لوگوی ای سنج ورود و ثبت نام
داشبورد
پروفایل من
آزمون های من
گردش حساب
امتیاز من
خروج
ورود در سایت
ثبت نام در سایت

تست شخصیت شناسی مایرز - بریگز | آنلاین (MBTI)


تست MBTI در این سایت کاملا رایگان است و توصیه می کنیم حتما یکبار آن را تجربه و از تفسیرهای جامع و تخصصی آن استفاده نمایید.

چهار مولفه اصلی در تست شخصیت MBTI : 

تست شخصیت شناسی شغلی

تست شخصیت شناسی شغلی و تحصیلی MBTI در بسیاری از مراکز مشاوره مورد استفاده قرار می گیرد. آیا تا به حال شنیده اید که فردی شخصیت خود را با برچسب INTJ یا ESTP توصیف نماید؟ آیا از خود سؤال کرده اید که این کدها که شبیه رمز چهار رقمی می باشد، چیست؟ آنچه این افراد برای شناخت خود به آن مراجعه نموده اند نوع شخصیت آنها براساس شاخص Myers-Briggs (MBTI) است. تست شخصیت مایرز بریگز یک ابزار خودگزارشی است که برای شناسایی نوع شخصیت، نقاط قوت و ترجیحات شخصی طراحی شده است. این پرسشنامه توسط ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز بر اساس کارشان با نظریه کارل یونگ در مورد شخصیتها تهیه شده است. این تست از شهرت بالایی برخوردار است و در آمریکا تقریبا دو میلیون نفر سالانه از آن برای خودشناسی استفاده می کنند.

امروزه تست شخصیت MBTI یکی از پرکاربردترین ابزارهای روانشناختی در جهان است.

بررسی اجمالی تست شخصیت شناسی MBTI

براساس پاسخ سوالات موجود، افراد به عنوان یکی از 16 نوع شخصیت شناخته می شوند. هدف MBTI این است که به پاسخ دهندگان اجازه دهد شخصیت خود را در جنبه های مختلف از جمله نقاط قوت ، ضعف ، ترجیحات شغلی، سازگاری با افراد دیگر و ... بیشتر کشف و درک کنند. نوع شخصیتی هیچ فردی "بهترین" یا "بهتر" از شخصیت های دیگر نیست. این ابزاری نیست که به دنبال اختلال عملکرد یا ناهنجاری باشد. در عوض ، هدف آن صرفا  کمک به شما به منظور یادگیری بیشتر در مورد خودتان است. این پرسشنامه از چهار مقياس مختلف تشكيل شده است:

 

برونگرایی (E) - درونگرایی (I)
دوگانگی برونگرایی-درونگرایی برای اولین بار توسط یونگ در تئوری شخصیت خود به عنوان روشی برای توصیف چگونگی پاسخ و تعامل مردم با دنیای اطراف خود مورد بررسی قرار گرفت. در حالی که این اصطلاحات برای اکثر مردم آشنا است ، شیوه استفاده از آنها در اینجا تا حدودی با کاربرد محبوب آنها متفاوت است. برونگراها "بیرونی" هستند و تمایل به عمل گرا بودن دارند ، از تعامل اجتماعی مکرر لذت می برند و بعد از گذراندن وقت با دیگران احساس انرژی می کنند. درونگرایان "به سمت درون" هستند و تمایل دارند که به فکر کردن بپردازند، از تعامل های اجتماعی عمیق و معنادار لذت ببرند. همه ما تا حدودی برون گرایی و درون گرایی را در صحنه زندگی به نمایش می گذاریم، اما در بیشتر ما یک جنبه غالب بوده و یا اولویت بیشتری دارد.

IE

 

حسی (S) - شهودی (N)
این مقیاس شامل بررسی چگونگی جمع آوری اطلاعات از دنیای اطراف خود است. درست مثل برونگرایی و درونگرایی ، همه افراد بسته به موقعیت، مدتی را صرف حس کردن یا شهود کردن می کنند. براساس تست MBTI ، مردم تمایل دارند برای جمع آوری اطلاعات یک مورد را بیشتر به کار گیرند. افرادی که حسی هستند توجه زیادی به واقعیت دارند ، به ویژه به آنچه می توانند از حواس پنجگانه خود درک نمایند. آنها تمایل دارند که روی واقعیت ها و جزئیات تمرکز کنند و از تجربه عینی لذت ببرند. کسانی که شهود را ترجیح می دهند بیشتر به مواردی مانند الگوها و برداشت ها توجه می کنند. آنها از تفکر درباره مسائل و جنبه های انتزاعی لذت می برند.

SN

 

منطقی (T) - احساسی (F)
این مقیاس به نحوه تصمیم گیری افراد براساس اطلاعاتی که از عملکردهای حسی یا شهودشان جمع آوری می شود، متمرکز شده است. افرادی که تفکر را ترجیح می دهند بیشتر بر واقعیت ها و داده های عینی تأکید می کنند. آنها هنگام تصمیم گیری گزینه های سازگار ، منطقی و غیر فردی را در نظر می گیرند. کسانی که سبک احساسی دارند در تصمیم گیری به هنگام رسیدن به نتیجه به احتمال زیاد افراد و احساسات را در نظر می گیرند.

TF

 

قضاوتی (J) - ادراکی (P)
مقیاس نهایی شامل چگونگی تمایل مردم به مقابله با جهان است. کسانی که به سمت قضاوت تمایل دارند، ساختار و تصمیمات محکم را ترجیح می دهند. افرادی که بر اساس ادراک عمل می کنند بازتر ، انعطاف پذیر و سازگار تر هستند. این دو گرایش با مقیاسهای دیگر تعامل دارند.

JP

 

شما در کدام طیف شخصیتی هستید؟؟؟
برونگرا یا درونگرا؟؟       ادراکی یا قضاوتی؟؟
منطقی یا احساسی؟؟        حسی یا شهودی؟؟

پس از ارزیابی فرد در چهار جفت صفت، هر نوع شخصیتی با کد چهار حرف خود فهرست می شود:

mbti

چرا تست شخصیت MBTI  ابزاری مهم برای ارزیابی شخصیت است؟

گرفتن شاخص شاخص Myers-Briggs Type می تواند بینش زیادی در شخصیت شما ایجاد کند، به همین دلیل است که این ابزار بسیار محبوب شده است. حتی بدون در اختیار داشتن پرسشنامه کتبی، احتمالاً می توانید بلافاصله برخی از این ویژگی ها را در خودتان تشخیص دهید. طبق گفته بنیاد مایرز و بریگز ، لازم است به یاد داشته باشید که همه انواع برابر هستند و هر نوع دارای ارزش است. برای مثال هنگام کار در موقعیت های گروهی در مدرسه یا محل کار ، به عنوان مثال شناخت نقاط قوت خود و درک نقاط قوت دیگران می تواند بسیار کمک کننده باشد. وقتی در تلاش هستید پروژه خود را با سایر اعضای یک گروه به اتمام برسانید ، ممکن است متوجه شوید که برخی اعضای گروه در انجام اقدامات خاص ماهر و با استعداد هستند. با شناختن این اختلافات ، گروه می تواند وظایف بهتری را تعیین کرده و در دستیابی به اهداف خود با هم همکاری کنند. 

تست شخصیت MBTI را در ای سنج با تفسیر کامل و متفاوت تجربه کنید.

چرا تست شخصیت MBTI  نسبت به تست های شخصیت دیگر متفاوت است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اولا آزمون MBTI  صرفا یک "تست" به معنای واقعی نیست!! پاسخ صحیح یا غلط وجود ندارد و یک نوع شخصیتی در آن بهتر از نوع دیگر نیست. هدف از این شاخص ارزیابی سلامت روان یا ارائه هر نوع تشخیص نیست. همچنین بر خلاف بسیاری از انواع دیگر ارزیابی های روانی، نتایج شما بر خلاف هیچ هنجاری مقایسه نمی شود. هدف این ابزار به جای بررسی نتایج در مقایسه با نتایج سایر افراد، ارائه اطلاعات بیشتر در مورد شخصیت منحصر به فرد خود شماست.

 

تست شخصیت شناسی  MBTI در ای سنج

از آنجا که شاخص نوع شخصیت Myers-Briggs نسبتا آسان است ، به یکی از محبوب ترین ابزارهای روانشناختی تبدیل شده است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که نسخه های زیادی از MBTI به صورت آنلاین در دسترس است ، باید توجه داشت که برخی از آن ها غیر رسمی و نسخه های کامل نمی باشد که تفاسیر و نمره گذاری آن توسط افراد غیرمتخصص تدوین می شود. نسخه فعلی شاخص Myers-Briggs Type بر اساس فرم 87  سوالی متناسب با نسخه اروپایی این ابزار است. برای هر سوال، دو گزینه متفاوت وجود دارد که مخاطب باید آن را انتخاب کند. در نظر داشته باشید MBTI واقعی باید توسط یک روانشناس متخصص و مجرب مورد استفاده قرار گیرد. تیم ای سنج با بهره گیری از روانشناسان متخصص بر آن است تا در نسخه آنلاین بهترین اطلاعات مورد نیاز جهت خودشناسی را به شما ارائه دهد. برای تدوین این تست و همچنین ارائه راهکارهای دقیق و علمی رواشناسان ای سنج ماه ها زمان گذاشته اند. شما نیز می توانید با نقطه نظرات خود و همچنین انتقادات و پیشنهادات سازنده تان این تیم را در هرچه بهتر نمودن ابزارهای سنجش و اندازه گیری یاری رسانید.

 

 

 


شــروع آزمون    رایگان

اشتراک گذاری

هزینه آزمون : رایگان
زمان تقریبی : 20 دقیقه
تعداد سوالات : 87 سوال
دسته بندی : آزمون های شغلی و سازمانی, آزمون های شخصیت
برچسب ها : تست روانشناسی, تست روانشناسی آنلاین
رده سنی : بزرگسالان , نوجوانان
بازه سنی : 15 و بالاتر
تعداد دفعات انجام شده : 40091
تعداد نظرات :
79


شماره تماس : 02144483904
آدرس ایمیل : info [ at ] esanj.ir