تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 3

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 3
دوره آموزشی
10 گام برای رسیدن به احترام و مهربانی مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 15 آذر 1399 مدت مطالعه: 5 دقیقه

10 گام برای رسیدن به احترام و مهربانی

در جلسه سوم از دوره عشق ورزی می خواهیم به مساله احترام و مهربانی بپردازیم. سعی کنید هر سوال را به دقت مطالعه کنید و آن ها را با طرف مقابلتان مطرح نمایید. قبل از شروع دوره لطفا بخش زیر را مطالعه کنید. اگر دستورالعمل را می دانید، گام اول از جلسه احترام و مهربانی را شروع کنید.


هدف جلسه: رسیدن به احساس احترام و مهربانی

پیش نیاز: این جلسه نیازمند پیش نیازی نیست و سعی شده است مطالب با زبانی ساده ارائه شود.

شرایط سنی: جوانان و بزرگسالان

نوع جلسه: خودآموزی

دستورالعمل:

دفتر یادداشت های خود را بردارید و یک لیوان آب یا یک فنجان چای تهیه کنید.

مکان آرام مورد نظر خود را در خانه یا جای دیگر پیدا کنید.

اگر دونفری این دوره را مطالعه کنید به نوبت سوالات را از هم بپرسید.

سعی کنید سوالات بعدی را نخوانید، در عوض تمام تمرکز خود را روی سوالی که اکنون می پرسید و پاسخ می دهید، قرار دهید.


اهداف و دستورالعملی که در بالا نیاز است را باید در این جلسه انجام دهید. چنانچه متوجه بخش یا مطلب نمی شوید لطفا به صورت کامنت در انتهای این جلسه مطرح کنید. سعی کنید در شرایط آرامش و بدون دغدغه با تمرکز به مطالعه این مطالب بپردازید. در بخش زیر فهرست مطالب را برای شما آورده ایم:

گام () - عشق و احترام

سوال اصلی: چه اعمال و کلمات خاصی باعث می شود تا احساس احترام کنی؟ احترام چیست؟
طبق فرهنگ لغت آکسفورد، احترام "احساس تحسین عمیق نسبت به کسی یا چیزی است که به دلیل توانایی ها، ویژگی ها یا موفقیت های او به وجود آمده است." وقتی به ما احترام گذاشته شود، احساس ارزش و پذیرفته شدن داریم. ما به ویژه احترام کسی که بیشتر دوستش داریم را می خواهیم چرا که نظر و توجه او برای ما بسیار مهم است.

احساس احترام برای هر فردی متفاوت است. ممکن است آنچه که موجب شود تا همسرتان احساس احترام کند برای شما معنا و مفهوم زیادی نداشته باشد. با هم درمورد اینکه کجا و چه موقعی باید احساس احترام کنید و درباره‌ی اینکه همسرتان چگونه می تواند احترام به شما را به بهترین شکل نشان دهد، صحبت کنید.

گام () - نیاز به احترام عاشقانه

سوال اصلی: در گذشته به تو چگونه بی احترامی کردند و چه احساسی داشتی؟

بخشی از خواسته هایمان برای احترام، ناشی از بی احترامی هایی است که در گذشته ما را رنجانده اند. مخصوصا زمانی که این بی احترامی ها از سوی معشوق یا محبوبمان رخ می دهد بیشتر ما را آزار می دهد. اگر مورد توجه قرار نگیریم، تحقیر شویم یا برای آنچه که هستیم، آنچه که ارزش قائلیم یا آنچه که به دست آوردیم مورد اذیت و انتقاد قرار بگیریم و این رفتارها نسبت به ما، حتی کم، تکرار شوند، تبدیل به زخم هایی می‌شوند که آن ها را با خود نگه می داریم. با بررسی نقاطی که در گذشته در آن احساس کمبود داشته اید، می‌توانید به خود و شریک زندگی خود کمک کنید تا نیاز شما را به احترام درک کنند.

نیاز به احترام عاشقانه

گام () - بی احترامی به عشق

سوال اصلی: آیا اکنون کاری انجام می دهم که احساس بی احترامی کنید؟

بخشی از بحث در مورد احترام باید شامل هر رفتاری باشد که در آن هرکدام از شما ممکن است احساس بی احترامی از سوی همسرتان کنید. این رفتار ممکن است ناخودآگاه و کاملاً غیر عمد باشد، اما اگر باعث ناراحتی همسرتان شود، باید رفتارتان را تغییر دهید. این موضوع را با صراحت با یکدیگر بحث کنید و به همسرتان فضای امنی را بدهید تا از هرگونه احساس بی‌احترامی نسبت به خودش با شما حرف بزند.

گام () - عشق و احترام به خود

سوال اصلی: آیا چیزی یا رفتاری هست که در آن احساس عدم احترام کنید؟

وقتی به خود احترام نگذاریم و یا خود را لایق احترام ندانیم، ناخودآگاه نگرش خالی از احترام دیگران نسبت به خودمان را پرورش می‌دهیم. شما می‌توانید به دیگران، به همسر یا شریک زندگی خود، سیگنال هایی ارسال کنید که نشان دهنده این است که برای خود ارزش قائل نیستید و بنابراین لایق احترام آنها نیستید. آیا خود را این گونه می بینید؟ این احساسات غالبا از عزت نفس پایین ناشی می شود یا شاید دلیل موجهی وجود دارد که شما احترام به خود را فراموش کرده‌اید. شریک زندگی شما با عشق و همدردی  میتواند به شما کمک کند تا با خیال راحت احساسات خود را نشان دهید و در مورد چگونگی بازیابی احترام نسبت به خودتان صحبت کنید.

گام () - عشق و احترام به محبوب

سوال اصلی: چگونه می توانم از شما برای احساس احترام بیشتر حمایت کنم؟

وقتی در برخی از زمینه های زندگی خود از عزت نفس و احترام به خود برخوردار نباشیم، داشتن شخصی در زندگی که مایل است به ما کمک کند، مایه آرامش و اطمینان خاطر است تا جایگاه خود را بازیابیم. گاهی اوقات مراقبت از معشوقمان به ما کمک می کند تا لیاقت خود را ببینیم. اگر همسر یا شریک زندگی شما به خودش احترام نمی‌گذارد، دریابید که چگونه می‌توانید از تلاش های او برای بازسازی و ادامه کار او حمایت کنید.

گام () - ابراز عشق و محبت

سوال اصلی: چه کارهای محبت آمیزی از طرف من بیشترین اهمیت را برای شما دارد؟

آیا تا به حال این جمله را شنیده اید که "این چیزهای کوچک است که مهم است." کارهای محبت آمیز کوچک اغلب شدیدترین ابراز عشق و احترام را بیان می کنند. این کارهای کوچک باعث می شود تا شریک زندگی مان قدردان ما باشد. از یکدیگر بپرسید که کدام کارهای محبت آمیز بیشترین ارزش را برایتان دارند. توجه داشته باشید که این کارهای کوچکی که شریک زندگی شما از شما می خواهد را قبلاً انجام نداده اید.

ابراز <strong class='view_keyword' data-description='احساس پیچیده ای که شامل احساس شدید محبت و حساسیت نسبت به شی یا فرد دیگر است.' onclick='view_tooltip(this)' >عشق</strong> و محبت

گام () - آسیب ناخودآگاه به عشق

سوال اصلی: چطور ناخودآگاه، من نسبت به تو کم لطفی کردم؟

ممکن است ما قصد ضربه زدن به هم یا غفلت از یکدیگر را نداشته باشیم، اما می توانیم چیزی بگوییم یا کاری انجام دهیم که باعث می شود شریک زندگی ما موضع بگیرد یا احساس ناراحتی کند. شنیدن اینکه ممکن است ما به صورت غیرعمد به شریک زندگی خود آسیب زده باشیم دشوار است، اما مهم است که قبل از اینکه این زخم یا کینه ها عمیق تر شوند، سریع تر به همین مسائل کوچک رسیدگی کنیم. هر نوع بی محبتی را به آرامی با یکدیگر در میان بگذارید و درباره دلایل ناراحتی صحبت کنید.

گام () - نحوه انتقاد از عشق

سوال اصلی: چطور باید به تو گوشزد کنم که احساس می‌کنم کم لطف هستی؟

بیشترکلمات یا کارهای بی محبت وقتی اتفاق می‌افتد که احساس خستگی، استرس، نگرانی یا حواس پرتی به ما دست داده باشد. هر چقدر هم که سعی کنیم همیشه دوست داشتنی و مهربان باشیم اما باز هم این لحظات برای همه ما وجود دارد. در آن مواقع، یادآوری یا اصلاح رفتارهای نامهربان دشوار است. چگونه دوست دارید همسرتان یا شریک زندگی تان به شما اطلاع دهند که شما رفتاری نامهربانانه دارید یا با نامهربانی صحبت می‌کنید تا از درگیری یا گرفتن موضع دفاعی جلوگیری شود؟ سعی کنید در رابطه با نحوه آن به توافق برسید.

گام () - درونی سازی عشق مهربانانه

سوال اصلی: آیا مرا فردی مهربان نسبت به خودت و دیگران می بینی؟

مهربانی یک ویژگی مهم برای پرورش خود است، نه تنها نسبت به شریک زندگی بلکه با هر کسی که روبرو می شوید. صحبت کردن با مهربانی یا انجام کارهای کوچک محبت آمیز به صورت روزانه دشوار نیست. متأسفانه، در این دنیای شلوغ، پر از رقابت و طلبکارانه، مهربانی یک ویژگی قابل توجه نیست. ما مهربانی را فراموش می‌کنیم، چرا که همیشه به خاطر آن پاداش نمی گیریم.

اگر ارزش مهربانی و ابراز آن به دیگران را می‌دانید و می‌خواهید فردی مهربان باشید، همسر یا شریک زندگی شما می‌تواند به شما بگوید که آیا این اخلاق یکی از نقاط قوت شما است یا نه. اگر چنین نیست، از شریک زندگی خود بپرسید که چگونه می توانید به طور کلی مهربان تر باشید و چگونه این بخش از شخصیت خود را رشد دهید. با درونی سازی کردن مهربانی می توانید عشق و علاقه خود را بیش از پیش نشان داده و رابطه را تحکیم بخشید.

گام () - مشارکت در عشق و مهربانی

سوال اصلی: چه کارهای محبت آمیزی را می توانیم با هم انجام دهیم که باعث تقویت روابط ما شود؟

مهربانی با دیگران حس خوبی است و اگر به مهر ومحبت میان یک زن و شوهر اهمیت می‌دهید، این یک منبع دیگر برای صمیمیت و ارتباط فراهم می کند. آیا همسایه یا دوستی دارید که نیاز به حمایت داشته باشد؟ آیا در زندگی شما جوانی وجود دارد که بتواند از داشتن شما به عنوان مشاور بهره مند شود؟ آیا هدف یا برنامه ای دارید که مورد قبول هر دوی شما باشد؟ در مورد راه هایی که می توانید در کارهای محبت آمیز و خیرخواهانه مشارکت داشته باشید، صحبت کنید.

جمع بندی جلسه سوم

آیا خواهان تغییر رفتاری مربوط به احترام و مهربانی هستید که بخواهید از شریک زندگی خود درخواست کنید؟ چه کارهایی را هر دوی شما برای کمک به همسرتان برای احساس احترام و مهربانی بیشتر انجام خواهید داد؟ این موارد را بنویسید و مشخص کنید که چگونه و چه زمانی این تغییرات یا اقدامات را شروع می‌کنید. برای خود و زندگی عاشقانه تان ارزش قائل شوید. سعی کنید مواردی را که در این جلسه و جلسات پیش گفتیم را به خوبی با هم تکرار کنید. گفتگو بحث در رابطه با هریک از سوالات بهترین تاثیر را بر روابط شما خواهد گذاشت. با هم دیالگوگ داشته باشید و از حرف زدن نترسید. در جلسه بعد به بحث معاشرت و ارتباطات پرداخته و این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم.

لطفا سوالات و یا ابهاماتی که در رابطه با این جلسه و یا کل دوره دارید را در کامنت پرسیده تا به آن ها پاسخ دهیم.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
21 دی 1401 04:51

جامع و عالی هستید👌

201 گام برای رسیدن به عشق
مطالب مرتبط
پادکست و ویدئو مرتبط