پست وبلاگی
مسئولیت پذیری مدت مطالعه: 1 دقیقه
ای سنج 13 بهمن 1398 مدت مطالعه: 1 دقیقه

مسئولیت پذیری

نخستین گام برای خودشناسی و رشد مهارت های فردی هر شخص، مسئولیت پذیری است.
شما تا زمانیکه مسئولیت کارهای انجام داده و نداده ی خود را نپذیرید، تمایل دارید که در نقش فرد قربانی به زندگی خود نگاه کنید. در این حالت خود را فردی بی دفاع می پندارید که همه سعی دارند تا از اوشما سوء استفاده کنند.

مسئولیت پذیری
مسئولیت پذیری باعث می شود تا شما در مواجه با مشکلاتی که برایتان رخ می دهد، به جای عملکرد منفعلانه، از راه حل های مسئله مدار استفاده کنید. برای مثال فرض کنید ایمیلی جهت استخدام در شغل مورد علاقه تان ارسال کرده اید؛ پس از چند روز پاسخی منفی با این محتوا دریافت می کنید: شما توانمندی های لازم برای بر عهده گرفتن این شغل را ندارید”. اگر میزان مسئولیت پذیری شما پایین باشد، خشمگین شده و فوراً ادعاهای بی اساسی می کنید؛ برای مثال می گویید آن ها پارتی بازی کرده اند. اما اگر فرد مسئولیت پذیری باشید، فوراً در صدد تحلیل نقاط ضعفی که باعث از دست دادن آن شغل شده بود، بر می آیید. برای مثال زبان خود را قوی کرده و درچند دوره ی جدید ثبت نام می کنید و حتی چند ایمیل کاری دیگر نیز ارسال می کنید و احتمالاً در نهایت نتیجه ی مطلوب خود را کسب خواهید کرد.

مسئولیت

مسئولیت پذیری

این کارها نشان می دهد که شما به عنوان یک انسان، هدایت زندگی خود را در دست گرفته اید و برای بهبود اوضاع زندگی تان تلاش می کنید.
سعی کنید برای تقویت این مهارت، جملات خود را با ضمیر “من” شروع کنید. برای مثال جای اینکه بگویید “اون آدم ها باعث شدند من موفق نشم” بگویید” من به دلیل این اشتباهات به هدف خودم نرسیدم”.
اتفاقات مختلف را از زاویه ای دیگر نیز تحلیل کنید؛ سعی کنید به جنبه های پنهان حوادث مختلف دقت داشته باشید.
اقدامات خود را تحلیل کنید. شما باید تلاش کنید تا صادقانه و شفاف به بررسی نقاط ضعف و قوت خود بپردازید.

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

11 تیر 1401 05:14

بسیار تفسیر درستی از این دو جمله زیبا و. پر. معنا بود ❤👍🏻

29 خرداد 1400 01:48

خیلی خوب