تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

شروع تست MBTI | نسخه اروپایی

سامانه جامع آزمون MBTI


به سامانه جامع آزمون MBTI خوش آمدید.

لطفا برای استفاده بهتر از این سامانه به علائم راهنما توجه کنید. در زیر پس از معرفی مختصر تست MBTI، نحوه ورود به بخش های مختلف را برای شما توضیح داده ایم. خواهشمند است مطالب را به طور کامل مطالعه نمایید.


 

معرفی تیپ های MBTI تست آنلاین MBTI
اعتبارسنجی تست MBTI روابط تیپ های MBTI
اینفوگرافی های MBTI مقالات MBTI
تست های روانشناسی تست های روانشناسی

 

هدف از تست شخصیت MBTI این است که نظریه انواع تیپ های روانی توصیف شده توسط یونگ را در زندگی مردم پیاده سازی کند. به اعتقاد نظریه پردازان MBTI تفاوت های ظاهرا تصادفی در رفتار، کاملاً بر اساس یک قاعده و نظم است. بنابراین اختلاف اساسی مردم در شیوه هایی است که ترجیح می دهند دنیا را آنگونه درک و قضاوت کنند.

ما در سامانه جامع MBTI سعی می کنیم تا به طور کامل جنبه های مختلف این آزمون و ویژگی های تیپ ها را برایتان مشخص کنیم. در زیر مهمترین مطالب ارائه شده در سامانه جامع آزمون MBTI برای شما آورده شده است:

هشدار

 کلیه مطالب سامانه MBTI توسط تیم ای سنج طراحی، ترجمه و یا تالیف شده و در مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران با شماره پروانه 12533 ثبت شده است. هرگونه کپی برداری بدون نام ای سنج پیگرد قانونی دارد.

 

 

توضیحات مهم در رابطه با تست MBTI

در این بخش توضیحات مهم و کلیدی را در رابطه با تست MBTI ارائه می کنیم. ابتدا موارد کلی MBTI را گفته و پس از آن اعتبار، ویژگی ها و توانایی های تست MBTI را بررسی می کنیم. استفاده از MBTI شرایط و داشتن اطلاعاتی را می طلبد که در این بخش به مهمترین آن ها می پردازیم:

4 ترجیح اصلی تست شخصیت MBTI

در تست شاخص مایرز-بریگز هدف ایزابل بریگز مایرز و مادرش کاتارین بریگز، این بود که  افراد و گروه ها را بر اساس تفاوت هایشان تقسیم بندی کنند. آنها برای این کار دو هدف اصلی را در ساخت تست MBTI پیگیری کردند:

شناسایی ترجیحات اساسی هر یک از چهار جفت صفت مشخص شده در نظریه یونگ.

شناسایی و توصیف 16 تیپ شخصیتی که از تعامل بین ترجیحات اساسی ناشی می شود.

البته هدف ما در اینجا توضیح کامل نظریه مایرز و بریگز نیست. بنابراین برای مطالعه تئوری آن ها می توانید به بخش نظریه ها در مجله ای سنج مراجعه کنید. در واقع ما می خواهیم به طور خلاصه و مفید تست MBTI و معنی هرکدام از این واژه ها را شرح دهیم. همانطور که گفتیم 4 ترجیح اساسی وجود دارد. در هر کدام از ترجیحات اساسی دو حالت یا صفت وجود دارد که ما به طور معمول یکی را بیشتر می پسندیم. در ادامه این چهار ترجیح آمده است:

دنیای مورد علاقه یا سبک انرژی (Favorite world): آیا شما ترجیح می دهید روی دنیای خارج تمرکز کنید یا روی دنیای درونی خودتان؟ به مورد اول برون گرایی (E) و به مورد دوم درون گرایی (I) می گویند.

اطلاعات یا سبک تفکر (Information): آیا شما ترجیح می دهید اطلاعات را به همان صورت قابل لمس درک کنید و یا روی معنا و مفهوم مسائل متمرکز شوید؟ به مورد اول حسی (S) و به مورد دوم شهودی (N) می گویند.

تصمیم گیری یا سبک ارزشی (Decisions): آیا هنگام تصمیم گیری، شما ترجیح می دهید ابتدا به منطق و واقعیت ها نگاه کنید یا نیازهای مردم و شرایط آن ها برایتان در اولویت است؟ به مورد اول منطقی (T) و به مورد دوم احساسی (F) می گویند.

ساختار یا سبک زندگی (Structure): آیا در تعامل با دنیای خارج، ترجیح می دهید همه چیز بر اساس یک قاعده و نظم مشخص باشد یا ترجیح می دهید راحت و آسوده باشید؟ مورد اول  قضاوتی (J) و مورد دوم ادراکی (P) نامیده می شود.

16 تیپ شخصیت MBTI

با توجه به مواردی که گفتیم می توان نوع شخصیت تان را مشخص نمود. هنگامی که در مورد اولویت خود در هر گروه تصمیم می گیرید، نوع شخصیتی خود را دارید که می تواند به صورت یک کد چهار حرفی بیان شود.

تحلیلگران (Analysts)
       

 

دیپلمات ها (Diplomats)
       

.

محافظان (Sentinels)
       

.

کاوشگران (Explorers)
       

 

همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می کنید 16 تیپ وجود دارد که بر اساس ویژگی های مشترک آن ها در چهار دسته اصلی یعنی تحلیل گران، دیپلمات ها، محافظان و کاوشگران قرار می گیرد. در اینجا از توضیح اضافه در مورد هر تیپ خودداری می کنیم و برای آشنایی و اطلاعات کامل می توانید روی هر مورد کلیک نمایید.

نکته بسیار مهم

برخی از افراد ممکن است به طور دقیق ترجیح مشخصی نداشته باشند. به همین دلیل آن ها را نمی توان در یک تیپ مشخص دسته بندی نمود. در این حالت می گوییم آن ها آنتیپ و یا مولتی تیپ هستند.

چرا برخی از MBTI نتیجه نمی گیرند؟

برخی از افراد معتقدند که تست MBTI نمی تواند ویژگی های آن ها را به طور کامل نشان دهد. در این بخش سعی می کنیم برخی از دلایل این مسئله را بازگو کنیم. همچنین تست های اعتبارسنجی را به عنوان راهکاری برای افزایش دقت این ابزار پیشنهاد می کنیم. در نهایت برای کسانی که ممکن است از این تست نتیجه نگیرند و یا نیاز به بررسی های بیشتری دارند آزمون های مهم پیشنهاد شده است.

آنتیپ چیست؟

همانطور که می دانیم تست شخصیت MBTI برای تیپ شناسی است. تیپ به معنای مجموعه خاصی از صفات طبقه بندی شده شخصیت است که باعث می شود یک فرد به طور کلی رفتارهای قابل پیش بینی را ارئه دهد. اما آیا همه افراد دارای تیپ شخصیتی مشخصی هستند؟ جواب ما خیر است. برخی از افراد تنها رگه هایی از تیپ ها را داشته و به طور دقیق آن ها را نمی توان در یک دسته مشخص قرار داد. به همین دلیل است که تفسیر ارائه شده در تست MBTI برای برخی از افراد بی معنی و غیر واقعی است. این به معنای غلط بودن تست MBTI نیست در واقع هدف این آزمون تیپ شناسی است. بنابراین پر واضح است که نتواند افرادی که تیپ نیستند را به درستی شناسایی کند.

مولتی تیپ چیست؟

مولتی تیپ یا تیپ های چند گانه افرادی هستند که در یک یا چند مورد از ترجیحات در نقطه ثقل یا مرکزی قرار می گیرند. به عنوان مثال نمرات حسی (S) و شهودی (N) آن ها بسیار به هم نزدیک است. این افراد همان کسانی هستند که می گویند نتایج تست ما در آزمون دهی مختلف تغییر می کند. مثلا یکبار INTJ شده اند و بار دیگر ISTJ برای آن ها آمده است. توجه داشته باشید در این حالت 3 خطا برای کاربران و حتی متخصصان پیش می آید.

خطای اول- احتمالا تفاوت در نتایج تست به خاطر عدم اعتبار تست MBTI است.

خطای دوم- احتمالا آزمون دهنده با بی دقتی جواب داده و یا نتوانسته است به درستی سوالات را متوجه شود.

خطای سوم- احتمالا تیپ شخصیتی آزمون دهنده تغییر کرده است و این به علت ماهیت قابل تغییر شخصیت است.

باید بگوییم که شاید آزمون دهنده خطا کند و یا در ترجیهاتش تغییر رخ دهد، اما به طور معمول به ویژه وقتی که در یک بازه زمانی مشخص به این آزمون پاسخ می دهیم، علت تفاوت ها می تواند مولتی تیپ بودن باشد. در مورد خطای نوع اول هم به برخی از متخصصان حق می دهیم. شاید به خاطر ضعف اعتبار یا به عبارتی پایایی این تست این اتفاق رخ داده است. اما فراموش نکنید هیچ آزمونی کامل نیست و نتایج بررسی علمی کاربران ما و مصاحبه با آن ها در ای سنج نشان می دهد که این آزمون واقعا برای برخی از افراد توصیف مناسب و دقیقی ارائه می دهد.

بنابراین همانطور که گفتیم ممکن است برخی از افراد آنتیپ یا مولتی تیپ باشند و در نتیجه تست MBTI نتواند برای آن ها راهگشا باشد. متخصصین ای سنج برای بررسی این قضیه 16 تست مجزا طراحی نموده اند که توسط آن می توانید تیپ خود را اعتبار سنجی نموده و شدت آن را در خود بسنجید. 

 

 

آیا مطمئن نیستید که چه تیپ شخصیتی دارید؟ مراحل زیر را دنبال کنید:

وارد تست MBTI شده و از آنجا نسخه اروپایی این آزمون را انجام دهید.

پس از مشخص شدن تیپ تان برای اعتبار سنجی وارد بخش زیر شوید:

ورود به بخش اعتبار سنجی 

 

 

سوالی که ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که اگر واقعا تیپ نیستیم و یا به علت چندتیپی بودن نمی توانیم از توضیحات تیپ خود حداکثر استفاده را نماییم، پس تکلیف چیست؟ پاسخ ما این است که از تست رگه های شخصیت استفاده کنید. یکی از معروف ترین این آزمون ها تست شخصیت شناسی کتل است که رگه های عمقی و ویژگی های خاص تری را در افراد مورد سنجش قرار می دهد. برای انجام این به لینک زیر مراجعه نمایید:

تست 16 عاملی شخصیت کتل 

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم ممکن است برخی از MBTI نتیجه نگیرند. علاوه بر این باید دانست که صرفا تکیه بر یک تست برای ارزیابی نمی تواند ملاک خودشناسی باشد. ما سعی می کنیم در سامانه جامع تست های تکمیلی و مورد نیاز برای سنجش شخصیت و سایر جنبه های روانی را آورده و توضیح دهیم. برای ورود به این بخش می توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

تست های مرتبط با MBTI 

 

 

راهنمای استفاده از سامانه جامع MBTI

 

در این بخش برای راحتی بهتر از سامانه جامع تست MBTI سعی می کنیم تا به طور خلاصه نحوه استفاده از این سامانه را به شما آموزش دهیم. برای این منظور به راحتی و از بخش بالایی می توانید وارد قسمت های مختلف شوید. البته سعی کرده ایم که درون کلیه متن ها نیز دسترسی به قسمت های مختلف را تسهیل نماییم. جهت استفاده بهتر لطفا به تصویر زیر مشاهده و توضیحات زیر آن را ملاحظه نمایید. 

راهنمای سامانه MBTI (1)

 

(1) منوی بالایی برای ورود به سامانه جامع MBTI است. از این نوار برای ورود به سامانه های دیگر نیز می توان استفاده نمود.

(2) در این بخش می توانید به سه بخش اصلی سامانه جامع MBTI دسترسی داشته باشید. در بخش اول 16 تیپ به صورت جداگانه آورده شده اند. در بخش دوم می توانید وارد روابط بین تیپ ها شوید. در بخش چهارم نیز تست های اختصاصی برای تیپ ها قرار دارند.

(3) پس از اینکه روی بخش مربوطه در لاین وسط کلیک نمودید می توانید در بخش بعدی یا لاین سوم تیپ مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

(4) در بخش "همه" شما می توانید به پیج اصلی مربوط به همه تیپ ها مراجعه کنید.

توجه- لطفا دقت کنید که در بخش روابط تیپ ها لاین چهارم نیز وجود دارد. در لاین چهارم می توانید ارتباط تیپ انتخاب شده را با هریک از 16 تیپ دیگر مشاهده نمایید. تصویر زیر در حالت روابط بین تیپ ها را نشان می دهد:

 

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید در بخش ارتباطی ها می توانید ابتدا روی قسمت (1) یعنی روابط بین تیپ ها کلیک کنید(در این مثال تیپ INTJ). سپس در مرحله (2) تیپی که مد نظرتان است را انتخاب می کنید. در مرحله (3) از بین 16 تیپ یعنی در لایه چهارم تیپ دوم را انتخاب می کنید. توجه داشته باشید که با کلیک روی قسمت "همه" در لاین چهارم می توانید به صفحه اصلی رابطه تیپ مدنظر خود (در اینجا INTJ) با سایر تیپ ها بروید.

زمانی که وارد تیپ های شخصیتی می شوید، برای هر مورد 10 بخش مجزا وجود دارد. با کلیک روی هر قسمت می توانید توضیحات مربوط به آن را مطالعه کنید. لطفا به تصویر زیر توجه کنید:

بخشی که با رنگ قرمز مشخص شده است مربوط به 10 جنبه شخصیت می باشد. به عبارتی در قسمت اول توضیحات کلی در مورد تیپ مربوطه ارائه می شود. سپس در سایر قسمت ها می توانید نقاط قوت، نقاط ضعف، استرس ها، انگیزه ها، سبک کاری، زندگی شغلی، روابط حرفه ای، روابط عاشقانه و افراد مشهور مرتبط با تیپ خود را ملاحظه نمایید. توجه داشته باشید که این قسمت در حالت موبایل به صورت زیر بوده و بالای تصویر قرار می گیرد.

علاوه بر مواردی که گفته شد برای دسترسی بهتر به اطلاعات جامع در مورد تیپ شخصیتی خود می توانید به بخش اختصاصی تیپ شناسی مجله مراجعه کنید. در این بخش راهنمایی کامل برای شناخت هر تیپ شخصیت ارائه شده است که به شما کمک می کند تا بهتر از مطالب MBTI در سایت ای سنج استفاده کنید.

 

سایر خدمات سامانه جامع MBTI

 

در سامانه جامع علاوه بر مواردی که در بالا دسترسی به آن ها توضیح داده شد، خدمات وابسته و جانبی دیگری وجود دارد که در زیر توضیح و لینک دسترسی به آن ها را خواهیم آورد:

اینفوگرافی ها و خلاصه تیپ های شخصیت

برای راحتی بهتر در مجله ای سنج ما برای شما خلاصه تیپ های شخصیتی را در بخش مجزایی به عنوان اینفوگرافی تیپ های MBTI قرار داده ایم. برای بازدید از این بخش می توانید روی تصویر زیر یا اینجا کلیک نمایید.

 

ویدیو تیپ های شخصیت

در این بخش با 16 فرد از تیپ های شخصیتی MBTI صحبت کرده ایم. با استفاده از این ویدوها می توانید ویژگی های اصلی هر تیپ شخصیتی را از زبان خود او ملاحظه نمایید. برای ورود به بخش ویدیوهای تیپ های شخصیت روی عکس زیر و یا اینجا کلیک نمایید.

ویدیوهای MBTI

 

مجموعه مقالات تست MBTI

در این بخش جدیدترین موضوعات و مطالعات در حوزه MBTI تالیف یا ترجمه شده و در اختیار مخاطبان قرار می گیرد. برای ورود به این بخش می توانید روی تصویر زیر و یا اینجا کلیک نمایید.

 

رابطه تیپ های شخصیت

در این بخش 16 دسته بندی مجزا برای رابطه هر تیپ شخصیت با سایر تیپ ها تدوین شده است. با کلیک بر روی هر مورد می توانید وارد صفحه ارتباط تیپ مورد نظر با سایر تیپ ها شوید.

بخش ارتباطی INTP 
بخش ارتباطی INTJ
بخش ارتباطی INFP 
بخش ارتباطی INFJ
بخش ارتباطی ISTP
بخش ارتباطی ISTJ
بخش ارتباطی ISFP
بخش ارتباطی ISFJ
بخش ارتباطی ENTP
بخش ارتباطی ENTJ
بخش ارتباطی ENFP
بخش ارتباطی ENFJ
بخش ارتباطی ESTP
بخش ارتباطی ESTJ
بخش ارتباطی INTP
بخش ارتباطی ESFJ

 

دوره آموزشی MBTI

جهت راحتی کار و به منظور آموزش تیپ های شخصیت می توانید به دوره 16 جلسه ای آشنایی با تیپ ها در بخش آموزش مجله روانشناسی ای سنج مراجعه کنید. در این دوره هر تیپ به طور خلاصه معرفی و در نهایت مهمترین بخش ها و لینک ها برای یادگیری بهتر جنبه های مختلف 16 تیپ شخصیت آمده است. برای ورود به این بخش اینجا را کلیک کنید.

 

 

رفتن به صفحه اصلی سامانه DISC کلیک نمایید

  صفحه اصلی تست دیسک

 

مهمترین سوالات شما

در بخش زیر سعی می کنیم به مهمترین سوالات شما در رابطه با تست MBTI پاسخ دهیم. کارگروه MBTI در سایت ای سنج در تلاش است تا به طور مداوم مهمترین سولات شما را به این قسمت اضافه نماید.

(1) تست MBTI بر چه اساسی تهیه شده است؟

نمایش جواب

این آزمون بر اساس نظریه شخصیت یونگ و توسط دو روانشناس برجسته یعنی مایرز و بریگز ساخته شده است. تست MBTI علاوه بر در نظر گرفتن جنبه های نظری به صورت کاربردی نیز توسط شرکت های معتبر بین المللی مورد استفاده قرار گرفته است.

(2) چرا باید از سامانه MBTI استفاده کنم؟

نمایش جواب

سامانه MBTI با ارئه خدمات رایگان در حوزه شخصیت شناسی به شما کمک می کند تا اطلاعات کاملی در مورد تیپ های شخصیت کسب نمایید. لازم به ذکر است که محتوای این سامانه متناسب با آخرین تحولات و مطالب جدید توسط کارگروه MBTI ای سنج به روز رسانی می شود. این سامانه به شما کمک می کند تا با شناخت بهتر خود بتوانید گام موثری برا خودشناسی بردارید.

(3) چه خدماتی در این سامانه ارائه می شود؟

نمایش جواب

در سامانه MBTI شما می توانید در بخش های 10 گانه هر تیپ شخصیت اطلاعات جامعی را به دست آورید. همچنین به شما کمک می کند تا ارتباط بین تیپ های شخصیت را به صورت دو به دو بررسی کنید. بعلاوه ما برای شما آزمون های اختصاصی هر تیپ را قرار داده ایم تا بتوانید تیپ شخصیتی خود را اعتبارسنجی نمایید.

(4) آیا تست شخصیت MBTI دقیق است؟

نمایش جواب

توجه داشته باشید که این تست بین المللی بوده و اعتبار آن در پژوهش های مختلف بررسی شده است. اما همانطور که در متن نیز به آن اشاره کرده ایم تست MBTI برای تیپ شناسی است و رگه ها و صفات عمقی شخصیت را به خوبی تشخیص نمی دهد. بنابراین در کنار این تست لازم است برای ارزیابی شخصیت از آزمون های دیگری نظیر تست شخصیت کتل، تست شخصیت نئو و سایر آزمون های معتبر دیگر استفاده نماییم.