تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
کار عمیق چیست | بررسی مزایا و روش های ایجاد کار عمیق مدت مطالعه: 7 دقیقه
ای سنج 20 بهمن 1402 مدت مطالعه: 7 دقیقه

کار عمیق چیست | بررسی مزایا و روش های ایجاد کار عمیق

در دنیای پر از تلاطم و جنب و جوش، حفظ تمرکز و انجام کار عمیق بسیار دشوار است، یکی از دلایلی که ما نمی‌توانیم برنامه‌های خود را به صورت کامل عملی کنیم یا در برنامه‌ریزی شکست می‌خوریم عدم انجام کار عمیق است.

شما هم نمی‌توانید با تمرکز بالا، فعالیت‌های خود را انجام دهید؟ آیا برای انجام کاری که به یک ساعت زمان نیاز دارد، دو یا سه ساعت درگیر انجام آن هستید؟

با انجام کار عمیق می‌توانید می‌توانید این مشکل را برطرف کنید، در این نوشتار از ای سنج به صورت جامع همه نکات مربوط به کار عمیق را بررسی می‌کنیم تا بتوانید سرعت بیشتری در رسیدن به اهداف خود داشته باشید.

کار عمیق چیست؟

کال نیوپورت، نویسنده کتاب پرطرفدار کار عمیق، این مفهوم را به این صورت تعریف می‌کند: انجام کار عمیق بسیار دشوار است و به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که با تمرکز بالا و بدون دخالت عوامل حواس پرتی انجام می‌شود، کارهای عمیق باعث خلق بهترین نتایج خواهد شد.

کارل گوستاو یونگ که روانشناسی تحلیلی را بر سر زبان‌ها انداخت، درگیر مباحث کار عمیق و تاثیر آن بر زندگی بود و نیوپورت نیز به این روانشناس رجوع می‌کند ولی اصطلاح کار کار عمیق بعدها استفاده شد.

مزایای انجام کار عمیق

کار عمیق می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی را برای شما رقم بزند و به طور کلی مزایای انجام کار عمیق به این صورت است:

خروجی بالا در زمان کم

یکی از مهم‌ترین مزایای انجام کار عمیق این است که در زمان بسیار کم، بهره‌وری بالایی را تجربه می‌کنید و این موضوع فوق‌العاده ارزشمند است. بعد از کار عمیق، احساس رضایت بالایی را تجربه می‌کنید که می‌تواند احساس جذابی برای شما باشد.

افزایش تمرکز

امروزه که عدم وجود تمرکز، مشکلات زیادی را برای افراد به وجود آورده است می‌توانید با کار عمیق، به روی یک موضوع خاص متمرکز شوید و با نتیجه مطلوبی، فعالیت خود را به پایان برسانید.

دریافت احساس قدرت و انرژی

با انجام کارهای مهم به صورت عمیق، بهترین نتیجه را به دست می‌آورید که احساس لذت‌بخشی برای شما به وجود می‌آورد. این احساس قدرت ناشی از این است که همه انرژی و توان خود را برای انجام یک کار به صورت عالی، صرف کرده‌اید.

یادگیری در هنگام کار عمیق

کار عمیق باعث می‌شود که ابعاد پنهان و خاصی از آن را فعالیت را دوباره متوجه شوید، ممکن است به نکاتی توجه کنید که در شرایط عادی به آن دقتی نمی‌کردید و این موضوع باعث می‌شود که درک شما افزایش یابد.

مزایای انجام کار عمیق

معایب کار عمیق

توجه به این نکته مهم است که کار عمیق می‌تواند برای بعضی از افراد مناسب نباشد، به عنوان مثال اگر مسئول فروش یک شرکت هستید، کار عمیق طولانی مدت می‌تواند به جایگاه شما آسیب بزند چون شما به صورت مدام باید در حال ارتباط گیری و شبکه‌سازی با سایر افراد باشید، پس در این شرایط خاص باید کار عمیق را مدیریت کنید. 

چرا کار عمیق مهم است؟

با انجام کار عمیق می‌توانید بهره‌وری و ارزشمندی فعالیت‌های خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید، یکی از روش‌های افزایش بهره‌وری، ایجاد تعادل بین کار و زندگی است که به وسیله کار عمیق انجام می‌شود.

پس اگر قصد دارید که با فعالیت‌های خود را به صورت عمیق انجام دهید و نتایج فوق‌العاده آن را مشاهده کنید، در ادامه روش انجام این نوع فعالیت را به صورت کامل بیان می‌کنیم.

کار عمیق در برابر کار سطحی

یکی از دلایلی که در نمی‌توانیم به برنامه‌ریزی خود پایبند باشیم این است که کار را به صورت سطحی انجام می‌دهیم، کار سطحی در مقابل کار عمیق قرار می‌گیرد و در زمان انجام کار سطحی، تمرکز کافی را نداریم.

کارهای سطحی و بدون تمرکز، غالبا به نتایج شگفت‌انگیزی ختم نمی‌شود و به راحتی قابل تکرار هستند. از جمله کارهای سطحی می‌توان به جواب دادن ایمیل و پیامک، انجام وظایف تکراری و برنامه‌ریزی مسافرت اشاره کرد.

در واقع با انجام بیش از حد فعالیت‌های سطحی نمی‌توانیم کارهای مهم را به صورت عمیق و با تمرکز بالا انجام دهیم. با انجام کارهای سطحی، قدرت کار عمیق از ما گرفته می‌شود و بسیار دشوار است که فعالیت خود را با تمرکز بالا انجام دهیم.

 برای انجام کار عمیق، نیاز به تمرکز کامل و بدون حواس‌پرتی است. در مقابل، کار سطحی نیز در شرایطی که دارای تمرکز بالا هم نیستیم قابل انجام است، همچنین با انجام کار عمیق می‌توانید مهارت خود را تقویت کنید و به نتایج شگفت‌انگیزی دست پیدا کنید.

روش انجام کار عمیق

نیوپورت در در کتاب خود 4 قاعده را مطرح می‌کند که می‌تواند از آن برای بهره وری بیشتر استفاده کنید:

 • انجام کار عمیق 
 • پذیرش خستگی و کسالت
 • چک نکردن شبکه‌های اجتماعی
 • انجام ندادن سطحی کار

این قواعد کال نیوپورت، می‌تواند نامفهوم باشد، به همین دلیل در ادامه هشت قدم برای انجام کار عمیق را به صورت کامل بررسی می‌کنیم:

انتخاب رویکرد مناسب

کال نیوپورت معتقد است که 4 روش برنامه‌ریزی برای انجام کار عمیق وجود دارد که هر فردی می‌تواند با توجه به شرایط خود، بهترین رویکرد را انتخاب کند.

4 روش برنامه‌ریزی کار عمیق به صورت زیر است:

 • رویکرد رهبانی: در رویکرد رهبانی، فرد معمولاً در یک مکان ساکت و بدون حواس‌پرتی کار می‌کند. او تلفن همراه و سایر وسایل الکترونیکی خود را خاموش و از ملاقات با دیگران خودداری می‌کند. همچنین، فرد زمان مشخصی را برای کار عمیق اختصاص می‌دهد و این زمان را به طور کامل صرف کار می‌کند.
  رویکرد رهبانی می‌تواند برای انجام کارهای پیچیده و چالش‌برانگیز که نیاز به تمرکز زیادی دارند، بسیار مفید باشد. این رویکرد می‌تواند به افراد کمک کند تا ایده‌های جدیدی ایجاد کنند و مشکلات را به طور موثر حل کنند.
 • رویکرد دو حالته: در رویکرد دو حالته، فرد معمولاً زمان مشخصی را برای کار عمیق اختصاص می‌دهد. در این زمان، فرد تمام تلاش خود را می‌کند تا حواس‌پرتی‌ها را کاهش دهد و بر روی کار خود تمرکز کند. پس از اتمام زمان کار عمیق، فرد به کارهای سطحی می‌پردازد.
  رویکرد دو حالته برای افرادی مناسب است که برای افرادی که کارهای پیچیده و چالش‌برانگیز دارند، همچنین، این رویکرد می‌تواند برای برقراری تعادل بین کار و زندگی شخصی مفید باشد.
 • رویکرد موزون: رویکرد موزون یکی دیگر از شیوه‌های برنامه‌ریزی کار عمیق است که در آن فرد دوره‌های کار عمیق را در بازه‌های متناوب انجام می‌دهد. در این رویکرد، فرد تمام حواس‌پرتی‌های خود را از بین نمی‌برد، بلکه آنها را به حداقل می‌رساند.

 • روش مطبوعاتی: آخرین رویکردی که می‌توانید برای انجام کار عمیق استفاده کنید رویکرد مطبوعاتی است که برای افراد مبتدی پیشنهاد نمی‌شود، در این روش، فرد هر زمانی که بخواهد بدون چالش می‌تواند به کار عمیق مشغول شود.

دقت به پسماند توجه

بعد از انتخاب یک روش مناسب برای کار عمیق، توجه به پسماند توجه بسیار مهم است. تحقیقات نشان داده که ما وقتی در برنامه خود یک وظیفه را انجام می‌دهیم و به سراغ برنامه بعد می‌رویم، قسمتی از تمرکز ما به روی کار قبل باقی می‌ماند، به همین دلیل نظریه پسماند مطرح شده است.

پس با توجه به این نظریه، باید تمرکز خود را به روی کارهای بسیار مهم معطوف کنیم، به همین دلیل برای داشتن تمرکز بالا بهتر است که فعالیت‌های مهم را در اول روز انجام دهیم و همینطور در صورت امکان، وظایف خود را در طول روز محدود کنیم.

کم کردن میزان اصطکاک در کار عمیق

یکی از مشکلاتی ما به صورت ناخودآگاه با آن مواجه هستیم خستگی تصمیم‌گیری است، ما در طول روز در معرض تصمیم‌های کوچک و بزرگی قرار می‌گیریم، به همین دلیل برای تصمیمات بزرگ دچار چالش می‌شویم. خستگی تصمیم گیری یکی از آن اصطکاک‌هایی است که باید آن را کاهش دهیم، برای رفع این مشکل باید یک برنامه ثابت روزانه داشته باشید تا بدون نیاز به تصمیم‌گیری و صرف انرژی، آن‌ را انجام دهید.

نیوپورت اشاره می‌کند که برای انجام کار عمیق باید انرژی ذهن خود را صرف انجام فعالیت‌های مهم روزانه کنید، به همین دلیل داشتن یک برنامه منظم، می‌تواند این چالش را برطرف کند.

برداشتن قدم بزرگ

قدم‌های بزرگ برای انجام کار عمیق، الزاما با هزینه زیاد همراه نیست، به عنوان مثال برای انجام کار عمیق می‌توانید محیط کار خود را عوض کنید، برای شروع، یک کافی شاپ آرام را انتخاب کنید، اگر در این محیط تمرکز کافی را نداشتید به یک کتابخانه مناسب بروید و حتی می‌توانید با پوشیدن یک لباس شیک، قدم بزرگ ولی ساده‌ای را برای انجام کار عمیق بردارید.

اندازه‌گیری رشد و پیشرفت

سعی کنید برای اندازه‌گیری میزان پیشرفت خود به صورت روزانه اقدام کنید، این کار به سنجش مقدم معروف است. برای انجام سنجش مقدم، میزان ساعت کار عمیق خود را در طول روز اندازه‌گیری کرده و در روز بعد، اقدام به افزایش آن کنید.

متعادل کردن زندگی و کار

استراحت کردن در طول روز برای افزایش انرژی انجام کار عمیق، بسیار ضروری است، زمانی که ذهن شما را آزاد می‌کنید، می‌توانید الگوها و ارتباطاتی را ببینید که در حین انجام کار متوجه آنها نمی‌شوید. این می‌تواند منجر به بینش‌های جدید و راه‌حل‌های خلاقانه شود. 

همچنین کار عمیق می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد. اگر تمام روز کار عمیق انجام دهید، احتمالاً در پایان روز خسته و بی‌انگیزه خواهید بود. زمان استراحت به شما کمک می‌کند تا انرژی خود را بازیابی کنید تا بتوانید فردا با قدرت بیشتری به کار عمیق بپردازید. 

نیوپورت توصیه می‌کند عصرها به فعالیت‌هایی مانند کتاب خواندن، پیاده‌روی یا گذراندن وقت با عزیزان بپردازید. این کار به شما کمک می‌کند تا از نظر ذهنی و جسمی شارژ شوید و برای کار عمیق فردا آماده شوید.

پذیرش کسالت و خستگی

داشتن کسالت و خستگی نشان‌دهنده این است که ما به تفریح و سرگرمی‌های جذاب نیاز داریم، به همین دلیل از حال بد ناشی از کسالت فرار نکنید و آن را بپذیرید، همراه با پذیرش حس کسالت و خستگی، به سراغ رفع آن با انجام کارهایی که برای شما لذت بخش است بروید.

چک نکردن شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی و چک کردن آن‌ها، مانع بزرگی برای کار عمیق هستند، به همین دلیل باید این عامل حواس پرتی بزرگ را مدیریت کنید تا بتوانید موفق به انجام کار عمیق شوید.

ابزارهای پیاده سازی کار عمیق

برای اینکه بتوانید کار عمیق را با چالش کمتری انجام دهید می‌توانید از ابزارهای زیر برای مدیریت بهتر استفاده کنید:

 1. استفاده از تقویم آنلاین: استفاده از ابزاری مانند Google Calendar و Microsoft Outlook می‌تواند به شما در مدیریت بهتر برنامه‌ها کمک کند و با برنامه‌ریزی دقیق، به کار عمیق خود بپردازید.
 2.  لیست وظایف (To-Do List) آنلاین:این ابزارها، بهره وری شما را افزایش داده و می‌توانید مدیریت بهتری برای برنامه‌های خود داشته باشید.
 3. کارت‌های ترکیبی: استفاده از ابزارهایی مثل Evernote یا OneNote می‌تواند به شما در زمینه ثبت تصاویر و یادداشت‌های مهم کمک کند.
 4. مدیریت زمان: برای انجام مدیریت بهتر و کار عمیق، استفاده از Pomodoro Time گزینه مناسبی است.
 5. استفاده از فیلتر محتوا: می‌توانید با ابزار StayFocusd، در هنگام سرچ گوگل به محتوای سریع و دقیق‌تری دست پیدا کنید.
 6. مدیریت شبکه‌های اجتماعی: برای این هدف، می‌توانید از برنامه‌های Freedom یا Cold Turkey استفاده کنید.

کار عمیق در مقابل کار کم عمق

در دنیای امروز که دائماً در حال اتصال و بمباران اطلاعات هستیم، حفظ تمرکز و انجام کارهای معنی دار چالش برانگیزتر از همیشه شده است. در اینجاست که مفهوم کار عمیق در مقابل کار کم عمق مطرح می‌شود.

کار عمیق به فعالیت‌هایی اطلاق می شود که نیازمند توجه و تمرکز کامل برای انجام وظایف پیچیده و چالش برانگیز هستند. این نوع کارها اغلب ارزش بالایی داشته و به خلاقیت، نوآوری و حل مسئله نیاز دارند.

در مقابل، کار کم عمق به فعالیت هایی اطلاق می شود که نیازمند توجه و تمرکز کمی هستند و اغلب روتین و تکراری هستند. این نوع کارها ممکن است ارزش پایینی داشته باشند و به مهارت‌های سطحی نیاز داشته باشند.

معرفی کتاب کار عمیق برای درک بهتر

در این نوشتار از مطالعات آقای کال نیوپورت استفاده کردیم، ایشان نویسنده یکی از کتاب‌های پرفروش جهان به نام کار عمیق هستند که به صورت کامل، این موضوع را بررسی کرده است.

با توجه به عوامل حواس پرتی بسیاری که در زندگی روزمره با آن مواجه هستیم، انجام کار عمیق تفاوت بین انسان‌های موفق و معمولی را نشان می‌دهد. با مطالعه این کتاب می‌توانید با انجام کار عمیق، سرعت رشد خود را افزایش دهید.

معرفی کتاب کار عمیق برای درک بهتر

سخن نهایی

در این نوشتار از ای سنج به بررسی کامل کار عمیق، مزایا و معایب و روش‌های انجام کار عمیق بر اساس مباحث آقای کال نیوپورت، نویسنده کتاب کار عمیق پرداختیم.

همانطور که اشاره کردیم شما می‌توانید با انجام کار عمیق، حجم زیادی از کار را با کیفیت و تمرکز بالا در مدت زمان کم انجام دهید.

کار عمیق می‌تواند شما را از دیگران متمایز کند، پس این روش را جدی بگیرید.

در پایان شما می‌توانید علاوه بر مطالعه محتواهای جذاب ای سنج، از انواع آزمون‌های ما بهره مند شوید و پاسخ آزمون را با تحلیل جامع دریافت کنید.

سلامت سازمانی چیست | آیا سازمان سالمی دارید؟
پورتفولیو چیست | نحوه ساخت آن
0 تا 100 موفقیت در مصاحبه شغلی
سوالات پر تکرار در مصاحبه شغلی
شتابدهنده چیست و چگونه به رشد استارتاپ‌ها کمک می‌کند؟
ساختار سازمانی چیست | نحوه طراحی آن
وجدان کاری چیست | نحوه تقویت آن
سواد چیست | بررسی انواع آن
بررسی 0 تا 100 مشاوره شغلی | مزایای آن
طوفان فکری چیست | بهترین تکنیک ایده یابی

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • اهمیت کار عمیق به چه مواردی بر می‌گردد؟

  • افزایش بهره‌وری و کیفیت کار، ایجاد نوآوری و خلاقیت، ایجاد احساس شادابی و قدرت.
 • آیا کار عمیق برای همه افراد مناسب است؟

  • کار عمیق برای همه مناسب نیست. برخی از افراد ممکن است برای تمرکز در مدت زمان طولانی مشکل داشته باشند. اگر مبتدی هستید، می‌توانید با اختصاص زمان کوتاه‌تر به کار عمیق شروع کنید و به تدریج زمان را افزایش دهید.
 • روش انجام کار عمیق به چه صورت است؟

  • شما باید برای استفاده از تکنیک کار عمیق به این موارد توجه کنید: انتخاب روش مناسب، دقت به نظریه پسماند توجه، کاهش میزان اصطکاک، متعادل کردن کار و زندگی، اندازه گیری رشد و پیشرفت
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید