تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

سوالات پر تکرار در مصاحبه شغلی مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 25 بهمن 1402 مدت مطالعه: 3 دقیقه

سوالات پر تکرار در مصاحبه شغلی

قصد دارید با اگاهی و آمادگی کامل در مصاحبه شغلی حضور پیدا کنید؟ در این جلسه کاری مهم، استرس زیادی را تحمل می‌کنید؟ می‌خواهید که اعتماد به نفس بالایی در مصاحبه شغلی داشته باشید؟

در این نوشتار از ای سنج به بررسی سوالات مرسوم و پرتکرار مصاحبه شغلی می‌پردازیم تا اولین قدم را برای موفقیت در جایگاه شغلی مدنظر خود بردارید.

سوالات متداول مصاحبه شغلی

سوالاتی که در ادامه بررسی می‌کنیم غالبا در هر جلسه مصاحبه مطرح می‌شود ولی ممکن است که با توجه به شرایط و موقعیت سازمان، سوالات اختصاصی هم پرسیده شود.

سوالات متداول مصاحبه شغلی

اولین سوال پرتکرار در مصاحبه شغلی: درباره خودت بگو

غالبا همه مصاحبه‌های شغلی از این سوال آغاز می‌شود و پاسخ دادن صحیح و اصولی، می‌تواند روند مصاحبه را به سود شما تغییر دهد. باید طوری به این سوال جواب دهید که کارفرما متوجه شود چرا شما برای این جایگاه شغلی مناسب هستید. 

به عنوان مثال می‌توانید داستان خود و همینطور نحوه ورود به این مهارت و تخصص را بیان کنید، شروع قدرتمند مصاحبه می‌تواند پایان شیرینی برای شما داشته باشد.

چرا شما برای این جایگاه شغلی بهترین هستید؟

برای پاسخ به این سوال، بسیار مهم است که مزیت رقابتی خود را نسبت به سایر رقبا بیان کنید، بیان شفاف، واضح و مصداقی می‌تواند کلید موفقیت شما در جواب این سوال باشد. باید بیان کنید که چه چیزهایی را به سازمان اضافه می‌کنید، همچنین مهم است که به موفقیت‌های خود را در سوابق شغلی به صورت تلویحی اشاره کنید.

سومین سوال پرتکرار در مصاحبه شغلی

یکی دیگر از سوالات پرتکرار در این جلسه مهم، این است که چرا به فعالیت در سازمان ما علاقه دارید؟ هدف مدیر منابع انسانی یا کارفرما این است که متوجه شود چه اطلاعاتی از سازمان دارید. به صورت شفاف بیان کنید که چرا برای فعالیت در این جایگاه شغلی مناسب هستید، می‌توانید در قالب داستان، تجربیات مشابه خود را بیان کنید که شما بهترین انتخاب برای این جایگاه شغلی می‌باشید.

چطور از تجربیات خود در این جایگاه شغلی استفاده می‌کنید؟

هدف این سوال این است که مدیر منابع انسانی آیا می‌توانید به صورت کامل، وظایف خود را انجام دهید؟

در پاسخ به این سوال باید تجربه و مهارت‌های مرتبط را بیان کنید، سعی کنید در قالب مثال و داستان واقعی، بیان کنید که تجربه و مهارت شما می‌تواند باعث رشد و پیشرفت سازمان شود.

چرا شغل سابق خود را ترک کرده‌اید؟

یکی دیگر از سوالات پرتکرار مصاحبه شغلی همین سوال است تا کارفرما متوجه شود که چه مشکلی در سازمان قبلی خود داشته‌اید. در پاسخ به این سوال، صداقت شرط اصلی در موفقیت شما است، پس به صورت واضح بیان کنید که چه دلیلی برای این کار داشته‌اید.

اگر اخراج شده‌اید می‌توانید این طور جواب دهید که با توجه به تغییر نگرشی که بعد از اخراج انجام داده‌ام تلاش می‌کنم تا با چالش‌های جدید، بهترین مدیریت را داشته باشم.

بزرگترین نقطه قوت شما چیست؟

سعی کنید برای پاسخ به این سوال، از یک ماجرای واقعی استفاده کنید، به عنوان مثال بیان کنید که وظیفه شناسی و مسئولیت‌پذیری بالای شما باعث شد تا سازمان قبلی از یک فاجعه بزرگ فرار کند. طوری پاسخ دهید تا کارفرما متوجه شود که بهترین گزینه برای جایگاه شغلی مدنظر هستید.

بزرگترین نقطه ضعف شما چیست؟

جواب این سوال باید در انتها به نقاط قوت شما ختم شود، به عنوان مثال توجه زیاد به جزئیات می‌تواند یک نقطه ضعف باشد ولی باید توضیح دهید که این نقطه ضعف با توجه به مدیریت شما به نقطه مثبت شما تبدیل می‌شود.

نحوه مدیریت شما در برابر استرس و فشار چگونه است؟

قطعا در هر شغلی پستی و بلندی‌های زیادی وجود دارد، به همین دلیل یکی دیگر از پر تکرارترین سوالات مصاحبه شغلی این مورد است، توضیح دهید که چگونه در مواقع تحت فشار، وظایف خود را به چه صورت انجام می‌دهید. نحوه پاسخ شما به این سوال در موفقیت مصاحبه بسیار موثر است.

حقوق مدنظر شما چقدر است؟

بهتر است که قبل از مصاحبه درباره حقوق مدنظر خود، فکر کنید. حقوق پیشنهادی شما باید بر اساس تجربه، مهارت و نوع شرکت پیشنهاد داده شود.

راهنمای پاسخ به سوالات پرتکرار مصاحبه شغلی

در مباحث قبلی سوالات پرتکرار مصاحبه شغلی را بررسی کردیم و البته به صورت کلی، به این سوالات پاسخ دادیم، در ادامه نکاتی را مطرح می‌کنیم تا بتوانید بهترین پاسخ را در مصاحبه شغلی ارائه دهید.

نحوه پاسخ به سوالات معرفی خود و بیان تجربه

در پاسخ به این نوع سوالات، سعی کنید که بدون اغراق و همراه با صداقت پاسخ دهید تا ارتباط مناسبی را بین خود و کارفرما شکل دهید، سعی کنید بر اساس تجربه واقعی خود و بر اساس داستان‌ها و اتفاقاتی که برای شما پیش آمده، پاسخ دهید.

پاسخ به سوالات رفتاری و گروهی

کارفرما می‌خواهد متوجه شود در فعالیت‌های گروهی، عملکرد شما چگونه است. در پاسخ به این سوال می‌توانید با استفاده از تکنیک استارت بهترین پاسخ را دهید. تکنیک استارت شامل موارد زیر است:

 • موقعیت (Situation): از یک اتفاق مشابه برای پاسخ دادن استفاده کنید.
 • وظیفه (Task): در آن موقعیت و شرایط خاص، وظیفه شما چگونه بوده است؟
 • اقدام (Action): در آن اتفاق چه اقدامی انجام داده‌اید؟
 •  نتیجه (Result):خروجی آن اقدام شما در آن شرایط، به چه صورت بوده است؟

پاسخ به سوالات حرفه‌ای و تخصصی

سعی کنید که اگر جواب این دسته از سوالات را نمی‌دانید به صورت واضح بگویید که اطلاعاتی در این زمینه ندارم، از پاسخ‌های بی‌ ربط خودداری کنید تا مهارت‌های واقعی شما زیر سوال نرود.

راهنمای پاسخ به سوالات پرتکرار مصاحبه شغلی

سخن نهایی

با توجه به سوالات پرتکرار مصاحبه شغلی می‌توانید بهترین مصاحبه شغلی را طی کنید. در این نوشتار از ای سنج به سوالات متداول در این جلسه مهم پرداختیم و همینطور پاسخ آن را بیان کردیم تا با آگاهی کامل نسبت به شرکت در این جلسه اقدام کنید.

در پایان می‌توانید سایر مقالات مربوط به مشاوره شغلی را در ای سنج مطالعه کنید.

 
 

 

 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • نحوه پاسخ به سوال " چرا قصد دارید در سازمان ما کار کنید؟" باید به چه صورت باشد؟

  • در پاسخ به این سوال، باید علاقه خود را به شرکت و موقعیت شغلی نشان دهید. باید تحقیق کنید و در مورد شرکت و موقعیت شغلی اطلاعات کسب کنید. همچنین می‌توانید در مورد ارزش‌های شرکت و چگونگی مطابقت آنها با ارزش‌های خود صحبت کنید.
 • پاسخ اصولی به سوال " چرا از شغل سابق خود استعفا دادید" چیست؟

  • باید صادقانه و مثبت جواب دهید و دلایل منطقی برای استعفا خود داشته باشید. صحبت درباره فرصت‌های جدیدی که با استعفای شما به وجود آمده می‌تواند مناسب باشد.
 • در سوال" نقاط ضعف شما چیست" چگونه پاسخ دهیم؟

  • باید طوری پاسخ دهید که نقاط ضعف شما به نقطه قوت تبدیل شود.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید