تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
راه های رسیدن به خوشبختی مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 21 آذر 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

راه های رسیدن به خوشبختی

در این مقاله می خواهیم در مورد خوشبختی و راه های رسیدن به آن صحبت کنیم. همانطور که می دانید تمام تلاش بشر برای رسیدن به احساس خوب و راحتی می باشد  ولی خیلی از افراد با وجود این همه تلاش و حتی علی الرغم رسیدن به اهداف مشخص شده خود، همچنان خوشبختی را در زندگی خود احساس نمی کنند به همین خاطر در این مقاله می خواهیم براساس فهرست مطالب زیر به بررسی موضوع خوشبختی و راههای رسیدن به آن بپردازیم:

مسیر خوشبختی

جستجوی انسان برای رسیدن به خوشبختی یکی از متداول ترین کارهای انسانی است، اما در عین حال یک هدف دست نیافتنی است. مشاهدات و مطالعات نشان داده است که تجربه های "سعادتمندی" در واقع می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. در ادامه به این می پردازیم که چگونه می توانیم اشکال مختلف خوشبختی را در زندگی خود پیدا کنیم و آن ها را توسعه دهیم.

شادی

احساس شادی واقعی زمانی حاصل می شود که در یک لحظه گذشته و آینده خود را رها کنید تا بتوانید با تمام وجود در لحظه حال قرار بگیرید و از داشته های فعلی خود قدردانی کنید. بنابراین جستجوی شادی و به دست آوردن آن تا حدود خیلی زیاد همیشه قابل دسترس می باشد و میزان دستیابی به آن بستگی به نوع نگاه و نگرش ما به جهان دارد هر چقدر بتوانیم نگاهمان را به دنیا تغییر بدهیم و قسمت پر لیوان را ببینیم تا میزان استرس و غم کم شود بهتر می توانیم شاد و شکرگذار باشیم. به هر حال ساده ترین راه برای یافتن شادی این است که به فعالیت هایی بپردازید که می دانید معمولاً برای شما شادی آور هستند. این فعالیت ها می تواند شامل یوگا، رفتن به پارک های تفریحی، موسیقی گوش دادن و ... باشد. همچنین برای یافتن راه های جدید شادی می توانید برخی موارد جدیدی را که تا به حال امتحان نکرده اید را انجام دهید.

هیجان

گرچه هیجان می تواند طولانی تر یا به عبارتی عمیق تر از شادی باشد، اما این احساس هنوز هم تا حدی زودگذر است، خیلی زود پراکنده می شود و می تواند به یک عادت تبدیل شود. با این حال، می تواند یک عامل محرک باشد. به عنوان مثال هیجان در مورد یک شغل جدید می تواند انگیزه شما برای کار بیشتر را فراهم کند و هیجان در مورد یک رابطه جدید می تواند انگیزه شما را برای تلاش بیشتر و غلبه کردن بر مشکلات یک کار جدید را بیشتر کند.

گزارش آماری

مطالعات نشان داده است که در شرایط سخت زندگی اگر فرد به جای اینکه به خود برچسب مضطرب و یا عصبی بودن را بزند خود را هیجان زده بداند می تواند آن انرژی بالقوه ناخوشایند را به فعالیت های سازنده تری هدایت کند.

هیجان همچنین می تواند احساسات مثبتی را که از یک فعالیت خاص می گیرید گسترش دهد. اگر روی احساسات هیجان زده خود متمرکز شوید، لذت آن دو چندان می شود. به هر حال تحقق هیجان چندان دشوار نیست. سعی کنید در زندگی چالش های جدید را بپذیرید و  وقتی اتفاقی پیش بینی نشده رخ می دهد از هیجانی که ایجاد شده است کمال استفاده را ببرید.

قدردانی

قدردانی وشکرگذاری یکی از اشکال مهم خوشبختی و بوجود آمدن حس خوب در افراد می باشد اگر آن را تقویت نکنید و در زندگی خود آن را به عادت تبدیل نکنید این ویژگی به راحتی در شما ناپدید می شود و انجام دادن یک قدردانی کوچک هم برای شما سخت ترین کار محسوب می شود و این می تواند یک اتفاق ناگوار در زندگی شما باشد. به هر حال بر اساس تحقیقات و پژوهش هایی که صورت گرفته است، کسانی که در زندگی روزمره شان به طور منظم قدردانی می کنند، شادتر و سالم تر از کسانی هستند که کمتر در معرض این احساسات هستند. بعلاوه، باید آگاه باشید و بدانید که پرورش قدرشناسی بسیار ساده است. شما می توانید به راحتی روز خود را با قدرشناسی شروع کنید مثلاً لحظه بیدار شدن از مادرتان یا همسرتان یا حتی همکارتان به خاطر یک کار کوچکی که انجام داده اند قدردانی کنید.

همچنین پرورش دادن رفتار قدرشناسی، می تواند احساس افسردگی را در بین فرد کاهش دهد. به هر حال شاید میزان اهمیت قدردانی را زیاد درک نکنید ولی می توانید از همین امروز این رفتار قدردانی را برای مدتی برای خود تبدیل به عادت کنید تا تاثیرش را در زندگی خود و میزان خوشبختی که کسب می کنید، ببینید.

غرور

در حالی که غرور خودسرانه یا رقابتی می تواند امری منفی باشد، اما احساس افتخار از دستاوردهای خود می تواند نوعی سپاسگزاری باشد که از درون تبدیل به یک نوع شادی بزرگ می شود. شما می توانید به کار و خانواده خود و همه چیزهایی که در آن تلاش و عشق می ورزید افتخار کنید. در واقع شما می توانید در پایان هر روز به خاطر موفقیت های طول روز خود احساس غرور سالمی را پرورش دهید. این همان لاف زدن یا "خودخواهی" نیست. در واقع شما نمی گویید به خاطر موفقیت هایتان از دیگران بهتر هستید، برای موفقیت امروز و تلاش های مفید خودتان ارزش قائل هستید.

خوش بینی

افراد خوش بین ترکیبی از قدردانی و غرور را دارند. آنها از همه امکاناتی که در زندگی وجود دارد سپاسگزار هستند، به توانایی خود در استفاده از این منابع افتخار می کنند، و اعتقاد جدی به توانایی خود در تلاش برای رسیدن به هر هدفی که دنبال می کنند، دارند. افراد خوش بین، وقتی با ناامیدی روبرو می شوند، تمایل دارند که آن را به حداقل برسانند، مشخص کنند که دفعه بعد چگونه می توانند بهتر عمل کنند و عوامل کاهنده ای را که منجر به نتایج منفی آنها می شود، مشاهده می کنند. وقتی موفق می شوند، به خود تبریک می گویند و آن را نشانه اتفاقات بهتر می دانند. در هر صورت خوش بینی به عنوان یک روش کلی وجود دارد.

رضایت

رضایت به معنای خوشحال بودن از داشته های خود است. کسانی که اکثر اوقات سعی می کنند راضی باشند در مشکلات زندگی کمتر ناامید هستند و از آنچه که در زندگی دارند بیشتر خوشحال می شوند و احساس خوشبختی می کنند. مردم تلاش می کنند تا این شکل از خوشبختی را احساس کنند، و این می تواند با تمرکز بر قدردانی از آنچه شما دارید و لذت بردن از فعالیت هایی که ناشی از تلاش خودتان است بوجود بیاید. در هر صورت جلب رضایت در موفقیت های خود و در هر چیزی که دارید می تواند رضایتمندی به همراه داشته باشد. بنابراین اگر به آنچه دارید تمرکز کنید، میزان رضایت تان افزایش پیدا می کند.

عشق

گاهی گفته می شود عشق و خوشبختی یکی هستند یعنی در واقع عشق منبع بی نهایت خوشبختی است و خوشبختی خود نوعی عشق می باشد. با این حال، داشتن هر دو در زندگی شما بسیار حیاتی است. در هر صورت سوالی که مطرح می شود این است که واقعاً عشق چیست؟ خیلی ها بر این باور هستند که عشق واقعی دروغ و افسانه ای است که به دست آوردن آن بسیار دشوار است، اما  هر کسی در واقع می تواند عشق را در اطرافش ببیند. خانواده، دوستان و حتی حیوانات خانگی همه می توانند منبع عشق باشند و تمرکز بر روی تمام این روابط می تواند زندگی شما را تا حد زیادی بهبود بخشد. این نوعی خوشبختی است که می تواند بی پایان باشد. در حالی که روابط استرس زا می تواند خوشبختی ما را از بین ببرد، روابط سالم و حمایتی می تواند خوشبختی بزرگ و پایداری را به همراه داشته باشد. با تمرکز بر مهارت های ارتباطی، گذراندن وقت با عزیزان و توسعه این روابط از راه های دیگر، می توانید این شکل از خوشبختی را در زندگی خود حفظ کنید.

بیشتر بدانید

باتوجه به موضوع مورد بحث پیشنهاد می گردد مقاله ای تحت عنوان «16 راه برای رسیدن به خوشبختی واقعی» را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

همانطور که در این مقاله گفته شد احساس خوشبختی نقش زیادی در زندگی ایفا می نماید و می تواند بر روش زندگی انسان ها تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. به همین خاطر ضرورت پیدا کرد که در این مقاله راهکارهایی را برای افزایش آن در زندگی معرفی کنیم. 

دیدگاه شما در مورد احساس خوشبختی چیست؟ آِیا می توان در زندگی واقعی به آن دست پیدا کرد؟ شما چه راهکارهایی را برای رسیدن به خوشبختی در زندگی شخصی خود به کار می برید؟ لطفا نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید