تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 15

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 15
10 گام برای بررسی زندگی معنوی و ارزش ها مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 25 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

10 گام برای بررسی زندگی معنوی و ارزش ها

در جلسه پانزدهم از دوره عشق ورزی می خواهیم به بررسی زندگی معنوی و ارزش ها بپردازیم. توجه داشته باشید که باید سعی کنید هر سوال را به دقت مطالعه کنید و آن ها را با طرف مقابلتان مطرح نمایید. قبل از شروع دوره لطفا بخش زیر را مطالعه کنید. اگر دستورالعمل را می دانید، سوال اول از جلسه زندگی معنوی و ارزش ها را شروع کنید.


هدف جلسه: آشنایی مقدماتی با دوره عشق ورزی

پیش نیاز: این جلسه نیازمند پیش نیازی نیست و سعی شده است مطالب با زبانی ساده ارائه شود.

شرایط سنی: جوانان و بزرگسالان

نوع جلسه: خودآموزی

دستورالعمل:

دفتر یادداشت های خود را بردارید و یک لیوان آب یا یک فنجان چای تهیه کنید.

مکان آرام مورد نظر خود را در خانه یا جای دیگر پیدا کنید.

اگر دونفری این دوره را مطالعه کنید به نوبت سوالات را از هم بپرسید.

سعی کنید سوالات بعدی را نخوانید، در عوض تمام تمرکز خود را روی سوالی که اکنون می پرسید و پاسخ می دهید، قرار دهید.


اهداف و مشخصاتی که در بالا نیاز است را باید در این جلسه به دست آورید. چنانچه متوجه بخش یا مطلب نمی شوید لطفا به صورت کامنت در انتهای این جلسه مطرح کنید. سعی کنید در شرایط آرامش و بدون دغدغه با تمرکز به مطالعه این مطالب بپردازید. اگر دقت و روش مطالعه مناسبی ندارید از کتاب مهارت های مطالعه ای سنج استفاده کنید. در بخش زیر فهرست مطالب را برای شما آورده ایم:

گام (1)- شناسایی ارزش های برتر شریک زندگی

سوال اصلی- پنج ارزش برتر شخصی شما چیست؟

ارزش های اصلی، اصول راهنمای زندگی شما هستند. آنها نمایانگر تفکرات شما می باشند.  پنج تا ده ارزش اصلی خود را تعیین کنید. لیست ارزش های مهم خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارید.

گام (2)- شناسایی مهم ترین ارزش ها

سوال اصلی- مهمترین ارزشهای ما به عنوان یک زوج باید چه باشد؟

ارزشهای فردی شما ممکن است دقیقاً همان ارزشهای شما در قالب یک زوج نباشد. ممکن است ارزش هایی داشته باشید که از روابط و خانواده شما حمایت می‌کند. لیست ارزش ها را با هم مرور کنید و پنج تا ده ارزش برتر خود را به عنوان یک زوج متعهد تعیین کنید. با انتخاب تمام بندهایی که مهم به نظر می رسند، شروع کنید و سپس از بین آنها تعدادی را به عنوان مهمترین ها انتخاب کنید.

گام (3)- اولویت بندی ارزش ها

سوال اصلی- چگونه ارزش های خود را در زندگی و خانواده خود اولویت بندی می کنیم؟

بعد از اینکه ارزشهای خود را به عنوان یک فرد و به عنوان یک زن و شوهر تعیین کردید، شیوه زندگی، رفتارها و گزینه های خود را بررسی کنید تا ببینید در حال حاضر در همسویی با این ارزش ها چگونه زندگی می کنید. ارج نهادن به ارزش های خود به عنوان یک زوج و به صورت فردی برای یک زندگی شاد بسیار حیاتی است. از شریک زندگی خود بپرسید که چگونه شما را در رابطه با ارج نهادن به ارزشهای اصلی فردی تان درک می کند. بعضی اوقات عزیز شما می تواند شما را عینی تر ببیند تا خودتان.

گام (4)- تطابق زندگی با ارزش های خود

سوال اصلی- برای زندگی شبیه تر به ارزشهای خود چه چیزهایی را باید تغییر دهیم؟

تمرین قبلی به احتمال زیاد در جایی که ارزشهای اصلی خود را ارج نمی نهید برجسته خواهد شد. در زندگی یا روابط شما چه اتفاقی می افتد که یک یا چند مورد از این ارزش ها را تضعیف می کند؟ در مورد آنچه که مانع زندگی شما در همسویی با ارزش های شما می شود، بحث کنید و بیابید که برای بهبود آن باید چه اقداماتی انجام دهید.

گام (5)- میزان اهمیت زندگی معنوی

سوال اصلی- زندگی معنوی شما چقدر مهم است و چگونه آن را تمرین می کنید؟

حتی اگر قبل از تعهد دادن به عنوان یک زن و شوهر در مورد این بحث کرده باشید، مهم است که احساسات خود را در مورد زندگی معنوی خود مرور کنید. در طول سال ها، باورها و عملکردهای شما ممکن است تغییر کند. ممکن است هر یک از شما نیازها یا اعتقادات معنوی متفاوتی داشته باشید. شاید یکی از شما در بحث در این مورد احساس ناراحتی کرده باشد. به یکدیگر آزادی دهید و به هم احترام بگذارید تا صریحاً در مورد اهمیت (یا عدم اهمیت) زندگی معنوی خود بحث و گفتگو کنند.

گام (6)- ارتقاء زندگی معنوی

سوال اصلی- به عنوان یک زن و شوهر برای ارتقا زندگی معنوی خود با هم باید چه کار کنیم؟

دیدگاه های معنوی یا مذهبی شما در چه جاهایی تداخل دارند؟ ممکن است این مسئله به سادگیه با هم گذراندن وقت در طبیعت یا خواندن یک شعر الهام بخش با صدای بلند قبل از خواب باشد. شاید شما بخواهید با هم دعا کنید یا بیشتر به عنوان یک زن و شوهر در مراسمات شرکت کنید. اتصال زن و شوهر به چیزی کاملاً معنی دار و بزرگتر از خودتان، راهی مهم برای ایجاد صمیمیت و ارتباط است، حتی اگر در مورد امور معنوی کاملاً توافق نداشته باشید.

گام (7)- تاثیر تفاوت زوجین از جهت ارزش های مذهبی یا معنوی

سوال اصلی- اگر از نظر مذهبی یا معنوی یکسان نباشیم، این مسئله چگونه بر روابط ما تأثیر می گذارد؟

اگر با دیدگاه های مذهبی یا معنوی یکدیگر مخالفید، در نظر بگیرید که چگونه این تفاوت ها بر عشق و احترام شما نسبت به یکدیگر تأثیر می‌گذارد. برخی از زوجین می توانند به راحتی دیدگاه های مختلفی داشته باشند و ارتباط صمیمی برقرار کنند. با این حال، اگر یکی یا هر دوی شما از نظرات و عقاید دیگری احساس آزردگی، نگرانی یا ناامیدی داشته باشد، می تواند شکافی را میان شما ایجاد کند. ممکن است متوجه شوید که بهتر است بپذیرید که مخالف هم هستید، زیرا تلاش برای تحریک شریک زندگی خود برای پذیرفتن اعتقادات شما می تواند نتیجه معکوس دهد. احترام و پذیرش متقابل به طور کلی بهترین راه برای سلامت روابط شما است.

گام (8)- تاثیر تغییر دیدگاه مذهبی یکی از زوجین

سوال اصلی- اگر دیدگاه های مذهبی یا معنوی من تغییر کند، چه واکنشی نشان میدهی زیرا ما دیگر نظریات مشابه نداریم؟

اعتقادات و دیدگاه های شما می تواند تغییر کند، و این می تواند برای همسری با همان اعتقاداتی که قبلاً داشته اید، ناخوشایند باشد. اعتقادات مذهبی می تواند برای برخی از افراد آنقدر مهم باشد که فقط با شخصی با همان ایمان و عقاید ازدواج کنند. اگر در موقعیتی هستید که دیگر اعتقاد یکسانی ندارید و باعث ناراحتی هر دو شما می شود، قطعاً مشاوره مناسب ترین گزینه است. تلاش برای مجبور کردن کسی به ایمان یا کفر هرگز نتیجه ای نخواهد داشت. نظرات مردم در مورد ایمان و دین منحصر به خود آنها است. مشاوره می تواند به شما کمک کند راهی برای حرکت در اختلافات مذهبی و نجات رابطه پیدا کنید.

گام (9)- اعتقادات غیرمفید اخذ شده از والدین

سوال اصلی- چه اعتقادات مذهبی یا معنوی از خانواده اصلی خود دارید که ممکن است دیگر برای شما مفید نباشد؟

بیشتر اوقات، دیدگاه های مذهبی ما از خانواده های ما گرفته می شود. اگر شما یهودی، مسیحی، هندو یا اصلاً با هیچ دینی بزرگ نشده اید، احتمالاً این عقاید را داشته اید (یا هنوز هم دارید). با این حال، هر چه پیرتر می شویم، ممکن است دیدگاه های خود را تغییر دهیم و می‌بینیم که دیگر باورهای والدین ما اعتقادات ما نیستند. شاید شما یا همسرتان چنین احساسی دارید اما هرگز آن را بیان نکرده اید. به همدیگر فضای امن و بدون قضاوتی را بدهید تا در این باره و اینکه چگونه از عقاید خانواده خود جدا می شوید صحبت کنید.

گام (10)- تعیین دیدگاه های معنوی برای فرزندان

سوال اصلی- چه دیدگاه های معنوی یا دینی ای را می‌خواهیم را به فرزندان خود بیاموزیم؟

شاید این چیزی باشد که شما در اوایل ازدواج یا رابطه خود درباره آن بحث کرد باشید. اگر چنین است، آیا شما خواسته های خود را در رابطه با آموزش دیدگاه های خاص مذهبی یا معنوی به فرزندان خود ارج می نهید؟ آیا یکی از شما مسئولیت بیشتری نسبت به دیگری دارد و آیا این برای هر دوی شما قابل قبول است؟ اگر قبلاً این مکالمه را نداشته اید، زمان مناسبی است که می توانید در مورد چگونگی درگیر کردن و آموزش فرزندان خود در امور معنوی یا مذهبی بحث کنید.

توجه

آیا در رابطه با زندگی معنوی و ارزشهای شما اصلاح رفتاری وجود دارد که بخواهید از شریک زندگی خود درخواست کنید؟ چه کارهای خاصی برای بهبود درک خود از یکدیگر در رابطه با ارزشها و معنویت خود انجام خواهید داد؟ این موارد را یادداشت کنید و مشخص کنید که چگونه و چه زمانی این تغییرات یا اقدامات را شروع می کنید.

جمع بندی ای سنج

در جلسه پانزدهم تلاش شد تا به شما در رابطه با زندگی معنوی و ارزش ها، آموزش های لازم ارائه شود. بدون شک اعتقادات و ارزش های معنوی تاثیرات هنگفتی در زندگی زوجین به جا خواهد گذاشت. اگر این اعتقادات با یکدیگر همسو نباشد می تواند زندگی زوجین را با مشکلات عدیده ای روبرو سازد. بنابراین لازم است که هر چند وقت یکبار در مورد ارزش های معنوی با یکدیگر گفتگو داشته باشند تا در صورت تغییرات و تفاوت های ارزشی، سعی شود که به یکدیگر نزدیک تر شوند و یا قبل از این که شکاف ارزشی عظیمی بین آن ها بیوفتد از راهنمایی های مشاورین و متخصصین این حوزه استفاده کنند. در جلسه بعد به بهبود سلامتی و تندرستی پرداخته و این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم.

نظر شما در مورد زندگی معنوی و ارزش ها در دوران زناشویی چیست؟ لطفا سوالات و یا ابهاماتی که در رابطه با این جلسه و یا کل دوره دارید را در کامنت پرسیده تا به آن ها پاسخ دهیم.

10 گام در جهت مدیریت بحران های زندگی
10 گام برای شناسایی اهداف و آرزوها
عشق یک طرفه چیست؟
سبک عشق ورزی شما چه چیزی در مورد دوران کودکیتون میگه؟
رابطه افلاطونی چیست؟
وقتی رابطه شما صمیمیت لازم را ندارد چه کاری باید انجام دهید
270 سوال قبل از ازدواج که حتما حتما باید بپرسید !!!
هورمون عشق یا اکسی توسین چیست؟ راه های افزایش آن
سندروم قلب شکسته یا مرگ عاشقانه چیست؟!!
افسردگی بعد از ازدواج | علائم و دلایل آن
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
09 شهریور 1402 09:04

سلام‌‌کسی‌که‌متاهل‌باشد‌میتواند‌باشخص‌دیگر‌رابطه‌معنویی‌انجام‌بده‌از‌لحاظ‌دینی‌مشکلی‌نیست‌میشه‌جوابم‌بدین

201 گام برای رسیدن به عشق
مطالب مرتبط