پست وبلاگی
مثلث عشق مدت مطالعه: 2 دقیقه
ای سنج 02 بهمن 1398 مدت مطالعه: 2 دقیقه

مثلث عشق

تا به حال اصلاح “مثلث عشق” را شنیده اید؟ از نظر استرنبرگ عشق مانند یک مثلث است. این جمله به این معنا نیست که در یک رابطه ی عاشقانه سه نفر حضور دارند؛ بلکه یعنی عشق دارای سه مولفه ی اصلی است که ارکان این مثلث را تشکیل می دهند: صمیمیت، تعهد، شهوت

فهرست مطالب

مثلث عشق

- صمیمیت

مولفه ی هیجانی عشق می باشد. این همان ویژگی است که در بین دوستان بسیار صمیمی نیز مشاهده می کنید. شامل احساس اعتماد، دلسوزی، تفاهم و اشتراک نظر، بخشندگی و برقراری رابطه ی خوب است.

- تعهد

مولفه ی شناختی عشق می باشد. این همان ویژگی است که باعث می شود شما به رابطه ی خود نگاه بلند مدت داشته و خود را در قبال شریک عاطفی تان مسئول بدانید.

- شهوت

مولفه ی برانگیختگی جسمانی و فیزیکی می باشد. به سبب این ویژگی شما خود را به پارتنر خود وابسته دانسته و تصور می کنید به وی احتیاج دارید.

عشق

هر رابطه ای در زمانی این مولفه ها را با اندازه های گوناگون دارد.

چند نکته :
– بسته به مدتی که از شروع رابطه می گذرد، مقدار هر کدام از ابعاد تغییر می کند. برای مثال در شروع رابطه مولفه ی شهوت(اشتیاق) ویژگی برجسته تری است اما به مرور زمان تعهد تبدیل به اصلی ترین مولفه می شود. بنابر این در هر زمانی بازبینی و ارزیابی رابطه ی خود و این بعد اهمیت بسیاری دارد.
-هر چقدر اضلاع این مثلث بزرگ تر باشد(مقدار این مولفه ها بیشتر باشد) رابطه ی افراد با یکدیگر بهتر بوده و بایکدیگر هم اندازه تر باشد(شبیه به مثلث متساوی الاضلاع) احساس شادی و آرامش بیشتری را تجربه خواهند کرد.
-هر زوج باید حداقلی از این مولفه ها را در رابطه ی خود ایجاد و حفظ کند وگرنه در تدام آن رابطه دچار مشکل می شود.
-سعی کنید رابطه ی خود و فرد مقابلتان را هرازگاهی بازبینی کرده و درباره ی احساس و نظری که پیرامون آن دارید، با پارتنر خود گفتگو کنید.
-اندازه ی این مولفه ها به طور فعالی تغییر می کند. بهتر است بدانید که کوچک ترین فعالیت هایتان نیز روی رابطه عاطفی شما تاثیر دارد. بنابر این شما باید هر روز از خود این سوال مهم و تاثیر گذار را بپرسید که امروز برای بهبود رابطه ی عاشقانه ی خود چه کرده اید؟

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید