تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
18 کاری که شما را از چشم دیگران می اندازد + عکس نوشته مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 20 اردیبهشت 1402 مدت مطالعه: 5 دقیقه

18 کاری که شما را از چشم دیگران می اندازد + عکس نوشته

محبوب دیگران و به چشم دیگران عزیز بودن خواسته هر فردی است؛ هر کدام از ما دوست داریم که در چشم دیگران عزیز و دوست داشتنی باشیم. اما انجام برخی رفتارها و اعمال باعث می شود محبوبیت و جذابیت خود را از دست بدهیم و به عبارتی به صورت ناخواسته از چشم دیگران بیفتیم.

در این مقاله در مورد از چشم افتادن و دلایل آن صحبت می کنیم؛ همراه ما باشید.

معنی از چشم افتادن

از چشم افتادن به معنای از دست دادن محبوبیت، اعتبار و اعتماد دیگران به خود است. از چشم افتادن می تواند در طول زمان یا به صورت ناگهانی اتفاق بیفتد و به صورت دائمی یا موقتی تجربه شود.

پیامدهای منفی از چشم افتادن

از چشم افتادن با برخی پیامدهای منفی همراه است؛ این پیامدها شامل موارد زیر است:

 • از بین رفتن محبوبیت
 • از دست رفتن ارزش و اعتبار
 • دوست داشتنی نبودن
 • تنهایی و انزوا
 • تبدیل شدن به فردی غیر قابل اعتماد
 • و غیره.

18 کاری که شما را از چشم دیگران می اندازد

انجام برخی کارها باعث می شود که به تدریج از دوستان و آشنایان به صورت خواسته یا ناخواسته فاصله بگیریم یا از دیگران بشنویم که فلان شخص با انجام یک کار از چشم ما افتاده است!

اگر بدانیم چه کارهایی از نگاه دیگران ناپسند بوده و باعث کاهش جذابیت ما می شود، می توانیم عادات و رفتارهای غلط خود را اصلاح کنیم و در نهایت به دایره دوستان خود بیفزاییم.

#1 تمرکز بر ظاهر به جای باطن

واقعیت این است که زیبایی محدود به ظاهر نبوده و قلب و روح زیبا باعث ظاهر زیبا می شود و این سیرت زیباست که باعث زیبایی صورت می شود. زیبایی باطنی اهمیت بیشتری از زیبایی ظاهری دارد و ظاهر زیبا ملاک انسانیت نیست؛ عمق وجود آدمی مهم است!

اگر تمام تمرکز خود را بر زیبایی ظاهری بگذارید و از درون خود غافل شوید، احتمالا خودتان را از چشم دیگران می اندازید و اینجاست که باید طرز فکر خود را عوض کنید و دست از ظاهربینی بردارید.
فراموش نکنید، از کوزه همان برون تراود که در اوست!

#2 رقابت دائمی با دیگران

اگر فکر می کنید باید از دیگران بهتر باشید و بهترین چیزها را داشته باشید، به تدریج زمینه را برای دوری از عزیزانتان فراهم می کنید. رقابت سالم و تلاش برای خوب بودن و رسیدن به کمال خوب است اما رقابت دائمی با دیگران با چاشنی حسادت خطر آفرین است.

اگر از موفقیت دیگران به اندازه موفقیت خود خوشحال نمی شوید و یا شکست خوردن از دیگران برایتان غیر قابل قبول است، کمی  در رفتار و نگرش خود تجدید نظر کنید.

از چشم افتادن

#3 به فکر خود بودن

خود محوری، تمرکز بر خود و توجه به خود دیگر ویژگی است که باعث از بین رفتن محبوبیت می شود؛ اگر اهمیتی برای دیگران قائل نیستید، فقط به خودتان توجه می کنید و حرف های دیگران برایتان ارزشمند نیست، چه متوجه این رفتار خود باشید و چه متوجه نباشید، از چشم دیگران خواهید افتاد!

هیچ فردی معاشرت و دوستی با آدمی که فقط به خودش و خواسته هایش فکر می کند را دوست ندارد.

#4 دشمن فرض کردن دوست

اگر دائما نگران این هستید که دوستانتان به شما خنجر بزنند و به آن ها شک دارید و به جای صرف زمان با کیفیت در کنار آن ها به این مسئله فکر می کنید که مبادا آن ها به شما خیانت کنند، در این جدال ذهنی دوستان خود را از دست می دهید و به جای همراهی با دوستانتان و لذت بردن از کنار آن ها بودن، تنها خواهید ماند.

از چشم کسی افتادن

#5 تمایل به مهم بودن برای دیگران

دغدغه و فکر مشغولی دائمی در مورد اینکه دیگران باید به شما اهمیت بدهند و برای شما ارزش قائل باشند، باعث دوری دیگران از شما می شود! توقع داشتن از دیگران برای احترام گذاشتن به شما، دیگر ویژگی است که باعث از چشم افتادن می شود.
از رفتارهای دیگران سو برداشت نداشته باشید و به نیت دیگران در مورد خودتان شک نکنید.

#6 رئیس بازی در آوردن و تمایل به رهبری

همه افراد سهم یکسانی در گروه های دوستی دارند؛ اگر دوست دارید برای دیگران تصمیم بگیرید یا تصمیم گیرنده نهایی در تمام امور شما باشید، تا از چشم دوستانتان نیوفتادید این نگرش و رفتار را اصلاح کنید.

تصمیم گیری برای جمع، نظارت دائمی بر دیگران، تسلط بر دیگران، کنترل کردن و دستور دادن و امر و نهی کردن جز رفتارهای ناپسند است.

از چشم افتادن

#7 دروغ گفتن

صداقت و تلاش برای ایجاد اعتماد یکی از مهم ترین کارهایی است که برای گسترش روابط دوستانه باید انجام داد؛ اگر به صداقت اهمیت چندانی نمی دهید و صداقت برای شما ارزش نیست، از دروغ گفتن و سرکار گذاشتن دیگران واهمه ندارید و به راحتی دروغ می بافید، محبوب دیگران نخواهید بود!

#8 بی ادبی

بی ادبی کردن عادت شماست؟ با دیگران بی پروا و گستاخانه صحبت می کنید؟ دیگران این رفتار شما را تحمل نخواهند کرد و دور شما خط می کشند! دوستی با آدم بی ادب، گستاخ و بد دهن خواسته هیچ فردی نیست!

حتی اگر مخالف دیگران هستید یا نظرات و انتقادات آن ها به مزاق شما خوش نمی آید، بحث و جدل راه نیندازید و پذیرش خود را در برابر دیدگاه مخالف بالا ببرید تا از چشم دیگران نیفتید! گفتگو آرام و منطقی همیشه بهترین راهکار است.

معنای از چشم افتادن

#9 قابل اعتماد نبودن

چقدر به دیگران اهمیت می دهید؟ در مواقع سختی چقدر با آن ها همدلی می کنید؟ آیا برای کمک کردن به دیگران دست و دل باز هستید؟ اگر کسی از شما کمک بخواهد، با آغوش باز به او کمک می کنید؟ اگر فردی هستید که دیگران می توانند روی شما حساب باز کنند، به شما تبریک می گوییم!

اما اگر از کمک کردن به دیگران طفره می روید و دائما برای کمک نکردن به آن ها بهانه دارید، بدانید که شما یک فرد غیر قابل اعتماد هستید و احتمالا کسی پیدا نمی شود که با شما دوستی کند!

#10 منفی بافی

اگر در تمام امور ابتدا نیمه خالی لیوان را می بینید و در هر اتفاقی نکات منفی را در نظر می گیرید، هرچه سریع تر دیدگاه خود را تغییر دهید! منفی بافی و بدبینی برای هیچ کس جذاب نیست.
یادتان نرود که ذهن انسان یادآوری اتفاقات منفی، یادآوری شکست ها به جای موفقیت ها و سرزنش به جای تشویق را دوست دارد و شما باید در مقابل این تمایلات ذهنی مقاومت کنید و مثبت اندیش باشید.

#11 غرور بی جا

همان طور که مهربانی و تواضع باعث نزدیکی آدم ها به یکدیگر می شود، غرور و تکبر بیش از اندازه باعث دوری و جدایی می شود. اگر فکر می کنید از دیگران برتر هستید و نگاه از بالا به پایین به آن ها دارید، دیدگاه خود را عوض کنید و بدانید همه انسان ها فارغ از جنسیت، نژاد، دین یا قومیت با یکدیگر برابرند و هیچ فردی از دیگری بالاتر نیست؛ در غیر این صورت پیامد های از چشم دیگران افتادن را بپذیرید!

