تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
بهترین کتاب های روانشناسی کودک مدت مطالعه: 9 دقیقه
ای سنج 23 اسفند 1400 مدت مطالعه: 9 دقیقه

بهترین کتاب های روانشناسی کودک

به دنبال کتاب های روانشناسی کودک هستید؟ ما یک لیست از بهترین کتاب های روانشناسی کودک برای شما آماده کرده ایم. پرورش و تربیت کودکی شاد، راستگو و موفق شاید کمی سخت به نظر برسد اما غیر ممکن نیست. اگر شما به مطالعه کتاب هایی در حوزه روانشناسی کودک بپردازید، می توانید در تربیت کودک خود، اقدامات صحیح تر و مثبت تری انجام دهید و با کودک خود ارتباط خوب و صمیمی برقرار کنید.
آنچه در ادامه خواهید خواند، بر اساس فهرست مطالب به شرح زیر است:

در صورت تمایل می توانید مقالات، پر فروش ترین کتاب های تربیت کودکان و معرفی بهترین کتاب های روان شناسی دنیا را در مجله ای سنج مطالعه کنید. 

کتاب های روان شناسی کودک

در ادامه به بررسی کتاب های روانشناسی در حوزه کودک خواهیم پرداخت: 

 خود دوست داشتنی من

" شاید توی زندگی، همه چی اونجوری که دوست داریم باشه نیست، شاید از خیلی چیزا ناراحت و دلخور باشیم، اما قرار هم نیست که خودمون رو توی شرایط بد، وِل کنیم و دست روی دست بذاریم!"

نویسنده: فنی بریت

سال انتشار: 1396

بهترین کتاب روانشناسی کودک: خود دوست داشتنی من

خود دوست داشتنی با روایت قصه ای از هلن که یک دانش آموز است، خیلی ساده و روان به مخاطب می گوید، برای افزایش امید به زندگی باید با دیگران ارتباط برقرار کنیم. این کتاب موفق به دریافت چند جایزه در سال های مختلف شده است.

 الگوی کودک سالم 

"این کتاب بر اساس نظریات روان شناسانی همچون، آلپورت، فرانکل، فروم، راجرز و مزلو نوشته شده است."

نویسنده: موسسه پژوهشی کودکان دنیا

سال انتشار: 1399

بهترین کتاب روانشناسی کودک: الگوی کودک سالم

متن این کتاب بر اساس، نظریات روان شناسان کمال گرا نوشته و گرد آوری شده است. والدین، مربیان یا هر فردی که با کودکان در ارتباط است، با مطالعه این کتاب می توانند، برنامه های آموزشی خود را بر اساس نظر روان شناسان کمال گرا تنظیم و سازماندهی کنند.
الگوی کودک سالم به عنوان اولین کتاب منبع، به والدین کمک می کنند تا با مشخص کردن یک الگوی فکری، برنامه های آموزشی مناسبی را برای کودک تدوین کنند.

 مادر کافی

"این کتاب مراحل رشد را در پنج سال اول زندگی نوزاد توضیح می دهد و خواننده را در چگونگی گذران این مراحل حساس و کلیدی راهنمایی می کند."

نویسنده: جو فراست( متخصص برجسته مراقبت از کودکان و نوزادان در انگلستان)

سال انتشار: 1400

بهترین کتاب روانشناسی کودک: مادر کافی

کودکان در سال های اولیه زندگی به مادر کافی نیاز دارند؛ نه مادری که مفید است و نه مادری که کامل باشد! اگر به تازگی مادر شده اید، با مطالعه این کتاب متوجه متوجه خواهید شد که چگونه باید از عهده تربیت کودک در مراحل رشدی مختلف تا 5 سالگی بر بیایید.
با مطالعه این کتاب متوجه می شوید، نظارت و همراهی با کودک چقدر مفید تر از آموزش مستقیم است. شما به عنوان یک مادر باید از تمام رویداد های زندگی کودک بدون استرس و نگرانی لذت ببرید.

 شیوه های فرزند پروری

"شیوه فرزند پروری والدین تاثیر شگرفی بر آینده کودک دارد."

نویسنده: اعظم حشمتی

سال انتشار: 1393

بهترین کتاب روانشناسی کودک: شیوه های فرزند پروری

کودکان سرمایه ارزشمندی هستند که هیچ فردی به اندازه والدین بر آنان تاثیر نمی گذارد. والدین با شیوه فرزند پروری که برای کودک خود انتخاب می کنند، یک کودک توانا یا کم اعتماد به نفس، یک کودک موفق یا خجالتی، کودکی با عزت نفس بالا یا خود کارآمدی پایین تربیت می کنند.
اگر قرار است کودکانی موفق، سلامت تربیت کنیم، باید از شیوه ی تربیتی درستی برای تربیت او استفاده کنیم و بتوانیم به خوبی با او ارتباط برقرار کنیم. نحوه ارتباط والدین با کودک تاثیر زیادی بر آینده او دارد.

 چگونه از فرزند خود نابغه بسازیم؟

" والدین آینه تمام نمای کودکان خود هستند."

نویسنده: شاكونتالا دوی

سال انتشار: 1396

بهترین کتاب روانشناسی کودک: چگونه از فرزند خود نابغه بسازیم؟

کودکان والدین را الگوی خود قرار می دهند؛ طرز فکر، رفتار، نوع احساسات و.. چیزهایی هستند که کودکان مستقیما از والدین خود یاد می گیرند؛ همان طور که در این کتاب گفته می شود، والدین آینه تمام نمای کودکان هستند. سعی نویسنده در 20 فصل این کتاب، تاکید بر موضوع تاثیر والدین بر نابغه شدن کودکان است.
متن این کتاب کاملا منطبق بر مراحل رشدی کودکان است و همین موضوع باید شما را ترغیب به مطالعه این کتاب برای تربیت فرزندی نابغه کند، چرا که محیط غنی و شور و اشتیاقی که والدین به کودک نشان می دهند باعث بروز خلاقیت و نوآوری در کودک می شود.

 کمک به کودکان برای مقابله با تغییر، استرس و اضطراب

" برای تربیت کودک سالم، این کتاب را مطالعه کنید! "

نویسنده: دبورا پلامر

سال انتشار: 1398

بهترین کتاب روانشناسی کودک: کمک به کودکان برای مقابله با تغییر، استرس و اضطراب

مطالعه این کتاب برای والدینی که فرزند دارند، مربیان، روان شناسان کودک، مددکاران و هر فردی که با کودکان در ارتباط است، پیشنهاد می شود. امروزه لزوم پیشگیری از اختلالات روان در کودکان بیش از پیش احساس می شود. با مطالعه این کتاب، می توانید گام های کوچک اما کاربردی در جهت آموزش کودکان و تربیت آن ها به صورت صحیح بردارید.

 کودک خوش اخلاق من

"تجاربی که کودکان خردسال و خانواده های آن ها در اولین محیط تحصیلی شان دارند، از اهمیتی حیاتی برخوردار است، بخصوص اگر این کودکان آسیب پذیرتر و بیشتر در معرض خطر باشند."

نویسنده: سورا فی

سال انتشار: 1389

بهترین کتاب روانشناسی کودک: کودک خوش <strong class='view_keyword' data-description='یک سیستم اعتقادی یا مجموعه ای از ارزشها که مربوط به رفتار صحیح است که در برابر آن رفتار پذیرفته شده یا غیرقابل قبول ارزیابی می شود.' onclick='view_tooltip(this)' >اخلاق</strong> من

محیطی که کودک در سال های اولیه در آن رشد و پرورش پیدا می کند، بسیار مهم است و شما با مطالعه ای کتاب متوجه خواهید شد، برای برقراری تعامل مثبت با کودک چه اقداماتی باید انجام دهید. نویسنده با ارائه راهکارهای مفید به شما کمک می کند در یک محیط امن و با دانش و آگاهی نیاز های کودک خود را برآورده کنید.
با مطالعه این کتاب راه برقراری ارتباط با کودک مضطرب و کودکی که کنترل آن کمی دشوار است، را یاد خواهید گرفت.

 کلید های رفتار با کودک سر سخت

حذف کشمکش در سایه حدومرزهای روشن، محکم و محترمانه!

" ستیز طبیعت و تربیت درمورد دلایل تفاوت‌های شخصیتی و خلق‌وخو، سال‌ها تندوتیز بوده است و البته هنوز پاسخ روشن نشده است. ما می‌دانیم که عوامل ژنتیکی و محیطی نقش مهمی در شکل‌گیری خلق‌وخو دارند، اما اثربخشی نسبی این عوامل ناشناخته هستند."

نویسنده: رابرت مکنزی

سال انتشار: 1399

بهترین کتاب روانشناسی کودک: کلیدهای <strong class='view_keyword' data-description='اعمال و طرز رفتارهایی است که توسط افراد، ارگانیسم ها، سیستم ها یا موجودات در رابطه با خود یا محیطشان اتفاق می افتد.' onclick='view_tooltip(this)' >رفتار</strong> با کودک سرسخت

یک کودک سرسخت، لجوج و خود محور است و به راحتی به خواسته های والدین گوش نمی دهد بنابراین طبیعی به نظر می رسد که شیوه تعامل با این کودکان کمی سخت باشد؛ زیرا این کودکان نه اهل همکاری هستند و نه مشارکت در امور با والدین!

با مطالعه کتاب مکنزی راهکارهای خوبی برای رفتار کردن به صورت صحیح با فرزند و تعامل مثبت با او یاد می گیرید.

 از دخترت قهرمان بساز

"برای خوب مدیریت‌ کردن زمان، اول باید دخترتان را بشناسید و او را درک کنید. همه ی بچه‌ها بااستعداد هستند ولی همه ی آن‌ها هر استعدادی را ندارند. به‌ ندرت در زندگی پیش می‌آید ورزشکاری را پیدا کنید که موسیقی‌دان هم باشد؛ و یا ریاضی‌ دانی که نقاش باشد." 

نویسنده: دارلین براک

سال انتشار: 1398

بهترین کتاب روانشناسی کودک: از دخترت قهرمان بساز

تمام حرف دارلین براک در این کتاب این است که شما باید دخترانی قدرتمند تربیت کنید. اگر می خواهید دختری توانا و با اعتماد به نفس تربیت کنید، مطالعه این کتاب به شما پیشنهاد می شود. نویسنده سه فصل از این کتاب را برای پدران نوشته است تا به آن ها مهم ترین کارهایی که یک مرد می تواند برای بهبود زندگی دخترش انجام دهد را یادآوری کند. 

 با کفش من راه برو

" چگونه با احساس خشم، ترس،شادی و اندوه فرزندم رو به رو شوم! "

نویسنده: اورلی کرتن

سال انتشار: 1400

بهترین کتاب روانشناسی کودک: با کفش من راه برو

با مطالعه کتاب کرتن یاد می گیرید، چگونه احساسات کودک خود را درک کنید و بشناسید. کودکان همانند بزرگسالان، احساساتی نظیر شادی، غم، خشم و اندوه را تجربه می کنند. از آن جایی که احساسات کودکان بر اعمال و رفتارشان تاثیر می گذارد، اگر والدی درک خوبی از عواطف فرزندش داشته باشد، می تواند به خوبی او را همراهی کند و همراهی والد و کودک باعث رشد احساسات به نحو احسن می شود.

 با پرسش های جنسی کودکان چه باید کرد؟

" گفت و گو درباره ی موضوعات جنسی، یکی از دشوارترین مباحثی است که پدران ومادران و مربیان مهدهای کودک، در تربیت کودک خردسال با آن روبه رو هستند و برخورد تند یا بی توجهی به پرسش های کودک در این زمینه، سبب خواهد شد او برای یافتن پرسش های خود به راه هایی روی بیاورد که شاید نادرست یا خطرناک باشند."

نویسنده: ناصر یوسفی، هنگامه بازرگانی

سال انتشار: 1382

بهترین کتاب های روانشناسی کودک: با پرسش های جنسی کودکان چه باید کرد؟

کودکان باید از مسائل جنسی در سن مناسب آگاهی پیدا کنند و صحبت از مسائل جنسی با کودکان برای والدین و مربیان سخت است؛ همین مسئله می تواند شما را به عنوان یک والد به سمت مطالعه این کتاب سوق دهد. کودکان از حدود سه سالگی نسبت به اعضای بدن و جنسیت خود کنجکاو می شوند و صحبت در مورد اعضای جنسی بدن برای کودکان همانند صحبت مانند دست و پا و دیگر اندام ها برای کودک عادی است، پس چه بهتر که در سن مناسب در مورد مسائل جنسی با کودک صحبت کنید. 
به راحتی از سوالات کودکان که محتوای جنسی دارند، عبور نکنید. مطالعه این کتاب به شما در پاسخ دادن به سوالات کودک و کسب آگاهی کمک می کند.

 ارتباط با کودکان از طریق داستان 

"دو زندگی برای تو خلق شد: یکی ستاره ی راهنمای تو شد؛ دیگری، خورشید تو."

نویسنده: دنیس بی لچر، تد نیکولز، جوان سی می 

سال انتشار: 1389

بهترین کتاب روانشناسی کودک: ارتباط با کودکان از طریق داستان

مطالعه این کتاب به والدینی که به تازگی فرزندی را به دنیا آورده اند یا فرزندی را به سرپرستی گرفته اند، توصیه می شود. تاکید اصلی در این کتاب، برقراری ارتباط با کودکان و حل مشکلات آنان است و بهترین راهکار ارائه شده از سوی نویسنده استفاده از داستان است. در فصل های مختلف در مورد موضوعات مختلفی که به بهبود رابطه والدین و کودکان کمک می کند، اشاره شده است. 

 راهنمای کامل والدین 

" ماموریت ما کمک به والدین برای درک بهتر کودکان است." 

نویسنده: رابین گلداستن و جنت گالانت

سال انتشار: 1395

بهترین کتاب های روانشناسی کودک: راهنمای کامل والدین

اگر والدین اطلاعات کافی در مورد کودک در دوره سنی مختلف نداشته باشند، قطعا با مشکلاتی رو به رو خواهند شد. این کتاب با استفاده از بیان ساده سعی کرده است، نکات تربیتی را به والدین آموزش دهد و نویسندگان در این رابطه بسیار موفق بوده اند. این کتاب دارای سه جلد است و نکات مهم را از تولد تا سیزده سالگی در این سه جلد مورد بررسی قرار می دهد.
نویسندگان به موضوعاتی از قبیل آمادگی برای زایمان، تولد فرزند دوم، نقش پدر، کلید رفتار با نوجوان و .. در این کتاب پرداخته اند. تفکیک جنسیت و پاسخ جداگانه به سوالات در مورد دختران و پسران یکی از مزیت های این کتاب است.

 چگونه با کودکان صحبت کنیم تا گوش دهند و چگونه گوش دهیم تا کودکان صحبت کنند

" بعضی از بچه‌ها وقتی احساس شدیدی را بیان می‌کنند و والدینشان واکنش درست اما سردی نشان می‌دهند خشمگین می‌شوند."

نویسنده:  ادل فابر، الین مازلیش

سال انتشار: 1392

بهترین کتاب روانشناسی کودک: چگونه با کودکان صحبت کنیم تا گوش دهند و چگونه گوش دهیم تا کودکان صحبت کنند

این کتاب در دهه 90 میلادی نوشته شده است و از آن زمان تا کنون یکی از پرفروش ترین کتاب های روان شناسی کودک بوده است. هنوز هم با گذشت زمان اصولی که در این کتاب ذکر شده است، درست و دقیق می باشد. اگر می خواهید والد خوبی باشید این کتاب را حتما مطالعه کنید. با مطالعه این کتاب یاد می گیرید، روابط خوب و صمیمانه ای با کودک خود برقرار کنید. 

 کودک آزاری؛ انواع آزار جنسی، جسمی، عاطفی و بی توجهی به کودک

" یکی از شایع ترین انواع کودک آزاری، آزار جسمی و عاطفی کودکان است که اغلب به منظور تنبیه صورت می گیرد که غیراخلاقی و غیرقابل توجیه است." 

نویسنده: کتایون خوشابی

سال انتشار: 1388

بهترین کتاب های روانشناسی" کودک آزاری؛ انواع آزار جنسی، جسمی، عاطفی و بی توجهی به کودک

کودکان نسبت به بزرگسالان، آسیب پذیری بیشتری در مقابل موقعیت هایی همچون، فقر، طلاق، سو تغذیه، جنگ، تبعیض و .. دارند. مهم ترین کاری که والدین باید برای کودکان خود انجام دهند، مراقبت و نگهداری از آنان برای مصون ماندن از خطرات است. یکی دیگر از تاثیر گذار ترین آسیب ها برای کودکان، کودک آزاری است. کودک آزاری از ابعاد مختلف، جسمی، جنسی، عاطفی و .. یکی از سخت ترین آسیب هایی است که یک کودک می تواند تحمل کند و تاثیرات منفی زیادی بر سلامت روان کودک دارد. 
نویسنده در این کتاب موضوع کودک آزاری، تاثیرات، پیامد ها و راه حل های مقابله با آن را مورد بررسی قرار داده است. 

 آزار کلامی 

" چگونه کودک را از آزار کلامی در امان بداریم؛ شناخت و پیشگیری." 

نویسنده: اما جرتونی

سال انتشار: 1398

کتاب روانشناسی کودک: آزار کلامی

این کتاب برای هر فرد مهربان و صبوری که با کودکان در ارتباط است، نوشته شده است. متاسفانه روز به روز آمار آزارهای کلامی بیشتر می شود. آزار کلامی تاثیر منفی زیادی بر سلامت روان افراد می گذارد. مطالعه این کتاب به شما کمک می کند انواع آزارهای کلامی را بشناسید و از وقوع آن جلوگیری کنید. این کتاب راهنمای خوبی برای چگونگی محافظت از کودکان است. 

یادتان نرود که هر از چند گاهی از کودک خود تست های شخصیت شناسی بگیرید، تا با ویژگی های او و نقاط قوت و ضعفش آشنا شوید. بهترین تست در این زمینه، تست MBTI کودک است.

کتابی که آرزو می کنید والدینتان خوانده بودند

"هر کودک به ملایمت و پذیرش، لمس فیزیکی، حضور فیزیکی‌تان، عشق و حد و حدودش، درک، بازی با افرادی از تمام سنین، تجربیات آرامش‌بخش، و وقت و توجه بسیار زیادِ شما نیاز دارد. "

نویسنده: فلیپا پری

بهترین کتاب های روانشناسی کودک: کتابی که آرزو می کردید کاش والدینتان خوانده بودند.

این کتاب جز بهترین کتاب های روان شناسی کودک و تربیت می باشد؛ در این کتاب به والدین در راستای ایجاد یک رابطه خوب با فرزند آموزش هایی داده می شود و برای بهبود و ارتباط قوی میان والد و فرزند راهکارهایی ارائه می شود.
با مطالعه این کتاب می توانید از بسیاری از اشتباهات خود پیشگیری کنید؛ اشتباهاتی که ممکن است خواسته یا ناخواسته رخ دهد.

اگر والد هستید یا می خواهید در آینده فرزندی داشته باشید، بهتر است این کتاب را مطالعه کنید.

والدین سمی

"معمولاً رفتارهاى بزرگسالان انعکاسى از رفتارى است که در کودکى و نوجوانى با آن‌ها شده و در بیشتر موارد الگوى یادگیرى آن‌ها فردى بدرفتار بوده است."

نویسنده: سوزان فورد

بهترین کتاب های روانشناسی کودک: والدین سمی

در این کتاب توضیحی در خصوص آسیب های روانی و جسمانی که در نتیجه رفتار والدین به فرزند وارد می شود، صحبت شده و راهکارهای درمانی ارائه می شود.
مطالعه این کناب به فرهنگ سازی بهتر و بهبود دانش در زمینه فرزند پروری کمک می کند. شما با مطالعه این کتاب می توانید مهارت های فرزند پروری خود را ارتقا بدهید.

مادر یک دقیقه ای

"فرزندهایی که خودشان را دوست دارند، دوست دارند درست رفتار کنند."

نویسنده: اسپنسر جانسون

 

بهترین کتاب های روانشناسی کودک: مادر یک دقیقه ای

مطالعه این کتاب به والدین کمک می کند تا رفتارهای بهتری با فرزندان خود داشته باشند و برخی مهارت های فرزند پروری را تنها در یک دقیقه بیاموزند!
نویسنده این کتاب با نوشته های خود، دست مادران را همانند یک مربی گرفته و قدم به قدم مهارت های فرزند پروری را به آن ها آموزش می دهد.

این کتاب نه تنها برای مادران بلکه برای تمام افرادی که با کودکان در ارتباط هستند، مناسب است.

کودک کامل-مغز

"ما در طول سال‌های زیاد با هزاران پدر و مادر در ارتباط بودیم. وقتی از آنها می‌پرسیم که چه چیزی بیشترین اهمیت را برای آن ها دارد، گونه‌هایی از این دو هدف همیشه در بالای فهرست آن هاست. آن ها می‌خواهند در لحظات بسیار دشوار فرزند پروری، زنده بمانند و مایل‌ اند فرزندان و خانواده آن ها در جهت صحیح رشد کنند و موفق شوند."

نویسنده: دانیل جی. سیگل، تینا پین برایسون

بهترین کتاب های روانشناسی کودک: کودک کامل-مغز

محور اصلی این کتاب در خصوص مغز کودکان است؛ نویسنده بر این باور است که اگر والدین می خواهند تربیت موفقیت آمیز داشته باشند، باید به مغز و نحوه رشد آن توجه داشته باشند. در این کتاب ساختار مغز کودکان و موارد مرتبط با آن مورد بررسی قرار می گیرد.

 پسری که مثل سگ بزرگ شد

"بسیاری از مردم از سال های بحرانی رشدشان به‌ویژه زمان تولد تا دوران کودکستان، چیز زیادی به خاطر نمی آورند. بااین‌ حال مدرکی وجود داشت که نشان‌ می‌داد او در سنین خیلی پایین دچار مشکلاتی بود. شواهد نشان می دادند که او در سال های قبل از دبستان رفتارهای بسیار پرخاشگرایانه‌ای داشته است."

نویسنده: بروس دی پری

بهترین کتاب های روانشناسی کودک: پسری که مثل سگ بزرگ شد

در این کتاب به تاثیر رویدادها و اتفاقات مختلف که در سال های اول زندگی و در دوران کودکی رخ داده بر زندگی بزرگسالی پرداخته می شود.
نویسنده تاکید می کند، فضایی که کودک در آن بزرگ می شود اهمیت زیادی دارد و باید از محیط احساس امنیت دریافت کند.
در این کتاب به تاثیرات مثبت امنیت، عشق، سلامتی و خشونت در دوره کودکی پرداخته می شود و والدین باید از تاثیر گفتار و رفتار خود بر کودک آگاه باشند.

چگونه ذهن کودک رشد می‌کند؟

"گزارشی کامل و زمینه ‌ساز اندیشیدن درخصوص مسائل اصلی رشد کودک"

نویسنده: دیوید کوهن

بهترین کتاب های روانشناسی کودک: چگونه ذهن کودک رشد می کند؟

در این کتاب در خصوص ذهن کودک صحبت می شود و توصیه هایی برای فرزند پروری بهتر به والدین ارائه می شود. در این کتاب مواردی مانند رشد شناختی، گفت و گو، استدلال و یادگیری، نحوه یادگیری، حافظه و ادراک و هوش مورد ارزیابی قرار می گیرد.

نخستین داستان‌ها برای فکرکردن

"داستان هایی برای فکرکردن، یکی از مجموعه طرح هایی است که برای رشد تفکر و یادگیری تدوین شده است."

نویسنده: رابرت فیشر

بهترین کتاب های روانشناسی کودک: نخستین داستان ها برای فکر کردن

نویسنده در این کتاب با بیان قصه هایی از ملل مختلف، سعی بر ارائه مطالبی در خصوص یادگیری و رشد ذهن کودکان داشته است. نویسنده آخر هر داستان 2 سوال در مورد خود داستان و مضمون آن می پرسد و کودک باید مرحله به مرحله و با کسب اطلاعات بیشتر به سوالات پاسخ دهد.

بچه‌هایمان به ما چه می‌آموزند؟

"حیاتی ‌ترین درسی که هر فردی برای زیستن به آن احتیاج دارد، زندگی‌کردن در لحظه است."

نویسنده:پیرو فروچی

بهترین کتاب های روانشناسی کودک: بچه هایمان به ما چه می آموزند؟

از آنجایی که نویسنده این کتاب یک روان درمانگر و پدر است، فرزند پروری از دیدگاه یک پدر بررسی می شود؛ او در این کتاب به بررسی تجربیات، چالش ها و تغییراتی که پس از بچه دار شدن در زندگی اش تجربه کرده است، می پردازد.

روانشناسی کودک

"کتاب روانشناسی کودک کتابی است مختصر و کوتاه که به والدین می‌آموزد که «همان میزان یا حتی بیش از آن که کودک جلوه‌ای از بزرگسالی باشد، بزرگسال جلوه‌ی کودکی است."

نویسندگان: باربل اینهلدر، ژان پیاژه

بهترین کتاب های روانشناسی کودک: روانشناسی کودک

اگر بتوان گفت که کودک تا اندازه‌ای جلوه‌ای از بزرگ‌سالی است، پس می‌توان گفت که هر مرحله از رشد تا اندازه‌ای معرف مرحله بعدی است. 

این کتاب جز بهترین کتاب های پیاژه است و مهم ترین مباحث مرتبط با کودک از جمله، دوره حسی حرکتی، رشد ادراک، کارکرد نشانه ای و نمادین، دوره نوجوانی، عوامل رشد ذهنی مورد بررسی قرار می گیرد.

اگر به روان شناسی و کودکان علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم این کتاب را مطالعه کنید.

ایجاد انگیزه در کودکان

"ما در معرض خطر به‌وجودآمدن دنیایی هستیم که در آن انتظارات به قدری بالاست که هیچ‌کس فرصتی برای آرامش ندارد؛ نه والدین، نه کودکان."

نویسنده: الیزابت هارتلی بروئر

بهترین کتاب های روانشناسی کودک: ایجاد انگیزه در کودکان

والدین باید نسبت به ایجاد انگیزه در کودک تلاش کنند و پرورش انگیزه و خلاقیت را در اولویت قرار دهند. اگر والدین بتوانند با توجه به نیازها و خواسته های فرزندان، به تمایلات و کنجکاوی های آنان به درستی پاسخ دهند و یک محیط امن برای فرزندان ایجاد کنند، در نهایت به شکوفایی استعداد فرزندان کمک می کنند.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد بهترین کتاب های روانشناسی کودک صحبت کردیم. برای تربیت یک کودک شاد و موفق باید یک والد آگاه و با درک باشید. مطالعه کتاب شما را در امر پرورش کودکی سلامت یاری می کند. در این مقاله لیستی از کتاب های روانشناسی کودک برای شما تهیه کرده ایم.

 کدام یک از کتاب های ذکر شده در این مقاله را مطالعه کرده اید؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

  • مطالعه کتاب روانشناسی کودک چه مزایایی دارد؟

    • منجر به افزایش اطلاعات و آگاهی والدین شده و بر بهبود روابط والد و فرزند تاثیر مثبت به سزایی دارد.
  • آیا مطالعه کتاب روانشناسی کودک فقط مخصوصا والدین است؟

    • خیر؛ علاوه بر والدین افرادی که با کودکان در ارتباط هستند هم می توانند این کتاب ها را مطالعه کنند.
  • مزایای کتاب خواندن برای کودکان چیست؟

    • باعث ایجاد موضوعی برای گفتگو می شود، ارتباطات آن ها را بهبود می بخشد، مهارت های آنان را ارتقا می دهد، باعث افزایش حافظه و تمرکز آن ها می شود و...
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید