تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

دوره: 222 اصل اعتماد به نفس

جلسه 5

دوره: 222 اصل اعتماد به نفس

جلسه 5
دوره آموزشی
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی (بخش اول) مدت مطالعه: 6 دقیقه
ای سنج 28 تیر 1400 مدت مطالعه: 6 دقیقه

پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی (بخش اول)

در پنجمین جلسه از دوره  222 اصل برای رسیدن به اعتماد به نفس می خواهیم به بخش اول پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی بپردازیم. سعی کنید هر کدام از اصول را به دقت مطالعه کنید و آن ها را در طول روز تکرار و عمل کنید. قبل از شروع دوره لطفا بخش زیر را مطالعه کنید. اگر دستورالعمل را می دانید، اصل اول از جلسه اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی را شروع کنید.


هدف جلسه: افزایش اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی

 پیش نیاز: این جلسه نیازمند پیش نیازی نیست و سعی شده است مطالب با زبانی ساده ارائه شود.

 شرایط سنی: نوجوانان، جوانان و بزرگسالان

 نوع جلسه: خودآموزی


اهداف و مشخصاتی که در بالا نیاز است را باید در این جلسه به دست آورید. چنانچه متوجه بخش یا مطلب نمی شوید لطفا به صورت کامنت در انتهای این جلسه مطرح کنید. سعی کنید در شرایط آرامش و بدون دغدغه با تمرکز به مطالعه این مطالب بپردازید. اگر دقت و روش مطالعه مناسبی ندارید از کتاب مهارت های مطالعه ای سنج استفاده کنید. در بخش زیر فهرست مطالب را برای شما آورده ایم:

معرفی 15 اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی

اصل(): نگاه عمیق به زندگی خود 

در تلاش باشید که بتوانید از دید یک نویسنده به زندگی خود بنگرید

گرچه این تمرین تا حدودی سخت می باشد ولی حتما آن را انجام دهید. تصور کنید به یک داستان نویس مأموریت دادند که داستان زندگی شما را سالیان بعد تبدیل به یک کتاب کند. به نظر شما برای کتابی  که قرار است از دید این نویسنده نوشته شود کدام یک از این عنوان ها را باید داشته باشد: زندگی کمدی، زندگی ماجراجویانه، زندگی عاشقانه یا زندگی معمایی!؟ به هر حال با این شیوه شما شناخت عمیق تری نسبت به زوایای مختلف خودتان پیدا می کنید. طبق مطالعات صورت گرفته میزان خودشناسی می تواند تاثیرات مثبتی بر اعتماد به نفس افراد بگذارد.

اصل(): دوری از جدی بودن

در زندگی سعی کنید زیاد جدی نباشید

جدی بودن خوب است به شرطی که در حین انجام فعالیت فکری خاصی باشید در غیر این صورت شما مجبورید که همیشه طبق یک آداب خاص در بین اطرافیان تان حاضر شوید و اگر فضا طوری باشد که نتوانید رفتار همیشگی تان را انجام دهید معذب می شوید و همچنین زمانی که همیشه جدی هستید یک نگرانی دارید که مبادا زمان هایی که می خواهید خارج از رفتار همیشگی تان رفتار کنید کسی شما را ببیند. که این احساس ترس همیشگی می تواند روی اعتماد به نفس شما تاثیر منفی بگذارد. بنابراین تا آنجایی که می توانید به صورت کاملا کنترل شده روابط تان را لطیف و منعطف تر کنید.

اصل(): ایجاد دلخوشی در زندگی

برای خود همیشه یک دلخوشی تعریف کنید که بتوانید برای رسیدن به آن انتظار بکشید

داشتن دلخوشی در زندگی خیلی مهم می باشد بنابراین سعی کنید برای هر روزتان یک دلخوشی و امید کوچک تعریف کنید. مثلا می توانید خوردن چایی با یک شیرینی در هنگام عصر را به عنوان یک دلخوشی تعریف کنید و در طول روز کارهای تان را به امید آن لحظه با اشتیاق انجام دهید. دلخوشی ها سبب می گردد ایام هفته را با شوق بیشتری سپری کنید. هر چقدر اشتیاق تان به زندگی بیشتر شود طبیعتاً اعتماد به نفس تان نیز افزایش می یباد. یادتان باشد دلخوشی ها به اندازه مسواک زدن که برای سلامتی دندان ها ضروریست برای سلامتی روحتان مفیدند. بنابراین بیشتر برای خودتان در این زمینه برنامه ریزی داشته باشید.

اصل(): ایجاد تغییرات مثبت در منزل

تغییرات مثبت و اساسی در خانه خودتان ایجاد کنید

تغییرات در چیدمان منزل از نظر روانشناسی کمک روحی شایانی به شما می کند. این کار بدنی که برای تمیز کردن خانه انجام می دهید علاوه بر اینکه نوعی تفریح محسوب می شود، انرژی مضاعفی به شما خواهد داد. اما بهتر است قبل از شروع قواعدی همچون موارد زیر را برای خود در نظر داشته باشید:

تمام لباس ها و وسایلی که از دو سال قبل تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته است را به نیازمندان اهداء کنید.
کتابهایی را که هیچ وقت نمی خوانید به دوستان تان پیشنهاد دهید یا این که در سایت های مختلف با قیمت پایین یا حتی رایگان معرفی کنید.
لوازم آشپزخانه ای را که از سال پیش تاکنون استفاده نکرده اید به یک مؤسسه خیریه هدیه دهید.
از لحاظ زیست محیطی از شر تمام لوازم برقی و تجهیزاتی که بندرت استفاده می کنید، خلاص شوید.

اصل(): ایجاد سرگرمی جدید

سعی کنید که یک سرگرمی جدید برای خودتان تهیه کنید

طبق مطالعات صورت گرفته داشتن سرگرمی در زندگی می تواند تاثیرات مثبتی بر سلامت روان افراد داشته باشد. در حقیقت سرگرمی های گوناگون سبب می شود که لحظاتی که قرار است دست از کار روزمره یا مطالعه کردن بردارید به سمت آن ها بروید. باید آگاه باشید که اگر اوقات فراغت خود را با سرگرمی های متنوع پر نکنید همین لحظات می تواند تاثیرات مخربی بر روح و روان شما داشته باشد. چرا که افراد در لحظات بیکاری اقدام به کارهایی می کنند که بعدها از کارهای خود پشیمان می شوند و این پشیمانی تاثیرات منفی بزرگی بر اعتماد به نفس آنان می تواند بگذارد.

اصل(): هدفمند بودن

در فرایند زندگی تان، هدفمند بودن را هرگز فراموش نکنید

هر شخص موفقی می داند که هدفمند بودن تا چه اندازه مهم است. شما باید تحت هر شرایطی برای خودتان هدف مشخص کنید. حتی زمانی که به اهداف بزرگ تان می رسید باید بلافاصله هدف بعدی را تعریف کنید. چرا که داشتن هدف در زندگی برای داشتن اعتماد به نفس ضروری می باشد.

اصل(): انتخاب یک کار مورد علاقه 

اگر احساس شادی ندارید، کار مورد علاقه تان را انجام دهید

هنگامی که در کارهای روزمره تان مدام شکست می خورید و احساس غم دارید، باید تسلیم نشوید و کار مورد علاقه تان را پیدا کنید. بنابراین شما باید در برابر افکار، عقاید، احساسات، عادت ها و ترس هایی که باعث می شود، عقب نشینی کنید، ایستادگی کنید. یادتان باشد وقتی که خودتان در جا میزنید، هیچ معجزه ی جدیدی اتفاق نمی افتد. سعی کنید که تلاش کنید و کار مورد علاقه تان را پیدا کنید و با دل و جان آن را ادامه دهید. 

اصل(): ثبت عکس العمل های خود

عکس العمل های تان را در یک جدول یادداشت کنید

مشکلات اساسی اعتماد به نفس معمولا یک شبه بوجود نمی آیند. این مسائل به تدریج رشد می کنند. آنقدر آرام که ما متوجه شکل گرفتن آنها نمی شویم. بیشتر افراد زمانی متوجه این مشکل می شوند که با شکست روبرو می گردند. به همین دلیل است بسیار مهم است که با یادداشت کردن عکس العمل های خودتان نسبت به سوالاتی از قبیل موارد زیر شناخت بیشتری نسبت به خود بدست بیاورید:
من امروز چه حسی در مورد خودم دارم؟
هدف من چیست؟
در زندگی از چه چیزی لذت می برم؟
آیا کاری انجام دادم در که از انجام آن پشیمان باشم؟
آیا با ارزشهای خود صادق بوده ام؟
آیا من واقعا خودم بوده ام؟

اصل(): نگریستن به خود از دید غریبه ها

  عملکرد و رفتارهای خودتان را از چشم غریبه ها ببینید

با وجود اینکه برای داشتن اعتماد به نفس، احترام دیگران به شما، مهم است، ولی واقعیت این است که اکثر مردم نمی توانند اولی را بدون داشتن دومی بدست بیاورند. به هر حال یک لحظه فکر کنید کسانی که خود واقعی شما را نمی شناسند، با دیدن رفتار و ظاهرتان چه فکری درباره ی شما خواهند کرد؟ آیا آنها به شما احترام خواهند گذاشت با بی احترامی می کنند؟ بنابراین وقتی که از این دریچه به خودتان نگاه می اندازید و عملکرد خودتان را مثبت تعریف می کنید اعتماد به نفس تان افزایش می یابد.

اصل(): تحریک احساسات خود

سعی کنید احساسات لطیف خودتان را تحریک کنید

 زمانی که یک رز زیبا را می بویید، در آن لحظه غیر ممکن است که در مورد خودتان و دیگران افکار منفی داشته باشید. البته شاید بوهای دیگر تأثیر مثبت قوی تری روی شما بگذارند. هر کسی در طریقی که احساساتش به دنیای اطراف پاسخ می دهند منحصر به فرد است. حال به مناظر، بوها، صداها، مزه ها و ساختارهایی که برایتان خوشایند هستند، تامل کنید. با خودتان پیمان ببندید که هر کدام از آنها را تجربه کنید و تجربه های جدیدی بدست آورید. هر چه بیشتر تجربه کنید می بینید که دیگر دلیلی برای انکار این لذت ها وجود نخواهد داشت. در نهایت هر چقدر بتوانید احساسات لطیف تان را زنده نگه دارید سلامت روان تان افزایش می یابد.

اصل(): مهربان بودن

با خودتان مهربان باشید

مهم است که یاد بگیریم که چطور با خودمان مهربان باشیم و چگونه به خودمان احترام بگذاریم. دلیل اهمیت آن، این است که هنگامی که به قلب خود نگاه می کنیم، فقط خودمان را نخواهیم دید، جهان را نیز کشف خواهیم کرد. بنابراین یکی از شروط افزایش اعتماد به نفس این است که بتوانیم با خودمان مهربان باشیم. تا زمانی که فرد با خودش قهر می باشد نمی تواند این ویژگی را در خود تقویت کند.

اصل(): ایجاد خلاقیت

خلاقیت را در زندگی تان ایجاد کنید

خلاقیت نقش حیاتی در بالا بردن اعتماد به نفس ما دارد. همین الان سعی کنید دوران کودکی تان را متصور شوید، مطمئناً در هنگام بازی از بی ارزش ترین وسیله یک ابزار بازی درست می کردید. این مثال را آوردم که بگویم خلاقیت در همه ما ذاتاً هست فقط باید آن را پرورش دهیم. یادتان باشد هر چقدر که بتوانید در محیط خانه یا محل کار یا در بین دوستان تان خلاق تر باشید اعتماد به نفس تان نیز افزایش می یباد. اصلا نیازی نیست که در انجام کاری حتما راهی را پیش ببرید که قبلاً  تعریف شده است گاهی باید شیوه یا راه جدیدی را خودتان بسازید.

اصل(): پروراندن رؤیاها

همیشه در ذهن تان رؤیاهای زندگی تان را تقویت کنید

اوقات فراغت تان را برای خیالپردازی خود در نظر بگیرید در این شرایط کاملا راحت و آرام باشید و با تمرکز به درون رویاهای خود بروید. ساختن این رؤیاهای قشنگ موجب می شود که این تصویر در ذهن نیمه خود آگاه شما حک شود. ذهن شما کمک خواهد کرد فرصتهایی را بیابید که رویایتان به واقعیت بپیوندد. هنگامی که با دنیای بیرون مواجه می شوید، ذهنتان فورا اطلاعاتی که برنامه وار در آن حک شده اند با امکانات دنیای خارج مقایسه می کند به همین دلیل که ما چیزهایی را می بینیم که دوست داریم ببینیم و صداهایی را می شنویم که آرزوی شنیدنشان را داریم. 

اصل(): صحبت کردن در مورد رؤیاهای خود

در مورد آرزوها و رؤیای های تان با افراد مختلف صحبت کنید

هر چه بیشتر درباره ی آرزوها و نقشه های آینده خود با اطرافیان، دوستان و خانواده تان صحبت کنید، فرصتهای مفید تری برای تحقق هدفتان به شما پیشنهاد خواهد شد، علاوه بر این با کسانی که نیاز به ملاقات شان دارید، آشنا خواهید شد. 

اصل(): عدم تردید برای شروع کارها

سعی کنید که برای شروع هر کاری پرسش و تردیدهای اضافی را کنار بگذارید.

عادت اغلب مردمی که اعتماد به نفس پایین دارند این است که سختی ها و پیچیدگی های هر مسأله ای را در ابتدا بزرگ می بینند. مثلاً قبل از شروع یک کار جدید می گوید: من تا به حال این کار را انجام نداده ام، یا می گوید: احتمالا من از عهده این کار برنمی آیم. در حقیقت هر چقدر بتوانید این تردیدها و سوالات اضافی را در شروع یک کار جدید حذف کنید بهتر می توانید اعتماد به نفس تان تقویت کنید.

جمع بندی ای سنج

در این پست به پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه سلامت (بخش چهارم) پرداخته شد. سعی کنید هر یک از 15 اصل مطرح شده در جلسه چهارم را (عدم تردید در کارها، صحبت در مورد رویاها، ایجاد خلاقیت، مهربان بودن، تحریک احساسات خود، هدفمند بودن و ... ) روزانه با خودتان مرور داشته باشید. در جلسه ششم به بخش دوم پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی پرداخته می شود.
لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را جهت ارتقا و کیفیت دوره 222 اصل اعتماد به نفس برای ما به اشتراک بگذارید.

پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی (بخش سوم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی (بخش چهارم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه روابط اجتماعی(بخش اول)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه روابط اجتماعی(بخش دوم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه روابط اجتماعی(بخش سوم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه روابط اجتماعی (بخش چهارم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش اول)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش دوم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش سوم)
دوازده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش چهارم)

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
222 اصل اعتماد به نفس
مطالب مرتبط
پادکست و ویدئو مرتبط