تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
5 زبان عشق را بیشتر بشناسیم مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 08 آبان 1399 مدت مطالعه: 5 دقیقه

5 زبان عشق را بیشتر بشناسیم

یکی از رایج ترین مشکلات رابطه ای که امروزه مردم با آن روبرو هستند، تلاش برای ابراز معنی دار عشق به شخص دیگر است. تقریباً همه می خواهند به شریک زندگی خود نشان دهند که به آنها اهمیت می دهند.

بسیاری از افراد انجام این کار برایشان دشوار است چرا که احساس می کنند نمی توانند حس خود را به خوبی منتقل نمایند. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که نمی توانید حس و عشق خود را به طرف مقابلتان منتقل کنید، توصیه می کنم 5 زبان عشق را در این مقاله مطالعه کنید:

مروری بر پنج زبان عشق

با اینکه کتاب چاپمن 5 زبان عشق در اصل در سال 1992 تألیف شده است، اما این کتاب همچنان برای زوجین کاربردی بوده  و از زمان اولین انتشار آن تاکنون بیش از 12 میلیون نسخه فروش رفته است.

قبل از اینکه دکتر چاپمن این کتاب را بنویسد سال ها توصیه های خود به زوج ها، در رابطه با روش های عشق ورزی به یکدیگر را یادداشت می کرد. او دریافت که برخی از مسائل باعث می شود تا زوجین نیازهای یکدیگر را درک نکرده و دچار سوء تفاهم شوند.

چاپمن بعد از مطالعه نوشته های خود دریافت که پنج زبان عشق وجود دارد که افراد بر اساس آن به یکدیگر پاسخ می دهند. به طور معمول ممکن است زبان عشق ما و شریک مان یکسان نباشد. زمانی که زوجین زبان متفاوتی دارند ممکن است دچار سوء تفاهم شوند.

از طرف دیگر، وقتی شریک زندگی شما یاد می گیرد به زبان عاشقانه شما صحبت کند، اغلب احساس دوست داشتن و ارزشمند بودن می کند و در نهایت در رابطه شادتر می شود.

توجه

اگرچه دیدگاه چاپمن 30 سال است که ارائه شده است، اما همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. این نشان می دهد که این دیدگاه کاربردی بوده و می تواند برخی از مشکلات زوجین را حل و فصل نماید.

بررسی زبان های عشق ورزی

دکتر چپمن معتقد است پنج زبان اصلی عشق  وجود دارد که مردم با آنها صحبت می کنند. این موارد شامل موارد زیر است:

زبان اول عشق- کلمات تأیید

زبان دوم عشق- برای هم وقت گذاشتن

زبان سوم عشق- تماس فیزیکی

زبان چهارم عشق- به هم خدمت کردن

زبان پنجم عشق- هدیه دادن

در ادامه نگاهی به پنج زبان عشق خواهیم انداخت و در مورد اینکه چگونه هر یک از آنها باعث می شود مردم احساس عشق کنند، صحبت خواهیم کرد.

زبان اول عشق- کلمات تأیید

به زبان ساده، کلمات زبانی تأیید کننده عشق عبارتند از ابراز محبت از طریق کلمات گفتار، ستایش یا قدردانی. اگر زبان عشق فردی کلمات تایید است سعی کنید برای کلمات مهربانانه و تشویقی ارزش بیشتری قائل شوید.

این افراد از نقل قول های نشاط آور، یادداشت های عاشقانه و پیامک های زیبا استفقبال می نمایند. می توانید با گفتن تبریک به آن ها یا تایید کارهایی که به درستی انجام ی دهند عشق و علاقه را در آن ها برانگیزانید.

زبان دوم عشق- برای هم وقت گذاشتن

برخی از افراد زبان عشق ورزی شان دریافت توجه و وقت گذاشتن با آن هاست. به عنوان مثال وقتی این افراد صحبت می کنند، لازم است موبایل و لپ تاپ مان را کنار گذاشته و به صورت فعال به آن ها گوش داده و تماس چشمی داشته باشیم.

بی توجهی به این افراد و یا اینکه احساس کنند حرف هایشان شنیده نمی شود می تواند دردسر ساز باشد. بنابراین سعی کنید برای آن ها وقت گذاشته و حضور ذهن کامل داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است احساس کنند که دوستشان ندارید.

زبان سوم عشق- تماس فیزیکی

این دسته از افراد برای دریافت عشق نیاز به تماس فیزیکی و جسمی دارند. جدا از رابطه جنسی، این افراد وقتی همسرشان به آن ها محبت جسمی می کند احساس عواطف و عشق شان برانگیخته می شود.

به عنوان مثال، گرفتن دست های یکدیگر، لمس کردن بازو یا ماساژ دادن می تواند روش هایی برای تجربه کردن حس عاشقانه ای در این افراد باشد. در آغوش گرفتن و داشتن تماس های فیزیکی عاشقانه می تواند روش مناسبی برای ایجاد محبت بین زوجینی باشد که زبان عشق شان بر اساس تماس فیزیکی است.

زبان چهارم عشق- به هم خدمت کردن

زمانی که زبان اصلی عشق یک فرد خدمت کردن باشد، زمانی بانگیخته می شود که احساس کند ارزشمند است و دیگران به او نیکی می کنند. مثلا وقتی به یک فرد کمک می کنید تا وسایلش را جمع کند او احساس خوبی داشته و حس رضایت بیشتری خواهد داشت. در واقع خدمات کوچک به این افراد مستقیماً به دل Hن ها نشسته و باعث می شود تا علاقه شان به طرف مقابلشان بیشتر گردد.

زبان پنجم عشق- هدیه دادن

برای فردی که زبان عشق ورزی او دریافت هدیه می باشد، هدیه دادن نمادی از عشق و علاقه است. این افراد نه تنها بایn هدیه ایی که دریافت می کنند ارزش قائل هستند، بلکه برای زمان، توجه و وقتی که طرف مقابل برای تهیه هدیه صرف کرده است نیز ارزش قائل هستند.

توجه داشته باشید آن ها لزوما به دنبال دریافت هدیه های بزرگ و ارزشمند نیستند و بیشتر نفس عمل برایشان مهم است. برای این افراد اینکه چرا و چگونه هدیه برایشان تهیه شده است اهمیت بیشتری دارد. آن ها هدیه های کوچکی که عزیزانشان برایشان تهیه کرده اند را کاملا به ذهن می سپارند.

چگونه زبان عشق بر روابط تاثیر می گذارد؟

همه ما عشق را متفاوت بیان می کنیم و آن را متفاوت تجربه می کنیم. بنابراین، درک این تفاوت ها می تواند تأثیر جدی بر روابط شما داشته باشد. به گفته دکتر چاپمن، این یکی از ساده ترین راه ها برای بهبود روابط شما است. در اینجا چند روش دیگر وجود دارد که پنج زبان عشق می تواند رابطه شما را بهبود بخشد.

از خودگذشتگی

زمانی که متعهد می شوید، زبان عشق طرف مقابل خود را یاد بگیرید، بنابراین نشان می دهدی که بیش از نیاز خود قصد دارید نیازهای طرف مقابل را درک کنید. این پیش فرض اصلی نظریه چاپمن به شمار می رود.

زوجین باید یاد یگیرند تا زبان عشق را از شریک خود بیاموزند، تا اینکه بخواهند شریکشان را متقاعد کنند تا زبان عشق آن ها را بیاموزد. در حالت ایده آل، هر دو نفر می خواهند عشق خود را به یکدیگر به روشی معنی دار ابراز کنند. اما نکته اصلی در زبان های عشق این است که شما یاد می گیرید شریک زندگی خود را از راه هایی که برای آنها مهم است دوست داشته باشید.

همدلی

با یادگیری زبان عشق، زوجین علاوه بر اینکه در رابطه با تجربه عشق ورزی طرف مقابل خود می آموزند، یاد خواهند گرفت که با فرد مقابل که متفاوت از آن هاست همدلی نمایند. این ویژگی به آن ها کمک می نماید برای مدتی از خود خارج شده و باعث گردد طرف مقابل احساس مهم بودن و دوست داشته شدن نماید.

بنابراین، وقتی زوجین متعهد به یادگیری و استفاده از زبان های عاشقانه می شوند، هوش هیجانی خود را افزایش می دهند و می آموزند نیازهای دیگران را بیش از نیازهای خود در نظر بگیرند.  به جای صحبت کردن درباره عشق و علاقه تان سعی کنید زبانی که شریکتان عشق را می فهمد را درک کنید.

رازداری

وقتی زوجین عشق همدیگر را بیشتر درک می کنند و می توانند به زبان همدیگر صحبت کنند، صمیمیت بین آن ها افزایش یافته و باعث می شود تا اعتماد بیشتری به هم کنند. ادامه این روند باعث می شود آن ها مخزنی برای رازها و حرف های یکدیگر باشند. در واقع گسترش صمیمت باعث می شود بتوانند حرفه هایشان را بیشتر با هم در میان بگذارند.

