تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

دوره: 222 اصل اعتماد به نفس

جلسه 16

دوره: 222 اصل اعتماد به نفس

جلسه 16
دوره آموزشی
دوازده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش چهارم) مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 04 شهریور 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

دوازده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش چهارم)

در آخرین جلسه از دوره 222 اصل برای رسیدن به اعتماد به نفس می خواهیم به بخش پایانی پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار بپردازیم. سعی کنید هر کدام از اصول را به دقت مطالعه کنید و آن ها را در طول روز تکرار و عمل کنید. قبل از شروع دوره لطفا بخش زیر را مطالعه کنید. اگر دستورالعمل را می دانید، اصل سوم از جلسه اعتماد به نفس در حوزه کار را شروع کنید.


هدف جلسه: افزایش اعتماد به نفس در حوزه کار

 پیش نیاز: این جلسه نیازمند پیش نیازی نیست و سعی شده است مطالب با زبانی ساده ارائه شود.

 شرایط سنی: نوجوانان، جوانان و بزرگسالان

 نوع جلسه: خودآموزی


اهداف و مشخصاتی که در بالا نیاز است را باید در این جلسه به دست آورید. چنانچه متوجه بخش یا مطلب نمی شوید لطفا به صورت کامنت در انتهای این جلسه مطرح کنید. سعی کنید در شرایط آرامش و بدون دغدغه با تمرکز به مطالعه این مطالب بپردازید. اگر دقت و روش مطالعه مناسبی ندارید از کتاب مهارت های مطالعه ای سنج استفاده کنید. در بخش زیر فهرست مطالب را برای شما آورده ایم:

معرفی 12 اصل اعتماد به نفس در حوزه کار

اصل(): آمادگی برای مصاحبه شغلی

سعی کنید با یک برنامه ریزی منظم برای مصاحبه شغلی، همیشه آماده باشید

شما هیچ وقت نمی دانید که چه زمانی نیاز است که خودتان را برای مصاحبه شغل جدید، ترفیع یا فقط محفوظ نگاه داشتن شغلی که هم اکنون دارید آماده سازید. اطمینان حاصل کنید که می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

تهیه خلاصه ای مختصر از تمام توانایی ها، مهارت ها و استعدادهای خودتان
آشکار ساختن ضعف های خود به طریقی مثبت 
پاسخ به سؤالات مشکل یا خجالت آوری که از جواب دادن به آنها واهمه دارید

اگر نمی توانید به این سوالها پاسخ دهید، کمک بخواهید. کتابهایی از یک کتابفروشی دست چین کنید، کتابهای عالی زیادی وجود دارند که کمک می کنند خودتان را برای مصاحبه آماده نمایید.

اصل (): قوی و استوار به نظر رسیدن

در زمینه گرفتن مرخصی کاری، ضرورتی ندارد که ضعیف به نظر برسید

تن صدای خود را در هر شرایطی محکم و قوی نگاه دارید. یادتان باشد مرخصی حق قانونی شما می باشد، بنابراین ضرورتی ندارد که برای اخذ آن به چاپلوسی بپردازید. هر چقدر بتوانید در چنین شرایطی همواره استوار بودن خودتان را حفظ کنید، اعتماد به نفس تان رشد بیشتری می یابد.

اصل(): عصبانی نشدن

در محیط کاری خود هیچگاه از کوره در نروید

یکی از مسائلی که اکثر کارمندان در محیط کاری با آن دست و پنجه نرم می کنند، از کوره در رفتن و عصبانی شدن می باشد. بدون شک همواره هر عصبانیتی آسیب ها و تبعاتی به همراه دارد. خارج از این که این تبعات چه چیزی را در بر می گیرد شما باید بدانید عدم کنترل هیجان و عصبانیت شدید در هنگام کار کردن، سبب ضعیف شدن اعتماد به نفس شما می شود. بنابراین در صورت لزوم سعی کنید عصبانیت را در نطفه خفه کنید و با شیوه گفتگو و تفکر به حل آن بپردازید.

اصل(): کمک به ارتقاء همکاران

به همکاران کمک کنید که در شغل خودشان ارتقاء یابند

این کار را فقط به خاطر احساس رضایتی که به شما دست می دهد انجام دهید. بنابراین سعی کنید در محیط کاری خود سبب ارتقاء شغلی همکاران تان شوید. مثلاً اگر معرفی و یا تعریف شما سبب موفقیت بیشتر آن ها می شود حتما این کار را انجام دهید. خودخواهی را کاملاً کنار بگذارید، مطمئن باشید زمانی که شخصی بوسیله شما ارتقاء می یابد اولین تاثیر مثبتش بر شما، همان افزایش اعتماد به نفس می باشد.

اصل(): تهیه کارت ویزیت

در حیطه کاری برای خودتان یک کارت ویزیت شخصی درست کنید

هر اداره ای به شما اجازه این کار را نمی دهد ولی سعی کنید به خاطر فوایدی که دارد خودتان را به انجام آن متقاعد کنید. داشتن کارت ویزیت به شما هویت شغلی می دهد و این هویت سبب افزایش اعتماد به نفس در شما می شود. در صورت امکان موارد زیر را به صورت مختصر در کارت ویزیت قید کنید:
نام و نام خانوادگی
سمت شغلی
تخصص ها
علایق
شماره همراه

اصل(): به موقع رسیدن

سریع خودتان را به محل جلسه برسانید

زمانی که قرار است به یک جلسه بروید سعی کنید حتما اتفاقات غیر منتظره در طول مسیر را(اعم از ترافیک، خرابی ماشین، درگیری، گم کردن مسیر و ...) پیش بینی کنید تا بتوانید بدون تاخیر و زوتر از موعد برسید. زمانی که شما بتوایند در این زمینه مدیریت زمان داشته باشید با اعتماد به نفس بیشتری وارد جلسه می شوید. به یاد داشته باشید که وقتی شما دیر به جلسه برسید، تا حدودی پریشان چهره به نظر می رسید که این می تواند به لحاظ روحی آسیب زا باشد. 

