دوره: شخصیت شناسی MBTI در 16 جلسه

جلسه 6

دوره: شخصیت شناسی MBTI در 16 جلسه

جلسه 6
دوره آموزشی
راهنمای جامع تیپ شخصیتی ISTJ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 21 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

راهنمای جامع تیپ شخصیتی ISTJ

در راهنمای جامع تیپ شخصیتی ISTJ ما برای شما اطلاعات کاملی را برای شناخت بهتر این تیپ شخصیتی آورده ایم. توصیه می کنیم به منظور استفاده بهتر با توجه به نیازی که دارید وارد بخش های مربوطه شوید. در واقع 5 بخش اصلی برای تیپ ISTJ تعریف شده است که هرکدام صفحات اختصاصی خاص خود را دارد. قبل از هرچیز توضیحات کوتاهی در مورد این تیپ آورده شده و پس از آن می توانید از مطالب اصلی راهنما استفاده کنید.


هدف جلسه: آشنایی کامل با تیپ ISTJ

پیش نیاز: این جلسه نیاز به پیش نیاز ندارد و سعی شده مطالب تیپ و دسترسی به توضیحات آن فراهم گردد.

مخاطبین این جلسه: افراد ISTJ و کلیه کسانی که می خواهند در مورد MBTI مطالعه کنند.

شرایط سنی: نوجوانان و بزرگسالان

نوع جلسه: خودآموزی


  توجه- اگر تیپ ISTJ هستید توصیه می کنیم قبل از هر چیز برای صحت تیپ شخصیتی خود به بخش سوم (در همین صفحه) که مربوط به تست اعتبار سنجی ISTJ است، مراجعه کنید.

 

تیپ <strong class='view_keyword' data-description='شخصیت به عنوان مجموعه مشخص رفتارها، شناخت ها و الگوهای عاطفی تعریف می شود که از عوامل بیولوژیکی و محیطی تکامل می یابند.' onclick='view_tooltip(this)' >شخصیت</strong> istj

مرور کلی تیپ ISTJ

افراد ISTJ فردگرا و جدی بوده و دوست دارند با برنامه به اهداف خود برسند. تمرکز، اراده و پایداری نمونه ای از رویکرد ISTJ برای کار و زندگی است. خودانگیختگی و انعطاف پذیری برای ISTJ اهمیت کمتری دارد. تیپ شخصیتی ISTJ خلاصه چهار کلمه زیر است.

I= به معنای درونگرا (Introverted)

S= به معنای حسی (Sensing)

T= به معنای منطقی (Thinking)

J= به معنای قضاوتی (Judging)

ISTJ دارای احساس وظیفه و وفاداری بالایی است. ISTJ دوست دارد ببیند که همه چیز به نتیجه می رسد. به اعتقاد آن ها ایده ها، پیچیدگی و تخیل تنها در صورتی ارزشمند هستند که منجر به نتیجه نهایی عملی شوند. این افراد ممکن است چنان روی یک کار متمرکز شوند که نیازهای دیگران و حتی خود را فراموش کنند. آنها به طور طبیعی با واقعیت ها و ویژگی های زندگی هماهنگ می شوند و بنابراین قابل اعتماد، وفادار و سخت کوش هستند.

در اینجا هدف ما آشنایی و شناخت بیشتر این تیپ شخصیتی است. اگر می خواهید با تیپ شخصیت ISTJ آشنا شوید بهتر است با جزئیات قسمت های زیر را مطالعه کنید. ما سیستم جامعی را برای شما فراهم کرده ایم تا بتوانید به خوبی ISTJ ها را بشناسید.

در واقع این بخش راهنمای تیپ ISTJ است و برای سهولت و راحتی شما جهت آگاهی با این تیپ شخصیتی ساخته شده است.  برای آشنایی با هر بخش توصیه می کنیم وارد پیج آن شده و اطلاعات کاملی را از تیپ شخصیت  ISTJ به دست آورید.

