تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 13

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 13
دوره آموزشی
10 گام برای نحوه برخورد با دوستان مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 25 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

10 گام برای نحوه برخورد با دوستان

در جلسه سیزدهم از دوره عشق ورزی می خواهیم به نحوه برخورد با دوستان بپردازیم. توجه داشته باشید که باید سعی کنید هر سوال را به دقت مطالعه کنید و آن ها را با طرف مقابلتان مطرح نمایید. قبل از شروع دوره لطفا بخش زیر را مطالعه کنید. اگر دستورالعمل را می دانید، سوال اول از جلسه نحوه برخورد با دوستان را شروع کنید.


هدف جلسه: آشنایی مقدماتی با دوره عشق ورزی

پیش نیاز: این جلسه نیازمند پیش نیازی نیست و سعی شده است مطالب با زبانی ساده ارائه شود.

شرایط سنی: جوانان و بزرگسالان

نوع جلسه: خودآموزی

دستورالعمل:

دفتر یادداشت های خود را بردارید و یک لیوان آب یا یک فنجان چای تهیه کنید.

مکان آرام مورد نظر خود را در خانه یا جای دیگر پیدا کنید.

اگر دونفری این دوره را مطالعه کنید به نوبت سوالات را از هم بپرسید.

سعی کنید سوالات بعدی را نخوانید، در عوض تمام تمرکز خود را روی سوالی که اکنون می پرسید و پاسخ می دهید، قرار دهید.


اهداف و مشخصاتی که در بالا نیاز است را باید در این جلسه به دست آورید. چنانچه متوجه بخش یا مطلب نمی شوید لطفا به صورت کامنت در انتهای این جلسه مطرح کنید. سعی کنید در شرایط آرامش و بدون دغدغه با تمرکز به مطالعه این مطالب بپردازید. اگر دقت و روش مطالعه مناسبی ندارید از کتاب مهارت های مطالعه ای سنج استفاده کنید. در بخش زیر فهرست مطالب را برای شما آورده ایم:

گام ()- مدت زمان گذراندن با دوستان

سوال اصلی- چه مدت زمانی را می خواهید با دوستان خود بگذرانید؟

ارتباط با دوستان برای هر دوی شما قسمت مهمی از زندگی کامل و شاد است. هر دوی شما احتمالاً دوستانی از زمان قبل از ازدواج و دوستانی که در کارهای شخصی از طریق کار، ورزش، سرگرمی یا جاهای دیگر ایجاد کرده اید، پیدا کرده اید. مهم است که این دوستی ها را حفظ کنید و آزاد باشید که وقت شخصی خود را با دوستان خود سپری کنید. بعضی اوقات ممکن است یکی از طرفین نسبت به مدت زمانی که برای معاشرت با دوستانتان می‌گذرانید حس حسادت یا ناامیدی داشته باشد. از یکدیگر بپرسید که چقدر می خواهید بدون شریک زندگی در کنار دوستان خود باشید.

گام ()- نحوه مطرح کردن رنجش از طرف مقابل 

سوال اصلی- اگر یکی از ما نسبت به وقت گذراندن با دوستان خود احساس رنجش می کند چگونه باید از پس آن برآییم؟

ممکن است یکی از شما دوستان بیشتری داشته باشد یا نسبت به همسرش از بودن در بین دوستان خود بیشتر لذت ببرد. ممکن است رنجش شریک زندگی خود را از گذراندن وقت با دوستان تان را تجربه کرده باشید. با هم درمورد اینکه چرا و چه موقع ممکن است کینه به وجود بیاید و چگونه باید با دوستان ارتباط برقرار کنید، بحث کنید، تا به سازش یا احترام و تفاهم متقابل برسید.

گام ()- عدم رضایت از دوستان یکدیگر

سوال اصلی- آیا دوستانی دارم که از آنها خوشتان نیاید یا با آنها احساس راحتی نکنید؟ اگر چنین است، چرا؟

بعضی اوقات ممکن است یک یا چند نفر از دوستانتان همسرتان را اذیت یا آزار دهند. شاید دوست دبیرستانی او بیش از حد پرسروصدا باشد یا بهترین دوست دیگری تمایل به شایعات و حرفهای خاله زنکی بیش از حد داشته باشد. شاید به یکی از دوستان شریک زندگی خود اعتماد نکنید و به او احترام نگذارید. آیا در کنار این دوست آنقدر احساس ناراحتی می کنید که روی رابطه شما تأثیر منفی بگذارد؟ در مورد این موضوع با هم بحث کنید و اینکه چگونه هر دو می توانید موقعیت طرف دیگر را درک کنید. چگونه می توانید آن را برای هر دوی شما راحت تر و قابل قبول تر کنید؟

گام ()- تعیین زمان جهت ملاقات با دوستان

سوال اصلی- چند وقت یکبار باید به عنوان زوج با دوستان خود وقت بگذاریم؟

اگر دو تا دوست دارید، بیرون رفتن به صورت چهار نفره یا به صورت گروهی برای معاشرت سرگرم کننده است. با این حال، معاشرت با سایر زوجین می تواند به روشی برای جلوگیری از گفتگو و ارتباط با یکدیگر تبدیل شود. شما به زمانی برای با دوستانتان بودن نیاز دارید، اما همچنین باید به عنوان یک زن و شوهر تنها باشید. ممکن است یکی از شما دارای روابط اجتماعی بالایی باشید و همیشه آخر هفته ها را با دیگران برنامه تان را تنظیم کنید، در صورتی که ممکن است طرف مقابل شما از اوقات فراغت ساکت تر و خودمانی تر لذت ببرد. درمورد اینکه هر یک از شما چه میزان زمانی را برای گذراندن با دوستان زوج خود مناسب می دانید، بحث کنید.

گام ()- تعیین کارهای مورد علاقه

سوال اصلی- کارهای مورد علاقه شما برای انجام با دوستان زوجتان چیست؟

وقتی با دوستانتان بیرون می روید، ممکن است کارها و فعالیتهای سرگرم کننده ای را با یکدیگر تجربه کنید.  اگر این کارها مورد علاقه هر دوی شما باشد می تواند لحظات خوبی را برای هر دو شما داشته باشد. با هم در مورد کارهایی که هرکدام از شما دوست دارد با زوج های دیگر انجام دهد و زوج های مورد علاقه ای که از گذران وقت با آنها لذت می برید صحبت کنید.

گام ()- تعیین زمان برای میزبانی دوستان

سوال اصلی- هر چند وقت یکبار دوست داری که دوستان به خانه ما بیایند؟

یک راه عالی برای معاشرت با دوستان، دعوت آنها به خانه شماست. البته، این شامل مقداری تمیز کردن و آماده سازی است. همچنین به این معنی است که شما ممکن است نتوانید برنامه منظم خود را برای زمان با هم بودن، خواندن، کار در پروژه ها، زمان تنهایی یا برنامه عادی قبل از خواب خود را دنبال کنید. درمورد اینکه چند وقت یکبار دوست دارید معاشرت داشته باشید با هم بحث کنید. 

گام ()- تعیین دوست برای مسافرت

سوال اصلی- مسافرت با کدام یک از دوستانمان را دوست داری؟

سفر با دوستان می تواند سرگرم کننده باشد و فرصت هایی را برای ماجراهای مشترک و خاطرات ایجاد کند. با این حال، سفر می تواند استرس زا باشد و حتی نزدیکترین و صمیمی ترین زوجین می توانند از نظر روتین، علایق و تحمل استرس با یکدیگر تفاوت داشته باشند. اگر فکر می کنید ممکن است از مسافرت با دیگران لذت ببرید، درباره کسانی که هر دوی شما آن ها را به عنوان همراه خوب برای خود می دانید، بحث کنید. به همه مشکلات احتمالی مربوط به مسافرت فکر کنید.

گام ()- احساس طرف مقابل نسبت به دوستان جنس مخالف شما

سوال اصلی- از اینکه من دوستانی از جنس مخالف دارم چه احساسی داری؟

شاید یکی از شما یا هر دوی شما قبل از اینکه زن و شوهر شوید دوست دیگری از جنس مخالف داشتید. یا شاید شما در محل کار یا سرگرمی دوستی پیدا کرده اید که با آن رابطه لذت بخشی داشته باشید. از همسرتان بپرسید که اکنون در مورد این دوستی چه احساسی دارد یا اینکه آیا در آینده با شخصی از جنس مخالف رابطه دوستی برقرار خواهید کرد. چه محدودیتی برای ایجاد این نوع دوستی لازم دارید؟ آیا اصلا قابل قبول است؟

گام ()- تعیین میزان حسادت به روابط دوستی

سوال اصلی- آیا به هیچ یک از دوستی های من حسادت می کنید و اگر اینطور است، چرا؟

گاهی اوقات یکی از طرفین می تواند نسبت به نزدیکی مشترک بین همسرش و یک دوست حسادت کند. شاید شریک زندگی شما احساسات یا اطلاعاتی را با دوستی به اشتراک بگذارد که با شما در میان نگذاشته است، یا شاید او جزئیات زیادی از روابط شما را به دوست خود گفته باشد. شاید اینطور احساس کنید که همسرتان بیشتر از اینکه از زمان با شما بودن لذت ببرد از دوستش لذت می برد. این سوال را از یکدیگر بپرسید و بدون هیچ دفاعی به دلیل اینکه همسرتان این حسادت را احساس می کند گوش دهید. چگونه می توانید به این موضوع رسیدگی کنید؟

گام ()- نحوه دوست خوب بودن برای یکدیگر

سوال اصلی- چگونه می توانیم دوستان بهتری برای یکدیگر باشیم؟

یک رابطه صمیمی عاشقانه باید در یک دوستی عمیق و پایدار ایجاد شود. دوستان پشت یکدیگرند و در مواقع خوب و بد از دیگری حمایت می کنند. دوستان با هم از اوقات تفریح لذت می برند و علایق و ارزش های متقابل دارند. دوستان بخشنده و دلسوز هستند. چگونه هر یک از شما می‌توانید دوست بهتری برای شریک زندگی خود باشید؟ چگونه می توانید پیوندهای دوستی را در متن رابطه عاشقانه خود تقویت کنید؟

توجه

به عنوان یک زن و شوهر، چه کارهای خاصی را برای بهبود درک خود از یکدیگر در ارتباط با دوستان خود انجام می‌دهید؟ این موارد را یادداشت کنید و مشخص کنید که چگونه و چه زمانی این تغییرات یا اقدامات را شروع می کنید.

جمع بندی ای سنج

در جلسه سیزدهم سعی کردیم تا به شما در رابطه با نحوه برخورد با دوستان، نکات لازم را مطرح کنیم. آنچه که مشخص است این است که افراد بنا به ویژگی های شخصیتی خود دارای ارتباطات دوستانه می باشند، حال اگر میزان برون گرایی افراد بیشتر باشد ارتباط با دوستان نیز بیشتر می شود. در دوران متاهلی این ارتباطات اگر مدیریت نشود امکان دارد با نارضایتی همسر یا شریک زندگی همراه شود. بنابراین در نحوه برخورد با دوستان در این دوران، حتما باید یک برنامه ریزی منظم داشته باشید. در جلسه بعد به چگونگی ارتباط با خانواده گسترده پرداخته و این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم.

نظر شما در مورد نحوه برخورد با دوستان در دوران متاهلی چیست؟ لطفا سوالات و یا ابهاماتی که در رابطه با این جلسه و یا کل دوره دارید را در کامنت پرسیده تا به آن ها پاسخ دهیم.

10 گام در جهت مدیریت بحران های زندگی
10 گام برای شناسایی اهداف و آرزوها
عشق یک طرفه چیست؟
سبک عشق ورزی شما چه چیزی در مورد دوران کودکیتون میگه؟
رابطه افلاطونی چیست؟
وقتی رابطه شما صمیمیت لازم را ندارد چه کاری باید انجام دهید
270 سوال قبل از ازدواج که حتما حتما باید بپرسید !!!
هورمون عشق یا اکسی توسین چیست؟ راه های افزایش آن
سندروم قلب شکسته یا مرگ عاشقانه چیست؟!!
افسردگی بعد از ازدواج | علائم و دلایل آن
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
201 گام برای رسیدن به عشق
مطالب مرتبط