تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 8

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 8
دوره آموزشی
10 گام برای افزایش صمیمیت عاطفی مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 29 فروردین 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

10 گام برای افزایش صمیمیت عاطفی

در جلسه هشتم از دوره عشق ورزی می خواهیم به مساله صمیمیت عاطفی بپردازیم. توجه داشته باشید که باید سعی کنید هر سوال را به دقت مطالعه کنید و آن ها را با طرف مقابلتان مطرح نمایید. قبل از شروع دوره لطفا بخش زیر را مطالعه کنید. اگر دستورالعمل را می دانید، گام اول جلسه "10 گام برای افزایش صمیمیت عاطفی" را شروع کنید.


 هدف جلسه: آشنایی مقدماتی با دوره عشق ورزی

 پیش نیاز: این جلسه نیازمند پیش نیازی نیست و سعی شده است مطالب با زبانی ساده ارائه شود.

 شرایط سنی: جوانان و بزرگسالان

 نوع جلسه: خودآموزی

دستورالعمل:

دفتر یادداشت های خود را بردارید و یک لیوان آب یا یک فنجان چای تهیه کنید.

مکان آرام مورد نظر خود را در خانه یا جای دیگر پیدا کنید.

اگر دونفری این دوره را مطالعه کنید به نوبت سوالات را از هم بپرسید.

سعی کنید سوالات بعدی را نخوانید، در عوض تمام تمرکز خود را روی سوالی که اکنون می پرسید و پاسخ می دهید، قرار دهید.


اهداف و مشخصاتی که در بالا نیاز است را باید در این جلسه به دست آورید. چنانچه متوجه بخش یا مطلب نمی شوید لطفا به صورت کامنت در انتهای این جلسه مطرح کنید. سعی کنید در شرایط آرامش و بدون دغدغه با تمرکز به مطالعه این مطالب بپردازید. اگر دقت و روش مطالعه مناسبی ندارید از کتاب مهارت های مطالعه ای سنج استفاده کنید. در بخش زیر فهرست مطالب را برای شما آورده ایم:

گام ()- گسترش علایق و  فعالیت های مشترک

سوال اصلی- چه فعالیت ها و علایقی را می توانیم گسترش دهیم که ما را به هم نزدیکتر کند؟

صمیمیت بین زوج ها وقتی اتفاق می افتد که با یکدیگر وقت بگذرانند و کارهایی سرگرم کننده و لذت بخش کنند، ممکن است شما علایق یکسانی نداشته باشید ، اما می توانید علایق مشترکی را که از آنها لذت می برید، گسترش دهید. 

به گفته ی بسیاری از روانشناسان، با هم مطالعه کردن،حتی خواندن کتاب های مختلف، میتواند صمیمیت بین زوج را بیشتر کند.  اما هر فعالیت سرگرم کننده ای که می توانید به اشتراک بگذارید که شامل همکاری و تجربه مشترک باشد، پیوند شما را محکم می کند سرگرمی و بازی پادزهر بی حوصلگی و قطع ارتباط است.

برخی از علایق متقابل یا فعالیتهای جدیدی را که می توانید را با یکدیگر امتحان کنید ایده هایی برای سرگرمی هستند.

گام ()- شناسایی رفتارهای منفور

سوال اصلی- چه کاری انجام داده ام که باعث شد تو از من دور شوی؟

برای اینکه به شریک زندگی خود نزدیک باشید باید احساس امنیت و احترام کنید. شما به یک حباب محافظ در اطراف رابطه خود نیاز دارید که هر دوی شما را به عنوان یک تیم - در دوستی، صمیمیت جسمی و همراهی - به هم پیوند دهد.

وقتی یکی از شما دور می شود، حباب به خطر می افتد و رابطه در خطر از بین رفتن پیوند قوی خود است.

می توانیم آهسته آهسته از یکدیگر دور شویم، اما اگر مسافت بدون تعمیر رابطه خیلی زیاد شود، آسیب می تواند بسیار جدی باشد. قبل از اینکه این اتفاق بیفتد، از یکدیگر بپرسید که چه چیزی ممکن است باعث دور شدن دیگری شود. آیا هرکدام از شما رفتاری دارید یا از کلماتی استفاده می کنید که دیگری را دور می کند؟

گام ()- شناسایی زوج های شبیه به خود

سوال اصلی- چه زوج هایی را می شناسیم که نوع صمیمیت مورد نظر ما را داشته باشد؟

صمیمیت احساسی ممکن است چیزی نباشد که شما قبلاً آگاهانه به آن توجه کرده باشید. شاید فکر می کنید نزدیکی به عنوان یک زن و شوهر چیزی است که باید همیشه باشد. شاید اگر فقط برخی از رفتارها و نگرش ها را تغییر دهید، بتوانید نزدیکتر باشید.

به زوج هایی فکر کنید که به نظر می رسد به یکدیگر نزدیک و خوشبخت هستند. آنها چه رابطه ای دارند که دوست دارید داشته باشید؟ هردوی شما برای تقویت این ارتباط چه کاری می توانید انجام دهید؟

گام ()- شناسایی زمان های خاص

سوال اصلی- چه زمانی بیشترین ارتباط خودت را با من احساس می کنی؟

مواقعی وجود دارد که ما به همسر خود بسیار نزدیک هستیم. شاید این ارتباط حرفهایی است که می‌زنند یا مهربانی ای است که ارائه می دهند. این می تواند به سادگی وقتی باشد که کنار هم نشسته اید یا گفتگو میکنید یا با هم قدم میزنید.

همسرتان ممکن است نداند که چگونه شما را نزدیکتر می کند، بنابراین راه هایی را که به ویژه احساس صمیمیت دارید و کاری که شریک زندگی شما برای تقویت آن انجام می دهد با یکدیگر در میان بگذارید. ممکن است هر دو یکدیگر را غافلگیر کنید.

گام ()- فرا گرفتن درس های زندگی

سوال اصلی- چه درس‌هایی از زندگی می توانم از تو یاد بگیرم؟

رابطه عاشقانه ما زمینه اصلی رشد شخصی خودمان است. از طریق این رابطه، سازش، کار گروهی، همدلی، دلسوزی، تاب آوری، صبر و تعهد را یاد می گیریم. اما ما این فرصت را داریم که صرفاً با مشاهده شریک زندگی خود به عنوان یک معلم، رشد کنیم. همسر شما چه تجربه ها و ذهنیت های زندگی دارد که می تواند شما را روشن کند؟ نقاط قوت او چیست که می توانید قبول کنید؟ جهان بینی وی چگونه تفکر جدیدی را برای شما منعکس می کند؟

با یکدیگر در مورد اینکه چه درسی می توانید به اشتراک بگذارید و چه درسهایی از شریک زندگی خود آموخته اید، بحث کنید.

گام ()- ساختن خاطره

سوال اصلی- چه خاطره ای می خواهیم با هم بسازیم؟

یک عمر خاطره، ساختار یک رابطه صمیمی و شاد است. وقتی به زندگی مشترک خود در طی چند سال آینده و پیر شدن خود نگاه می کنید، می خواهید چه چیزی در مورد آن بگویید؟ در حال حاضر چه نوع زندگی می توانید بسازید که منبع خاطرات خوش و مثبت در آینده باشد؟

علاوه بر این ممکن است مسافرت، فعالیت های مشترک، ماجراجویی و عاشقانه، با فرزندان، خانواده و دوستان وقت ویژه داشته باشد. همانطور که مری الیور شاعر در شعر "روز تابستان" می پرسد - "به من بگو"،" با زندگی وحشی و گرانبهایت چه کاری می خواهی انجام دهی؟

گام ()- شناسایی علائم هشدار دهنده

سوال اصلی- علائم زودرس هشدار دهنده مرتبط با روابط ما چیست؟

از دست دادن نزدیکی و صمیمیت یک چراغ قرمز بزرگ است که رابطه به سمت شکست است. اما این موضوع برای رابطه شما چه معنایی دارد؟ هر زوج از نظر احساس نزدیکی و اعمال و گفتارهای خاصی که این نزدیکی را حفظ می کنند متفاوت هستند.

قبل از اینکه هرکدام از شما به طور ناخودآگاه اجازه ضعیف شدن اتصال بین تان را بدهید، در دانستن اینکه مراقب چه چیزی باشید، پیش قدم باشید.

هرکدام از شما ممکن است سیگنال های هشدار متفاوتی را متوجه شود، بنابراین مطمئن شوید که هر دوی شما مشکلات احتمالی موجود را اعلام می‌کنید. مهم‌تر اینکه، وقتی احساس می کنید چیزی درست نیست، مطمئن شوید که سر صحبت و ارتباط را با همسرتان باز می کنید. اجازه ندهید که مشکلات جوش بخورند.

گام ()- شناسایی عامل خاص شدن رابطه

سوال اصلی- به نظر شما چه چیزی رابطه ما را خاص می کند؟

هنگامی که برای اولین بار عاشق می شوید، احساس می کنید تنها زوج در جهان هستید که چنین ارتباط شگفت انگیزی دارید. شما خود را کاملاً منطبق و مصون از درگیری هایی که در سایر زوج های اطراف خود شاهد هستید، می بینید.

هرچه زمان می گذرد، برخی از شیفتگی های اولیه از بین می روند و شما شروع به دیدن واقعی تر یکدیگر و روابط خود می کنید، به ویژه در مواقع استرس، درگیری یا بی حوصلگی. با این حال، با مرور ذهنی آن روزهای ابتدایی و یادآوری آنچه که شما را به عنوان یک زن و شوهر منحصر به فرد و خاص می کند، می توانید احساسات عاشقانه را دوباره زنده کرده و پیوند عاطفی خود را تقویت کنید.

گام ()- شناسایی آرزوهای یکدیگر

سوال اصلی- عمیق ترین آرزوها و خواسته های تو برای خودت و ما چیست؟

توانایی به اشتراک گذاشتن درونی ترین احساسات با شریک زندگی خود یکی از ارزشمندترین راه های ایجاد صمیمیت است. همه ما آرزوها و خواسته هایی برای خود و روابط خود داریم و باید این موارد را با شخصی بیان کنیم که می تواند به ما در تحقق آنها کمک کند.

گاهی اوقات رویاها و اهداف ما می‌توانند برای شریک زندگی مان تهدید آمیز باشند. مثلا شاید یکی از شما بخواهد شغل خود را تغییر دهد یا به شهر دیگری مهاجرت کند. بخشی از صمیمیت مستلزم این است که در به اشتراک گذاشتن رویاهایتان، به ترس و نگرانی های همسرتان گوش فرا دهید. با گوش دادن به رویاهای شریک زندگی خود، به او آزادی به اشتراک گذاشتن احساس را می دهید بدون اینکه بلافاصله فرد را تضعیف کنید.

برای سنجش روابط عاشقانه خود با طرف مقابلتان می توانید از تست عشق استفاده نمایید.

گام ()- پیدا کردن راهکار

سوال اصلی- اگر شروع به از دست دادن نزدیکی عاطفی خود کنیم، چه باید بکنیم؟

زوج درمانگران معمولاً پیشنهاد می کنند که در صورت صدمه زدن به صمیمیت عاطفی، باید مدت زمانی که باهم میگذرانید را افزایش دهید. این مسئله مهم است، اما اگر درگیری زیادی دارید یا احساس فاصله می کنید، لذت بردن از اوقات مشترک دشوار است. بحث و حل دلایل درگیری می تواند به شما کمک کند تا دوباره به هم وصل شوید.

مشغله دلیل اصلی برای قطع ارتباط است. وقت زیادی که با بچه ها، کار و سایر عوامل حواس پرتی ها می گذرانید می تواند شما را از هم دور کند و باعث شود که یکی از شما دو نفر مورد بی مهری قرار بگیرد.

فقط زمان با هم بودن مهم نیست بلکه مهم این است که شما چگونه وقت خود را در راه هایی برای تقویت صمیمیت و اعتماد است می گذرانید. اگر شروع به دور شدن کنید، کار خاصی که هر دو انجام می دهید چیست؟

توجه

آیا در رابطه با صمیمیت عاطفی تغییر رفتاری وجود دارد که بخواهید از شریک زندگی خود درخواست کنید؟ هر دو کار خاصی برای کمک به افزایش نزدیکی و ارتباط خود انجام خواهید داد؟ این موارد را بنویسید و مشخص کنید که چگونه و چه زمانی این تغییرات یا اقدامات را شروع می کنید.

جمع بندی جلسه هشتم

در جلسه هشتم سعی بر آن بود که شما را با صمیمیت عاطفی و افزایش آن آشنا کنیم. صمیمت عاطفی یکی از مهم ترین عامل هایی می باشد که در زندگی زوجین می تواند تاثیرات خیلی مثبتی بگذارد. بنابراین با یادگیری ده گام مطرح شده می توانید صمیمیت عاطفی خود را افزایش دهید. در جلسه بعد به بحث شناسایی عادت های شخصی پرداخته و این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم.

نظر شما در مورد اهمیت صمیمت عاطفی در روابط زوجین چیست؟ لطفا سوالات و یا ابهاماتی که در رابطه با این جلسه و یا کل دوره دارید را در کامنت پرسیده تا به آن ها پاسخ دهیم.

 
 

 

 

10 گام در جهت مدیریت بحران های زندگی
10 گام برای شناسایی اهداف و آرزوها
عشق یک طرفه چیست؟
سبک عشق ورزی شما چه چیزی در مورد دوران کودکیتون میگه؟
رابطه افلاطونی چیست؟
وقتی رابطه شما صمیمیت لازم را ندارد چه کاری باید انجام دهید
270 سوال قبل از ازدواج که حتما حتما باید بپرسید !!!
هورمون عشق یا اکسی توسین چیست؟ راه های افزایش آن
سندروم قلب شکسته یا مرگ عاشقانه چیست؟!!
افسردگی بعد از ازدواج | علائم و دلایل آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
201 گام برای رسیدن به عشق
آزمون های مرتبط
مطالب مرتبط