تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
تعصب وزنی چیست؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 02 تیر 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

تعصب وزنی چیست؟

در این مقاله می خواهیم در مورد تعصب وزنی صحبت کنیم.

در این نوع تعصب، در واقع نگرش منفی نسبت به ظاهر فرد از جمله اندازه او وجود دارد. در ادامه براساس فهرست مطالب زیر بیشتر به این موضوع می پردازیم:

تعصب وزنی چیست؟

تعصب وزن به نگرش منفی نسبت به فرد مربوط می باشد. افراد همچنین ممکن است تعصب درونی شده  را تجربه کنند؛ یک روند تفکر منفی در مورد خود به دلیل اجتماعی شدن در یک محیطی که همه وزن زیاد یا چاقی را ترجیح می دهند.

بر خلاف اضافه وزن، که یک برچسب منفی اجتماعی است که به دلیل زندگی در بدنی با وزن بالاتر به فرد الصاق می شود، تعصب در برابر وزن با کلیشه های شخصی نسبت به افرادی که اضافه وزن یا چاقی دارند، سروکار دارد.

این تعصب می تواند منجر به تبعیض در زندگی روزمره، از محل کار تا محیط مراقبت های بهداشتی، در نتیجه انحصار و حاشیه سازی شود. همچنین ممکن است در افرادی که تعصب درونی وزن را تجربه می کنند باعث تغییر شکل تغذیه و اعتماد به نفس پایین شود.

توجه

نمونه هایی از تعصب در وزن عبارتند از: دیدن فردی که اضافه وزن دارد و فوراً در ذهنمان این نکته را در  نظر می گیریم که این فرد بی نظم، تنبل یا بی انگیزه است. گرچه اکثر مردم ظاهراً تصدیق این عقاید را نمی پذیرند، اما این نگرش توسط رسانه های جریان اصلی به طور مداوم ادامه یافته است.

تعصب در وزن چه زمانی اتفاق می افتد؟

در جامعه ما، جایی که لاغری اغلب به عنوان "ایده آل" تبلیغ می شود، تعصب وزن معمولاً علیه کسانی که بدن بزرگتری دارند، زیاد است.

این می تواند از همان دوران کودکی آغاز شود، زمانی که دانش آموزان همسالان خود را به دلیل اضافه وزن مسخره می کنند. کودکان چاق تر اغلب مورد طعنه و تمسخر دیگران قرار می گیرند و همین می تواند منجر به طرد شدن از برخی محافل اجتماعی شود.

کسانی که هیکل نازک و باریک دارند ممکن است ورزشکار یا جذاب تر دیده شوند، در حالی که کسانی که اندام بزرگتری دارند به دلیل احساسات منفی ریشه دار نسبت به افراد سنگین وزن مورد تمسخر قرار می گیرند.

البته، تعصب در وزن در سال های جوانی به پایان نمی رسد، اما احتمالاً مدل آن تغییر خواهد کرد. در حالی که کودکان تمایل بیشتری به گفتن کلمات تند نسبت به آینده دارند، اما بزرگسالان با درایت بیشتری می دانند که تعصبات آن ها باید ناگفته باقی بماند.

با این حال، افراد با جثه بزرگتر همچنان تعصب را تجربه خواهند کرد. شخص ممکن است خواستگار خود را برای یک قرار ملاقات صرفاً بر اساس وزنش  رد کند، یا ممکن است متقاضی شغلی پس از مصاحبه رد شود زیرا مدیر استخدام آن ها را به عنوان فردی عاری از جاه طلبی طبقه بندی کرده است.

نمونه هایی از تعصب وزنی

شواهد واضح است که افرادی که از نظر اندازه "لاغر" یا "متوسط" محسوب می شوند، تحت تعصب مشابه با کسانی که در بدن بزرگتر زندگی می کنند، قرار نمی گیرند.

از تبعیض در محافل اجتماعی گرفته تا تعصبات اساسی توسط شرکت های بزرگ، افراد با جثه بزرگتر در مقایسه با افراد لاغر با موانع بیشتری بر اساس وزن روبرو می شوند. در زیر چند نمونه از مواردی که تعصب وزنی رخ می دهد آورده شده است.

مدارس

کودکان خردسال به دلیل وزن شان از سال اول مدرسه مورد تمسخر قرار می گیرند و اذیت می شوند: به عنوان مثال، یک مادر گزارش کرد که دختر بچه مهد کودکی اش  پس از اینکه توسط یکی از دانش آموزان "چاق" خوانده شد، با گریه به خانه آمده است.

محل کار

افراد حرفه ای در محل کار به یک دلیل مستقیم مانند وزن خود، کمتر استخدام می شوند: در یک نظرسنجی مستقل که نزدیک به 1000 کارفرما در آن بررسی شده اند، 45٪ از مدیران استخدام گزارش کردند که تمایل کمتری برای جذب متقاضی چاق، فراتر از مرحله مصاحبه دارند.

رسانه ها

ژورنال ها و سایر رسانه ها در ظاهر، چهره های مشاهیر زن را نقد می کنند: در یک مطالعه تحقیقاتی در مورد شرم، مشخص شد که قرار گرفتن در معرض تفسیر لاغری در مورد بدن زنان مشهور باعث افزایش تعصب ضمنی وزن و نگرش های منفی مربوط به وزن در زنان می شود.

