تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

دوره: 222 اصل اعتماد به نفس

جلسه 6

دوره: 222 اصل اعتماد به نفس

جلسه 6
دوره آموزشی
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی (بخش دوم) مدت مطالعه: 6 دقیقه
ای سنج 05 مرداد 1400 مدت مطالعه: 6 دقیقه

پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی (بخش دوم)

در ششمین جلسه از دوره 222 اصل برای رسیدن به اعتماد به نفس  می خواهیم به بخش دوم پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی بپردازیم. سعی کنید هر کدام از اصول را به دقت مطالعه کنید و آن ها را در طول روز تکرار و عمل کنید. قبل از شروع دوره لطفا بخش زیر را مطالعه کنید. اگر دستورالعمل را می دانید، اصل اول از جلسه اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی را شروع کنید.


هدف جلسه: افزایش اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی

 پیش نیاز: این جلسه نیازمند پیش نیازی نیست و سعی شده است مطالب با زبانی ساده ارائه شود.

 شرایط سنی: نوجوانان، جوانان و بزرگسالان

 نوع جلسه: خودآموزی


اهداف و مشخصاتی که در بالا نیاز است را باید در این جلسه به دست آورید. چنانچه متوجه بخش یا مطلب نمی شوید لطفا به صورت کامنت در انتهای این جلسه مطرح کنید. سعی کنید در شرایط آرامش و بدون دغدغه با تمرکز به مطالعه این مطالب بپردازید. اگر دقت و روش مطالعه مناسبی ندارید از کتاب مهارت های مطالعه ای سنج استفاده کنید. در بخش زیر فهرست مطالب را برای شما آورده ایم:

معرفی 15 اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی

اصل(): توجه به ظاهر

یادتان باشد که برای زیباتر کردن خودتان، نباید منتظر بمانید که احساس زشتی کنید

خیلی از افراد هنگامی که موی سرشان خیلی نامرتب و شلخته می شود به آرایشگاه می روید، یا حتما باید به یک مهمانی رسمی دعوت شوند تا به ظاهر خود توجه کنند. مطمئن باشید که این یک سبک زندگی کاملاً غلط می باشد بنابراین سعی کنید بطور منظم به چهره خود رسیدگی کنید تا همیشه متناسب به نظر برسید. ظاهر خوروی اعتماد به نفس شما تاثیراتب  مثبت می گذارد.

اصل(): توجه به ارزش های خود

سعی کنید که همیشه خودتان را با ارزشهای تان روبرو کنید

شش ارزش یا مسئولیت مهمی را که دوست دارید در زندگی از آنها تبعیت کنید یادداشت نمایید به عنوان مثال:
انسجام
استقلال
عشق و محبت 
ماجراجویی
تفریح 
رابطه نزدیک با دوستان 
سعی کنید مرتبا ارزش های خود مرور کنید تا از آن ها به خاطر مشغله های زندگی فاصله نگیرید اگر به ارزشهای خود بها ندهید اعتماد به نفس بالایی نخواهید داشت.

اصل(): تبدیل پشیمانی ها به اهداف آینده

پشیمانی های تان را به اهداف آینده تبدیل کنید

هر وقت می بینید در حال شروع به گفتن جملاتی همچون«ای کاش من فلان چیز را داشتم» یا «ای کاش این کار را نمی کردم» و ... هستید، آگاه باشید که این جملات به غیر از داشتن تاثیرات منفی و کاهش اعتماد به نفس در شما هیچ تاثیر دیگری ندارد. بنابراین  فورا فکر کردن به این مسائل را متوقف کنید و این جمله ها را با جمله واره های دیگر از قبیل: «فردا اگر فرصت کنم... را انجام خواهم داد» یا «از همین الان برای جبرانش تلاش می کنم» و ... جایگزین کنید.

اصل(): بخشیدن خود

به خاطر تصمیمات نادرستی که گرفته اید حتما خودتان را ببخشید

به هیچ وجه اجازه ندهید که به دلیل گناه و پشیمانی که در گذشته داشته اید، اعتماد به نفستان کاهش یابد. هر زمانی که تشخیص دادید اشتباه کردید به خودتان جملاتی همچون موارد زیر را بگویید: «من می بخشمت، بدون شک تو در آن لحظه تصمیم درستی گرفتی، حالا از این لحظه به بعد این فکر منفی را از سرت پاک کن و دوباره حرکت کن»
 
سپس هر زمانی که این وسواس فکری را پیدا کردید، جمله های این چنینی بگویید، مثلا: «تو بخشیده شده ای و این فکر را فراموش کرده ای».
اگر شخص
دیگری هم این مسأله را به یاد شما آورد به او بگویید: «خودتان را بخشیده اید و قصد دارید دوباره شروع کنید.»

اصل(): انجام کار شجاعانه

سعی کنید که روزانه یک کار شجاعانه انجام دهید

این کار را با احتیاط شروع کنید و سعی نمایید تا حد امکان ریسک نکنید. به عنوان مثال با کسی که دوست دارید و در محل کار خود بطور رسمی به شما معرفی شده است، صحبت کنید. خودتان را به کسی که دوست دارید معرفی کنید. حتی اگر فکر کنند شما احمق و نادان هستید اینکار را انجام دهید. با کسانی که با آن ها رودربایستی دارید به راحتی زنگ بزنید و مهمانی ای که از رفتن آن رضایت قلبی ندارید را شجاعانه کنسل کنید یا وسیله ای را که قرار است با نارضایتی به همکارت بدهید با احترام و به طور منطقی به آن ها نظر قلبی تان را بگویید.

اصل(): مشوقانه صحبت کردن با خود

 با خودتان مشوقانه صحبت کنید

سعی کنید در زندگی تان مسیر افراد موفق را دنبال کنید و از صحبت تشویق آمیز با خود استفاده کنید. هنگامی که کاری را به خوبی انجام داده اید یا تلاش مؤثری داشته اید به خودتان پاداش بدهید، به خاطر آورید انجام این کار انگیزه و عملکرد شما را بهبود خواهد بخشید و فراموش نکنید که در مقابل صحبت کردن منفی با خودتان نتیجه عکس می دهد. هر چقدر بتوانید با خودتان مشوقانه صحبت کنید اعتماد به نفس شما در انجام کارهای روزمره تقویت می یابد.

اصل(): عشق به خود

به خودتان عشق بورزید

 کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، خوشی ها را جزء جدایی ناپذیر زندگی شان می دانند و سعی می کنند هیچ وقت آن را از خودشان دریغ نکنند. جالب است که در عین حال چندان این مسئله را بزرگ هم نمی دانند آنها همیشه خوش هستند و اصلا فکر نمی کنند که کار عجیبی انجام می دهند به عنوان مثال هر چند سرشان خیلی شلوغ باشد حتما زمانی را برای لذت بردن از کتاب دلخواهشان اختصاص می دهند یا با وجود درآمد کم برای خود کادوهای کوچک می خرند. یادتان باشد عشق ورزیدن به خود می تواند یکی از عوامل موثر بر اعتماد به نفس شما باشد.

اصل(): دگرخواهی

در کارهایتان سعی کنید دگرخواه باشید

خیلی ها بر این باور هستند که خودخواهی می تواند آغاز رشد اعتماد به نفس در فرد باشد در حالی که این نگاه کاملاً غلط است چرا که دگرخواهی علاوه بر افزایش رضایت از خود می شود سبب محترم شمرده شدن شما در نزد اطرافیان می شود که این عوامل می تواند بر اعتماد به  نفس شما تاثیر مثبت بگذارد. البته این نکته را فراموش نکنید که نباید در دگرخواهی تان، از خودتان به طور کامل غافل شوید. چرا که بنابراین چنانچه احساس کنید به خودتان کمتر از حد استاندارد اهمیت می دهید اعتماد به نفستان کاهش می یابد.

اصل(): قدرت "نه" گفتن

سعی کنید "نه" گفتن را از همین امروز تمرین کنید
شاید بر این باور باشید که "نه" گفتن به در خواست های دیگران می تواند سبب کدورت و یا بی احترامی به شخص مقابل شود ولی باید بدانید که این نوع طرز تفکر کاملا اشتباه می باشد. شما باید در همه زمینه ها توانایی گفتن "نه" را به اطرافیان تان داشته باشید. هر چقدر که بتوانید توانایی تان را در به کار بردن این واژه بیشتر کنید، به مرور زمان اعتماد به نفس تان بیشتر افزایش می یابد.

اصل(): تلاش مداوم

دست از تلاش بر ندارید

به هیچ وجه به این دلیل که قبلاً افراد دیگر این مسیر را رفته اند و به نتیجه نرسیده اند یا این که قبلا خودتان این فعالیت را انجام داده اید ولی به نتیجه نرسیده است، دست از تلاش کردن برندارید. بنابراین در پروژه های کوچک و بزرگ تان تا زمانی که به نتیجه مطلوب نرسیده اید تلاش تان را ادامه بدهید. بدون شک زمانی که با سعی و تلاش تان به نتیجه دلخواه می رسید اعتماد به نفس تان افزایش می یابد.

اصل(): ثبت تعاریف دیگران

یادتان باشد که ثبت مخفیانه تعاریف دیگران، شما را به موفقیت نزدیک تر می کند

 اکثر افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند از اینکه یک انسان متشخص به شمار بیایند واهمه دارند بنابراین احتمالاً اگر کسی از آن ها تعریف کند دست و پای خود را گم می کنند. به هر حال پیشنهاد می شود که تعريفها و تمجیدهایی که از شما می شود را مخفیانه در جایی ثبت کنید زیرا با نوشتن و دوباره خوانی این مطالب، پی به ویژگی های مثبت خود می برید. اغلب شرم ما باعث می شود که هر تعریف و تمجیدی در همان لحظه ای که اتفاق می افتد از ذهن مان پاک شود ولی اگر این تمرین را انجام بدهید، همه این تعاریف در ذهن شما باقی خواهند ماند. بنابراین اگر همیشه جنبه های مثبت تان را برای خودتان یادآوری کنید بدون شک بر اعتماد به نفس تان تاثیرات مثبت می گذارد.

اصل(): همراه داشتن تعاریف جذاب

سعی کنید که در جمع های مختلف تعاریف جذاب داشته باشید 

اگر بتوانید همیشه صحبت های تازه داشته باشید می توانید در جمع های مختلف با اعتماد به نفس بالا صحبت کنید. مثلا سعی کنید قبل از رفتن یه یک جمع موضوعی را از قبل آماده کنید، یا یک خاطره منحصر به فرد داشته باشید. زمانی که بتوانید در جمع با صحبت کردن همه توجه هات را به خود جلب کنید مطمئناً اعتماد به نفس تان افزایش می یابد.

اصل(): تعالی بخشیدن روح

 آگاه باشید که چه کاری روح شما را تعالی می بخشد، آن را بیشتر انجام دهید

از فعالیت هایی که احساس می کنید باعث متعالی شدنتان می شوند و با انجام آنها احساس بهتری در مورد خود خواهید داشت یک لیست تهیه کنید. این فعالیت ها می تواند شامل انجام بازی های خانوادگی(مثل پانتومیم، مافیا، اسم فامیلی و ...)، رفتن به کنار دریا، انجام بازی های ورزشی یا لم دادن روی مبل و نگاه کردن به یک فیلم باشد. مرتب به لیست خود نگاه کنید و ببینید در حال انجام کدامیک از این فعالیت ها هستید. اگر خودتان هم تجربه خوشایندی یافتید که به تازگی روح و روان تان کمک کرد، آن را به لیست خود بیافزایید.

اصل(): ارزیابی خود از نگاه آینده

زمان را به جلو ببرید و خودتان را ارزیابی کنید

اگر می خواهید فردی باشید که پس از گذشت سالها از نگاه کردن به سال های سپری شده احساس غرور و رضایت کند، این تمرین را مرتب انجام دهید. تصور کنید که ۸۰ سال دارید و شخصی در مورد توانایی های خارق العاده شما در حال سخنرانی است فکر می کنید توانایی هایی که با شنیدن آنها درباره ی خودتان احساس غرور خواهید کرد شامل چه مواردی می شوند؟ سعی کنید آن توانایی ها را لیست کنید و آن ها را در خود از همین حالا تقویت کنید. 

اصل(): تقویت سلول های مغزی

نیروی عقلانی خود را تقویت کنید

به یاد داشته باشید هر چقدر بتوانید مغز خود را به چالش بکشید سلول های مغزی شما فعال تر می شود و به دنباله ی آن سطح یادگیری شما افزایش می یابد. بنابراین طبق نتایج مطالعات صورت گرفته،هر چقدر که سطح یادگیری و دایره اطلاعات شما افزایش یابد، میزان اعتماد به نفس شما نیز ارتقاء می یابد. بنابراین تا می توانید سلول های مغزی تان را به چالش بکشانید.

جمع بندی ای سنج

در این پست به پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه سلامت (بخش دوم) پرداخته شد. سعی کنید هر یک از 15 اصل مطرح شده در جلسه ششم را (تقویت نیروی عقلانی، ارزیابی خود از نگاه آینده، تعالی بخشیدن روح، تلاش مداوم، قدرت نه گفتن، دگرخواهی، توجه به ظاهر و...) روزانه با خودتان مرور داشته باشید. در جلسه ششم به بخش سوم پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی می پردازیم.
لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را جهت ارتقا و کیفیت دوره 222 اصل اعتماد به نفس برای ما به اشتراک بگذارید.

پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی (بخش سوم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه پیشرفت شخصی (بخش چهارم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه روابط اجتماعی(بخش اول)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه روابط اجتماعی(بخش دوم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه روابط اجتماعی(بخش سوم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه روابط اجتماعی (بخش چهارم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش اول)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش دوم)
پانزده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش سوم)
دوازده اصل اعتماد به نفس در حوزه کار(بخش چهارم)

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
222 اصل اعتماد به نفس
مطالب مرتبط
پادکست و ویدئو مرتبط