چرا از چشم میوفتیم؟

#12 قضاوت زود هنگام دیگران

قضاوت کردن را کنار بگذارید؛ قضاوت کردن باعث می شود که در چشم دیگران یک فرد غیر قابل اعتماد باشید. اگر دائما در مورد دیگران پیش داوری می کنید و در مورد هر رفتار آن ها نظر می دهید و قضاوت می کنید، وقت آن فرا رسیده است که در این رفتار خود تجدید نظر کنید.

#13 عدم مسئولیت پذیری و نپذیرفتن اشتباه

اشتباهات خود را نمی پذیرید و به گردن دیگران می اندازید؟ از زیر بار مسئولیت ها شانه خالی می کنید؟ اگر اشتباهات خود را انکار و دیگران را مقصر آن ها می دانید و هرگز مسئولیت کارهای خود را قبول نمی کنید، دیر یا زود دوستی اطرافیانتان را از دست می دهید!

#14 بد قولی

بد قولی، اهمال کاری و به تاخیر انداختن کارها را کنار بگذارید تا در چشم دیگران عزیز باشید. اگر بد قول باشید و با به تاخیر انداختن کارها، دیگران را سرکار بگذارید، جز اینکه در چشم دیگران فردی با ویژگی های اخلاقی منفی باشید، به هیچ چیز دست پیدا نخواهید کرد. 

دلایل از چشم افتادن

#15 شایعه پراکنی

اگر جز افرادی هستید که از صحبت کردن در مورد زندگی شخصی دیگران حس خوبی دارید و در هر موقعیتی که قرار می گیرید در مورد زندگی شخصی دیگران صحبت می کنید و اطلاعات غلطی را در مورد یک فرد به گوش به دیگران می رسانید، بدانید که این اخلاق شما یعنی شایعه پراکنی باعث می شود خیلی زود از چشم دیگران بیوفتید!

#16 فقدان وقت شناسی

وقت نشناس بودن باعث می شود که شما دوستان خود را از دست بدهید و به مرور از دیگران دور شوید؛ وقتی به زمان اهمیت نمی دهید و وقت دیگران را بی ارزش می شمارید و سر موقع آن جایی که باید حضور پیدا نمی کنید، بین دیگران محبوب نخواهید بود و از چشم خواهید افتاد.

#17 عدم رعایت بهداشت

رعایت بهداشت در حفظ روابط مهم است؛ اگر به بهداشت و نظافت شخصی اهمیت نمی دهید، بوی خوب نمی دهید و لباس پاکیزه به تن نمی کنید و شلخته و نامرتب در اجتماع و میان دوستان خود حاضر می شوید، بدانید که اشتباه می کنید و از میزان محبوبیت خود کم می کنید. هیچ فردی تمایل به معاشرت با فردی که بهداشت را رعایت نمی کند، ندارد.

#18 ناسپاس بودن

قدردان باشید! اگر دیگران کاری برای شما انجام می دهند یا به شما توجه و محبت می کنند، قدردان آن ها باشید و در رفتار یا کلام خود به آن ها حس قدردانی را نشان دهید.
اگر به مهربانی و خوبی دیگران بی اهمیت باشید و خیلی راحت از کنار محبت آن ها بگذارید احتمال اینکه از چشم بیوفتید، زیاد خواهد بود! 

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد از چشم افتادن و دلایل آن صحبت کردیم. از چشم افتادن به معنای از دست دادن اعتبار و محبوبیت نزد دیگران است و به دلایل متفاوتی همچون دروغ گویی یا قضاوت دیگران اتفاق میفتد. اتفاقات فرهنگی یا اجتماعی در از چشم افتادن تاثیر دارد. 

شما کدام یک از رفتارهای ذکر شده را دارید؟ آیا تا به حال کسی از چشم شما افتاده است؟ لطفا نظرات، دیدگاه و تجربیات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید. 

اختلال خواب گردی چیست | بهترین روش درمان
لوگوتراپی یا معنادرمانی چیست؟
افسردگی سالمندان چیست | علائم و نشانه‌های آن
علت گاز گرفتن کودکان چیست | روش مدیریت آن
گوش دادن همدلانه چیست | ویژگی و مزایای آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • از چشم افتادن به چه معناست؟

  • از چشم افتادن به معنای از دست دادن اعتبار، محبوبیت نزد دیگران است.
 • برخی دلایل از چشم افتادن چیست؟

  • قضاوت کردن، دروغ گفتن، غرور و تکبر بیش از اندازه و...
 • پیامدهای منفی از چشم افتادن چیست؟

  • از بین رفتن محبوبیت، دوست داشتنی نبودن، تنهایی و انزوا و...
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

10 بهمن 1402 02:12

Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one? Thanks a lot! When it comes to lighting solutions. HipowerLED is a top manufacturer and supplier in China. Established in 2004 with over 300 employees. they focus on project lighting and OEM manufacturing of LED street lights. highbays. flood lights. shoebox lights. grow lights. car lamps. aquarium lamps. tunnel lamps and more[best led flood lights](https://www.hipowerled.com/info-detail/tips-on-how-to-choose-best-led-grow-lights)

30 تیر 1402 08:24

با تشکر از نویسنده محترم بابت چنین قلم روان و توانایی و همچنین تقدیر به جهت زمانی که برای نگارش آن صرف کرده اید. بعضی از نکات رو کاملاً سنجیده انتخاب کردید و به خوبی با تشریح اون، مخاطب رو از بروز چنین رفتاری بر حذر داشته اید! متاسفانه من نیز به اجبار سه مرتبه این تجربه تلخ رو داشتم و بعد از این که اون آدمها از چشمم افتادن، دیگه هرگز نتونستم گذشت کنم یا مجدد در ارتباط با اون اشخاص باشم! متاسفانه علیرغم این که اون اشخاص خویشاوند درجه یک بودند، اما سالهاست که حتی اگر اتفاقی هم در منزل پدری همدیگه رو دیدیم، صورتمو برگردوندم و حتی لحظه ای نتونستم توی صورتشون نگاه کنم! عمدتاً دلایلی که باعث افتادن اون آدمها از چشمم بود، شامل رقابت دائمی با من تا حدی که تبدیل به حسادت و دشمنی شده بود و همچنین رئیس بازی درآوردن و زور گفتن، دروغ گفتن و بی ادبی کردن که متاسفانه اخیراً مرزهای بی ادبی و رک بودن دچار اختلاط شدن و نیز قابل اعتماد نبودن، عدم مسئولیت پذیری و بالاخره بالاخره دردناکترین دلیل که ناسپاسی و یا به عبارتی قدرنشناسی بود! متاسفانه بعضی آدمها لطف دیگران رو با وظیفه اشتباه می گیرن و البته اولین پیامد اون ناسپاسی و قدرنشناسی هست که باعث میشه آدم بیشتر از خودش بدش بیاد تا طرف مقابل؛ و در نتیجه همیشه خودتو سرزنش می کنی که چرا این کار رو برای اون طرف انجام دادم و هر بار که به بی لیاقتی اون آدم‌ فکر کنی بیشتر از هر کسی از خودت متنفر بشی! با کسب اجازه از نویسنده محترم، بنده نیز چند نکته که باعث از چشم افتادن میشن رو اضافه کنم؛ اولین مورد حسادت، نه به شکل رقابت دائمی با دیگران که نویسنده محترم مطرح ‌کردن، بلکه حسادت به نحوی باشه که درصدد پایین کشیدن اون شخص بربیایم، نه این که باهاش رقابت کنیم! مورد دوم بالا بردن خودمون با تکیه بر تحقیر دیگران، به نحوی که مدام دنبال فرصت باشیم که یک نفر رو ترور شخصیتی کنیم و با نابود کردن شخصیت اون، ادای آدمهای متشخص رو دربیاریم! مورد سوم از اعتماد دیگران سواستفاده کردن؛ به نحوی که وانمود کنیم انسان امنی هستیم، که حتی اگر کمکی از ما برنیاد برای حل مشکل دیگران، دست کم شنونده خوب و قابل اعتمادی هستیم، اما به محض این که طرف مقابل اسرارش رو بازگو کرد، با بازگو کردن اسرارش، رسوای عالمش کنیم! نکته چهارم نمک خوردن و نمکدان شکستن هست؛ که البته این نکته رو از این منظر عرض کردم که با قدرنشناسی و ناسپاسی متفاوت باشه، مثل این که کسی رو به حریم خصوصی و خانوادگیمون راه بدیم و بعد متوجه بشیم به عنوان مثال اون طرف چشمش به دنبال ناموس ما بوده و حرمتی برای حریم خصوصی و کلمه مقدس خانواده، برای دیگران قائل نباشیم! چه زیباست اگر چشممون رو تربیت کرده باشیم به نحوی که اگر کسی که ما رو به منزلش دعوت میکنه، به ما تا حدی اعتماد کرده که در کنار خانواده اش قرارمون داده، پس مثلاً چشممون دنبال زن اون طرف یا بالعکس شوهر اون طرف نباشه؛ البته بعضی به اصطلاح آدمها هم هستن که به چشم چرونی ام قانع نیستن و تا زندگی اون دوستشون رو متلاشی نکنن، کوتاه نمیان! نکته پنجم پول پرستی یا اهمیت بیش از اندازه به مادیات دادن هست! مثلاً آدمهایی هستن که تا متوجه میشن طرف مقابل شرایط مالی خوبی داره با اصرار وارد زندگیش میشن و همیشه درصدد کندن ازش هستن! مثلاً ده بار با هم رستوران قرار میزارن و همه ده بار اصلاً به روی خودشون نمیارن که غذایی که میل میکنن مجانی نیست و همیشه منتظرن شما برای پرداخت پول غذایی که ایشون خورده، به صندوق مراجعه کنید! آدمهایی که روی یه ظرف سیب زمینی هم حساب کتاب میکنن! عزیزان اگر توانایی پرداخت پول غذای دو نفر رو ندارید، حداقل پول غذای خودتونو حساب کنید! یا دست کم یه تعارف دروغ بزنید که "اجازه بدید اینبار من حساب کنم" که آدم با خودش احساس نکنه که شما به جای صورتش، کارت بانکی میبینیدش! البته بعضی رویه های غلط هم هستن که باید اصلاح اونا رو از خودمون شروع کنیم، مثل این که بعضی خانمها اگر با پارتنرشون بیرون برن، همواره منتظرن آقا حساب کنه و شدیداً اعتقاد دارن وقتی یه مرد همراهت هست، خانم نباید دست توی کیفش بکنه! عزیزم اسم این حفظ غرور اون آقا نیست، اسم این سواستفاده و مفت خوریه! یا با پارتنرت بیرون نرو یا حداقل یک در میان دست رو از جیب مبارک بیرون بیار و از کارت بانکیت استفاده کن! قسم میخورم غرور آقاتون ابداً جریحه دار نمیشه، بلکه بسیار براش جذابتر هم میشید به عنوان یک بانوی مستقل و باشخصیت که هدفش از دیدار طرف مقابل خوردن یه قهوه مفتی نیستبلکه هدفش ارضای عواطفش هست. البته دلایل بسیاری باز هم وجود داره که میتونه باعث بشه یک آدم در یک لحظه از چسم کسی بیوفته و یا با تکرار یک رفتار غلط، به مرور از چشم کسی که روزی از اعماق قلبش دوسش داشته، برای همیشه سقوط کنه؛ که متاسفانه بیان همه اونها در این مجال نمیگنجه! از این که در مواردی زیاده گویی کردم، عذرخواهی می کنم و از شما که تا پایان این نوشته رو خوندید سپاسگزارم و قدردان نگاه شما و زمانی که برای مطالعه اش نوشته من قرار دادید، هستم. امیدوارم تجارب من در بهتر شدن روابط شما با کسانی که دوستشون دارید، موثر واقع بشه. برای شما بهترینها رو آرزومندم

28 تیر 1402 16:39

من خوندم ولی زیاد جالب نبود ولی به بعضی ها کمک میکنه همین 00

23 اردیبهشت 1402 03:08

سلام.مدتی است که من وقتی توی جمع مینشینم احساس بدی دارم.بدبین شدم...وذهنم داغونه که تصاویری غیراخلاقی ازخودش بروزمیدهد.بخاطرهمین ازنشستن زیاددرکنار خانواده وجمع صرف نظرمیکنم ودوری میکنم.میدانم صفت مغروررا برمن خواهندگذاشت اما شنیدن کلمه مغرور بهترازآن است که ذهن خودم راآلوده تصاویری بد ازدیگران کنم.لذادرتنهایی مینشینم اماگناه دیگران رانخواهم برداشت.پس من مغرورنیستم.

21 اردیبهشت 1402 14:16

باعرض سلام تشکر برای مطلب آموزنده وخوبی که گذاشتین خداخیرتون بده👌👌