح می دهد یک عادت تحریک کننده به او یادآوری شود. شوخ طبعی غالباً باعث سرخوردگی می شود، اما گاهی اوقات تنها یک کلمه یا درخواست مهربانانه کافی است. با هم بحث کنید که چگونه هر یک از شما می تواند از واکنش دفاعی یا منفعلانه در برابر درخواست برای رفع عادت شخصی جلوگیری کند.

گام ()- شناسایی عادت های بد پنهان شده

سوال اصلی- آیا عادت های بدی داری که احساس می کنی باید از من پنهان کنی؟

اگر سیگار می کشید، بیش از حد مجاز مشروب می نوشید، مواد اعتیاد آور تفریحی مصرف می کنید یا عادت دیگری دارید که می دانید همسرتان را ناراحت می کند، ممکن است نیاز باشد که این مسئله را از او پنهان کنید. پنهان کردن این حرف از طرف همسرتان نه تنها برای شما استرس آور است، بلکه می تواند به اعتماد و صمیمیت در روابط شما آسیب جدی برساند. اکنون زمان پاک شدن و درخواست حمایت از سوی همسرتان در اصلاح این عادات است. اگر شما آن طرفی هستید که برای اولین بار در مورد این عادات می شنوید، سعی کنید آن را درک کنید و مهربان باشید. این وضعیت ممکن است به حمایت یک متخصص روابط حرفه ای نیاز داشته باشد.

گام ()- تقویت عادت های مثبت

سوال اصلی- روی کدام عادت های مثبت می توانیم با هم کار کنیم؟

در مورد اهدافی که هرکدام در رابطه با سلامتی، تناسب اندام، بهره وری، بهداشت روانی، رشد شخصی، یادگیری و غیره داشته اید، با هم بحث کنید. کار با هم برای ایجاد عادت های مثبت باعث سرگرمی بیشتر و ایجاد انگیزه و پاسخگویی به اهداف خواهد شد. داشتن یک هدف مشترک پیوندهای روابط شما را نیز تقویت می‌کند.

گام ()- تغییر عادت های بد

سوال اصلی- چه عادت های رابطه بدی ایجاد کرده ایم که باید تغییر کند؟

هرچه راحت تر با یکدیگر زندگی می‌کنیم، آسان است که به عادت های بدی برسیم که برای سلامتی رابطه مفید نیستند. شاید شما به جای صحبت کردن یا نادیده گرفتن "تشکر" از یکدیگر، بیش از حد به طور خودکار تلویزیون تماشا کنید. شاید شما به جای جستجوی وقت با هم، به روال های جداگانه ای رسیده باشید. درباره این عادت های بد و اینکه هر دو برای تغییر آنها چه کاری باید انجام دهید، بحث کنید. 

گام ()- عادت های منفی فرزندپروری

سوال اصلی- چه عادت های فرزند پروری را ایجاد کرده ایم که ممکن است بر روابط ما تأثیر منفی بگذارد؟

اگر فرزند دارید، به راحتی می توانید به آنها اجازه دهید تا به مرکز توجه و وقت شما تبدیل شوند. هنگامی که فرزندان خود را در مقایسه با روابط خود ارجح تر قرار می دهید، در واقع هم به فرزندان خود و هم به ازدواج خود لطمه می زنید. اجازه دادن به کودک برای بیدار ماندن در ساعت های خواب، قطع گفتگوهای شما و ... نمونه هایی از تاثیرات منفی عادت های منفی فرزندپروری می باشد. به هر حال باید پرسید که چگونه هر دو باید عادت های فرزندپروری خود را تغییر دهید تا بتوانید ارتباط خود را بهبود ببخشید و مرزها و ساختار بهتری را برای فرزندان خود فراهم کنید؟

گام ()- الگوی مثبت برای فرزندان

سوال اصلی- چگونه با عادت های خود الگوهای مثبتی برای فرزندان، خانواده یا دوستان خود هستیم؟

عادت ها و رفتارهای شما به همه نشان می دهد که چه چیزی برای شما مهم است و چه نوع زوجی هستید. آیا شما انتخاب می کنید از طریق عادت های خود، الگوی مثبتی برای افرادی باشید که برای شما مهم هستند؟ با انتخاب عادت هایی که با هم و به طور جداگانه انجام می‌دهید، هر دو می خواهید چه پیام هایی به همه مخابره کنید؟

گام ()- شناسایی عادت های احساسی

سوال اصلی- آیا من عادات عاطفی دارم که شما را به پایین بکشاند یا احساس بدی به شما بدهد؟ اگر چنین است، آنها چه هستند؟

گیر کردن در تفکر و عادات احساسی که خود شکننده و منفی هستند آسان است. هرچه اجازه دهیم افکار منفی و حلقه زن آزادانه در ذهن ما حکمرانی کنند، این افکار بیشتر ریشه دوانده و منجر به احساس اضطراب، افسردگی و عصبانیت می شوند. گاهی اوقات ما نمی توانیم این الگو را در خود ببینیم، اما نزدیکترین فرد روزانه شاهد عادات عاطفی و ذهنی ماست - و او می تواند به این زهر آلوده شود. چگونه می توانید شخصی را که دوست دارید با عادات عاطفی بد خود آلوده کنید و برای شکستن چرخه چه کاری می توانید انجام دهید؟ 

گام ()- شناسایی رفتارهای ناراحت کننده

سوال اصلی- آیا با بهداشت و خود مراقبتی من راحت هستید؟ در غیر این صورت، چه چیزی باعث ناراحتی شما می شود؟

وقتی برای اولین بار عاشق می شویم، همه تلاش خود را می کنیم تا بتوانیم با ظاهر و بهداشت خود بهترین ظاهر شویم. هرچه که در روابط راحت تر می شویم و احساس راحتی بیشتری داریم "اجازه می دهیم موهایمان را بهم ریخته باشد" و اجازه می دهیم برخی حریم ها برداشته شود. دشوار است که به عزیز خود بگویید از برخی جنبه های مراقبت شخصی او آزرده شده اید و یا از او ناراحت هستید. با این حال، اگر این امر تمایل جنسی، علاقه و احترام به همسرتان را تضعیف می کند، باید به روشی مهربانانه و محبت آمیز با او در میان گذاشت.

گام ()- پذیرش زمینه های ناسازگاری

سوال اصلی- چگونه می توان زمینه های ناسازگاری با عادت های خود را بیشتر پذیرفت؟

برخی عادت های شخصی وجود دارد که یکی از آنها یا هر دوی شما تمایلی به تغییر آنها ندارید. شما نمی‌توانید در تمام رفتارهای خود کاملاً سازگار باشید و هر یک از شما باید آزادی داشتن عادت های مستقلی را که برای شما مهم هستند را احساس کنید. شاید همیشه قبل از خواب عادت به خواندن چند صفحه کتاب داشته باشید، اما همسرتان می خواهد چراغ را خاموش کنید یا ممکن است عاشق بازی های ویدیویی باشید، حتی اگر شریک زندگی شما این کار را اتلاف وقت تلقی کند. با هم گفتگو کنید که چگونه می توانید این قسمت از ناسازگاری را بپذیرید و احترام بگذارید. یک قدم جلوتر بروید و همسرتان را دعوت کنید تا با عادت شما همراه شود تا ببیند آیا ممکن است گاهی از آن ها لذت ببرد یا خیر.

توجه

 آیا اصلاح رفتاری در رابطه با عادات شخصی وجود دارد که بخواهید از شریک زندگی خود درخواست کنید؟چه اقدامات ویژه ای را برای بهبود عادت های خود و هم تغییر عادت هایی که نیاز به تغییر دارند انجام می دهید؟این موارد را یادداشت کنید و مشخص کنید که چگونه و چه زمانی این تغییرات یا اقدامات را شروع می کنید.

جمع بندی ای سنج

در جلسه نهم سعی کردیم تا به شما در رابطه با  شناخت عادت های شخصی نکات لازم را مطرح کنیم. همه افراد در زندگی شخصی خود می توانند درگیر یک سری عادت های شخصی باشند، حال زمانی که این افراد به زندگی زناشویی روی می آورند، طبیعتاً این عادت ها را هم می خواهند با خودشان وارد زندگی جدید کنند غافل از این که نمی دانند این عادت ها می تواند روابط با همسرشان را با مشکلات جدی روبرو سازد. بنابراین ضرورت دارد که در زندگی زناشویی به بررسی عادت های شخصی پرداخته شود. در جلسه بعدی به شناسایی اختلافات و تفاوت ها پرداخته و این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم.

آیا شما هم در زندگی زناشویی، درگیر عادت های شخصی خود یا همسرتان هستید؟ لطفا سوالات و یا ابهاماتی که در رابطه با این جلسه و یا کل دوره دارید را در کامنت پرسیده تا به آن ها پاسخ دهیم.

10 گام در ارتباط با مسائل اقتصادی و پول
10 گام در جهت مدیریت بحران های زندگی
10 گام برای شناسایی اهداف و آرزوها
عشق یک طرفه چیست؟
سبک عشق ورزی شما چه چیزی در مورد دوران کودکیتون میگه؟
رابطه افلاطونی چیست؟
وقتی رابطه شما صمیمیت لازم را ندارد چه کاری باید انجام دهید
270 سوال قبل از ازدواج که حتما حتما باید بپرسید !!!
هورمون عشق یا اکسی توسین چیست؟ راه های افزایش آن
سندروم قلب شکسته یا مرگ عاشقانه چیست؟!!

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
201 گام برای رسیدن به عشق
آزمون های مرتبط
مطالب مرتبط