تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 6

دوره: 201 گام برای رسیدن به عشق

جلسه 6
دوره آموزشی
10 گام برای شناسایی مرزهای شخصی مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 29 فروردین 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

10 گام برای شناسایی مرزهای شخصی

در جلسه ششم از دوره عشق ورزی می خواهیم به مساله مرزهای شخصی بپردازیم. توجه داشته باشید که باید سعی کنید هر سوال را به دقت مطالعه کنید و آن ها را با طرف مقابلتان مطرح نمایید. قبل از شروع دوره لطفا بخش زیر را مطالعه کنید. اگر دستورالعمل را می دانید، گام اول جلسه "10 گام برای شناسایی مرزهای شخصی" را شروع کنید.


 هدف جلسه: آشنایی مقدماتی با دوره عشق ورزی

 پیش نیاز: این جلسه نیازمند پیش نیازی نیست و سعی شده است مطالب با زبانی ساده ارائه شود.

 شرایط سنی: جوانان و بزرگسالان

 نوع جلسه: خودآموزی

دستورالعمل:

دفتر یادداشت های خود را بردارید و یک لیوان آب یا یک فنجان چای تهیه کنید.

مکان آرام مورد نظر خود را در خانه یا جای دیگر پیدا کنید.

اگر دونفری این دوره را مطالعه کنید به نوبت سوالات را از هم بپرسید.

سعی کنید سوالات بعدی را نخوانید، در عوض تمام تمرکز خود را روی سوالی که اکنون می پرسید و پاسخ می دهید، قرار دهید.


اهداف و مشخصاتی که در بالا نیاز است را باید در این جلسه به دست آورید. چنانچه متوجه بخش یا مطلب نمی شوید لطفا به صورت کامنت در انتهای این جلسه مطرح کنید. سعی کنید در شرایط آرامش و بدون دغدغه با تمرکز به مطالعه این مطالب بپردازید. اگر دقت و روش مطالعه مناسبی ندارید از کتاب مهارت های مطالعه ای سنج استفاده کنید. در بخش زیر فهرست مطالب را برای شما آورده ایم:

گام ()- نحوه برخورد مناسب در کلام

سوال اصلی - چه چیزی نباید با عصبانیت یا شیطنت به تو بگویم؟

کلمات یا عباراتی وجود دارند که از دریچه قابل قبول در ذهن شما عبور می‌کند. هر کس ذهنیت خاص خود را در مورد اینکه این دریچه چیست، دارد. ممکن است آوایی برای صدا زدن طرف مقابل وجود داشته باشد که کاملاً مناسب باشد، اما آوا های دیگر به شدت ناراحت کننده باشند. ممکن است بعضی از کلمات را آنقدر زشت و تحقیرآمیز پیدا بدانید که اصلا نمی خواهید آنها را بشنوید، حتی به شوخی - به خصوص در عصبانیت. هر دو ممکن است توافق کنید که هرگز در اوج عصبانیت کلمات "من از شما متنفرم" یا "شاید ما باید طلاق بگیریم" را نگویید. در مورد این کلمات و عبارات خارج از مرز بحث کنید و به درخواست‌های یکدیگر احترام بگذارید.

گام () - درمیان گذاشتن خطوط قرمز یکدیگر

سوال اصلی - آیا تمام خط قرمزهای شخصی خود را با من در میان گذاشته ای؟ اگر نه، آنها چه هستند؟

خط قرمزهای شخصی خطوط فرضی ای هستند که برای حفظ تعادل و محافظت از جسم، ذهن، عواطف و زمان خود در برابر رفتار یا خواسته های دیگران، به دور خود می کشیم. اگر فردی هستید که تمایل دارد که مورد پسند مردم باشد، ممکن است به همسرتان اجازه دهید ناخواسته از مرزهای شما عبور کند. برای اینکه همسرتان مرزهای شما را رعایت کند، باید خودتان از آنها آگاه باشید و به طور کامل و آزادانه با آنها ارتباط برقرار کنید. از یکدیگر بپرسید که چه خطوط قرمزی برای هر یک از شما مهم است. در مورد خطوط قرمز می توانید اطلاعات بیشتری را در این پست بخوانید.

گام () - عبوراز خطوط قرمز یکدیگر

سوال اصلی - آیا اکنون کاری انجام داده ام که از خطوط قرمز تو عبور کرده و باعث ناراحتی ات شود؟

اگر از خطوط قرمز و مرزهای شخصی خود آگاهی ندارید، ممکن است بدون تأمل نتوانید به این سال پاسخ دهید. گاهی اوقات ما از احساس مبهم ناراحتی یا تحریک در روابط خود آگاه هستیم، اما مطمئن نیستیم که چرا چنین احساسی داریم. اغلب به این دلیل است که شریک زندگی ما کاری را برای عبور از یک خط قرمز انجام می دهد. این ممکن است به رابطه جنسی، وقفه در زمان، انتظارات یا نیازهای حریم خصوصی مربوط شود. از شریک زندگی خود بپرسید که چگونه ممکن است پا از این خط فراتر بگذارید و چگونه می توانید رفتار یا گفتار خود را برای جلوگیری از بوجود آمدن کینه و ناامیدی تنظیم کنید.

گام () - استقلال فردی

سوال اصلی - از چه راه هایی من را به عنوان فردی منحصر به فرد، جدا و جدا از رابطه ما می بینید؟

قبل از اینکه زن و شوهر باشید، هر یک فردی با احساس خود و هویت شخصی خود بوده اید. به عنوان یک زن و شوهر، شما یک هویت یکپارچه ایجاد کرده اید، اما این به این معنی نیست که باید فردیت خود را از دست دهید. هر یک از شما باید به دیگری به عنوان یک فرد مستقل و منحصر به فرد احترام بگذارد و برای او ارزش قائل شود، نه اینکه فقط رابطه را گسترش دهد. با مشاهده شریک زندگی خود به عنوان شخص مستقل، به او اعتبار می‌دهید و تمام دلایل عاشق شدن خود را تقویت می کنید.

گام () - نشان دادن خود واقعی

سوال اصلی - آیا آزاد هستید که خودت باشید و درکنار من ابراز وجود کنی؟ اگر نه، چرا؟

وقتی وارد یک رابطه صمیمی می شویم می توانیم بخشی از هویت شخصی خود را از دست بدهیم. گاهی اوقات این اتفاق می افتد زیرا ما به شخص مقابل برای توصیف خودمان نگاه می‌کنیم. این امر همچنین می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که یکی از طرفین از سلطه بیشتری در رابطه برخوردار باشد و دیگری به منظور حفظ صلح سازگار باشد. اگر آزاد نیستید یا مایل نیستید خودتان باشید و خودتان را ابراز کنید، نه تنها عزت نفس خود را به خطر می اندازید بلکه فرصت شناختن کامل شریک زندگی خود را نیز از خودتان می گیرد. از شریک زندگی خود بخواهید که کاملاً صادق و صریح باشد، و تمایل داشته باشد هر نقشی که ممکن است در کمبود او داشته باشید را بشنود.

گام () - وضعیت صمیمیت جنسی طرفین

سوال اصلی - آیا در مورد صمیمیت جنسی ما چیزی وجود دارد که تو را ناخوشایند یا ناراحت کند؟ اگر بله، چه چيزي است؟

بحث و گفتگو در مورد تفاوت خواسته ها یا نیازهای جنسی، ممکن است دشوار باشد، به خصوص اگر از کاری که همسرتان در حین رابطه جنسی انجام می دهد یا می گوید، راحت نیستید یا انگیزه های جنسی متفاوتی دارید. اگر از نظر جنسی سازگار نیستید اين موضوع می تواند صمیمیت را در روابط شما به طور کلی تضعیف کند، به خصوص اگر به آن رسيدگي نشود. با بحث در مورد خواسته های جنسی خود، هر دو می توانید یک راه میانه پیدا کنید که پذیرفته شده باشد. ممکن است نياز به گذشت هر یک از شما باشد تا نیاز دیگری را برآورده کند. در تلاش برای ایجاد یک زندگی جنسی رضایت بخش و راحت، به یکدیگر اجازه دهید تا هدایت کننده اين امر باشد.

گام () - مشخص کردن وسایل مشترک

سوال اصلی - آیا در خانه ما وسایل و فضاهای فیزیکی وجود دارد که دوست داشته باشید به عنوان خانه خود داشته باشید؟

زوجین اغلب رويه "آنچه مال من است مال تو نيز هست و آنچه مال تو است مال من نيز هست "را در پيش مي‌گيرند. اگر با هم زندگی کنید، بسیاری از دارایی ها و فضاهای فیزیکی را در خانه خود تقسیم خواهید کرد. با این حال، ممکن است دارایی هایی داشته باشید که نمی خواهید آنها را به عنوان " وسيله دونفره" اختصاص دهيد. شاید آن وسيله لپ تاپ یا لیوان قهوه مورد علاقه شما باشد. شاید این لپ تاپ شما باشد یا لیوان قهوه مورد علاقه شما باشد. شاید شما نمی خواهید تیغ خود را به اشتراک بگذارید یا بالش مشترك داشته باشيد. این نیازها می تواند به فضاهای خانه شما نیز تعميم یابد. ممکن است یک یا هر دوی شما به یک چيز "مقدس" شخصی احتیاج داشته باشید که متعلق به خود شماست. متاهل بودن یا زندگی مشترک به اين معني نیست که همه چیز را با هم تقسیم کنید. درباره مرزها و حريم های موجود در خانه و يا در مکان‌هایی که می خواهید اين موارد را تقویت یا اجرا کنید، با هم بحث کنید.

گام () - رودربایستی داشتن

سوال اصلی - آیا تا كنون پيش آمده كه از"نه"گفتن یا با من صحبت كردن احساس ناراحتی کنید ؟ اگر چنین است، چرا؟

عزت نفس سالم مستلزم آن است که به اعتماد به نفس خود اطمینان داشته باشیم، حتی اگر اين موضوع  حس ناراحتی یا تعارض ایجاد کند. گاهی اوقات ساده تر است که با خواسته ها همراهي كنيم به جای اینکه بگوییم، "نه، من نمی خواهم چنین کاری کنم" ولي زمان های ديگري برای حفظ صلح وآرامش وجود دارد، اما اگر این موقعیت به موقعيت سقوط شما تبدیل شود، شما يك عدم تعادل ناسالم در روابط خود ایجاد می‌کنید. شما احترام شریک زندگی خود را نسبت به خود تضعیف می‌کنید و از عزت نفس خود می کاهید. اگر شریکی هستید که به نظر می رسد همیشه راه خود را مي رود و كار خود را مي‌كند، مسئولیت ایجاد تعادل و ریشه یابی مسئله به همان اندازه بر عهده شماست. بفهميد که چرا شريك زندگي شما منظور خود را نمی گوید و در مورد اینکه هر دو چگونه می توانید مشکل را اصلاح کنید بحث کنید.

گام () - موقعیت های سازش ناپذیر

سوال اصلی - در چه موقعیتی حاضر به سازش نیستید؟

مقداری سازش برای خوشبختی و طول عمر روابط ضروری است. اما به عنوان افراد منحصر به فرد، ارزش ها، اهداف و معیارهایی دارید که به راحتی نمی توانید سازش کنید. شاید یکی از شما به شدت مومن باشد ، اما دیگری اعتقادات یکسانی ندارد. ممکن است شما یک گیاهخوار سفت و سخت باشید، اما شریک زندگی شما حاضر نیست که از خوردن گوشت صرف نظر کند. هر دوی شما می توانید ارزش ها و ایده آل هایی داشته باشید که مایل به سازش نیستید و همچنان یک زوج قدرتمند و خوشبخت باقی می مانید - به شرطی که هرکدام از شما به احساسات دیگری احترام بگذارد و برای آنها ارزش قائل باشد .

گام () - رعایت کردن خطوط قرمز یکدیگر

سوال اصلی - در صورت عبور از خط قرمز، چگونه باید آن را مدیریت کنیم؟

آگاهی از خطوط قرمز یکدیگر تا حد زیادی در ایجاد پویایی محترمانه و دوست داشتنی که در آن هر دو تمایل به احترام به نیازهای دیگری دارید، کمک می کند. با این حال، این‌که هر از گاهی از مرزهای یکدیگر عبور خواهید کرد اجتناب ناپذیر است. ما ناقص و فراموشکار هستیم و می توانیم درگیر نیازهای خود شویم. برای به حداقل رساندن تعارضات احتمالی بر سر مسائل، یک برنامه پیشگیرانه برای چگونگی کنترل آن هنگامی که یکی از شما از خط قرمز دیگری عبور می کند، ایجاد کنید. شوخ طبعی کمک زیادی به این مسئله می‌کند. شاید بتوانید یک خط یا نشانه خنده دار ایجاد کنید تا مرزهای خود را به آرامی به یکدیگر یادآوری کنید.

توجه

 آیا رفتار یا حرکتی مربوط به رابطه جنسی وجود دارد که بخواهید از شریک زندگی خود درخواست کنید؟ برای تقویت زندگی جنسی خود، هر دو کارخاصی را انجام می دهید؟ این موارد را بنویسید و مشخص کنید که چگونه و چه زمانی این تغییرات یا اقدامات را شروع می کنید.

جمع بندی جلسه ششم

در جلسه ششم سعی کردیم تا شما را با مرزهای شخصی در روابط زوجین آشنا کنیم. از آنجا که زندگی زوجین یعنی پایان خیلی از رفتارهای فردی اما باید یادمان باشد در هر روابط صمیمی ای یک سری مرزها جود دارد که در صورت رعایت کردن و شناسایی ابن مرزها رابطه، عاطفه و صمیمت به قوت خودش سالیان سال باقی می ماند. در جلسه بعد به بحث درک رابطه جنسی و محبت پرداخته و این موضوع را بیشتر بررسی می کنیم.

نظر شما در مورد احترام به مرزهای شخصی در روابط  چیست؟ لطفا سوالات و یا ابهاماتی که در رابطه با این جلسه و یا کل دوره دارید را در کامنت پرسیده تا به آن ها پاسخ دهیم.

10 گام در جهت مدیریت بحران های زندگی
10 گام برای شناسایی اهداف و آرزوها
عشق یک طرفه چیست؟
سبک عشق ورزی شما چه چیزی در مورد دوران کودکیتون میگه؟
رابطه افلاطونی چیست؟
وقتی رابطه شما صمیمیت لازم را ندارد چه کاری باید انجام دهید
270 سوال قبل از ازدواج که حتما حتما باید بپرسید !!!
هورمون عشق یا اکسی توسین چیست؟ راه های افزایش آن
سندروم قلب شکسته یا مرگ عاشقانه چیست؟!!
افسردگی بعد از ازدواج | علائم و دلایل آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
201 گام برای رسیدن به عشق
آزمون های مرتبط
مطالب مرتبط