مراکز پزشکی

تأخیر در مراقبت و یا نگرش های نادرست توسط پزشکان، که به طور ضمنی مسائل پزشکی بیماران را نشان می دهند، نتیجه مستقیمی بر وزن آنها دارد:

بررسی ها نشان داده است که بیش از نیمی از بیماران دارای اضافه وزن از ترس وزن شدن یا دریافت مشاوره ناخواسته برای کاهش وزن، قرارهای پزشکی و معاینات پزشکی را به تعویق انداخته یا لغو کرده اند.

برنامه های تلویزیونی

وجود برچسب های وزنی در برنامه های تلویزیونی با توجه به نوجوانان، یک مطالعه شیوع تعصب وزنی را در برنامه های پرطرفدار مورد توجه مخاطبان جوان تحت بررسی قرار داد و نشان داد که نیمی از قسمت ها حاوی حداقل یک مورد درباره ی  شرمساری از بدن است؛ یعنی در مورد زنان.

تأثیر تعصب وزن

شرمگین کردن افراد با جثه بزرگتر نسبت به اندازه آن ها با دیگران، روش موثری برای کمک به آن ها در کاهش وزن نیست. در عوض، انجام این کار می تواند در افراد با جثه بزرگتر اعتماد به نفس پایینی را در آن ها موجب شودد و همچنین منجر به تمایل کمتر برای استفاده از مراقبت های پزشکی در آن ها شود.

قضاوت ها و کلیشه ها با اندازه بدن افزایش می یابد، به این معنی که یک فرد بزرگتر اغلب در مورد وزن خود مورد انتقاد قرار می گیرد. متأسفانه، این اظهارات منفی می تواند در سنین بسیار کمی آغاز شود.

گزارش آماری

انجمن پزشکی چاقی (OMA) گزارش داده است که 33٪ دختران و 25٪ پسران در سراسر ایالات متحده تعصب وزنی را به شکل اذیت و آزار تجربه می کنند.

عزت نفس پایین در مورد تصویر بدن فرد می تواند منجر به تعصب درونی وزن شود. عدم رضایت از بدن چندین فاکتور خطر را شامل می شود، از جمله تغذیه تحریف شده، که تخمین های OMA تقریباً 20٪ از نوجوانان را که نگران وزن خود هستند تحت تأثیر قرار می دهد.

علائم تغذیه تحریف شده شامل محدود کردن، دویدن، پاکسازی و استفاده از ملین / دیورتیک ها برای تشویق به کاهش وزن است.

در بزرگسالان، تعصب در وزن می تواند مسائل مربوط به سلامتی را تداوم بخشد.

از آنجا که بیماران با وزن بالاتر گزارش می کنند که احتمالاً از طرف ارائه دهندگان خدمات خود دچار تعصب در برابر وزن می شوند، تمایل بیشتری نیز برای جلوگیری از قرارهای پزشکی دارند.

چاقی به خودی خود یک خطر سلامتی است، اما ننگ و برچسب اطرافیان بیماران دارای اضافه وزن در سیستم مراقبت های بهداشتی می تواند احساس خجالت و شرم  در آنان ایجاد کند.

به بیمارانی که در مورد نگرانی های مربوط به وزن با مشاوران خود صحبت می کنند، اغلب دستور داده می شود که رژیم های کاهش وزن را دنبال کنند. کسانی که موفق نیستند ممکن است خود را به دلیل عدم توانایی در کاهش وزن و لغو ویزیت های پیگیری خود از ترس پاسخ پزشک خود، تحقیر کنند.

این امر به ویژه در افرادی که وزن بیش از حد و بدون تغییر دارند، که می تواند نتیجه یک مسئله اساسی باشد که نیاز به کاوش بیشتر دارد، می تواند مشکل ساز شود.

آیا می توان تعصب وزن را  به حداقل رساند؟

غلبه بر تعصب در وزن می تواند با افزایش آموزش در مورد دلایل چاقی و همچنین تمرکز بیشتر بر تأثیر روانی مبتلایان به این بیماری حاصل شود.

این می تواند با مقابله با سوگیری وزن در صنعت بهداشت و درمان و گسترش منابع رفتاری برای افرادی که وضعیت روانی آن ها تحت تأثیر تعصب وزن قرار گرفته است، شروع شود.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد تعصب وزنی بحث شد. آنچه که در نهایت باید گفت این است که، برنامه های آموزش پیشرفته، گروه های حمایتی و ذهنیت تغییر یافته، همه ابزار قدرتمندی برای مبارزه با سوء گیری وزن، از بین بردن تبعیض مبتنی بر وزن و پذیرش برابر برای افراد در هر اندازه است.

خوب است که عقاید و باور های کلیشه ای در مورد ظاهر افراد و به خصوص در مورد چاقی یا لاغری بیش از حد در افراد را در ذهن خودمان کم رنگ کنیم و سعی کنیم آن ها را در مورد افراد به کار نبریم.

تا چه حد سعی می کنید که از تعصب وزنی فاصله بگیرید؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

چگونه ضریب هوشی را با استفاده از بازی های فکری افزایش دهیم؟
بزرگترین اشتباهاتی که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدنتان می شود
ولبان چیست؟ داروی ضد افسردگی، روش مصرف و عوارض آن
قانون مورفی چیست؟ آیا قوانین مورفی حقیقت دارند؟
صبوری چیست؟ چگونه فرد صبوری باشیم؟
معنی تابو چیست؟ ریشه یابی و بررسی کامل
کاکولد چیست؟ انواع کاکولدیسم و درمان آن
انواع قرص خواب آور قوی و عوارض آن
فرافکنی چیست؟ چگونه با آن مقابله کنیم؟
در زمان ترک متادون چی بخوریم؟ (بهترین دستورالعمل غذایی ترک متادون)

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید