تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 14

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 14
دوره آموزشی
10 گام برای چگونگی ارتباط با خانواده گسترده مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 25 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

10 گام برای چگونگی ارتباط با خانواده گسترده

در جلسه چهاردهم از دوره عشق ورزی می خواهیم به بررسی  چگونگی ارتباط با خانواده گسترده بپردازیم. توجه داشته باشید که باید سعی کنید هر سوال را به دقت مطالعه کنید و آن ها را با طرف مقابلتان مطرح نمایید. قبل از شروع دوره لطفا بخش زیر را مطالعه کنید. اگر دستورالعمل را می دانید، سوال اول از جلسه  چگونگی ارتباط با خانواده گسترده را شروع کنید.


هدف جلسه: آشنایی مقدماتی با دوره عشق ورزی

پیش نیاز: این جلسه نیازمند پیش نیازی نیست و سعی شده است مطالب با زبانی ساده ارائه شود.

شرایط سنی: جوانان و بزرگسالان

نوع جلسه: خودآموزی

دستورالعمل:

دفتر یادداشت های خود را بردارید و یک لیوان آب یا یک فنجان چای تهیه کنید.

مکان آرام مورد نظر خود را در خانه یا جای دیگر پیدا کنید.

اگر دونفری این دوره را مطالعه کنید به نوبت سوالات را از هم بپرسید.

سعی کنید سوالات بعدی را نخوانید، در عوض تمام تمرکز خود را روی سوالی که اکنون می پرسید و پاسخ می دهید، قرار دهید.


اهداف و مشخصاتی که در بالا نیاز است را باید در این جلسه به دست آورید. چنانچه متوجه بخش یا مطلب نمی شوید لطفا به صورت کامنت در انتهای این جلسه مطرح کنید. سعی کنید در شرایط آرامش و بدون دغدغه با تمرکز به مطالعه این مطالب بپردازید. اگر دقت و روش مطالعه مناسبی ندارید از کتاب مهارت های مطالعه ای سنج استفاده کنید. در بخش زیر فهرست مطالب را برای شما آورده ایم:

گام ()- مدت زمان سپری کردن با خانواده

سوال اصلی- چه مدت زمانی را باید با خانواده های خود (پدر و مادر، خواهر و برادر و غیره) سپری کنیم؟

بعضی اوقات خانواده ها می توانند بین یک زن و شوهر تنش و ناامیدی ایجاد کنند. ممکن است یکی از شما بخواهد بیش از دیگری وقت خود را با والدین یا خواهر و برادر خود سپری کند. یکی از طرفین ممکن است از هر هفته گذراندن وقت با خانواده ها ناراضی باشد. با یکدیگر در مورد تصور زمان ایده آل برای گذراندن با خانواده ها (هر دو خانواده) و هر احساس اساسی که ممکن است تنش در چنین شرایطی ایجاد کند، با یکدیگر بحث کنید.

گام ()- تعیین مناسبت های خاص برای ملاقات خانواده

سوال اصلی- چه تعطیلاتی یا مناسبتهایی را احساس می‌کنید که در کنار خانواده ات بگذرانیم؟

هر دوی شما ممکن است در خانواده‌ی خود مناسبت ها یا روزهایی را داشته باشید که برای شما معنی دار و مهم است. یا ممکن است احساس کنید که اکنون شما مناسبت های جدیدی را در خانواده فعلی دو نفره تان بوجود آورده اید که والدین یا خواهر و برادرها را شامل نمی‌شود مانند سالگرد ازدواج یا تولد فرزندانتان. با یکدیگر در مورد مهم بودن تعطیلات و مناسبت ها و دلیل اهمیت آن بحث کنید. چگونه می توانید هرکدام به خواسته های دیگری احترام گذاشته و به سازش برسید؟

گام ()- تعیین مرزهای خانوادگی در ارتباطات

سوال اصلی- چگونه باید در مورد مناسبت های جدید خانواده کوچک خود با خانواده ها ارتباط برقرار کنیم و مرزهای خانوادگی خود را ایجاد کنیم؟

بعضی اوقات خانواده های شما انتظاراتی در مورد نحوه گذراندن تعطیلات یا مناسبت های خانوادگی دارند. آنها ممکن است تصور کنند که قرار است شما هر تعطیلات را با هم بگذرانید یا می خواهید که برای هر تعطیلات به خانه آنها سفر کنید. وقتی می دانید که خانواده شما ممکن است مرزها را به خوبی دریافت نکنند عمل کردن به خواسته ها و مرزهای متفاوت شما دشوار است. چگونه می توانید هنگام برقراری ارتباط با خانواده خود از یکدیگر حمایت کنید؟ 

گام ()- حل اختلاف نظرها در مورد ارتباطات با خانواده

سوال اصلی- اگر در مورد مدت زمان صرف شده با خانواده های خود اختلاف نظر داشته باشیم، چگونه می توانیم آن را حل کنیم؟

قبل از اینکه با وضعیت دشواری در ارتباط با زمان سپری شدن با خانواده های خود روبرو شوید، از قبل در مورد برنامه ای برای حل اختلافات آینده بحث کنید. آیا برای یکی از شما قابل قبول است که بدون دیگری با خانواده خود وقت بگذرانید؟ آیا می توانید بدون قهر و دلخوری به یک حد وسط برسید؟ برنامه ای را بنویسید تا هنگامی که در مرحله تصمیم گیری درباره یک وضعیت خاص در آینده هستید یک راهنما داشته باشید.

گام ()- کنترل رفتارها و انتظارات ناخوشایند خانواده ها

سوال اصلی- چگونه رفتارها، انتظارات یا خواسته هایی را که از خانواده های خود دوست نداریم ببینیم را اداره کنیم؟

مادر شما ممکن است بیش از آنچه شما می‌خواهید فرزندانتان را سرگرم کند. پدر شما ممکن است خود را در تصمیمات مالی شما وارد کند. شاید یکی از خواهر و برادرهایتان از شما بخواهد که بیش از حد به بچه داری بپردازید. به ناچار با یکی از اعضای خانواده  مسئله ای ایجاد می شود که باعث تنش می شود. اگر یکی یا هر دوی شما در برخورد با تعارضات منفعل تر باشید، می تواند باعث کینه توزی همسر شما شود. برخی از شرایطی که نمی خواهید در خانواده ها اتفاق بیفتد چیست؟ در مورد چگونگی حل این مشکل و اینکه چه کسی مکالمه با آنها را هدایت می‌کند بحث کنید.

گام ()- اطمینان از اولویت قرار دادن روابط زناشویی خود بر خانواده

سوال اصلی- چگونه می توان مطمئن شد که روابط زناشویی خود را مقدم بر خانواده خود قرار داده ایم؟

اختلافات و تفاوت ها در خانواده ها و در قوانین آنها می تواند مشکلات واقعی در روابط شما ایجاد کند. هنگامی که وفاداری خود را تقسیم می کنید، حل این مشکلات حتی دشوارتر می شود، زیرا نسبت به بهترین کار دو دل هستید. با این حال، اگر هر دو موافق باشید که سلامتی رابطه شما حرف اول را می زند، پس همیشه می توانید راهی برای رفع مشکل پیدا کنید. در هر شرایطی از خود بپرسید، "چه کاری برای خوب شدن روابط ما بهتر است؟" اگر نمی توانید این مسئله را با هم حل کنید، برای کمک با یک مشاور مشورت کنید. اجازه ندهید که درگیری یا کینه به وجود بیاید.

گام ()- شناسایی کارهای اولویت قرار ندادن همسر به خانواده

سوال اصلی- آیا کاری انجام می‌دهم که تو احساس کنی من تو را از خانواده خودم برتر نمی دانم؟

این زمان خوبی برای بحث در مورد هرگونه کینه توزی است که ممکن است در مورد ارتباط شریک زندگی خود با خانواده ها داشته باشید. در مورد احساسات منفی، حتی اگر احساس تدافعی دارید، صریح و دلسوزانه به یکدیگر گوش دهید. به همسرتان اجازه دهید احساسات خود را به طور کامل بیان کند و بدون قضاوت این احساسات را تأیید کند. بعضی اوقات برای التیام یک مسئله فقط گوش دادن و تأیید کافی است. اما درباره هرگونه تغییر یا عملکرد خاصی که ممکن است شریک زندگی تان از شما بخواهد، بحث کنید و آنچه را که مایلید تغییر دهید را در نظر بگیرید.

گام ()- حمایت از همسر در برابر خانواده

سوال اصلی- اگر شخصی از خانواده من رو در رو یا پشت سر تو چیزی بگوید یا کاری برای آزردن تو انجام دهد دوست دارید من چه کار کنم ؟

در بعضی از خانواده ها، یک یا چند عضو ممکن است علناً یا یواشکی با همسر یا شریک زندگی شما بی ادبانه یا خصمانه رفتار کنند. آنها ممکن است از همسرتان به سایر اعضای خانواده شکایت کنند یا در حضور شما یا همسرتان سخنان ناگهانی یا غیر منتظره ای را بیان کنند. اگر این اتفاق افتاد، از همسرتان بپرسید که چگونه می خواهد شرایط را کنترل کند. آیا او می خواهد تا شما صدایتان را بالا ببرید، یا می خواهد که اوضاع را کنترل کنید؟ چگونه می توانید هم از بد شدن مجدد اوضاع و یا حتی بدتر شدن آن جلوگیری کنید؟ خط آخر برای هر دوی شما چیست و در صورت عدم بهبود اوضاع چه خواهید کرد؟

گام ()- تعیین سرپرست بهتر برای فرزندان

سوال اصلی- چه کسی در خانواده ما نقش خوبی را به عنوان سرپرست برای فرزندان ما ایفا می کند؟

فکر کردن در مورد نیاز به سرپرست برای فرزندان دشوار است، اما شما می خواهید در بدترین شرایط فرزندان تان در یک محیط دوست داشتنی تحت مراقبت قرار گیرند. در حالت مطلوب، بهترین کار این است که فرزندان شما به سراغ یکی از اعضای خانواده که با آنها نزدیک هستند و احساس خوشبختی و راحتی می کنند، بروند. اما عضو خانواده باید مایل و قادر به تربیت و نگهداری از فرزندان شما باشد. آیا در هر یک از خانواده های شما شخصی وجود دارد که به عنوان بهترین سرپرست برای فرزندان شما باشد؟ با هم درمورد شرایط مطلوب سرپرست و اینکه چه کسی در خانواده شما (یا در صورت لزوم دوستان) به آن ایده ذهنی شما نزدیک تر می‌باشد بحث کنید.

گام ()-  نحوه حل درگیری های خانوادگی توسط قانون همسر

سوال اصلی- قانون تو به عنوان یک زن و شوهر درباره بحث در مورد مشکلات زناشویی با خانواده هایمان چیست؟

اگر با پدر و مادر یا خواهر و برادر خود نزدیک هستید، ممکن است اولین کسانی که شما و همسرتان در هنگام مشکل با آنها تماس می گیرید. این امر حتی پس از حل تعارضات شما و همسرتان می تواند باعث اختلاف بین همسر و خانواده شما شود. در مورد رفتارهای همسرتان با اعضای خانواده خود، با هم بحث کنید که احساس می کنید قابل قبول است یا خیر.

توجه

 چه کارهای خاصی را برای بهبود درک خود از یکدیگر و در رابطه با خانواده ها و نحوه تعامل با آنها انجام خواهید داد؟ این موارد را یادداشت کنید و مشخص کنید که چگونه و چه زمانی این تغییرات یا اقدامات را شروع می کنید.

جمع بندی ای سنج

در جلسه چهاردهم سعی کردیم تا به شما در رابطه با چگونگی ارتباط با خانواده گسترده، توضیحات لازم ارائه شود. در زندگی زناشویی همیشه ارتباط با خانواده های یکدیگر با چالش ها و مسائل خاص خود همراه می باشد. در صورتی که زوجین از مدیریت ضعیفی در این نوع ارتباطات برخوردار باشند، احتمالا در زندگی زناشویی خود دچار مشکلات و درگیری شوند. بنابراین هر دو باید در نوع ارتباط با خانواده های خود از مدیریت و برنامه ریزی مناسبی برخوردار باشند. در جلسه بعد به بررسی زندگی معنوی و ارزش ها پرداخته و این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم.

نظر شما در مورد نوع ارتباط با خانواده گسترده در زندگی زناشویی چیست؟ لطفا سوالات و یا ابهاماتی که در رابطه با این جلسه و یا کل دوره دارید را در کامنت پرسیده تا به آن ها پاسخ دهیم.

10 گام در ارتباط با مسائل اقتصادی و پول
10 گام در جهت مدیریت بحران های زندگی
10 گام برای شناسایی اهداف و آرزوها
عشق یک طرفه چیست؟
سبک عشق ورزی شما چه چیزی در مورد دوران کودکیتون میگه؟
رابطه افلاطونی چیست؟
وقتی رابطه شما صمیمیت لازم را ندارد چه کاری باید انجام دهید
270 سوال قبل از ازدواج که حتما حتما باید بپرسید !!!
هورمون عشق یا اکسی توسین چیست؟ راه های افزایش آن
سندروم قلب شکسته یا مرگ عاشقانه چیست؟!!
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
201 گام برای رسیدن به عشق
مطالب مرتبط
پادکست و ویدئو مرتبط