اصل(): تقویت رزومه 

 سوابق شغلی و تحصیلی خود را مرتبا به روز کنید

داشتن یک رزومه شغلی قوی را می توان به عنوان یکی از مهم ترین عوامل موثر در افزایش اعتماد به نفس در حوزه کاری معرفی کرد. بنابراین همواره سعی کنید که نسبت به همکاران و اطرافیان خود از رزومه شغلی و تحصیلی قوی ای برخودار باشید. اگر در این زمینه ضعف دارید، بدون شک با یک برنامه ریزی منظم و با کمک دوستان متخصص خود می توانید این خلاء را جبران کنید.

اصل(): خوش بینی در حیطه کاری

در حیطه کاری خود خوشبین باشید 

هر چقدر در محیط کاری خود از انرژی مثبت برخودار باشید و همواره نسبت به مسائل و مشکلات طول روز خوش بین باشید، همکاران تان بیشتر شما را دوست دارند و این دوستی سبب می گردد که اعتماد به نفس تان تقویت یابد. بنابراین تا آنجایی که می توانید از نالیدن و بدبینی فاصله داشته باشید.

اصل(): انجام تفریحات

 تفریحات را حق مسلم خود بدانید

تفریحات منظم نه تنها برای سلامتی شما بلکه برای کار آمد بودنتان نیز ضروری است. اجازه ندهید که همکاران سمج یا رئیستان به این حق شما تجاوز کنند. هنگامی که از خستگی زیاد و عدم کارایی دچار اشتباه می شوید هیچ کس در دراز مدت از شما تشکر نمی کند. تأثیرات منفی استرس محل کار شناخته شده هستند. 

اصل(): پوشش مناسب

هنگامی که لباسی می پوشید تا جلب توجه کند، خودتان را برای صحبت کردن آماده کنید

اگر نمی خواهید در یک جلسه با کسی صحبت کنید یا کسی اطرافتان بیاید سعی کنید جذاب به نظر نرسید ولی اگر می خواهید تأثیر گذار باشید لباسی بپوشید یا چیزی همراه خود داشته باشید که نظرها را جلب کند. این می تواند شامل یک کراوات یا گل سفید یا لباس غیر معمول باشد. می توانید همیشه یک کتاب یا روزنامه همراه خود داشته باشید خودتان را برای پاسخ به پرسشهای جالب که درباره ی پوشش جذاب شما مطرح می شود آماده کنید. این ترفند خوبی است و کمک می کند. شما در خاطر آنها ماندگار شوید، همچنین برای شروع مکالمه راه خوبی است و باعث می شود تأثیر ارزشمند اولیه را بگذارید.

اصل(): دلقک نباشید

 همچون يک دلقک کانون خنده همکاران خود نباشید

با همکاران تان شوخی کنید و شاد باشید ولی همیشه از خودتان مایه نگذارید. البته خوب است که بعضی وقت ها به کارهای خودمان بخندیم ولی هنگامی که اعتماد به نفسمان ضعیف باشد، این کار را اغلب انجام می دهیم و کم کم این نقش را می پذیریم. دیگران از لودگی ما لذت می برند ولی اغلب با احساسی غم انگیز و افسردگی درون مان پایان می پذیرد. در نهایت اگر ما زمانی آن حالت لودگی را نداشته باشیم یا نیاز باشد که کار جدی انجام گیرد آنها از دست ما ناراحت می شوند.

اصل(): عدم تصمیم گیری شخصی

مراقب باشید، تصمیم هایی که می گیرید شخصی نباشد

به خاطر داشته باشید که در دنیای کاری بیشتر تصمیم گیری ها شغلی یا سازماندهی شده هستند. این تصمیم گیری ها چه خوب باشد و چه بد، کسانی که آنها را اتخاذ می کنند، اغلب چندان به تأثیر تصمیم اتخاذ شده روی احساسات و آسایش تک تک افراد نمی اندیشند. هنگامی که اعتماد به نفس ما پایین باشد تمایل داریم که بیشتر مسائل شخصی برخورد کنیم بنابراین ممکن است زمانی که نیازی ندارد این کار را انجام دهیم احساس بی ارزشی و گناه داشته باشیم.

جمع بندی ای سنج

در این پست که جلسه پایانی دوره 222 اصل اعتماد به نفس می باشد به دوازده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش پایانی) پرداخته شد. سعی کنید هر یک از 12 اصل مطرح شده را (عدم تصمیم گیری شخصی، دلقک نبودن، پوشش مناسب، انجام تفریحات، خوش بینی در حیطه کاری، تقویت رزومه، به موقع رسیدن  و...) روزانه با خودتان مرور داشته باشید. 
لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را جهت ارتقا و کیفیت دوره 222 اصل اعتماد به نفس برای ما به اشتراک بگذارید.

پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی (بخش سوم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی (بخش چهارم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه روابط اجتماعی(بخش اول)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه روابط اجتماعی(بخش دوم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه روابط اجتماعی(بخش سوم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه روابط اجتماعی (بخش چهارم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش اول)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش دوم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش سوم)
دوازده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش چهارم)
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
222 اصل اعتماد به نفس
مطالب مرتبط