تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
تمرین بخشش در ازدواج مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 17 فروردین 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

تمرین بخشش در ازدواج

در این مقاله می خواهیم در مورد تمرین بخشش در ازدواج صحبت کنیم. توانایی بخشش و رها کردن آسیب های گذشته ابزاری حیاتی در ازدواج است. علاوه بر این، توانایی بخشش راهی برای حفظ سلامتی خود از نظر روحی و جسمی است. به هر حال در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

بخشیدن چیست؟

بخشش واقعی به سادگی امکان پذیر نمی باشد، چرا که فرآیند بخشیدن اغلب پس از فائق آمدن بر ضربه روحی وارده و فروکش کردن خشم درونی آغاز می‌ گردد. بخشایندگی عبارت است از رها کردن احساس آزردگی و خصومت با خطاکار و توجه کمتر به ماجراجویی که موجب رنجش شده و بخش قابل ملاحظه ای از وقت فرد رنجیده را به خود مشغول داشته است. درواقع زمانی می‌توان گفت بخشش واقعی اتفاق افتاده که فرد آسیب دیده، رشته زندگی را از نو به دست گیرد و به شیوه ای سالم و سازنده، حرکت به جلو را آغاز کند. شخصی که می بخشد در حقیقت بلند نظری وسیعی را از خود نشان می‌دهد، البته بعید نیست که در کنار آن احساس کند به او به شدت بی‌احترامی شده، اما تلاش همزمان برای درک انگیزه خطاکار و بررسی اینکه انگیزه او تا چه حد از نامقبول بودن رفتارش می‌کاهد، عمل کاملا قابل احترامی می باشد.در حقیقت فرد با این اقدام شجاعانه و احترام برانگیز نشان می‌دهد که قادر به حل مساله می باشد. 

نکته

در حقیقت ، بخشش و رها کردن ممکن است یکی از مهمترین راه های استحکام بخشی شما و ازدواج تان باشد. گرجه برخی از تخلفات بسیار سنگین است به طوری که ازدواج نمی تواند آن ها را دوام بیاورد، اما  در کل بخشش نقش تاثیرگذاری در تداوم زندگی زناشویی دارد.

فواید بخشیدن

اگر مشکلات گذشته، ناامیدی، آزارهای کوچک، خیانت ها،عصبانیت و ... را تحمل کنید، وقت و انرژی خودتان را هدر می دهید. پرستاری از آسیب شما (اعم از واقعی یا قابل درک) برای مدت طولانی می تواند باعث شود که این امر به چیزی غیر قابل تحمل همچون نفرت و کینه تبدیل شود. همچنین عدم بخشش نیز می تواند شما را خسته کند. بخشش ناپذیر بودن اثرات جسمی و روحی زیادی دارد. متخصصان بهداشت در جان هاپکینز گزارش می دهند که بخشش می تواند خطر حمله قلبی را کاهش دهد، سطح کلسترول را کاهش دهد، اختلالات خواب و دردهای جسمانی را کاهش دهد، فشار خون شما را تنظیم کند و در نهایت میزان اضطراب، افسردگی و استرس را کاهش دهد. مطالعات همچنین حاکی از آن است که بخشش مزایای قابل توجهی دارد.

چگونه شریک زندگی خود را ببخشیم؟

تکنیک های مختلفی وجود دارد که وقتی تلخی را تجربه کردید بخشیدن را تمرین کنید. مطمئناً بخشیدن همسرتان در رابطه با مساله ای چون خیانت دشوارتر از یک اشتباه جزئی مانند فراموش کردن به موقع پرداخت قبض می باشد. در هر صورت سعی کنید در زندگی در حین انجام استراتژی های زیر صبور باشید:

پذیرای بخشش بودن

تصمیم گیری آگاهانه برای بخشش همسر خود

زمانی که تصاویر خیانت یا آسیب دیدگی در ذهن شما چشمک می زند، به یک فضایی سرشار از آرامش بخش فکر کنید یا کاری انجام دهید تا خود را از پرداختن به این افکار منحرف کنید.

بپذیرید که ممکن است هرگز دلیل رفتار اشتباه  همسرتان را ندانید.

از انتقام یا قصاص خودداری کنید.

تلاش برای ثابت کردن تفکراتتان فقط باعث افزایش ناراحتی می شود و احتمال اینکه به هر حال واقعاً احساس بهتری در شما ایجاد  شود کم می باشد

به یاد داشته باشید که گذشت به معنای چشم پوشی از رفتار آسیب زا نیست.

با خود صبور باشید. اینکه بتوانید همسرتان را ببخشید زمان بر است. سعی نکنید در روند کار را عجله کنید.

اگر هنوز قادر به بخشش نیستید، یا در حال خیانت یا آسیب دیدن هستید ، به دنبال یک مشاوره حرفه ای باشید تا بتواند به شما کمک کند.

چگونه استغفار کنیم

اگر شریکی هستید که صدمه ای دیده است ، می توانید برای بازگرداندن اعتماد به رابطه، بخشش کنید. به خاطر داشته باشید که هنگام انجام مراحل زیر به خود و شریک زندگی تان وقت دهید.

از مساله ایی که ایجاد کرده اید  پشیمانی واقعی نشان دهید.

حاضر باشید با تکرار این رفتار آسیب زا، تعهد دهید که دیگر به همسرتان آسیب نرسانید.

در مورد جبران خسارت پذیرا باشید .

یک عذرخواهی شفاهی و البته عمیق داشته باشید؛ این شامل یک برنامه عملیاتی برای درست کردن اوضاع است.

با شریک زندگی خود صبور باشید. یادتان باشد که فرایند بخشش واقعی و کامل شما اغلب وقت می برد. 

بخشش در ازدواج

ازدواج، مانند سایر روابط نزدیک، برای پیشرفت و تداوم روز افزون احتیاج به بخشش و بخشندگی دارد. به یاد داشته باشید که همه اشتباه می کنند. همه ما روزهای بد و بدخلقی را تجربه کرده ایم و خواهیم کرد. همه نیاز به بخشش و بخشیدن دارند.این امر به ویژه اگر شخصی که شما را آزار داده است و سعی در جبران و بخشش دارد بیشتر نمایان است. 

توجه

هیچ رابطه سالمی، به ویژه ازدواج، نمی تواند برای مدت طولانی بدون گذشت و بخشش دوام داشته باشد، همچنین به یاد داشته باشید که بخشش تبرئه نیست.

بخشش یک تصمیم آگاهانه و عملی برای آزادسازی احساس کینه است. بخشش می تواند ابزارهایی را برای پردازش و ادامه کار در اختیار شما و شریک زندگی قرار دهد. 

چه زمانی بخشش لازم نیست؟

اگر همسرتان از شما سوء استفاده می کند و با خیانت یا دروغگویی به زندگی با شما ادامه می دهد و هیچ تلاش واقعی برای تغییر رفتارش انجام نمی دهد، وقت آن رسیده است که بگوییم بخشیدن و کوتاه آمدن کافی است. این رفتار شما را وادار می کند که به طور جدی ازدواج خود را ارزیابی کنید. اگر شواهد کافی وجود داشته باشد، زمان آن است که به جدایی یا طلاق فکر کنید . به گفته روانپزشک کارن سوارتز ، MD ، بخشش همیشه به معنای آشتی نیست. در شرایطی که سوء استفاده یا خیانت به مدت طولانی وجود داشته باشد، بخشیدن و گذشت می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.در هر صورت در چنین شرایطی سعی کنید از یک مشاور حرفه ای خانواده یا سایر متخصصان بهداشت روان راهنمایی بگیرید.

بیشتر بخوانید

با توجه به مطالب فوق پیشنهاد می گردد مقاله تحت عنوان «بخشش در زندگی و انواع آن» را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد بخشش در ازدواج صحبت کردیم. همانطور که گفته شد گذشت کردن و بخشیدن یکی از مهم ترین رفتارهای تاثیر گذاری می باشد که به زندگی زناشویی و همچنین هر گونه رابطه تداوم می بخشد. بخشیدن علاوه بر تداوم دادن به زندگی، سبب سلامتی جسمی و روحی در فرد بخشنده می شود. اما در نهایت زوجین باید بدانند در صورتی که بخشیدن ها و گذشت کردن هایشان، آنچنان تاثیرگذاری بر رفتار طرف مقابل نمی گذارد وقت آن است که به طور جدی تری به زندگی زناشویی خود نگاه کنند و در این فرایند از متخصصین و مشاورین خانواده کمک بگیرند.
تا چه حد در زندگی زناشویی، نسبت به رفتارها و خطاهای همسرتان گذشت و بخشش دارید؟ لطفاً دیدگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید