اطلاع از تخفیف ها و تست های جدید در اینستاگرام
لوگوی ای سنج ورود و ثبت نام
داشبورد
پروفایل من
آزمون های من
گردش حساب
امتیاز من
خروج
ورود در سایت
ثبت نام در سایت

تست مثلث عشق استرنبرگ (STLS) | آنلاین


تست عشق استرنبرگ با تفسیر کامل به شما کمک می کند تا روابط عاشقانه خود را تحکیم بخشید.

تست عشق

عشق سنج یا همان تست عشق ابزاری است که برای سنجش جنبه ها و سبک های مختلف عشق ورزی مورد استفاده قرار می گیرد. عشق مجموعه ای پیچیده از احساسات، رفتارها و اعتقادات مرتبط با عواطف شدید توام با محبت، گرما و احترام به شخص مقابل است. اگرچه در مورد عشق تعریف واحدی وجود ندارد، اما اکثر مردم قبول دارند که عشق را به عنوان یک حالت متفاوت تجربه می کنند.

تست روانشناسی عشق

تست روانشناسی عشق آزمونی علمی، پرکاربرد و محبوب در سراسر دنیا می باشد. از آنجا که عشق رابطه بسیار مهمی با بهزیستی جسمی و روانی دارد، روانشناسان بسیاری این مفهوم را در مطالعات خود بررسی نموده اند. این مطالعات علمی باعث شده است که تست ها و آزمون های عشق برای سنجش علمی، تهیه و مورد استفاده قرار گیرند. تست عشق استرنبرگ یکی از معروف ترین این تست ها می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

توجه- تست عشق آزمونی کاملا علمی است که پس از بررسی ابعاد سه گانه، نوع عشق شما را مشخص و توضیحات کاملی را مختص با خودتان ارائه می نماید.

 

تست مثلث عشق استرنبرگ

این تست نخستین بار توسط استرنبرگ برا سنجش سبک های عشق ورزی ساخته شد. تست عشق استرنبرگ در مطالعات زیادی توسط پژوهشگران و روانشناسان سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. این تست دارای 45 سوال می باشد. همه سوالات دارای طیف لیکرتی است که افراد نظر خود را از 1 تا 9 درجه بندی می کنند.

عشق یکی از مفاهیم بسیار مهم برای بهزیستی آدمی است. اگرچه بیشتر مردم عشق را در زندگی خود تجربه کرده اند، اما هنگامی که از آنها خواسته می شود عشق را تعریف کنند، پاسخ های متفاوتی خواهند داشت. تعداد کمی از محققان نظریه ای مفید برای مفهوم عشق ارائه داده اند. نظریه مثلثی عشق، ارائه شده توسط استرنبرگ نشان می دهد كه افراد می توانند در هر لحظه از زمان صمیمیت (intimacy)، اشتیاق (passion) و تعهد (commitment) متفاوتی داشته باشند.

سه جنبه اصلی عشق استرنبرگ

 

سه جنبه عشق

در نظریه دکتر استرنبرگ، مفهوم عشق به عنوان مثلث عشق معرفی شده که از سه جزء اصلی تشکیل شده است:

 صمیمیت که شامل احساس نزدیک، اتصال و پیوند می باشد.

 اشتیاق(هیجان زیاد) -  که شامل احساسات و تمایلاتی است که منجر به جذابیت جسمی، عاشقانه و موارد جنسی می شود.

 تعهد -  که شامل احساساتی است که باعث می شود فرد در کنار کسی بماند و به سمت اهداف مشترک حرکت کند.

یافتن تعادل بین نیاز فیزیولوژیکی به رابطه جنسی و نیاز به عشق ضروری است و عدم حضور کامل هر سه مؤلفه به عنوان فقدان عشق طبقه بندی می شود.

انواع عشق

سه مؤلفه عشق به شیوه‌ای سیستمی با هم تعامل دارند و حالت های مختلف را ایجاد می نمایند. وجود یک جزء از عشق و ترکیبی از دو یا چند جزء، هشت نوع تجربه عشق را ایجاد می کند.

توجه داشته باشید نوع عشق ممکن است در طول یک رابطه متفاوت باشد.

فقدان عشق- در این نوع عشق هیچکدام از ابعاد سه گانه عشق حضور ندارند. همه ما این نوع رابطه را به طور طبیعی با مردم عادی داریم. چنانچه احساس ما نسبت به شریک جنسی از این نوع باشد می توان گفت که رابطه در معرض خطر می باشد.

عشق همدلانه- در این نوع عشق هوس و تعهد به مقدار کمی وجود دارند اما صمیمیت در حد بالایی است. چنین احساساتی را معمولا در ارتباط با دوستان صمیمی خود داریم.

عشق هیجانی- در این نوع عشق آنچه که باعث برقراری رابطه می شود شور و شوق بالاست. در این نوع عشق هوس و اشتیاق زیاد اما صمیمیت و تعهد در سطح ضعیفی قرار دارد.

عشق متعهدانه- در این نوع عشق تعهد بسیار بالا بوده اما هیجان شدید و صمیمیت در سطح پایینی قرار دارند. این نوع عشق در زوجینی دیده می شود که زمان زیادی از ازدواجشان می گذرد. آن ها معمولا به خاطر بچه ها یا دیگران در کنار هم زندگی می کنند.

عشق رمانتیک- این عشق در بین افرادی دیده می شود که رابطه آن ها تازه شکل گرفته است. در این نوع عشق اشتیاق(هیجان شدید) و صمیمت زیاد بوده اما با توجه به اینکه طرفین به اندازه کافی تجربه مشترک ندارند احساس تعهد پایین است.

عشق یاورانه- در این نوع عشق می توان گفت که صمیمت و تعهد شدید ولی اشتیاق(هیجان شدید) ضعیف است. عشق عاطفی را در زوجینی می توانیم ببینیم که زمان طولانی با یکدیگر بوده و در آن ها جاذبه جنسی از بین رفته است.

عشق ساده انگارانه- در این نوع عشق اشتیاق(هیجان شدید) بالا بوده اما صمیمت بین دو نفر بسیار کم است. عشق ساده انگارانه در زوج هایی بیشتر دیده می شود که یک ویژگی مشترک قوی دارند و به خاطر همین اصل نیز تصمیم به ازدواج می گیرند.

عشق آرمانی- این نوع عشق سه عنصر را به طور مشخص در خود جای داده است. این همان عشق رویایی است که هر فرد انتظار آن را می کشد.

استرنبرگ معتقد است رسیدن به عشق آرمانی خیلی راحت تر از نگه داشتن آن است. آیا شما و همسرتان می توانید عشق آرمانی داشته باشید؟

تست عشق طرف مقابل

تست عشق طرف مقابل یا "سنجش عشق دیگران نسبت به ما"  و "عشق ما نسبت به دیگران " از این جهت مهم می شود که می تواند روند زندگی مشترک و تصمیم مان برای ورود به یک رابطه را تحت تاثیر قرار دهد. استرنبرگ معتقد است که عشق مفهومی نیست که بگوییم در فردی وجود دارد و در دیگری وجود ندارد. همچنین همواره داشتن عشق به معنای شکل گیری یک رابطه مداوم و عمیق نیست. به اعقاد او نوع و میزان عشق در افراد متفاوت بوده و این تفاوت باعث رفتارهای مختلف در روابطه عاشقانه می شود. زمانی که نوع عشق خودمان به دیگران وعشق دیگران به خودمان را بهتر درک کنیم، می توانیم در روابطمان آگاهی بیشتری داشته باشیم.

تست عشق استرنبرگ در سایت ای سنج

نظریه استرنبرگ به این واقعیت بستگی دارد که اهمیت هر مؤلفه ممکن است از یک شخص به شخص دیگر و از یک زوج به زوج دیگرمتفاوت باشد. هر سه مؤلفه برای رابطه عاشقانه ایده آل مورد نیاز است، اما مقدار هر مؤلفه مورد نیاز از یک رابطه به رابطه دیگر یا حتی با گذشت زمان در یک رابطه خاص متفاوت خواهد بود. دانستن نحوه تعامل این مؤلفه ها با یکدیگر ممکن است به برجسته کردن جنبه هایی که ممکن است نیاز به پیشرفت دارند، کمک کند. تفسیرهای ارائه شده در سایت ای سنج برای تست عشق استرنبرگ به شما کمک می نماید تا با درک بهتر نقاط ضعف خود بتوانید به رشد مفهوم عشق در خود کمک نمایید. این مسئله می تواند روابط شما با معشوق تان را بهبود بخشیده و زمینه آرامش روانی تان را فراهم سازد.


آزمون های مشابهشماره تماس : 02144483904
آدرس ایمیل : info [ at ] esanj.ir
×

دنبال چه آزمونی میگردی ؟