تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

مجموعه مقالات MBTI
4 داستان عشق و تیپ شخصیت MBTI مدت مطالعه: 6 دقیقه
ای سنج 22 آبان 1399 مدت مطالعه: 6 دقیقه

4 داستان عشق و تیپ شخصیت MBTI

رمان ها و داستان های عاشقانه پر از شخصیت هایی است که تحلیل روابط آن ها می تواند اطلاعات جذابی به خوانندگان ارائه نماید. در این مقاله با استفاده از شخصیت شناسی MBTI تلاش می کنیم تا چند مورد از شخصیت های عاشقانه داستان های کلاسیک را با هم تحلیل کنیم. البته برای برای آگاهی از شخصیت های MBTI بهتر است به تست MBTI مراجعه نماییم. فرض ما در این مقاله بر این است که خوانندگان با 16 عامل شخصیتی و ویژگی های آن آشنا هستند.

ادبیات عاشقانه و تحلیل شخصیت شناسی

در دنیای ادبیات موضوع عشق و داستان های عاشقانه جزء ژانرهای بسیار جذاب می باشد. داستان های عاشقانه حماسی، داستان های عاشقانه پر فراز و نشیب، تراژدی هایی که عواطف مخاطب را درگیر می کند. این سبک نوشتاری داستان نویس ها و خوانندگان را از همان ابتدای داستان به هیجان می آورد.

داستان عشق و mbti

در حالی که جوهر عشق یکسان است اما داستان های عاشقانه حتی با تم یکسان همچنان جذاب و خواندنی است. برخی از آثار تاریخی تنها یک داستان معمولی نیستند بلکه فراتر از علاقه و هویت جمعی بوده به طوریکه ماهیتی پویا دارند. این داستان ها تخیلات ما را تحریک کرده و باعث می شوند که بارها و بارها عاشق آن ها شویم.


حتما بخوانید: 270 سوالی که قبل از ازدواج باید از طرف مقابل خود بپرسید!


راز یک داستان عاشقانه جذاب چیست؟ بیایید از سبک شخصیت شناسی مایرز و بریگز به عنوان راهنما استفاده کنیم و نگاهی به چهار اثر معروف عاشقانه در ادبیات بیندازیم تا ببینیم تیپ های شخصیتی آنها چه تأثیری بر جذب مخاطب داشته است.

شخصیت رومئو و ژولیت از منظر MBTI

تصور یک زوج نمادین تر از رومئو و ژولیت دشوار است. این زوج، پرشور، پر از هیجانات و عواطف لطیف، از زمان پانصد سال پیش که شکسپیر آنها را زنده کرده است، مورد تجزیه و تحلیل و بازآفرینی قرار گرفته اند. شخصیت ENFP رومئو با شخصیت INFP ژولیت با یکدیگر مطابقت دارند.

رومئو برونگرا، حرف اول را در عاشقانه های خود می زند. اگرچه امروزه این امر معمول است، اما احتمالاً رومئو همچنان پیرو خواهد بود. و این صرفاً به دلیل سرشار بودن برون گرایی او در مقایسه با طبیعت آرام و درون گرایانه ژولیت نیست. رومئو به دنبال معنای عمیق تری در زندگی خود است. نیاز او به انعطاف پذیری و آزادی بدان معناست که با چارچوبی که والدینش می خواهند در آن قرار داشته باشد دست و پنجه نرم می کند. اما در حقیقت، این احساسات شهودی وی است که نیاز او به ارتباطات معنادار و معتبر را برمی انگیزد. از آنجا که او بسیار با احساسات خود هماهنگ است و تا حد زیادی به شهود و درک خود اعتماد می کند، به محض نگاه به جولیا بلافاصله شباهت آنها را می توان دید.

در نگاه اول، هر دو ویژگی های NFP را در یکدیگر تشخیص می دهند. اگرچه هر دو منزوی و تنها هستند، اما به دنبال ارتباط معنادار با یکدیگر هستند. طبیعت بازیگوش رومئو علاقه ژولیت را به اولین ملاقات آنها بیدار می کند. با هر ریسکی که رومئو برای گفتگو با ژولیت می پذیرد، جرقه دیگری به شعله رو به رشد او افزوده می شود و احساسات متقابل آنها را از نظر شدت و قدرت تعمیق می بخشد.

رومئو و ژولیت با تمام نقاط قوت، قربانی نقاط ضعف خود هستند. در مواجهه با فشارهای بیرونی، ویژگی های تکمیلی NFP آنها به احساساتشان دامن می زند. آنها نمی خواهند با آرمان های خود سازش کنند و یا عشق تازه پیدا شده خود را که منجر به مرگ غم انگیز آنها می شود، کنار بگذارند. در هر صورت، امتناع آنها از اطاعت از جامعه یا اطاعت از یکدیگر طی قرن ها، عاشقانه افسانه ای را در قلب خوانندگان بر جای گذاشته است.

بیشتر بدانید


16 عامل شخصیت MBTI از چهار زوج ویژگی زیر ایجاد می شوند:

برونگرایی (E) - درونگرایی (I)
حسی (S) - شهودی (N)
منطقی (T) - احساسی (F)
قضاوتی (J) - ادراکی (P)

شخصیت آقای دارسی و الیزابت بنت از منظر MBTI

همه عاشقانه ها در نگاه اول عشق نیستند. در واقع، یک نوع عشق خاص، انزجار شدید را به همراه دارد. چقدر خوانندگان طی دهه های گذشته سو تفاهم و تنش فزاینده ای بین شخصیت INTJ دارسی و ENFJ الیزابت بنت را دوست داشته اند!

دارسی درونگرا با الیزابت بسیار برونگرا جفت می شود - زوجی که مطمئناً موانعی دارند. دارسی قبل از اینکه حتی صحبت کنند، به الیزابت توهین می کند. الیزابت پرشور و پرانرژی است، اما وقتی می شنود دارسی به او توهین می کند، ویژگی قضاوتی او فعال می شود، به این معنی که او سریع تصمیم می گیرد و واکنش نشان می دهد. او همراه با گرایش های NFJ خود برای گفتگو با دارسی مردد است، چرا که هم می خواهد از درگیری جلوگیری کند و هم اطمینان حاصل کند که قضاوت او به خطر نیفتد.

از طرف دیگر، دارسی درونگرا به طور تصادفی قضاوت های الیزابت را تقویت می کند. او درباره احساسات خود فکر می کند و معتقد است که شهود او قضاوت های اش را تأیید می کند. در حقیقت الیزابت نسبت به احساسات خود بسیار گشوده است و مایل است قضاوت های خود را بیان کند، که این امر دارسی را بیشتر به سمت عقاید سرسختانه خود سوق می دهد.


حتما بخوانید: عشق یک طرفه چیست؟


از آنجا که ما در حال دریافت بسیاری از روایت از منظر الیزابت هستیم، دشوار است که از جلوه های زیبایی دارسی به انگیزه های درونی او پی ببریم. با این حال، در اواخر داستان، صفات INTJ او را به صورت کامل مشاهده می کنیم. طرز فکر او اطمینان از باز بودن او برای تغییر را تضمین می کند، خصوصاً وقتی منطق حل مسئله نیاز به پیشرفت را الزام کند. علاوه بر این، قضاوت وی در ابتدا او را بر آن داشت تا در مورد الیزابت و خانواده اش نتیجه گیری کند، اما او همچنین از قضاوت خود درباره او درس می گیرد و سپس باعث اصلاح این اشتباه می شود. جالب است که منطقی بودن دارسی همان چیزی است که الیزابت را ابتدا از خود دور می کند اما در انتها این ویژگی آن ها را به هم می رساند.

در نهایت، تفکر منطقی دارسی ، همراه با شهود الیزابت ، حتی با شروع خشن دو شخصیت قاطع، قضاوت گرا، کلید غلبه بر سوء تفاهمات است. خصوصیاتی که آنها را به یک زوج قدرتمند تبدیل می کند.

داستان عشق و mbti

شخصیت جین ایر و ادوارد از منظر MBTI

بعضی اوقات داستان های عاشقانه به اندازه ارتباط بین شخصیت و خواننده نیست. این بدان معنا نیست که هیچ علاقه ای بین شخصیت ها وجود ندارد. علاوه بر این  ما از دریچه دیگری عاشق داستان می شویم. بنابراین ابتدا عاشق INFP جین ایر و سپس ENTJ ادوارد روچستر از چشم جین می شویم.

ما قبل از ملاقات ادوارد زمان زیادی را با جین می گذرانیم. در داستان جین، ما در مورد کودکی پر آشوب او می آموزیم و بزرگ شدن او را علی رغم سوء رفتار خانواده اش مشاهده می کنیم. در حالی که به نظر می رسد طبیعت درونگرا او را وادار به تسلیم شدن در برابر خودش می کند، اما شهود او، همراه با ادراک، به یکپارچگی و آرمان های او کمک می کند. کار به جایی می رسد که او احساسات خود را رشد می دهد.  باز هم از نظر سیستم شخصیتی مایرز و بریگز، جین با قلبش تصمیم می گیرد و می خواهد دلسوز باشد و همچنین احساس عزت نفس قوی و تعهد به عقایدش را حفظ کند.

جین وقتی با روچستر ملاقات می کند، نگران است و سعی می کند ارتباط برقرار کند. اما از آنجا که در طول زندگی خود ادراک اش از ارتباط با دیگران متفاوت بوده، برای خودمختاری خود نیز تلاش می کند و بین درونگرایی و باورش به آن و ایجاد ارتباط با روچستر در تقلاست. به دلیل همین درگیری در جین است که ادوارد به سمت او جلب می شود. او کاریزماتیک است، از راه های مرموز و تکان دهنده ای با او ملاقات می کند. روچستر اغلب طعمه تاریک ترین انگیزه های شخصیت خود می شود. او با تمایل به تفکر استراتژیک خود، احساسات شهودی اش صریح، گاه تا حد بی رحمی به کار می برد. از آنجا که او بسیار عمیق احساس می کند و احساس عدالت شدیدی دارد، در حسرت گذشته خود گیر کرده است.

جین او را از احساس خیانت پدرش بیرون می کشد، اما هرچه محبت بیشتر می شود، دیدگاه او درباره ناعادلانه بودن ازدواج اجباری - گرایش به قضاوت - را تقویت می کند. ویژگی های NTJ او را متقاعد می کند که تنها جواب منطقی این است که با جین باشد، اما وقتی جین متوجه شد که ادوارد هنوز متاهل است، نمی تواند آرمان هایش را زیرپا گذاشته و به اصول خود پشت کند.

در اینجا داستان عاشقانه جین ایر و خواننده به پایان می رسد. ما او را تشویق می کنیم که خودش را پیدا کند، به آرمانهایش وفادار بماند و به آنچه که هست پایبند باشد. اما از آنجایی که ما می خواهیم جین نیز خوشبخت باشد، وقتی جین سرانجام با ادوارد ازدواج می کند، راضی خواهیم شد.

شخصیت اسکارلت اوهارا و رت باتلر از منظر MBTI

برخی از زوجین از ابتدا تا انتها طوفانی هستند. جرقه های ناشی از سوء تفاهم و طغیان شدید تحقیر، انتظار لذت بخشی را در خوانندگان مربوط به هر تعامل پرهیجان ایجاد می کند. ترکیبات عشق-نفرت تنها راه توصیف شخصیت های ESTP از اسکارلت اوهارا و رت باتلر است.

اسکارلت لوس و پرحرف در نظر گرفته می شود، اما جذابیت سرزنده او از ابتدا غیرقابل انکار است. طبیعت برونگرای او تقریباً در تاروپود رفتار اسکارلت می درخشد. تفکر سریع او با زبان تند و تلخش بیان می شود، اما وقتی بیشتر او را بشناسیم، قدرت شخصیت او را می بینیم. او کاملاً بر اساس شهود تیزبین و استدلال منطقی خود ارزیابی و نتیجه گیری می کند.

اسکارلت اوهارا معمولاً منطقی توصیف نمی شود، اما این واقعیت که او حاضر به تسلیم شدن نیست، مصمم است که به تصمیمات خود پایبند بماند و علی رغم موانعی که در سر راهش قرار دارد، زنده بماند، نشان می دهد که او بیش از آنچه در نگاه اول می بینید، می باشد.

از اولین تعامل او با رت، بدیهی است که او تمام تلاش های اسکارلت را برای زیبا دیده شدن می بیند و این باعث عصبانیت اسکارلت می شود. او انتقادات وی را قضاوت احساسی می داند و این برون گرایی و تمایلات ادراکی او را تهدید می کند.  اما در حقیقت، رت خصوصیات ESTP خود را به عنوان ویژگی خاص خود می داند.

در پایان، آنها موفق به متحد شدن دوباره می شوند. اما به قول معروف، وقتی همه چیز خوب است، رابطه بهم می ریزد. رت، خوش اخلاق و دارای ذهنی باز با ویژگی های ادراکی خود، سرانجام به نتیجه متفاوتی می رسد. حقایق و جزئیاتی که در طی فراز و نشیب درک وی برای او جمع شده اس، صفحه تفکر منطقی او را به این نتیجه می رساند که زندگی با اسکارلت نمی تواند ادامه داشته باشد.

این یکی از آن داستان های عاشقانه پرشور است که پایان خوشی ندارد، سفر پر فراز و نشیب او همیشه خوانندگان را مجذوب و مسحور خود می کند، به این دلیل که شخصیت های اسکارلت و رت بسیار پرهیجان هستند. فراز و فرودی زیاد و در عین حال ناپایدار و سرانجامی تلخ.

جمع بندی ای سنج

در مرکز هر رمان، به ویژه داستان های عاشقانه، داستان دو شخصیت قرار دارد: نحوه ملاقات آنها، نحوه رشد و در نهایت، چگونگی جمع شدن یا از هم پاشیدگی. ما مردم را از طریق داستان هایشان دوست داریم و با آن ها همزاد پنداری می کنیم. داستان های عاشقانه ویژگی های آن ها می تواند بخشی از زندگی خود ما باشد.

تحلیل روانشناختی و دانش درباره شخصیت و رفتارشناسی می تواند خواند این متون را برای ما لذت بخش تر نماید. تیپ شناسی MBTI می تواند ملاک های جالبی به خوانندگان برای تفسیر رفتارها و تقابل روابط عاشقانه فراهم نماید.

نظر شما در رابطه با شخصیت ها و ویژگی های افراد در روابط عاشقانه چیست؟ با نظرات ارزشمند خود به بهتر شدن این مقاله کمک نمایید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
21 خرداد 1402 00:47

در مورد آخری باید اصلاح بشه ،اسکارلت estp و رت entp هستند.

02 اردیبهشت 1400 21:54

جالب بود تشکر

27 آذر 1399 19:25

به نظرم تحلیل هنرمندانه ای بود👍👍