تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
18 کاری که شما را از چشم دیگران می اندازد + عکس نوشته مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 20 اردیبهشت 1402 مدت مطالعه: 5 دقیقه

18 کاری که شما را از چشم دیگران می اندازد + عکس نوشته

محبوب دیگران و به چشم دیگران عزیز بودن خواسته هر فردی است؛ هر کدام از ما دوست داریم که در چشم دیگران عزیز و دوست داشتنی باشیم. اما انجام برخی رفتارها و اعمال باعث می شود محبوبیت و جذابیت خود را از دست بدهیم و به عبارتی به صورت ناخواسته از چشم دیگران بیفتیم.

در این مقاله در مورد از چشم افتادن و دلایل آن صحبت می کنیم؛ همراه ما باشید.

معنی از چشم افتادن

از چشم افتادن به معنای از دست دادن محبوبیت، اعتبار و اعتماد دیگران به خود است. از چشم افتادن می تواند در طول زمان یا به صورت ناگهانی اتفاق بیفتد و به صورت دائمی یا موقتی تجربه شود.

تست mbti + جایزه

پیامدهای منفی از چشم افتادن

از چشم افتادن با برخی پیامدهای منفی همراه است؛ این پیامدها شامل موارد زیر است:

 • از بین رفتن محبوبیت
 • از دست رفتن ارزش و اعتبار
 • دوست داشتنی نبودن
 • تنهایی و انزوا
 • تبدیل شدن به فردی غیر قابل اعتماد
 • و غیره.

18 کاری که شما را از چشم دیگران می اندازد

انجام برخی کارها باعث می شود که به تدریج از دوستان و آشنایان به صورت خواسته یا ناخواسته فاصله بگیریم یا از دیگران بشنویم که فلان شخص با انجام یک کار از چشم ما افتاده است!

اگر بدانیم چه کارهایی از نگاه دیگران ناپسند بوده و باعث کاهش جذابیت ما می شود، می توانیم عادات و رفتارهای غلط خود را اصلاح کنیم و در نهایت به دایره دوستان خود بیفزاییم.

#1 تمرکز بر ظاهر به جای باطن

واقعیت این است که زیبایی محدود به ظاهر نبوده و قلب و روح زیبا باعث ظاهر زیبا می شود و این سیرت زیباست که باعث زیبایی صورت می شود. زیبایی باطنی اهمیت بیشتری از زیبایی ظاهری دارد و ظاهر زیبا ملاک انسانیت نیست؛ عمق وجود آدمی مهم است!

اگر تمام تمرکز خود را بر زیبایی ظاهری بگذارید و از درون خود غافل شوید، احتمالا خودتان را از چشم دیگران می اندازید و اینجاست که باید طرز فکر خود را عوض کنید و دست از ظاهربینی بردارید.
فراموش نکنید، از کوزه همان برون تراود که در اوست!

#2 رقابت دائمی با دیگران

اگر فکر می کنید باید از دیگران بهتر باشید و بهترین چیزها را داشته باشید، به تدریج زمینه را برای دوری از عزیزانتان فراهم می کنید. رقابت سالم و تلاش برای خوب بودن و رسیدن به کمال خوب است اما رقابت دائمی با دیگران با چاشنی حسادت خطر آفرین است.

اگر از موفقیت دیگران به اندازه موفقیت خود خوشحال نمی شوید و یا شکست خوردن از دیگران برایتان غیر قابل قبول است، کمی  در رفتار و نگرش خود تجدید نظر کنید.

از چشم افتادن

#3 به فکر خود بودن

خود محوری، تمرکز بر خود و توجه به خود دیگر ویژگی است که باعث از بین رفتن محبوبیت می شود؛ اگر اهمیتی برای دیگران قائل نیستید، فقط به خودتان توجه می کنید و حرف های دیگران برایتان ارزشمند نیست، چه متوجه این رفتار خود باشید و چه متوجه نباشید، از چشم دیگران خواهید افتاد!

هیچ فردی معاشرت و دوستی با آدمی که فقط به خودش و خواسته هایش فکر می کند را دوست ندارد.

#4 دشمن فرض کردن دوست

اگر دائما نگران این هستید که دوستانتان به شما خنجر بزنند و به آن ها شک دارید و به جای صرف زمان با کیفیت در کنار آن ها به این مسئله فکر می کنید که مبادا آن ها به شما خیانت کنند، در این جدال ذهنی دوستان خود را از دست می دهید و به جای همراهی با دوستانتان و لذت بردن از کنار آن ها بودن، تنها خواهید ماند.

از چشم کسی افتادن

#5 تمایل به مهم بودن برای دیگران

دغدغه و فکر مشغولی دائمی در مورد اینکه دیگران باید به شما اهمیت بدهند و برای شما ارزش قائل باشند، باعث دوری دیگران از شما می شود! توقع داشتن از دیگران برای احترام گذاشتن به شما، دیگر ویژگی است که باعث از چشم افتادن می شود.
از رفتارهای دیگران سو برداشت نداشته باشید و به نیت دیگران در مورد خودتان شک نکنید.

#6 رئیس بازی در آوردن و تمایل به رهبری

همه افراد سهم یکسانی در گروه های دوستی دارند؛ اگر دوست دارید برای دیگران تصمیم بگیرید یا تصمیم گیرنده نهایی در تمام امور شما باشید، تا از چشم دوستانتان نیوفتادید این نگرش و رفتار را اصلاح کنید.

تصمیم گیری برای جمع، نظارت دائمی بر دیگران، تسلط بر دیگران، کنترل کردن و دستور دادن و امر و نهی کردن جز رفتارهای ناپسند است.

از چشم افتادن

#7 دروغ گفتن

صداقت و تلاش برای ایجاد اعتماد یکی از مهم ترین کارهایی است که برای گسترش روابط دوستانه باید انجام داد؛ اگر به صداقت اهمیت چندانی نمی دهید و صداقت برای شما ارزش نیست، از دروغ گفتن و سرکار گذاشتن دیگران واهمه ندارید و به راحتی دروغ می بافید، محبوب دیگران نخواهید بود!

#8 بی ادبی

بی ادبی کردن عادت شماست؟ با دیگران بی پروا و گستاخانه صحبت می کنید؟ دیگران این رفتار شما را تحمل نخواهند کرد و دور شما خط می کشند! دوستی با آدم بی ادب، گستاخ و بد دهن خواسته هیچ فردی نیست!

حتی اگر مخالف دیگران هستید یا نظرات و انتقادات آن ها به مزاق شما خوش نمی آید، بحث و جدل راه نیندازید و پذیرش خود را در برابر دیدگاه مخالف بالا ببرید تا از چشم دیگران نیفتید! گفتگو آرام و منطقی همیشه بهترین راهکار است.

معنای از چشم افتادن

#9 قابل اعتماد نبودن

چقدر به دیگران اهمیت می دهید؟ در مواقع سختی چقدر با آن ها همدلی می کنید؟ آیا برای کمک کردن به دیگران دست و دل باز هستید؟ اگر کسی از شما کمک بخواهد، با آغوش باز به او کمک می کنید؟ اگر فردی هستید که دیگران می توانند روی شما حساب باز کنند، به شما تبریک می گوییم!

اما اگر از کمک کردن به دیگران طفره می روید و دائما برای کمک نکردن به آن ها بهانه دارید، بدانید که شما یک فرد غیر قابل اعتماد هستید و احتمالا کسی پیدا نمی شود که با شما دوستی کند!

#10 منفی بافی

اگر در تمام امور ابتدا نیمه خالی لیوان را می بینید و در هر اتفاقی نکات منفی را در نظر می گیرید، هرچه سریع تر دیدگاه خود را تغییر دهید! منفی بافی و بدبینی برای هیچ کس جذاب نیست.
یادتان نرود که ذهن انسان یادآوری اتفاقات منفی، یادآوری شکست ها به جای موفقیت ها و سرزنش به جای تشویق را دوست دارد و شما باید در مقابل این تمایلات ذهنی مقاومت کنید و مثبت اندیش باشید.

#11 غرور بی جا

همان طور که مهربانی و تواضع باعث نزدیکی آدم ها به یکدیگر می شود، غرور و تکبر بیش از اندازه باعث دوری و جدایی می شود. اگر فکر می کنید از دیگران برتر هستید و نگاه از بالا به پایین به آن ها دارید، دیدگاه خود را عوض کنید و بدانید همه انسان ها فارغ از جنسیت، نژاد، دین یا قومیت با یکدیگر برابرند و هیچ فردی از دیگری بالاتر نیست؛ در غیر این صورت پیامد های از چشم دیگران افتادن را بپذیرید!

چرا از چشم میوفتیم؟

#12 قضاوت زود هنگام دیگران

قضاوت کردن را کنار بگذارید؛ قضاوت کردن باعث می شود که در چشم دیگران یک فرد غیر قابل اعتماد باشید. اگر دائما در مورد دیگران پیش داوری می کنید و در مورد هر رفتار آن ها نظر می دهید و قضاوت می کنید، وقت آن فرا رسیده است که در این رفتار خود تجدید نظر کنید.

#13 عدم مسئولیت پذیری و نپذیرفتن اشتباه

اشتباهات خود را نمی پذیرید و به گردن دیگران می اندازید؟ از زیر بار مسئولیت ها شانه خالی می کنید؟ اگر اشتباهات خود را انکار و دیگران را مقصر آن ها می دانید و هرگز مسئولیت کارهای خود را قبول نمی کنید، دیر یا زود دوستی اطرافیانتان را از دست می دهید!

#14 بد قولی

بد قولی، اهمال کاری و به تاخیر انداختن کارها را کنار بگذارید تا در چشم دیگران عزیز باشید. اگر بد قول باشید و با به تاخیر انداختن کارها، دیگران را سرکار بگذارید، جز اینکه در چشم دیگران فردی با ویژگی های اخلاقی منفی باشید، به هیچ چیز دست پیدا نخواهید کرد. 

دلایل از چشم افتادن

#15 شایعه پراکنی

اگر جز افرادی هستید که از صحبت کردن در مورد زندگی شخصی دیگران حس خوبی دارید و در هر موقعیتی که قرار می گیرید در مورد زندگی شخصی دیگران صحبت می کنید و اطلاعات غلطی را در مورد یک فرد به گوش به دیگران می رسانید، بدانید که این اخلاق شما یعنی شایعه پراکنی باعث می شود خیلی زود از چشم دیگران بیوفتید!

#16 فقدان وقت شناسی

وقت نشناس بودن باعث می شود که شما دوستان خود را از دست بدهید و به مرور از دیگران دور شوید؛ وقتی به زمان اهمیت نمی دهید و وقت دیگران را بی ارزش می شمارید و سر موقع آن جایی که باید حضور پیدا نمی کنید، بین دیگران محبوب نخواهید بود و از چشم خواهید افتاد.

#17 عدم رعایت بهداشت

رعایت بهداشت در حفظ روابط مهم است؛ اگر به بهداشت و نظافت شخصی اهمیت نمی دهید، بوی خوب نمی دهید و لباس پاکیزه به تن نمی کنید و شلخته و نامرتب در اجتماع و میان دوستان خود حاضر می شوید، بدانید که اشتباه می کنید و از میزان محبوبیت خود کم می کنید. هیچ فردی تمایل به معاشرت با فردی که بهداشت را رعایت نمی کند، ندارد.

#18 اسپاس بودن

قدردان باشید! اگر دیگران کاری برای شما انجام می دهند یا به شما توجه و محبت می کنند، قدردان آن ها باشید و در رفتار یا کلام خود به آن ها حس قدردانی را نشان دهید.
اگر به مهربانی و خوبی دیگران بی اهمیت باشید و خیلی راحت از کنار محبت آن ها بگذارید احتمال اینکه از چشم بیوفتید، زیاد خواهد بود! 

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد از چشم افتادن و دلایل آن صحبت کردیم. از چشم افتادن به معنای از دست دادن اعتبار و محبوبیت نزد دیگران است و به دلایل متفاوتی همچون دروغ گویی یا قضاوت دیگران اتفاق میفتد. اتفاقات فرهنگی یا اجتماعی در از چشم افتادن تاثیر دارد. 

شما کدام یک از رفتارهای ذکر شده را دارید؟ آیا تا به حال کسی از چشم شما افتاده است؟ لطفا نظرات، دیدگاه و تجربیات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید. 

 
 

 

 

راه معنوی یا گذرگاه معنوی چیست؟
آسیب ناشی از الکل چیست؟
پذیرش چربی چیست؟
درک چاقی و برچسب های اجتماعی
خوشبختی چیست؟
کارما چیست و چگونه بر زندگی ما تاثیر می گذارد؟
کارما یوگا چیست؟
قانون مورفی چیست؟ آیا قوانین مورفی حقیقت دارند؟
معنی تابو چیست؟ ریشه یابی و بررسی کامل
انواع قرص خواب آور قوی و عوارض آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • از چشم افتادن به چه معناست؟

  • از چشم افتادن به معنای از دست دادن اعتبار، محبوبیت نزد دیگران است.
 • برخی دلایل از چشم افتادن چیست؟

  • قضاوت کردن، دروغ گفتن، غرور و تکبر بیش از اندازه و...
 • پیامدهای منفی از چشم افتادن چیست؟

  • از بین رفتن محبوبیت، دوست داشتنی نبودن، تنهایی و انزوا و...
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

23 اردیبهشت 1402 03:08

سلام.مدتی است که من وقتی توی جمع مینشینم احساس بدی دارم.بدبین شدم...وذهنم داغونه که تصاویری غیراخلاقی ازخودش بروزمیدهد.بخاطرهمین ازنشستن زیاددرکنار خانواده وجمع صرف نظرمیکنم ودوری میکنم.میدانم صفت مغروررا برمن خواهندگذاشت اما شنیدن کلمه مغرور بهترازآن است که ذهن خودم راآلوده تصاویری بد ازدیگران کنم.لذادرتنهایی مینشینم اماگناه دیگران رانخواهم برداشت.پس من مغرورنیستم.

21 اردیبهشت 1402 14:16

باعرض سلام تشکر برای مطلب آموزنده وخوبی که گذاشتین خداخیرتون بده👌👌