تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 10

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 10
دوره آموزشی
10 گام برای شناسایی اختلافات و تفاوت ها مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 24 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

10 گام برای شناسایی اختلافات و تفاوت ها

در جلسه دهم از دوره عشق ورزی می خواهیم به مساله اختلافات و تفاوت ها بپردازیم. توجه داشته باشید که باید سعی کنید هر سوال را به دقت مطالعه کنید و آن ها را با طرف مقابلتان مطرح نمایید. قبل از شروع دوره لطفا بخش زیر را مطالعه کنید. اگر دستورالعمل را می دانید، سوال اول از جلسه اختلافات و تفاوت ها را شروع کنید.


هدف جلسه: آشنایی مقدماتی با دوره عشق ورزی

پیش نیاز: این جلسه نیازمند پیش نیازی نیست و سعی شده است مطالب با زبانی ساده ارائه شود.

شرایط سنی: جوانان و بزرگسالان

نوع جلسه: خودآموزی

دستورالعمل:

دفتر یادداشت های خود را بردارید و یک لیوان آب یا یک فنجان چای تهیه کنید.

مکان آرام مورد نظر خود را در خانه یا جای دیگر پیدا کنید.

اگر دونفری این دوره را مطالعه کنید به نوبت سوالات را از هم بپرسید.

سعی کنید سوالات بعدی را نخوانید، در عوض تمام تمرکز خود را روی سوالی که اکنون می پرسید و پاسخ می دهید، قرار دهید.


اهداف و مشخصاتی که در بالا نیاز است را باید در این جلسه به دست آورید. چنانچه متوجه بخش یا مطلب نمی شوید لطفا به صورت کامنت در انتهای این جلسه مطرح کنید. سعی کنید در شرایط آرامش و بدون دغدغه با تمرکز به مطالعه این مطالب بپردازید.

اگر دقت و روش مطالعه مناسبی ندارید از کتاب مهارت های مطالعه ای سنج استفاده کنید. در بخش زیر فهرست مطالب را برای شما آورده ایم:

گام ()- شناسایی رفتارهای ناخوشایند

سوال اصلی- چه چیزی می گویم یا چه کاری می‌کنم که واقعا تو را عصبی می‌کند؟

"تنها کاری که او انجام می‌دهد استفاده از آن یک تن خاص صدا است و آن موقع خونم به جوش می‌آید." "وقتی او چشمهایش را به سمت من می چرخاند، من می خواهم موهایم را از ریشه بکنم." این شرایط عصبی در همه روابط معمول است، خواه عمداً انجام شود یا خیر. ما احتمالاً برخی از مواردی را که باعث عصبی شدن شریک زندگی مان می شود را می دانیم و شاید سعی کنیم هر از گاهی این دکمه ها را فشار دهیم. اما ممکن است کلمات یا کارهایی وجود داشته باشد که هرکدامتان نا آگاهانه از آن‌ها استفاده می کنید و تأثیر آن‌ها یکسان است. لطفاً این موارد را با یکدیگر در میان بگذارید و دلایلی را برای آسیب دیدن یا آزردگی بیان کنید. درک مطلب به پرورش دلسوزی و انگیزه برای تغییر کمک می کند.

گام ()- شناسایی موضوع های تکراری 

سوال اصلی- موضوع یا مضامین تکراری که در درگیری ما به نظر می رسد چیست؟

اغلب زوجین متوجه می شوند که مواردی به طور مکرر با یکدیگر بحث می کنند، چه چیزهایی هستند. این استدلال ها ممکن است شکل دیگری پیدا کنند، اما اصل مطلب به طور کلی یکسان است. آنها در چرخه ای از درگیری منفی گرفتار می شوند بدون اینکه هرگز به قطعنامه رضایت بخش یا سازشی برای رهایی از این الگو برسند. با اجازه دادن به این درگیری و ادامه آن، رابطه را اولویت خود قرار نمی دهید. شما اجازه می دهید یک شکاف حل نشدنی میانه شما را به هم بزند. درباره این درگیری‌های تکراری صحبت کنید. برای حل آنها یکبار برای همیشه ببینید که چه کاری می توانید انجام دهید؟

گام ()- شناسایی رفتارهای مهم در درگیری ها

سوال اصلی- چه چیزی باعث می شود وقتی با هم درگیر هستیم شنیده و فهمیده شود؟

در هنگام درگیری، واکنش نشان ندادن و عصبانی نبودن یا تلخی نکردن دشوار است. متوجه می شویم که در تلاش برای محافظت از خودمان چیزهای نامهربانانه می گوییم، و دچار پرخاشگری منفعل هستیم، یا سعی در ترساندن یا زخمی کردن شریک زندگی خود داریم. هنگامی که اختلاف نظری پیش می‌آید، مهمترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که با هم همکاری کنید تا رابطه بین تان را دوباره بسازید. این نیاز به کنترل شخصی و درک متقابل دارد. قبل از رسیدن به یک راه حل یا سازش، هر دو باید احساس کنید شنیده و درک می‌شوید. بفهمید که چه چیزی باعث می شود تا همسرتان احساس کند که او را واقعاً می شنوید و موقعیت او را کاملا می فهمید و آنچه را که او سعی در برقراری ارتباط دارد، درک می کند.

گام ()- تعیین زمان برای حل تعارض ها

سوال اصلی- چه زمانی بهترین زمان برای حل تعارض برای ما است؟

شما برای شام بیرون هستید، و هر دو چند کوکتل خورده اید. یکی از شما چیزی طعنه آمیزی می گوید، و دیگری پاسخ محبت آمیزی می دهد. قبل از اینکه این را بدانید، زیر لب دعوا می‌کنید، زیرا کسانی که در نزدیکی شما هستند موج های منفی را از سوی شما احساس می کنند. آنجا بهترین مکان برای حل یک مشکل نیست، درست است؟

میز شام خانوادگی، یا درست قبل از اینکه چراغ را برای خواب خاموش کنید، یا هنگامی که یکی از شما در حال بیرون رفتن از محل کار است هم مناسب این کار نیست. درگیری ممکن است خود به خود بوجود بیاید، اما هر دو باید موافقت کنید که آن را در زمانی حل کنید که هر دو آرام باشید، بدون حواس پرتی و تحت تأثیر الکل یا مواد مخدر نباشید. هرچه زودتر بتوانید مشکلی را حل کنید، بهتر است، اما زمان صحبت برای رسیدن به نتیجه مثبت برای هر دوی شما مهم است. بهترین زمان را برای این بحثهای حل تعارض تعیین کنید.

گام ()- نحوه کنترل عصبانیت

سوال اصلی- چگونه می توانی عصبانیت یا ناامیدی ات را به بهترین وجه کنترل کنی تا بتوانیم با آرامش صحبت کنیم؟

تردیدی نیست که وقتی احساس عصبانیت، صدمه یا ناامیدی می‌کنید، آرام ماندن و حتی متعادل کردن آن سخت است. اما این احساسات توانایی شما را برای همکاری با یکدیگر در جهت حل و فصل، کم  می کند. شما به احتمال زیاد چیزی می گویید یا کاری می کنید که فقط وضعیت را بدتر کند.

اگر در همان لحظه مشکلی در احساسات خود دارید، چه کاری می توانید برای بازگرداندن تعادل احساسی در مکانی که می توانید بحث آرام داشته باشید، انجام دهید؟

برای سنجش میزان عشق ورزی خود و شریک عشقی تان می توانید تست عشق را انجام دهید.

گام ()- شناسایی تفاوت ها در هنگام تعارض ها

سوال اصلی- تفاوت عمده بین ما در نحوه برخورد و تعارض را در چه چیزی می بینی؟

همه افراد روش های مختلفی را برای کنترل درگیری آموخته اند و توسط والدین و سایر الگوهای مدل سازی شده و تا حدی بازتاب دهنده نوع شخصیت و میزان اعتماد به نفس و عزت نفس ماست. ممکن است یکی از شما هنگام درگیری عقب نشینی کند، در حالی که دیگری فریاد می زند، هیچکدام از واکنشها سالم یا مثمرثمر نیستند. "سبک تعارض" معمولی شما چیست و چه تفاوتی با همسرتان دارد؟

گام ()- حل یا مدیریت اختلافات

سوال اصلی- برای بهبود، حل یا مدیریت باید روی کدام یک از این اختلافات کار کنیم؟

اگر سبک های مختلفی در درگیری دارید، باید شیوه‌ی جدیدی را تعیین کنید که برای هر دوی شما مفید باشد. ممکن است لازم باشد یکی از شما موافقت کند که بلند کردن صدای خود را متوقف کند و دیگری باید به جای سر و صدا کردن در بحث کاملاً حضور داشته باشد. درباره شیوه های متفاوت خود با هدف اصلی حفظ یکپارچگی رابطه خود صحبت کنید. چگونه هردوی شما باید نحوه برخورد خود را با تعارض اصلاح کنید تا همسرتان احساس نیاز به عقب نشینی نکند؟

گام ()- بررسی راهکار در هنگام رسیدن به بن بست

سوال اصلی- اگر به بن بست رسیدیم چه باید بکنیم؟

در زندگی شما احتمالاً مواقعی وجود دارد که به سادگی نمی توانید مسئله ای را حل کنید. نمی توانید به سازش برسید، و هیچ یک از شما حاضر به عقب نشینی یا رها کردن مسئله نیست. شما نمی توانید اجازه دهید این بن بست باقی بماند. چه تصمیم دارید که واسطه ای پیدا کنید، چه به مشاوره مراجعه کنید و یا انتظار بکشید، برای همه این بن بست ها نیاز به برنامه ای دارید.

گام ()- تعیین قول های مشخص در هنگام درگیری ها

سوال اصلی- چه چیزهایی را می توانیم به یکدیگر قول دهیم که در زمان درگیری هرگز نگوییم و انجام ندهیم؟

"شاید ما فقط باید از هم جدا شویم"، "من هرگز از ابتدا دوستت نداشتم."، "من نمی توانم با تو صحبت کنم" یا "من تو را ترک می کنم." برخی از کلمات بسیار آزار دهنده یا تحقیرآمیز هستند و لحظه ای که از دهانتان خارج می شوند از گفتن آنها پشیمان می شوید. یا اینکه می توانید کاری را چنان کودکانه یا بدون فکر انجام دهید، که زخمی برطرف نشدنی بر روح همسرتان برجای می گذارد. از یکدیگر بپرسید که این کلمات و رفتارهای "خارج از چارچوب" چیست و پیمانی ببندید که به هر قیمتی از آنها اجتناب نکنید. نوشتن این مطالب را در نظر بگیرید، زیرا تعهد شخصی شما نسبت به یکدیگر را تقویت می کند.

گام ()- تبدیل تعارضات به فرصت

سوال اصلی- چگونه می‌توان تعارضات و درگیری ها را دوباره قالب بندی کرد تا از آن یک فرصت یا تجربه مثبت برای خودمان ساخت؟

زوج های سالم تعارض را نه به عنوان فرصتی برای دستیابی به خواسته خود، بلکه بیشتر به عنوان فرصتی برای رشد و یادگیری می دانند. در زمان درگیری چه چیزهایی می توانید در مورد خود بفهمید؟ چگونه هر دوی شما می توانید به صورت فردی و زوجی رشد کنید؟ حل تعارض چگونه به شما در زمینه های دیگر زندگی مشترک و جدا از هم کمک می کند؟

توجه

 آیا اصلاح رفتاری در رابطه با اختلاف نظرها و اختلافات مد نظرتان هست که بخواهید از شریک زندگی خود درخواست کنید؟ هر دو کار خاصی را برای بهبود حل تعارضات و درک یکدیگر در هنگام درگیری انجام خواهید داد؟ این موارد را یادداشت کنید و مشخص کنید که چگونه و چه زمانی این تغییرات یا اقدامات را شروع می کنید.

جمع بندی ای سنج

در جلسه دهم سعی کردیم تا به شما در رابطه با  اختلافات و تفاوت ها، نکات لازم را مطرح کنیم. آنچه که مشخص است این است که هر فردی دارای رفتار، کردار و نگرش های خاص خود می باشد بنابراین با ازدواج با فرد دیگر، مطمعناً اختلافات و تفاوت های گوناگونی در این رابطه پیدا می شود.

به همین خاطر بررسی این اختلافات می تواند تا حدود زیادی از چالش های بین زوجین بکاهد. در جلسه بعد به بررسی زخم های گذشته پرداخته و این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم.

نظر شما در مورد تاثیر اختلافات و تفاوت ها در روابط  چیست؟ لطفا سوالات و یا ابهاماتی که در رابطه با این جلسه و یا کل دوره دارید را در کامنت پرسیده تا به آن ها پاسخ دهیم.

 
 

 

 

10 گام برای بررسی کار در زندگی
10 گام در ارتباط با نحوه فرزندپروری
10 گام در ارتباط با مسائل اقتصادی و پول
10 گام در جهت مدیریت بحران های زندگی
10 گام برای شناسایی اهداف و آرزوها
زوج درمانی چیست؟
کنار آمدن با تفاوت های سیاسی در رابطه ی عاشقانه
270 سوال قبل از ازدواج که حتما حتما باید بپرسید !!!
نقطه جی (G Spot) چیست؟

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
201 گام برای رسیدن به عشق
آزمون های مرتبط
مطالب مرتبط