راهنمای جامع تیپ istj

 

بخش اول: آشنایی با ویژگی های 10 گانه تیپ شخصیت ISTJ

 

در این بخش ما برای شما 10 قسمت مجزا به منظور شناخت کامل تیپ های شخصیتی فراهم کرده ایم. در سامانه جامع ISTJ شما می توانید آگاهی کاملی از جنبه های مختلف این تیپ شخصیتی به دست آورید. این بخش شامل موارد زیر است:

 قسمت اول: معرفی کامل تیپ شخصیت ISTJ

قسمت دوم: نقاط قوت ISTJ

قسمت سوم:  نقاط ضعف ISTJ

قسمت چهارم:  استرس های ISTJ

قسمت پنجم: انگیزه های ISTJ

قسمت ششم: سبک کاری ISTJ

قسمت هفتم: زندگی شغلی ISTJ

قسمت هشتم: روابط حرفه ای ISTJ

قسمت نهم: روابط عاشقانه ISTJ

قسمت دهم: افراد مشهور ISTJ

در عکس نمایی از بخش اول معرفی تیپ ISTJ را مشاهده می کنید. جهت ورود به بخش 10 گانه تیپ شخصیت ISTJ به لینک زیر مراجعه کنید. پس از ورود چنانچه در سیستم هستید از منو کناری وارد هر بخش شوید. توجه داشته باشید که در حالت موبایل با استفاده از منوی بالایی می توانید به بخش های مختلف 10 گانه مراجعه کنید.

کلیات تیپ istj

ویژگی های 10 گانه تیپ ISTJ

 

بخش دوم: رابطه تیپ شخصیت ISTJ با سایر تیپ های شخصیت

 

در این بخش می توانید از نحوه تعامل تیپ شخصیت ISTJ با سایر تیپ ها آگاهی یابید. در سامانه جامع ISTJ روابط هر تیپ به طور مجزا آورده شده است. به این بخش وارد شده و رابطه ISTJ را با هر تیپ دیگری که می خواهید، انتخاب نمایید. در زیر لینک ورود به صفحه دسته بندی روابط تیپ ISTJ با سایر تیپ های شخصیت را آورده ایم:

پس از اینکه وارد دسته بندی تیپ های ISTJ در لینک زیر شدید می توانید رابطه ISTJ را با هر کدام از 16 تیپ شخصیت دیگر را انتخاب کنید. جهت سهولت بیشتر از منوی بالایی این پیج نیز می توانید روابط کلیه تیپ ها را ببینید.

روابط تیپ istj

رابطه تیپ ISTJ با سایر تیپ ها

 

همانطور که در تصویر ملاحظه می کنید تیپ ISTJ در ارتباط با ISTJ ها و سایر تیپ های دیگر در این بخش آمده است. با وارد شدن به هر قسمت می توانید اطلاعات زیر را کسب کنید:

نحوه ارتباط شخصیت ISTJ با سایر تیپ ها

حل تعارض شخصیت ISTJ با سایر تیپ ها

اعتماد بین شخصیت ISTJ با سایر تیپ ها

تعامل کاری شخصیت ISTJ با سایر تیپ ها

کنار آمدن با تغییرات در ISTJ و سایر تیپ ها

مدیریت استرس ISTJ و سایر تیپ ها

انرژی و انگیزه ISTJ و سایر تیپ ها

 

بخش سوم: تست درجه بندی ISTJ

 

تست درجه بندی ISTJ سیستمی برای سنجش صحت یا اعتبار تست MBTI می باشد. اگر شما در تست MBTI آزمون داده اید و نتیجه آزمون تان تیپ شخصیتی ISTJ بوده است، بنابراین می توانید با استفاده از مقیاس درجه بندی صحت آن را اصطلاحا فالو یا باز ارزیابی کنید. با توجه به اینکه تست MBTI در تشخیص برخی از افراد از جمله کسانی که آنتیپ یا مولتی تیپ هستند دچار مشکل می شود، آزمون فالو برای این طراحی شده است که خطای تست MBTI را بررسی کند.

توجه داشته باشید قبل از اینکه خود را یک ISTJ بدانید حتما سعی کنید این آزمون را انجام داده تا متوجه شوید که چند درصد توضیحات تیپ ISTJ با واقعیت شما همخوانی دارد.

تست اعتبارسنجی istj

تست اعتبارسنجی ISTJ

 

بخش چهارم: خلاصه اینفوگرافی تیپ ISTJ

 

در بخش اینفوگرافی ها سعی کرده ایم پستی را فراهم کنیم تا بتوانید به صورت تصویری و در زمان کم اطلاعات مفیدی در مورد تیپ ISTJ به دست آورید. در این اینفوگرافی ها مهمترین مطالب شامل خلاصه ای از مشاغل، صفات، شیوع و شخصیت های مشهور این تیپ گزارش شده است. توجه کنید برای اطلاعات جامع تر در مورد شخصیت ISTJ باید وارد سامانه MBTI شوید.

چنانچه مایلید به طور خلاصه با تیپ شخصیت ISTJ آشنا شوید می توانید اینفوگرافی ISTJ را در لینک زیر مطالعه نمایید.   

اینفوگرافی istj

اینفوگرافی تیپ شخصیت ISTJ

 

بخش پنجم: گفتگو با یک ISTJ واقعی

 

در این بخش ما ویدیویی را آماده کرده ایم که شما می توانید ویژگی های کلی یک ISTJ را از زبان خودش بشنوید. در واقع در ویدیوی "ISTJ ها را بیشتر بشناسیم..." شما می توانید با نکات مهم تیپ ISTJ آشنا شده و به صورت خلاصه نقاط قوت و ضعف او را بشنوید.

جهت مشاهده ویدیوی گفتگو با یک ISTJ به این بخش مراجعه کنید.

ویدیو istj

آشنایی با یک فرد ISTJ  

 

سامانه جامع MBTI

در بخش سامانه جامع MBTI می توانید اطلاعات جامعی در مورد همه تیپ های شخصیتی از جمله تیپ ISTJ به دست آورید. کافی است در این بخش وارد شده و بر اساس راهنما و اطلاعاتی که در صفحه اول قرار داده ایم به قسمت های مورد نیاز خود مراجعه کنید.

رفتن به صفحه اصلی سامانه MBTIکلیک نمایید

 

 

توجه- چنانچه به اطلاعات و یا مطالب بیشتری در رابطه با تیپ شخصیت ISTJ نیاز دارید، لطفا کامنت گذاشته تا پس از بررسی کارگروه MBTI مجله ای سنج، آن را برایتان مهیا نماییم.

 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • راهنمای جامع ISTJ چیست؟

  • راهنمای جامع ISTJ بخشی از جلسات شخصیت شناسی MBTI می باشد که در آن مهمترین بخش ها و قسمت های تیپ ISTJ برای شناخت بهتر این تیپ آورده شده است. توجه داشته باشید که سیستم جامع MBTI در سایت ای سنج به طور گسترده تعریف شده و توسط کارگروه MBTI مدام در حال توسعه است.
 • در جلسه شناخت ISTJ چه چیزهایی یاد می گیرم؟

  • در این جلسه شما یاد می گیرید که افراد ISTJ در ویژگی های 10 گانه چگونه رفتار می کنند. همچنین روابط ISTJ در مقابل 16 تیپ MBTI را خواهید خواند. بعلاوه در این جلسه همچنین آزمونی برای سنجش درجه بندی ISTJ بودن گنجانده شده است. همچنین برای درک بیشتر، ویدیویی آماده کرده ایم که می توانید در آن به طور مختصر با یک فرد ISTJ واقعی آشنا شوید.
 • جلسه ششم مناسب چه کسانی است؟

  • این جلسه در درجه اول مناسب افرادی است که می خواهند در مورد ISTJ ها اطلاعات جامعی را به دست آورند. همچنین افرادی که تیپ شخصیتی ISTJ هستند نیز می توانند از آن برای شناخت بهتر خود استفاده کنند.
 • برای استفاده بهتر از راهنمای ISTJ چه کنم؟

  • جهت استفاده بهتر سعی کنید توضیحات هر بخش را به دقت مطالعه نموده و به منظور شناخت و آگاهی کامل تیپ ISTJ، به طور مجزا وارد آن بخش شوید. با توجه به اینکه آوردن تمامی این مطالب کنار هم در یک صفحه باعث سردرگمی می شود، لیکن ما بیش از 30 بخش اختصاصی را با اهداف مشخص، جهت آگاهی بهتر از تیپ ISTJ برایتان آورده ایم. در واقع این راهنما به شما کمک می کند تا با سهولت و هدفمندی بیشتر به قسمت های مختلف تیپ ISTJ دسترسی پیدا کنید.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

20 تیر 1400 06:01

سلام در بحث ازدواج شخصیت هر دو فرد istj باشد به مشکل بر نمیخورند که

مهدی کلهر
21 تیر 1400 07:08

صرفا با تیپ شخصیت در MBTI نمی توان بررسی کرد توصیه می کنیم علاوه بر تست شخصیت کتل به مشاور هم مراجعه کنید. نکات مربوط به روابط ISTJ با ISTJ را نیز مطالعه کنید.