تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 4

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 4
10 گام برای درک نیازهای عاشقانه مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 27 آذر 1399 مدت مطالعه: 5 دقیقه

10 گام برای درک نیازهای عاشقانه

در این جلسه می خواهیم راه هایی را با هم بررسی کنیم که به درک نیازهای عاشقانه تان کمک می کند. سوالات و هدف آن ها را به دقت مطالعه نموده و تلاش کنید با گفتگو با طرف مقابلاتان آن ها را حل و فصل نمایید. لطفا مانند جلسات پیش قبل از شروع مطالعه موارد زیر را مطالعه کنید:


هدف جلسه: رسیدن به درک نیازهای عاشقانه

پیش نیاز: این جلسه نیازمند پیش نیازی نیست و سعی شده است مطالب با زبانی ساده ارائه شود.

شرایط سنی: جوانان و بزرگسالان

نوع جلسه: خودآموزی

دستورالعمل:

دفتر یادداشت های خود را بردارید و یک لیوان آب یا یک فنجان چای تهیه کنید.

مکان آرام مورد نظر خود را در خانه یا جای دیگر پیدا کنید.

اگر دونفری این دوره را مطالعه کنید به نوبت سوالات را از هم بپرسید.

سعی کنید سوالات بعدی را نخوانید، در عوض تمام تمرکز خود را روی سوالی که اکنون می پرسید و پاسخ می دهید، قرار دهید.


اهداف و دستورالعملی که در بالا نیاز است را باید در این جلسه انجام دهید. چنانچه متوجه بخش یا مطلب نمی شوید لطفا به صورت کامنت در انتهای این جلسه مطرح کنید. سعی کنید در شرایط آرامش و بدون دغدغه با تمرکز به مطالعه این مطالب بپردازید. در بخش زیر فهرست مطالب را برای شما آورده ایم:

گام () - نیازهای عاشقانه

سوال اصلی: نیازهای عاطفی اولیه تو چیست؟

بخشی از انسان بودن به معنای داشتن نیازهای عاطفی است. می‌خواهیم دوست داشته شویم و زندگی کنیم، دوست داریم  احساس کنیم که متعلق به کسی هستیم و حس کنیم که هدفی داریم. می خواهیم عزت نفس داشته باشیم و دیگران به ما احترام بگذارند. اینها از رایج ترین نیازها هستند، اما هر کسی نیازهای عاطفی منحصر به خود را دارد.

در یک رابطه سالم، هر‌دوی شما نیازهای عاطفی اصلی دیگری را درک می‌کنید و هر دو برای پاسخگویی به آن‌ها تلاش می‌کنید زیرا شریک زندگی خود را دوست دارید و به او احترام می‌گذارید.

می‌توانید در اینجا لیستی از نیازها را پیدا کنید تا به شما کمک کند نیازهای خود را تعریف کنید. نیازهای عاطفی اولیه خود را با شریک زندگی تان در میان بگذارید.

گام () - توجه به نیازهای عاشقانه

سوال اصلی: آیا من به اندازه کافی به نیازهای عاطفی ات پاسخ می دهم؟

نمی‌توان انتظار داشت که هر شخصی حتی شریک زندگی مان همه نیازهای عاطفی ما را برآورده کند. بعضی وقت‌ها نیازهایی داریم که رسیدگی به آنها از عهده هر شخصی خارج است. اما می‌توانیم از شریک زندگی خود بخواهیم که به نیازهای ما پاسخ دهد و به آنها احترام بگذارد.

ممکن است برخی نیازهای عاطفی در شما وجود داشته باشد که ممکن است شریک زندگی شما مایل به تأمین آنها باشد، اما از آن‌ها آگاهی ندارد این وظیفه شماست که شریک زندگی خود را آگاه کنید. اما گاهی ممکن است نیازهایی باشد که قادر به رفع آنها نباشد.

درباره نیازهای عاطفی خود که در آن بخشی که دوست دارید شریک زندگیتان بیشتر توجه کند، بحث کنید. در مورد چیزهایی هرکدام مایل به انجام برای دیگری هستید صادقانه صحبت کنید و در صورت نیاز گزینه های دیگری را بجز شریک زندگی خود برای تأمین نیازهای خود مطرح کنید.

گام () - پاسخ به نیازهای عاشقانه

سوال اصلی: وقتی از نظر احساسی بیشتر به تو احتیاج دارم چه چیزی باید به تو بگویم؟

شنیدن این کلمات دشوار است: "من از تو انتظار بیشتری دارم. من به عشق بیشتر، محبت بیشتر، احترام بیشتر و صمیمیت بیشتر نیاز دارم". همه ما می‌خواهیم حس کنیم که به اندازه کافی حضور داریم، به خاطر همه کارهایی که برای شریک زندگیمان انجام می‌دهیم مورد استقبال قرار می‌گیریم. اما شما نمی‌توانید همه نیازهای شریک زندگی خود را درک کنید و ممکن است نتوانید برخی از آن‌ها را بفهمید یا با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

حتی در این صورت، شریک زندگی شما باید در بیان این نیازها احساس راحتی کند و از شما بخواهد که به آن‌ها پاسخ دهید. چگونه می‌توانید بیان و یا طرح این درخواست را برای شریک زندگی خود راحت وآسان کنید؟

گام () - ایجاد فضای عاشقانه

سوال اصلی: آیا فضای احساسی کافی‌ای را به تو اختصاص می‌دهم؟

یکی از نیازهای عاطفی شما ممکن است استقلال و آزادی باشد. شاید شما از لحاظ عاطفی نیازکمتری به نسب همسرتان داشته باشید. نیاز به فضای عاطفی به این معنا نیست که شما نمی‌خواهید با شریک زندگی خود صمیمی یا نزدیک باشید.

می‌توانید نیاز به نزدیکی و میل به فضای شخصی را متعادل کنید. درباره‌ی فضای احساسی از همدیگر بپرسید. در غیر این صورت، دقیقاً به چه فضایی نیاز دارید و شریک زندگی شما چگونه می‌تواند این نیاز شما را تامین کند؟

گام () - همدلی عاشقانه

سوال اصلی: چه کاری می توانستم انجام دهم تا احساس کنی که بیشتر درک می‌شوی؟

حتی اگر نتوانیم همه نیازهای عاطفی همسرمان را برآورده کنیم، می‌توانیم تلاش کنیم تا با او همدلی کنیم. ما می‌توانیم به او گوش کنیم و نشان دهیم که به او اهمیت می‌دهیم. ما می‌توانیم از تلاش های او در تأمین نیازهای مان  (مثلاً برای عزت نفس یا استقلال) یا کمک به فرد دیگر قدردانی کنیم. می‌توانیم به شریک زندگی تان بگویید که در این راه تنها نیست و احساسات و خواسته های او را درک می‌کنید.

گام () - آزادی عاشقانه

سوال اصلی: آیا تو در ابراز احساساتت به من احساس آزادی و راحتی می‌کنی؟

بعضی از ما بیش از دیگران احساسات خود را بیان می‌کنیم. مثلا به راحتی می‌خندیم و گریه می‌کنیم و در بیان آنچه احساس می‌کنیم مشکلی نداریم. اما بعضی احساسات خود را به راحتی بروز نمی‌دهند، به ویژه احساسات بد و دردناک را، یا ممکن است احساسات خود را به روش های ناسالمی مانند عصبانیت بیان کند.

در یک رابطه عاشقانه، ما باید احساس خوب و راحتی را در بیان عمیق ترین احساسات خود احساس کنیم، به ویژه احساساتی که دردناک یا شرم آور هستند. باید بدانیم که عزیز ما بدون قضاوت و انتقاد، با احساساتمان با مهربانی رفتار خواهد کرد. از همسرتان بپرسید که آیا او در ابراز احساسات کاملاً با شما راحت است یا نه. در غیر این صورت، چه چیزی او را عقب نگه می دارد؟

گام () - احساسات منفی در روابط عاشقانه

سوال اصلی: آیا احساسات منفی در مورد رابطه مان داری که بخواهی بیان کنی؟

بعضی وقت‌ها ممکن است از ابراز احساساتمان خودداری کنیم، زیرا از واکنش شریک زندگی خود می‌ترسیم چرا که ممکن است ناراحت شود یا عصبانی شوند و یا شاید احساسات ما را درک نکنند.

اگر هرکدام از شما دونفر احساسات منفی راجع به رابطه را در خود نگه داشته اید، باید درباره آنها بحث کنید و به علت اصلی آن برسید. هنگام برقراری ارتباط با احساسات منفی، مهربانانه و سازنده صحبت کنید. هنگام گوش دادن به طرف مقابلتان، دفاع را کنار بگذارید. اگر نکته‌ی منفی‌ای برای یکی از شما وجود داشته باشد، مسئله ای است که هر دو باید حل کنید.

گام () - فرایند رشد نیازهای عاشقانه

سوال اصلی: چه چیزی در گذشته تو، نیازها و واکنش‌های عاطفی ات را شکل داده است؟

بسیاری از واکنش ها و محرک های عاطفی ما توسط تجربیات کودکی ما شکل می‌گیرد. والدین و محیطی که در آن بزرگ شده اید می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت عاطفی شما در زمان بزرگسالی داشته باشد.

همسر شما تا زمانی که چیزی در مورد اینکه چگونه دیدگاه و رفتارهای گذشته شما شکل گرفته است، نداند نمی‌تواند شما و نیازهای شما را بطور کامل درک کند. اتفاقات مثبت و منفی را که به نیازهای عاطفی شما کمک کرده اند، با یکدیگر در میان بگذارید.

گام () - حساسیت عاشقانه

سوال اصلی: آیا خود را فردی بسیار حساس می دانی و اگر چنین است، چگونه می‌توانم از تو حمایت کنم؟

یک فرد بسیار حساس کسی است که چیزها را بیش از یک فرد عادی حس می‌کند. ظرافت های بیشتری را در محیط مشاهده می‌کند، بیش از حد غرق احساس می شود و به راحتی تحت تأثیر خلق و خوی دیگران قرار می‌گیرد. یک زندگی درونی غنی دارد و از کارهای خلاقانه لذت می‌برد.

همچنین برای بازیابی انرژی و رهایی از تحریک بیش از حد، به تنهایی نیاز دارد. افراد بسیار حساس بسیار وظیفه شناس هستند و تلاش زیادی می‌کنند تا دیگران را راضی کنند. اگر یکی از شما یا هر دویتان بسیار حساس هستید، باید درک خاصی از صفات افراد حساس و آنچه که آنها برای احساس راحتی و رشد نیاز دارند، داشته باشید.

این کار به ویژه در مورد افراد غیر حساس صادق است زیرا بسیاری از ویژگی های افراد حساس ممکن است بیش از حد حساس یا نیازمند به نظر برسد. با این حال، این ویژگی‌ها کاملا طبیعی هستند و جنبه‌های مثبت بسیاری دارد. دریابید که شریک بسیار حساس شما چگونه به درک و پشتیبانی شما نیاز دارد.

گام () - تداخل احساسات عاشقانه

سوال اصلی: اگر توسط احساسات تو احاطه شده ام چه راه های دیگری برای مقابله با آن‌ها داری؟

وقتی احساسات در هنگام کشمکش‌ها یا در مواقع دشواری یا درد زیاد می‌شوند، ممکن است هر دو احساس کنند که غرق در احساسات شده‌اند و اندوخته چندانی برای ارائه به  هم ندارند. اگر عادت کرده اید که برای حمایت عاطفی به همسر یا شریک زندگی خود متوسل شوید، در این صورت هر دو احساس خستگی خواهید کرد بنابراین به یک برنامه جایگزین نیاز دارید.

اگر یکی از شما شغل خود را از دست بدهد، در خانواده اش مرگ رخ داده باشد، یا مشکلات مالی داشته باشد، برای گذراندن شرایط، ممکن است هر دو به حمایت خارجی نیاز داشته باشید. اگر شریک زندگی شما نتواند احساسات شما را در یک موقعیت خاص کنترل کند، برنامه تان برای حامی احساسی تان چیست؟

برای درک بهتر نیازهای عاشقانه، بهتر است با انجام تست عشق، میزان عشق و علاقه خود و عشقتان را بسنجید.

جمع بندی ای سنج

 آیا در رابطه با نیازهای عاطفی کمبودی وجود دارد که بخواهید آن را از شریک زندگی خود درخواست کنید؟ چه کارهایی را برای کمک به تأمین نیازهای عاطفی خود و درک بهتر احساسات دیگران انجام خواهید داد؟ این موارد را بنویسید و مشخص کنید که چگونه و چه زمانی این تغییرات یا کارها را شروع می‌کنید. در جلسه بعد 10 گام برای درک مرزهای عشق را با هم مرور می کنیم.

لطفا سوالات و یا ابهاماتی که در رابطه با این جلسه و یا کل دوره دارید را در کامنت پرسیده تا به آن ها پاسخ دهیم.

 
 

 

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
201 گام برای رسیدن به عشق
آزمون های مرتبط
مطالب مرتبط
پادکست و ویدئو مرتبط