تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

چگونه بدانیم عشق ما سالم است؟ مدت مطالعه: 7 دقیقه
ای سنج 07 آذر 1399 مدت مطالعه: 7 دقیقه

چگونه بدانیم عشق ما سالم است؟

یکی از موضوعات مهم برای همه ما این است که واقعا عشق چیست؟ و چگونه روی ما تاثیر می گذارد. در مقالات گذشته به این موضوع پرداخته و انواع تست عشق را به شما معرفی کردیم. حالا می خواهیم در این مقاله به دغدغه دیگری از یک رابطه عاشقانه بپردازیم. اگر یک رابطه عاشقانه دارید یا می خواهید داشته باشید، حتما به یک رابطه سالم نیاز دارید، درست است؟ اما رابطه سالم چیست؟ خوب این به عوامل زیادی بستگی دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا در رابطه با اینکه چگونه عشق سالمی را تجربه کنیم، با شما صحبت کنیم.

چه چیزی رابطه را سالم می کند؟

روابط سالم برای همه یکسان نیست زیرا افراد نیازهای متفاوتی دارند. نیازهای ویژه شما برای همراهی، رابطه جنسی، علاقه، فضا، سرگرمی ها، یا ارزشهای مشترک و غیره ممکن است در طول زندگی تغییر کند. رابطه ای که در 20 سالگی دارید ممکن است همان رابطه ای نباشد که شما در 30 سالگی دارید. بستگی به نگاه افراد نیز ممکن است روابط سالم با هم فرق کند.

به عنوان مثال، افرادی که روابط متعدد دارند، ممکن است روابط سالم را کمی متفاوت از افرادی که به یک رابطه متعهد هستند تعریف نمایند. به طور خلاصه، "روابط سالم" اصطلاحی گسترده است زیرا آنچه باعث موفقیت یک رابطه می شود به نیاز افراد برای آن بستگی دارد. با این حال، در یک رابطه موفق، چندین ویژگی اصلی وجود دارد که باید شناسایی شوند.

برخی از ویژگی های یک رابطه عشقی سالم

ثبات و سازگاری

لیندسی آنتین ، یک درمانگر در برکلی، کالیفرنیا، می گوید: "یک چیز که در یک رابطه سالم تا حد زیادی مشترک است سازگاری است." "عشق سالم با شرایط و واقعیت سازگار می شود. ما دائما در حال تغییر هستیم و مراحل مختلف زندگی را طی می کنیم، اما این تغییر سازگاری ما را از بین نمی برد. در ادامه چند ویژگی دیگر برای یک رابطه سالم آورده شده است.

 راحت بودن در رابطه

شرکایی که روابط سالمی دارند معمولاً درباره مواردی در زندگی خود صحبت می کنند: موفقیت ها، شکست ها و هر آنچه در این بین است. شما باید در صحبت درباره موضوعاتی که در زندگی روزمره بوجود می آیند احساس راحتی کنید، از جمله: صحبت در مورد کار یا چالش با دوستان، تا مسائل جدی تر مانند علائم سلامت روان یا مشکلات مالی. حتی اگر آنها نظر دیگری داشته باشند، بدون قضاوت گوش می دهند و سپس دیدگاه خود را به اشتراک می گذارند. ارتباطات دوطرفه است. مهم است که شما احساس کنید که فرد مقابل هنگام بروز مشکلات افکار خود را بیان می کند.

اعتماد کردن

اعتماد شامل صداقت و نجابت است. عاشقان سالم رازهایشان را پنهان نمی کنند. اعتماد فراتر از این باور است که آنها به شما خیانت نمی کنند یا به شما دروغ نمی گویند. این همچنین بدان معناست که شما با آنها احساس امنیت و راحتی خواهید کرد، دانستن اینکه آنها از نظر جسمی یا روحی به شما آسیب نمی رسانند. آنها می دانند که به بهترین هم اهمیت می دهند.

احساس استقلال

یک رابطه سالم به بهترین وجه به عنوان رابطه مبتنی بر وابستگی متقابل توصیف می شود. وابستگی متقابل به این معنی است که شما ضمن حفظ فردیت خود به عنوان یک فرد منحصر به فرد، حمایت می شوید.

به عبارت دیگر، رابطه شما متعادل است. طرف مقابل می داند که شما تأیید و عشق آنها را دارید، اما ارزش شخصی شما به آنها بستگی ندارد. اگرچه شما برای یکدیگر اینجا هستید، اما برای رفع تمام نیازهای خود به هم وابسته نیستید. در یک رابطه سالم شما خارج از رابطه عاشقانه، دوست بوده و وقت خود را صرف پیگیری علایق و سرگرمی های خود می کنید.

کنجکاوی

کنجکاوی از ویژگیهای اصلی عشق سالم و پایدار است. این بدان معنی است که شما به افکار، اهداف و زندگی روزمره طرف مقابل علاقه مند هستید. افراد عاشق می خواهند بهترین ها در خودشان باشند. اما به طرف مقابل اجبار نمی کنند که چه چیزی باشد. آنتین می افزاید: "آنها نگرش منعطفی نسبت به یکدیگر دارند."

کنجکاوی همچنین به این معناست که وقتی جنبه های خاصی از رابطه باعث کاهش رضایت می شود، می خواهید تغییراتی را در ساختار روابط خود در نظر بگیرید یا درباره آنها بحث کنید. فرد عاشق طرف مقابل را برای آنچه واقعاً هستند می بیند و به او اهمیت می دهد و نه به نسخه ایده آل او.

فاصله از هم

بیشتر افراد در روابط سالم از گذراندن وقت با هم لذت می برند. با این حال، زمانی که با هم می گذرانید می تواند براساس نیازهای شخصی، کار و سایر تعهدات، شرایط زندگی و موارد دیگر متفاوت باشد.

اما شما همچنین نیاز به مکان و زمان شخصی را تشخیص می دهید. می توانید این زمان را به تنهایی در آرامش، سرگرمی یا ملاقات با دوستان و خانواده خود بگذرانید. هر کاری که می کنید، لازم نیست تمام وقت را با هم بگذرانید یا باور کنید که اگر زمان را جدا از هم بگذرانید، رابطه شما آسیب می بیند.

سرگرمی و بازیگوشی

وقتی روحیه خوبی دارید، مهم است که به سرگرمی و خودانگیختگی وقت اختصاص دهید. اگر می توانید با هم شوخی کنید و بخندید، این نشانه خوبی است.

گاهی اوقات مشکلات یا بیماری های زندگی یکی یا هر دو را تحت تأثیر قرار می دهد. این می تواند به طور موقت لحن روابط شما را تغییر داده و در روابط عادی شما با یکدیگر تداخل ایجاد کند.

به اشتراک گذاشتن لحظات خوشایند که می تواند به تسکین استرس حتی برای مدت کوتاهی کمک کند، روابط شما را حتی در مواقع سخت تقویت می کند.

مجاورت جسمی

صمیمیت اغلب با رابطه جنسی همراه است، اما نه همیشه. همه رابطه جنسی را دوست ندارند یا اولویت آن ها نیست. رابطه شما بدون آن می تواند سالم باشد - تا زمانی که شما هر دو در تأمین نیازهای خود توافق داشته باشید.

وقتی هیچ یک از شما به رابطه جنسی علاقه ندارید، صمیمیت جسمی می تواند شامل بوسیدن، در آغوش گرفتن و خوابیدن با هم باشد. صرف نظر از نوع حریم خصوصی که رعایت ان لازم است، اتصال و ارتباط فیزیکی مهم است.

حل تعارض

حتی در یک رابطه سالم نیز گاهی اوقات اختلاف نظرهایی به وجود می آید و هر از چند گاهی احساس ناامیدی یا عصبانیت می کنید. این کاملا طبیعی است. این به معنای ناسالم بودن رابطه شما نیست.

آنچه مهم است نحوه برخورد شما با درگیری است. اگر بتوانید در مورد اختلافات خود با ادب، صداقت و احترام صحبت کنید، در مسیر درست قرار دارید. شرکایی که بدون قضاوت و تحقیر به درگیری ها رسیدگی می کنند، غالباً سازش یا راه حلی پیدا می کنند.

نشانه های روابط ناسالم

رابطه شما باید حس موفقیت، خوشبختی و ارتباط را تقویت کند. اگر از همسرتان احساس اضطراب، ناامیدی یا نارضایتی بیشتری می کنید، رابطه شما ممکن است اشکال داشته باشد.

نشانه های یک رابطه ناسالم می تواند بسته به شرایط بسیار متفاوت باشد. با این حال، در اینجا به برخی از مشکلات احتمالی اشاره می کنیم.

یکی از شما سعی در کنترل یا تغییر دیگری دارد

آنتین می گوید: "ما هرگز تغییرات شخص دیگری را کنترل نمی کنیم." اگر نگران یک رفتار خاص هستید، باید به اندازه کافی راحت باشید و در مورد آن صحبت کنید. اشکالی ندارد که احساسات خود را ابراز کنید و از آنها بخواهید تغییر کنند. با این حال، گفتن اینکه چه کاری باید انجام دهد یا تلاش برای کنترل رفتار آنها اشکال دارد.

اگر آنها کاری انجام دهند که واقعاً شما را آزار دهد و نتوانید از عهده آن برآیید، ممکن است رابطه در بلند مدت روندی ناسالم را طی کند.

شریک زندگی شما به محدودیت های شما احترام نمی گذارد

روابط شما می تواند تحت تأثیر مرزها، از ارتباط محترمانه تا خواسته های حریم خصوصی باشد. اگر محدودیتی تعیین کنید و آن را اجباری کنید یا برای تغییر آن فشار وارد کنید، این یک مشکل جدی است.

می توانید بگویید، "وقتی از محل کار به خانه می آیم به کمی حریم خصوصی احتیاج دارم. از دیدن شما خوشحالم، اما من باید قبل از هرگونه ارتباطی تنها باشم تا استرس های روزانه خود را کاهش دهم "

آنها زمان زیادی را با هم نمی گذرانند

روابط معمولاً زمانی ایجاد می شود که افراد از همراهی یکدیگر لذت ببرند و می خواهند حتی بیشتر وقت خود را با هم بگذرانند. بعضی اوقات اتفاقات زندگی می تواند بر زمان با هم بودن  تأثیر بگذارد، اما معمولاً این تغییرات موقتی است.

اگر به دلایلی ناشناخته کمتر و کمتر یکدیگر را ببینید، روابط شما ممکن است دچار مشکل شود. علائم هشدار دهنده دیگر شامل احساس جدایی یا تسکین در صورت عدم حضور در کنار یکدیگر است. حتی ممکن است سعی کنید بهانه هایی را برای نگذراندن وقت با هم پیدا کنید.

روابط نابرابر به نظر می رسد

روابط سالم معمولاً نسبتاً متعادل است. می توانید با اجرای کارهای بیشتر، امور مالی را به طور مساوی تقسیم کنید. برابری در روابط همچنین می تواند به موارد ناملموس مانند محبت، ارتباطات و انتظارات روابط اشاره داشته باشد.

دوره های نابرابری می تواند گاه به گاه اتفاق بیفتد. هرکدام از شما ممکن است به طور موقت درآمد خود را از دست بدهد، به دلیل بیماری در کارهای خانه مشکل داشته باشد، یا به دلیل استرس یا ناراحتی عاطفی مشکلاتی داشته باشد. با این حال، اگر رابطه شما نامتعادل به نظر می رسد، این می تواند یک مشکل جدی باشد.

آنها درباره خود یا دیگران حرفهای منفی یا آسیب زا می زنند

اشکالی ندارد وقتی همسرتان کاری را انجام می دهد که شما را آزار دهد، مضطرب باشید. در روابط سالم، شرکا معمولاً سعی می کنند از روش های معنی دار و مثمر ثمر برای ابراز احساسات خود استفاده کنند.

انتقاد مداوم از خود یا گفتن مطالب آزار دهنده عمدی خوب نیست، به خصوص در مورد انتخاب های شخصی مانند غذا، لباس یا برنامه های تلویزیونی مورد علاقه. بررسی هایی که باعث می شود احساس شرمندگی یا آزردگی ایجاد شود معمولاً نتیجه معکوس دارند.

شما در یک رابطه احساس شنیده شدن نمی کنید

ممکن است احساس کنید که شنیده نمی شوید زیرا به نظر نمی رسد طرف مقابل علاقه مند به طرح مسئله یا به اشتراک گذاشتن مطالب شما باشد. یا ممکن است برای تان دشوار باشد که نظر خود را به اشتراک بگذارید یا در مورد مسائل جدی صحبت کنید زیرا می ترسید به آن توجه نشود. این مساله نیز هشداری برای روابط ناسالم است که باید در مورد آن صحبت کنید.

از مخالفت می ترسید

شرکا همیشه باید مطمئن باشند که نظر خود را دارند، حتی اگر این به معنای مخالفت آنها باشد. اغلب اوقات، اگر شریک زندگی شما با طرد، تحقیر یا بی ادبی به دیدگاه شما واکنش نشان می دهد، به این معنی است که او به شما یا عقاید شما احترام نمی گذارد.

اگر متوجه شدید که هر آنچه را می گویید سانسور می کنید زیرا از واکنش آنها نگران هستید یا احساس می کنید شاید زمان درخواست کمک فرا رسیده است. در اینجا نیاز است تا با یک روانشناس مراجعه نموده و روابط خود را برای او تشریح نمایید.

شما با شریک زندگی خود احساس خوشبختی یا راحتی نمی کنید

برای بسیاری، مهمترین اهداف در یک رابطه شادی بیشتر و رضایت بیشتر از زندگی است. اگر تمام وقت احساس ناراحتی یا نارضایتی می کنید، ممکن است رابطه با نیازهای شما مطابقت نداشته باشد.

این اتفاق می تواند بیفتد حتی اگر هر دو تلاش کنید تا رابطه را توسعه دهید. مردم با گذشت زمان تغییر می کنند. بنابراین، اگر احساس نارضایتی و گرفتاری می کنید، لزوماً به این معنی نیست که هر یک از شما "اشتباهی" انجام داده اید. شاید تغییراتی در طرفین ایجاد شده است که دیگر حس رضایت را ایجاد نمی کند. لازم است تا این مسئله را به کمک یک روانشناس بررسی کنید.

اختلاف نظر یا بحث

حل تعارض سالم معمولاً منجر به راه حل یا مصالحه می شود. توسعه روابط یک روند مداوم است، بنابراین نمی توانید همه موارد را یک باره اصلاح کنید. اما در کل، بعد از صحبت کردن، شما احساس خوبی دارید. معمولاً پیشرفت خواهید دید.

به طور کلی، ادامه صحبت در جمع یا تکرار مداوم موضوعات قدیمی علامت بدی است. به نظر می رسد بحث هایتان بی نتیجه بوده و لازم است که حتما آن را حل و فصل نمایید.


تست فوری بررسی رابطه سالم

آیا رابطه شما سالم است؟ لطفا به سوالات زیر به صورت صادقانه پاسخ دهید:

آیا شریک زندگی من مرا به رشد ترغیب می کند؟

آیا اهداف مشترکی برای آینده داریم؟

آیا ما همین رابطه را می خواهیم؟

آیا به میل خودم در این رابطه هستم؟

آیا طرف مقابل را همانطور که هست قبول می کنم؟

آیا ما تقریباً با هم برابر هستیم؟

آیا زندگی من با او بهتر است؟

آیا اوقات مشترک ما منطقی است؟

نتیجه: اگر بیشتر موارد پاسخ شما بله است، احتمالاً رابطه قوی و سالمی با طرف خود دارید.


نکاتی برای ایجاد روابط قوی تر

اگر برخی (یا بیشتر) از نگرانی های رابطه ایجاد شود، مشاوره زوجین می تواند راه حل خوبی باشد. آنتین توضیح می دهد: "زوج درمانی دو نفری هستند که روی خود کار می کنند." کمک گرفتن به معنای شکست شما نیست. این بدان معنی است که شما می خواهید برای پیشرفت خود و یکدیگر تلاش کنید. اما حتی سالم ترین روابط نیز گاهی اوقات کمی دچار مشکل می شود. در اینجا چند نکته برای کمک به شما در مسیر خود ذکر شده است.

اختلافات یکدیگر را بپذیرید

آنتین می گوید: "شما می توانید بلند پرواز باشید اما در خانه هم حضور داشته باشید" در این مورد پذیرش داشته باشید، زیرا یکی از شما می تواند فعالیتی را شروع کند یا به یک ماجراجویی بپردازد در حالی که نفر دیگر از لحظه ای آرامش لذت می برد و زندگی گرمای خود را همچنان حفظ می کند.  بنابراین هم می توانید آتش زندگی را گرم نگه دارید و هم در مسیر آرزوهای خود گام بردارید. کافی است فقط و فقط اختلافات و شرایط هم را بپذیرید و در عین حال درست برنامه ریزی کنید.

به دیدگاه آنها نگاه کنید

آنتین توصیه می کند: "از آنها بپرسید که چگونه این کار را انجام می دهند و به جای اینکه سعی کنید آنها را متقاعد کنید که این کار را به روش شما انجام دهند، به آن نگاه کنید."

به صورت تیمی مشکلات را حل کنید

آنتین می گوید: "برای حل مشکلات با هم کار کنید، نه اینکه برای یکدیگر مشکل ایجاد کنید."

چیز جدیدی را با هم امتحان کنید

اگر به نظر می رسد رابطه شما قدیمی شده یا به به خوبی پیش نمی رود، سعی کنید تغییراتی را در زندگی خود ایجاد کنید. گاهی اوقات تغییر مناسب می تواند حس و حالتان را عوض کند.

اهداف و رویاهای خود را به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری اهداف و رویاها به شما کمک کند دوباره به م نزدیک شوید و اطمینان حاصل کنید که همچنان امیدها و ارزش های مشابهی را دنبال می کنید.

جمع بندی ای سنج

علاقه به یک موضوع شاید به شما در عشق به همسرتان کمک کرده باشد، اما این عوامل هیچ ارتباطی با سالم نگه داشتن رابطه شما با گذشت زمان ندارد. در یک عشق سالم شما باید به یکدیگر اعتماد داشته باشید و در کنار هم احساس امنیت کنید. باید به توانایی در یادگیری و رشد با هم باور داشته باشید. سعی کنید با یکدیگر صادق باشید و احساستتان را درست به هم منتقل کنید. صحبت کردن و رسیدن به تفاهم مسئله ای دائمی است و لازم است پیوسته تعامل خود را حفظ کنید.

نظر شما در رابطه با تجربه عشق سالم چیست؟ چه کارهای دیگری می توان برای بهبود روابط انجام داد؟ نظرات ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید