تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
11 نشانه عزت نفس پایین مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 25 خرداد 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

11 نشانه عزت نفس پایین

در این مقاله می خواهیم در مورد نشانه های عزت نفس پایین صحبت کنیم. عزت نفس به درک کلی از ارزش خود اشاره دارد و اساساً به معنای نظر شما در مورد خودتان است. در ادامه براساس فهرست مطلب زیر بیشتر به این موضوع می پردازیم:

عزت نفس

عزت نفس به میزان درک فرد از خودش مربوط می باشد و می تواند شامل عواملی مانند احساس هویت، اعتماد به نفس، احساس صلاحیت و احساس تعلق باشد.

این مورد در زمینه های مختلف زندگی نقش مهمی دارد، به همین دلیل اعتماد به نفس پایین می تواند یک مشکل جدی باشد.

عزت نفس چیزی بیش از این است که شما به طور کلی خودتان را دوست داشته باشید؛ عزت نفس همچنین به معنای باور داشتن لیاقت عشق و ارزش گذاری برای افکار، احساسات، عقاید، علایق و اهداف خودتان است.

نکته

عزت نفس نه تنها در احساس و رفتار با خود تأثیر می گذارد بلکه می تواند در نحوه برخورد دیگران با شما نیز نقش داشته باشد. این می تواند بر انگیزه شما برای پیگیری مواردی که در زندگی می خواهید و توانایی شما در ایجاد روابط سالم و حمایتی تأثیر بگذارد.

 نشانه های عزت نفس پایین

عزت نفس ضعیف می تواند بر افکار، احساسات و الگوهای رفتاری فرد تأثیر بگذارد. گاهی اوقات این علائم می توانند بیشتر نمایان شوند، اما در برخی موارد کمتر مشاهده می شوند.

برخی از افراد با اعتماد به نفس پایین در مورد خودشان منفی صحبت می کنند، در حالی که برخی دیگر برای اطمینان از اینکه دیگران از آن ها راضی هستند بسیار تلاش می کنند.

در هر صورت، این کمبود و ارزش شخصی می تواند تأثیر منفی جدی بر زندگی و سلامتی فرد داشته باشد. برخی از علائم رایج کاهش اعتماد به نفس در زیر شرح داده شده است.

اعتماد به نفس ضعیف

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند تمایل به عزت نفس پایینی دارند و بالعکس. اعتماد به نفس و توانایی های خود به شما این امکان را می دهد که بدانید برای مدیریت موقعیت های مختلف می توانید به خود اعتماد کنید.

این اعتماد به نفس به این معنی است که شما احساس راحتی و اطمینان می کنید و در موارد مختلفی که ممکن است در زندگی با آن ها روبرو شوید، می توانید نقش مهمی در رفاه عمومی داشته باشید. 

عزت نفس پایین می تواند در ایجاد این عدم اعتماد به نفس نقش داشته باشد، اما اعتماد به نفس ضعیف همچنین می تواند باعث اعتماد به نفس ضعیف تر شود یا آن را بدتر کند

توجه

یافتن راه هایی برای جلب اعتماد به نفس و توانایی های خود می تواند مفید باشد. به دست آوردن و تمرین مهارت های جدید یکی از تاکتیک هایی است که می توانید برای تقویت اعتماد به نفس خود استفاده کنید.

عدم کنترل

افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند غالباً احساس می کنند که کنترل کمی بر زندگی خود یا آنچه برای آن ها اتفاق می افتد دارند. این ممکن است به این دلیل باشد که آن ها احساس می کنند توانایی کمی در ایجاد تغییرات در خود یا در جهان دارند.

از آنجا که آن ها یک منبع کنترل خارجی دارند، ممکن است احساس کنند در انجام هر کاری برای رفع مشکلات خود ناتوان هستند.

مقایسه منفی اجتماعی

مقایسه اجتماعی گاهی اوقات می تواند عملکرد مثبتی داشته باشد و احساس خود شخص را تقویت کند. با این حال، مقایسه خود با دیگران نیز می تواند در آسیب رساندن به عزت نفس نقش داشته باشد.

افرادی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند ممکن است بیشتر در مقایسه با معیارهای اجتماعی رو به بالا شرکت کنند یا خود را با افرادی مقایسه کنند که فکر می کنند بهتر از خودشان هستند.

مقایسه اجتماعی رو به بالا همیشه بد نیست. بعضی اوقات این مقایسه ها می توانند منبع اطلاعات و الهام بخشی برای پیشرفت باشند.

با این وجود، هنگامی که افراد دچار احساس عدم کفایت یا نا امیدی می شوند، می تواند عزت نفس را مهار کند. رسانه های اجتماعی نیز ممکن است در چنین مقایسه هایی نقش داشته باشند.

اگر غالباً خودتان را با افراد موجود در سایت های شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و اینستاگرام به طور نامطلوبی مقایسه می کنید، ممکن است عزت نفس شما مورد انتقاد قرار گیرد.

مشکل در درخواست کمک وقتی به کمکی احتیاج دارید

هنگامی که فردی از اعتماد به نفس پایینی برخوردار است، ممکن است در تلاش برای تأمین نیاز خود باشد. از آنجا که عزت نفس آن ها پایین است، ممکن است احساس کنند مستحق کمک نیستند.

آن ها همچنین ممکن است به دلیل نیاز به کمک و پشتیبانی احساس خجالت یا بی کفایتی کنند. از آنجا که آن ها خواسته های خود را در اولویت قرار نمی دهند، در صورت نیاز به مبارزه می پردازند.

نگرانی و شک به خود

حتی پس از تصمیم گیری، افرادی که عزت نفس شخصی پایینی دارند اغلب نگران این هستند که انتخاب اشتباهی کرده اند.

آن ها در عقاید خود شک دارند و ممکن است اغلب به جای اینکه به انتخاب خود پایبند باشند، به آنچه دیگران فکر می کنند تفکر کنند.

این امر اغلب می تواند منجر به حدس و گمان زیادی در مورد اعتماد به نفس شود، که تصمیم گیری در مورد زندگی خود را برای افراد با اعتماد به نفس پایین دشوار می کند.

مشکل در پذیرش بازخورد مثبت

این بازخورد مثبت اغلب با سوظن و بی اعتمادی روبرو می شود. این کلمات مثبت و تعریفی با اعتقادات آن ها در مورد خودشان همخوانی ندارد، بنابراین افرادی که دارای مشکلات عزت نفس هستند حتی ممکن است احساس کنند که شخص مقابل لوس و یا حتی ظالم است.

گفتگوی منفی با خود

عزت نفس پایین باعث می شود افراد بیش از نقاط قوت خود بر روی نقایص خود تمرکز کنند. به نظر می رسد که آن ها به جای اینکه خود را با گفت و گوی مثبت بسازند، همیشه حرف های منفی برای خود دارند.

آن ها هنگامی که اوضاع به اشتباه پیش می رود، خود را سرزنش می کنند و همیشه برخی از جنبه های خود را نقص می بینند، خواه این ظاهر، شخصیت یا توانایی های آن ها باشد.

ترس از شکست

از آنجا که آن ها اعتماد به نفس در توانایی های خود ندارند، افراد با اعتماد به نفس پایین توانایی خود را برای رسیدن به موفقیت شک می کنند.

در حالی که آن ها ممکن است از شکست ترس داشته باشند، اما تمایل دارند که از چالش ها اجتناب کنند یا بدون اینکه واقعاً تلاش کنند سریع تسلیم می شوند.

این ترس از شکست را می توان در رفتارهایی مانند رفتار در هنگام خراب شدن اوضاع یا جستجوی راه هایی برای پنهان کردن احساس عدم کفایت مشاهده کرد. افراد ممکن است بهانه بگیرند، عوامل بیرونی را سرزنش کنند یا سعی کنند اهمیت این کار را نادیده بگیرند.

چشم انداز ضعیف

ارزش کم نیز باعث می‌شود که مردم احساس کنند شانس کمی وجود دارد که فرد در آینده بهتر شود. این احساس ناامیدی می تواند انجام رفتارهایی را که موجب تغییرات مثبتی در زندگی آن ها می شود، برای افراد دارای عزت نفس پایین دشوار کند.

عدم وجود مرزها

توانایی ایجاد مرزها اغلب در اوایل زندگی ایجاد می شود.

کودکانی که پرستارهایی دارند که به آن ها نشان می دهد که به دیگران احترام بگذارند، احتمالاً می توانند مرزهای خوبی در روابط بزرگسالان ایجاد کنند.

همچنین به طور کلی دیدگاه مثبت تری نسبت به خود دارند.

این مسئله می تواند مشکلاتی را ایجاد کند که مردم به حریم خصوصی احترام نگذارند. عدم احترام نه تنها به استرس می افزاید بلکه ممکن است باعث شود فرد احساس عزت نفس کمتری کند.

 تلاش برای جلب رضایت دیگران

تلاش برای جلب رضایت و خوشایند بودن در نگاه مردم نیز می تواند یکی دیگر از علائم رایج در کاهش عزت نفس باشد. به منظور دستیابی به اعتبار و رضایت خارجی و بیرونی، افرادی که احساس خوبی نسبت به خود ندارند ممکن است فراتر از حد واقعی تلاش کنند تا از میزان راحتی و خوشبختی دیگران اطمینان حاصل کنند.

این اغلب شامل بی توجهی به نیازهای خودشان، گفتن بله به کارهایی است که ممکن است نخواهند انجام دهند و احساس گناه در مورد نه گفتن.

تأثیر عزت نفس پایین

تحقیقات نشان می دهد که عزت نفس پایین با تعدادی از مشکلات بهداشت روان مرتبط است:

اضطراب
اختلالات اشتهایی
پریشانی احساسی
اختلال هراس
رفتارهای پرخطر
اختلال اضطراب اجتماع
مصرف مواد
فشار و تنش

کنار آمدن و مواجهه

عزت نفس پایین می تواند به سلامت عاطفی شما آسیب برساند، بنابراین مهم است که در جهت برطرف کردن احساس خود و حمایت مورد نیاز خود گام بردارید.

ایجاد عزت نفس در شما زمان بر است، اما مواردی وجود دارد که می توانید برای محافظت از بهزیستی ذهنی خود در حالی که قدم هایی برای بهبود عزت نفس خود بر می دارید، انجام دهید.

کارهایی که می توانید انجام دهید و به شما کمک می کنند شامل موارد زیر است:

روی افکار امیدوارانه تمرکز کنید.
از خودتان مراقبت کنید.
از یک پشتیبان و حامی استفاده کنید.

چگونه عزت نفس بسازیم؟

اگر با عزت نفس پایین دست و پنجه نرم می کنید، مواردی وجود دارد که می توانید برای بهبود احساس تان نسبت به خود انجام دهید. برخی از این استراتژی ها عبارتند از:

به افکار خود توجه کنید.
خودتان را ببخشید.
خود پذیرشی را تمرین کنید.
برای خود ارزش قائل باشید.

راه های افزایش اعتماد به نفس پایین

در اینجا چند نکته در مورد چگونگی ایجاد عزت نفس آورده شده است:

کاری کنید که به شما احساس خوبی بدهد.
از نظر جسمی فعال باشید، ورزش می تواند به بهبود خلق و خو کمک کند.
به چیزی فکر کنید که در آن مهارت دارید.
یک دفترچه قدردانی داشته باشید.
یک فکر منفی را به چالش بکشید.
با افرادی وقت بگذارید که به شما احساس خوبی می دهند.
داوطلب کمک به دیگران شوید.
به یاد داشته باشید که همه اشتباه می کنند.
موفقیت های خود را، چه موفقیت های بزرگ و کوچک، جشن بگیرید.

اگر تمایل دارید که بدانید عزت نفس چیست و چگونه رشد می کند؟ به پست مورد نظر مراجعه نمایید.

توجه

تغییر دیدگاه شما نسبت به خود ممکن است کمی وقت و تلاش بکشد، اما با گذشت زمان می توانید یاد بگیرید که خودتان را برای آنچه که هستید بهتر ببینید و بدانید.

با انجام تست های شخصیت شناسی می توانید، نقاط قوت و ضعف شخصیت تان مانند کمبود عزت نقس را کشف کنید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد عزت نفس و نشانه های آن بحث شد. همانطور که اشاره شد عزت نفس در توانایی شما در دستیابی به اهداف، ایجاد روابط سالم و احساس خوب نسبت به آنچه که هستید، نقش مهمی دارد.

عزت نفس پایین می تواند بر توانایی شما در احساس خوشبختی تأثیر بگذارد و حتی می تواند شما را در معرض شرایط بهداشت روانی مانند اضطراب و افسردگی قرار دهد.

در هر صورت یک درمانگر می تواند به شما کمک کند، الگوهای فکری که باعث کاهش عزت نفس تان می شوند را شناسایی کنید.

کدام یک از نشانه های عزت نفس پایین را در خود مشاهده کرده اید؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 
 

 

 

کار عمیق چیست | بررسی مزایا و روش های ایجاد کار عمیق
اهمال کاری چیست | آیا شاید هم اهمال کار هستید؟
بررسی 0 تا 100 برنامه ریزی + تکنیک
توسعه فردی چیست؟
تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس + روش های تقویت
انواع مهارت و راه های تقویت آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
18 آذر 1400 13:34

با سلام امروز که این متنو می‌نویسم از خدا و شما تشکر میکنم عزت نفس در من بحدی پایین بود که برای جلب توجه و تأیید شدن گوشی موبایل خودمو که قسطی خریده بودم دادم به پسرخاله و همینطور وسایل شخصی که واجب کارم بود رو میبخشیدم از راه رفتن در خیابون به حدی دلهره داشتم و از نگاه مردم که یه نفر می‌خندید اعتماد به نفسم میرفت بالا و یه نفر ناراحت بود از خودم متنفر میشدم تو کارم شاید به جرات یکی از بهترینا تو کشورم ایران هستم ولی همین عزت نفس پایین باعث میشد کارهایی سهلو اسونو آنقدر لغت بدم که داد مشتری رو در بیارم و باعث این میشد که مشتریان خیلیاشون رفتن و من موندم و خونه نشینی که هر روز باید با داد زدن های مدام خانواده و اینکه تو بدرد لای جرز میخوری تو هیچی نیستی تو ....گفتم خدایا یه شب تو اینترنت سایت شما رو دیدم شاید یه نور در تاریکی ازتون ممنونم خدا هر چی میخاید بهتون بده فقط اینو بگم الان میرم خیابون و اصلا برام مهم نیست لبخند یا اخم مردم اصلا نیازی به تأیید شدن اطرافیان ندارم من خودمو باید به خودم ثابت میکردم که کردم الان در شرف ازدواجم ماشینمو خریدم و در شرف خرید خونه و اعتباری و کسبو کارم جوری شده میرم بازار شخص فروشنده میگه شما حرفت چک هست و حرفت به قولی سند و دیگه راحتم آرومم ممنون اول خدا بعد شما هستم