پست وبلاگی
تفاوت دلبستگی با وابستگی در روابط عاشقانه چیست؟ مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 22 فروردین 1399 مدت مطالعه: 5 دقیقه

تفاوت دلبستگی با وابستگی در روابط عاشقانه چیست؟

دلبستگی و وابستگی می توانند دو مفهوم متفاوت از یکدیگر باشند که اغلب توسط افراد به طور مشابه مورد استفاده قرار می گیرد. هم دلبستگی و هم وابستگی اگرچه مربوط به روابط اولیه ما با والدین، به ویژه مادر هستند اما در بزرگسالی نیز ادامه یافته و می توانند روابط مان را تحت تاثیر قرار دهند. در این مقاله سعی می کنیم تا ابتدا در رابطه با هر یکی از این مفاهیم صحبت نموده و سپس تفاوت های آن با یکدیگر در روابط عاشقانه را توضیح دهیم.  آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب، به شرح زیر است: 

دلبستگی چیست؟

قبل از اینکه تفاوت این دو مفهوم در روابط عاشقانه را توضیح دهیم، اهمیت دلبستگی را بررسی خواهیم کرد. تئوری دلبستگی اهمیت پیوند قوی و سالم را در دوران کودکی برجسته می کند. این نوع دلبستگی مهم در اولین مراحل زندگی به والدین یا مراقبت های اولیه، معمولاً مادر انجام می شود. مادراولین موضوع دلبستگی است که، زمینه را برای پیشبرد همه روابط فراهم می کند.


حتما بخوانید: 270 سوالی که قبل از ازدواج باید از طرف مقابل خود بپرسید!


وقتی این اولین دلبستگی یا رابطه اساسی، یک رابطه ایمن باشد، کودک دارای یک  یک پایگاه ایمن است که می تواند دنیای خود را از طریق آن کشف کند. با این حال، اگر این رابطه ایمن نباشد، کودک باید زندگی خود را ازمحلی نا امن و ناپایدار هدایت کند و در هنگام فرار هیچ پایگاه ایمنی برای فرار از زندگی سخت ندارد. وقتی کودک به یک بزرگسال ایمن و سالم متصل می شود، ثبات عاطفی، جسمی و رابطه ای فراهم می شود. اما اگر کودک به یک بزرگسال ناامن یا ناسالم وصل شود، بی ثباتی عاطفی، جسمی و رابطه ای به یک امر عادی تبدیل می شود. این هنجار ممکن است در روابط آینده نیز تکرار شود.

دلبستگی ایمن همچنین به فرد کمک می کند ارزش ها و باورهای مثبت در مورد خود و دیگران ایجاد کند.  از آنجا که زندگی بر اساس روابط بین خود و دیگران است، این دلبستگی اولیه و ارزشهای اصلی ایجاد شده  پیامدهای طولانی مدتی دارند.

مولانا

بیرون ز تو نیست هرچه در عالم هست /  در خود بطلب هر آنچه خواهی که تویی

وابستگی چیست؟

هرگونه اتکا به دیگران را می توان نوعی وابستگی دانست و همه افراد تا حدی به دیگران وابسته هستند. انسان حیوان اجتماعی است و بدون هیچ گونه تعامل با دیگران ممکن است عواقب جدی روانی را تجربه کند. وابستگی می تواند برای توصیف مجموعه ای از نیازها مورد نیاز دیگران باشد، از جمله:

وابستگی رشد: نیاز فرزندان به والدین یا سایر مراقبان برای تأمین مراقبت.

وابستگی مالی: وابستگی برای حمایت مالی به شخص یا نهاد دیگری.

وابستگی اجتماعی یا روانی: اعتماد به دیگران برای تأمین نیازهای اجتماعی یا روانی

برخی از وابستگی ها به طور گسترده ای در رشد انسانی طبیعی تلقی می شود، با این حال، وابستگی شدید می تواند مشکلات روانی ایجاد کند. وابستگی گاهی اوقات به عنوان یک ویژگی شخصیتی مشخص می شود. برخی از افراد برای تأمین نیازهای درونی بیش از دیگران به نیروهای خارجی وابسته هستند. نمونه هایی از درجه وابستگی ناسالم عبارتند از:

هم وابستگی

این اصطلاح که معمولاً در ادبیات اعتیاد استفاده می شود، بیشتر به وابستگی متقابل بین افراد مبتلا به اعتیاد و عزیزانشان  اطلاق می شود. وابستگی متقابل همچنین می تواند برای توصیف یک رابطه عاشقانه یا روابط بین فردی بیش از حد وابسته مورد استفاده قرار گیرد.

شخصیت وابسته

تشخیص شخصیتی که در توانایی خودکفایی فرد اختلال ایجاد می کند و منجر به الگوی طولانی مدت وابستگی به دیگران و همچنین ترس مزمن از کنار آمدن می شود.

دلبستگی

تفاوت دلبستگی و وابستگی

هر دو دلبتگی و وابستگی می توانند در دوران کودکی به صورت طبیعی رشد کنند. زمانی که دلبستگی در شرایط غیرنرمال رشد نماید به صورت نا ایمن ایجاد شده و باعث مشکلاتی در افراد می شود. از سوی دیگر وابستگی نیز زمانی که بیش از حد باشد به صورت چسبندگی در می آید. چسبندگی به این صورت است که فرد به هیچ وجه تمایل و تحمل جدا شدن از دیگران را ندارد. اما در مفهوم روابط عاشقانه که به آن خواهیم پرداخت منظور از دلبسته شدن دلبستگی ایمن است. اما وابستگی به چسبندگی و یا حتی به نوعی نا ایمن بودن فرد اشاره دارد.

تفاوت بین دلبستگی و وابستگی در روابط عاشقانه

دلبستگی و وابستگی دو مفهوم مهم در روابط عاطفی هستند. بسیاری از افراد این دو موضوع را با هم اشتباه می گیرند. در زیر به مهمترین تفاوت های دلبستگی و وابستگی در روابط عاشقانه خواهیم پرداخت:

تفاوت درآزادی عمل

اگر فردی نسبت به رابطه ی عاشقانه ی خود احساس دلبستگی داشته باشد، از نظر روانی، آزادی زیادی را تجربه می کند. در چنین شرایطی فرد از استقلال کافی برخوردار بوده، اعتماد به نفس مناسبی داشته و قادر است عشق بدون قید و شرطی را تجربه کند. این در حالی است که افراد وابسته برای دیگران محدودیت و شرط و شروط خواهند گذاشت. آن ها آزادی دیگران را سلب نموده و باعث می شوند تا طرف مقابلشان به سختی بیفتد.

تفاوت درمشکلات روانشناختی

افراد با دلبستگی ایمن معمولا سلامت روان خوبی را در روابط احساس می کنند. در مقابل اگر فردی نسبت به رابطه ی عاشقانه ی خود احساس وابستگی داشته باشد، هیجاناتی درهم آمیخته مثل اضطراب، غم، خوش حالی و… را تجربه خواهد کرد. چنین فردی مدام پیرامون رابطه ی عاطفی خود تصور ناامنی داشته و هر لحظه نگران از دست دادن شریک خود می باشد. این افکار باعث می شود تا او استقلال خود را از دست داده و از هر لحظه طوری رفتار کند که همسر خود را راضی نگه دارد.

تفاوت درعزت نفس

افراد با دلبستگی ایمن به خود متکی بوده و از عزت نفس بالایی برخوردارند. هنگامی که شخص، ارزشمند بودن خود را درک نمی کند، کفایت و شایستگی اش را به حضور فرد دیگری در زندگی اش گره می زند. چنین فردی توانایی های خود را هنوز نشناخته است؛ بنابر این فکر می کند حضور شخص دیگر و تایید شدن از جانب او، تضمین کننده ی موفقیت وی است. بنابراین افراد وابسته عزت نفس شان را به دیگران مدیون هستند و در صورتی که آن ها نباشند به شدت شکست می خورند.

وابستگی

تفاوت در تصمیم گیری

افرادی که دلبتگی ایمن دارند می توانند مستقل تصمیم گرفته و رفتاری مجزا از خود نشان دهند. این در حالی است که فرد وابسته در تصمیم گیری هایش با مشکل مواجه بوده و همواره نیاز به منبعی تایید گر دارد.

تفاوت در مسئولیت پذیری

افراد دلبسته ایمن دارای مسئولیت پذیری بوده و در روابط خود سعی می کنند نیازهای طرف مقابل را در نظر بگیرند. اما فرد وابسته در یک رابطه مسئولیت پذیری چندانی از خود نشان نداده و دست به رفتار های افراطی می زند؛ برای مثال یا برای جلب توجه هیچ کاری انجام نمی دهد و یا برای اینکه معشوق خود را نگه دارد دست به انجام کارهایی خارج از وظیفه اش می زند.

تفاوت در اقتدار

افراد با دلبستگی ایمن در عین اینکه روابط گرم و صمیمانه ای با طرف مقابل شان دارند اما هیچ وقت خود را خوار و ذلیلی نمی کنند. آن ها اقتدار داشته و می توانند به درستی رابطه را مدیریت نمایند. اما افراد وابسته تبدیل به آدمی بلکه قربان گو خواهند شد که برای حفظ امنیت روانی شان نظرات خود را بیان نکرده و هر چقدر هم که تحت فشار باشد، مخالفت نمی کنند.

تفاوت درنگرانی ها

در یک عشق واقعی، ترس و دلهره جایی ندارد؛ اما هنگامی که فرد وابسته ی یک رابطه است، هر لحظه نگران عوامل تهدید کننده و خارج از کنترلی ست که ممکن است رخ دهد و سبب جدایی او و طرف مقابلش شود.

صدای مشاور

وابستگی شدید باعث نگرانی و استرس مداوم در شما خواهد شد. این مساله در بلند مدت احتمال بروز اختلالات روانی مختلف از جمله اضطراب و افسردگی را افزایش می دهد. با توجه به راهنمای بیماری های روانی DSM-5، اگر چسبندگی بیش از حد و احساس ترس از طرد شدن شدید دارید، ممکن است به اختلال شخصیت وابسته مبتلا باشید. توصیه می کنیم در این شرایط حتما به یک روانشناس متخصص مراجعه کنید.

جمع بندی ای سنج 

در این مقاله در مورد تفاوت دلبستگی با وابستگی در روابط عاشقانه صحبت شد. یک انسان آزاده، هیچ گاه به گدایی عشق نمی پردازد؛ او باور دارد که حسادت کردن، کنترل کردن های بیش از اندازه و سلب آزادی فرد مقابل خود نشانه ی عشق نیست! بنابر این توجه داشته باشید که در یک رابطه ی عاطفی، وابستگی تهدید بزرگی است؛ زیرا سبب می شود افراد از خود واقعی شان فاصله بگیرند و به مرور احساس حقارت فراوانی را تجربه کنند. شکوه عشق آن جاست که عاشق و معشوق یکدیگر را در همان وضعیتی که هستند با تمام نقاط مثبت و منفی خود و دیگری بپذیرند. بهتر است بدانید که در یک رابطه ی عاطفی سالم، افراد در عین آن که فردیت خود را حفظ می کنند، به فردیت دیگری نیز احترام گذاشته و آن را تهدید نمی کنند. آن ها هر دو دنبال خود شکوفایی خود بوده و زمینه ی خود شکوفایی فرد دیگر را نیز فراهم می سازند.

شما در روابط چگونه اید؟ به روابط گذشته خود تا کنون فکر کنید؟ آیا دلبسته بودید یا وابسته؟ با کامنت های خود مثال هایی از افراد وابسته و دلبسته که در اطرافتان هست را با ما و خوانندگان به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

12 آذر 1399 19:35

نظر من خلیلی خوب استه