رشد شخصی

وقتی روی فردی دیگر تمرکز نموده و سعی می کنیم  زوایای روانی و ذهنی اش را درک کنیم، طبیعتا به خودمان کمک کرده ایم تا رشد بیشتری کنیم. خودمحوری باعث می شود که ما همیشه احساس کنیم زاویه دیدی که داریم درست ترین نگاه به زندگی است. اما وقتی خودمان را جای فرد دیگری می گذاریم می توانیم احساسات، نیازها و باورهای متفاوت را درک کرده و در نتیجه به رشد فردی بیشتری دست یابیم.

تقسیم عاقلانه عشق

وقتی که زوجین در رابطه با زبان عشق خود با یکدیگر صحبت می کنند، کارهایی که برای درک یکدیگر انجام می دهند افزایش یافته و اهمیت بیشتری پیدا می کند. آن ها دوست داشتن شان را به شیوه ای که همسرشان دوست دارد بیان می کنند. وقتی آن ها عاقلانه و منطقی عشق خود را به شریکشان بیان می کنند احساس رضایت و ا خوشحالی بیشتری در طرف مقابلشان ایجاد می کنند.

اگر علاقمند هستید تا با سبک های عشق خود و شریک عشقیتان آشنا شوید، می توانید تست عشق استرنبرگ را انجام دهید.

سایر کاربردهای زبان عشق

چاپمن معتقد است که زبان های عاشقانه در سایر روابط از جمله روابط با فرزندان، همکاران و دوستان نیز صدق می کند. این ترجیحات ممکن است در ما نسبت به افراد مختلف متفاوت باشد. مثلا در ارتباط با خواهرتان ترجیح تان دریافت توجه بیشتر باشد، اما با دوست صمیمی تان خدمت کردن اهمیت بیشتری داشته باشد. این موارد را باید در روابط شناسایی نمود و از آن ها برای بهبود روابط استفاده نمود.

نکته دیگر این است که زبان عشق شما ممکن است تغییر نماید. مثلا اگر روز بدی را در محل کار خود تجربه کرده اید شاید برایتان آن روز بغل کردن اهمیت بیشتری نسبت به شنیدن یک کلمه تایید اهمیت داشته باشد.

بنابراین زبان عشق را باید از طریق زبان بدن طرف مقابل و درک نیازهای او تشخیص داد. این ویژگی که لازمه آن تقویت هوش هیجانی نیز می باشد باعث می شود تا تاثیر شگرفی بر روابط شما بگذارد.

جمع بندی ای سنج

هنگامی که بتوانید زبان طرف مقابل خود را درک نمایید، به راحتی می توانید در عمل از آن استفاده کنید. با کمی تمرین و تلاش می توانید به این مسئله آگاهی یافته و گام موثری برای بهبود روابط عاشقانه خود بردارید. در این مقاله با هم 5 زبان عشق را مرور کردیم.

همچنین اثرات آن بر سایر جنبه های ارتباطی را مرور نمودیم. توجه داشته باشید که یک رابطه شاد و پر احساس می تواند زندگی را برای شما لذت بخش تر نماید. بنابراین توصیحیه ای سنج به شما این است که حتما این مقاله را با شریک خود مطالعه نوده و سعی کنید آن ها را در زندگی خود پیاده نمایید.

به نظر شما آیا زبان های دیگری برای عشق ورزی وجود دارد؟ زبان عشق ورزی شما چیست؟ شما چه نیازهایی برای احساس مثبت عاشقانه دارید؟ سعی کنید با کامنت های پربار خود به درک ما از زبان های عشق ورزی بیشتر کمک کنید.

10 گام در جهت مدیریت بحران های زندگی
10 گام برای شناسایی اهداف و آرزوها
عشق یک طرفه چیست؟
سبک عشق ورزی شما چه چیزی در مورد دوران کودکیتون میگه؟
رابطه افلاطونی چیست؟
وقتی رابطه شما صمیمیت لازم را ندارد چه کاری باید انجام دهید
270 سوال قبل از ازدواج که حتما حتما باید بپرسید !!!
هورمون عشق یا اکسی توسین چیست؟ راه های افزایش آن
سندروم قلب شکسته یا مرگ عاشقانه چیست؟!!
افسردگی بعد از ازدواج | علائم و دلایل آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

11 آذر 1401 22:34

مقاله خیلی خوبه متاسفانه بعضی سایتها ستاره پنجم رو از راست ثبت می کنند بعضی از چپ.... من پنج ستاره قصدم بود که یکی ثبت شد. سریع هم رفت و اجازه ویرایش نداد. متشکرم از سایت مطلب کاملا جدید و تفکیک شده بود