تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
علت استرس بی دلیل شما چیست؟ مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 24 اسفند 1400 مدت مطالعه: 3 دقیقه

علت استرس بی دلیل شما چیست؟

همه ی ما دچار استرس می شویم؛ گاهی اوقات که استرس داریم هرچه فکر می کنیم دلیل استرس خود را پیدا نمی کنیم، انگار که بدون هیچ دلیل مشخصی دچار استرس شده ایم. اما این مسئله درست نیست.

هر زمان که استرس می گیریم، دلیلی برای آن وجود دارد. در این مقاله به بررسی علت استرس های بدون دلیل البته در ظاهر خواهیم پرداخت. آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

استرس چیست؟

استرس پاسخ بدن به خستگی ها و مهار بیش از حد، احساسات منفی است. زمانی که استرس می گیریم، هورمونی به نام کورتیزول در بدن ما ترشح می شود. استرس در حد معمول و بسیار کم، برای همه ی ما لازم است چرا که ما را به فکر کردن وادار می کند، باعث می شود به دنبال راه حل هایی برای حل مشکلات باشیم.
شاید بتوان گفت زندگی بدون هیچ استرس و اضطرابی خسته کننده می شود. اما باید بدانید استرس اگر به صورت مزمن و در طولانی مدت تجربه شود، باعث ضعیف شدن بدن، از دست دادن توان و انرژی و قدرت تصمیم گیری و حل مسئله می شود.

برای سنجش میزان اضطراب و استرس خود، می توانید تست اضطراب کتل را انجام دهید.

علت استرس بی دلیل

هر فردی با توجه به سبک زندگی و تجربیاتی که دارد، شیوه ای که برای حل مسئله انتخاب می کند، به دلایل متفاوت ممکن است دچار استرس شود. پس نمی توان گفت یک علت واحد و مشخص برای تجربه استرس در افراد مختلف وجود دارد.

اما به طور کلی برخی از مهم ترین دلایل تاثیر گذار در ایجاد استرس که میان بسیاری از افراد مشترک است، شامل موارد زیر می شود:

مشکلات خانوادگی

اتفاقات زیادی در درون محیط خانواده باعث می شود که فرد استرس بگیرد. اگر بخواهیم به برخی از مشکلات خانوادگی اشاره کنیم، جر و بحث میان والدین، تعارضات زناشویی، اختلاف نظر میان اعضای خانواده، طلاق، جدایی، مرگ عزیزان و .. از جمله عوامل موثر در ایجاد استرس به شمار می روند.

مسائل شغلی

سر و کله زدن با مسائل شغلی و آنچه درون محل کار اتفاق می افتد برای بسیاری از افراد غیر قابل تحمل بوده و باعث استرس می شود. تعدیل نیرو، حقوق کم، رابطه بد با همکاران، شایعه پراکنی یا سخن چینی، اخراج یا استعفا جز موارد دخیل در ایجاد استرس می باشد.

مشکلات اقتصادی

فکر می کنم با توجه به وضعیت کنونی و تغییر اقتصاد جامعه، هر فردی حتی شده کم، با مشکلات اقتصادی رو به رو شده باشد. مسائل اقتصادی و مالی در ایجاد استرس نقش دارند.

پرداخت اجاره منزل یا محل کار سر موعد مقرر، پرداخت قسط وام، گرانی و عدم توان مالی برای خرید کالای ضروری، تورم، نگه داشتن مقداری پول برای پس انداز و ... می تواند برای افراد استرس ایجاد کند.

علت استرس بی دلیل

ارثی بودن استرس

آیا می دانستید محققان موفق به کشف رابطه میان استرس و ارثی بودن آن شده اند؟ یعنی اگر والدین شما اغلب اوقات استرس زیادی داشته اند ممکن است استرس آن ها به شما منتقل شود و برعکس والدین آرام، به فرزندان خود آرامش منتقل می کنند؟

بنابراین شاید علت استرس های به ظاهر بدون دلیل شما، ارث رسیدن آن از طریق والدین به شما باشد. آیا والدین شما خونسرد هستند یا استرسی؟

ترس از آینده

آیا دائما به آینده فکر می کنید و از روزهای نیامده ترس دارید؟ ترس از آینده و اتفاقات پیش رو می تواند دلیلی برای استرس باشد. برای آینده خود برنامه ریزی داشته باشید اما از اتفاقاتی که هنوز رخ نداده اند، نترسید.

معاشرت با افراد مضطرب

روان شناسان بر این باورند که برای ارتقای سطح سلامت روان باید با افراد مثبت اندیش معاشرت کنید.

اگر دور اطراف خود را با آدم های مضطرب پر کرده اید، از اینکه دائما استرس داشته باشید، تعجب نکنید. استرس و اضطراب قابل انتقال است. استرس دیگران می تواند روی شما تاثیر منفی بگذارد.

شیوه های فرزند پروری

والدین اغلب با مسئولیت های مختلفی روبه رو هستند. آن ها باید به مسائل شغلی، کارهای خانه، رسیدگی به امور فرزندان رسیدگی کنند. تمام این موارد باعث استرس در والدین می شود. سطح بالای استرس در والدین می تواند منجر به تعامل منفی والدین با فرزندان شود.

والدین در تعامل با فرزندان خود خشن، منفی نگر و مستبد می شوند و کیفیت روابط آن ها کاهش پیدا می کند. همین موضوع باعث ایجاد استرس در والدین می شود.

ویژگی های شخصیتی

آیا می دانستید ویژگی های شخصیتی شما در ایجاد و تشدید استرس نقش دارند؟ برای مثال:

افراد برون گرا در زندگی روزمره و تعاملات اجتماعی استرس کمتری رو تجربه می کنند چرا که حمایت و منابع اجتماعی بیشتری برای مقابله با استرس در اختیار دارند.
از سوی دیگر، یک فرد کمال گرا به دلیل استاندارد های بالایی که برای خودش تعیین کرده است، ممکن است بیش از فرد که سهل گیر است، دچار استرس شود.
فردی که دائما به موفقیت به عنوان یک هدف فکر می کند و از مسیر لذت نمی برد، ممکن است بیشتر استرس بگیرد.
جالب است بدانید افرادی که تیپ شخصیتی A دارند، بیش از افرادی که تیپ شخصیتی B دارند دچار استرس می شوند.
افرادی که پس انداز مالی دارند در هنگام مواجه با شرایط بد اقتصادی استرس کمتری را متحمل می شوند.
و....

علت استرس بی دلیل

راه های مقابله با استرس بی دلیل

اگر علایم استرس دارید، حتی اگر فکر می کنید استرس شما بدون دلیل و علت است، با انجام اقداماتی در جهت مدیریت استرس می توانید از میزان استرس خود کم کنید. برخی از استراتژی های مدیریت استرس که می تواند به شما کمک کند، عبارت اند از:

انجام فعالیت های بدنی منظم و تحرک بدنی
تمرین تکنیک های آرام سازی مانند مدیتیشن، یوگا، تای چی یا ماساژ
حفظ حس شوخ طبعی و معاشرت با افراد شوخ طبع
گذراندن وقت با خانواده و دوستان
گوش دادن به موسیقی
مطالعه کتاب
انجام فعالیت هایی که برایتان لذت بخش است.

به دنبال راه هایی باشید که استرس شما را در طولانی مدت کمتر کند؛ تماشای تلوزیون یا گشت و گذار در اینترنت شاید به صورت موقت احساس استرس شما را کمتر کند اما تاثیری در کاهش استرس در طولانی مدت نخواهد داشت.

یک نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، داشتن خواب کافی است. اگر به اندازه بخوابید تا حد زیادی می توانید استرس خود را مدیریت کنید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد علت استرس بی دلیل صحبت کردیم. دلیل استرس هرچه که باشد با به کار بردن راهکارهای مدیریت استرس قابل درمان خواهد بود. با مطالعه این مقاله از برخی علت های تاثیر گذار در ایجاد استرس و راهکارهای درمانی ساده اما تاثیر گذار بر کاهش استرس آگاه خواهید شد.

علت استرس های شما چیست؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

 
 

 

 

مقابله با اضطراب، به روش مارتین سلیگمن
ناگفته هایی درباره با 3 هیجان ناخوشایند !
3 راه برای مقابله با عدم قطعیت
انواع اضطراب
انواع درمان برای اضطراب
مروری بر اضطراب کار
مشاغل چالش برانگیز برای افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید