تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
پورتفولیو چیست | نحوه ساخت آن مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 23 بهمن 1402 مدت مطالعه: 4 دقیقه

پورتفولیو چیست | نحوه ساخت آن

احتمالا شما که این نوشتار را می‌خوانید به موضوعات مربوط به کسب و کار علاقه دارید و یا در این زمینه مشغول به فعالیت هستید، پورتفولیو اصطلاحی است که کابرد بسیاری دارد و در این نوشتار از ای سنج به صورت جامع مفهوم پورتفولیو را بررسی می‌کنیم تا بتوانید سابقه کاری خود را به بهترین شکل ممکن به کارفرما ارائه دهید.

پورتفولیو چیست؟

این اصطلاح در مباحث سرمایه گذاری نیز مطرح می‌شود که به همه دارایی‌های یک شخص یا سازمان اطلاق می‌شود. پورتفولیو در خارج از فضای اقتصادی و سرمایه گذاری به معنای نمونه کار و دستاوردهای شما است.

پورتفولیو می‌تواند همان رزومه شما باشد که در آن سوابق کاری، افتخارات و مدارک علمی شما را در خود، جای داده است. حتما شما در مهارت خود، تجربه و تخصص بالایی دارید و کارهایی را با کیفیای انجام داده‌اید. پورتفولیو می‌تواند برای کارفرمایان، مشتریان یا دانشگاه‌ها نشان دهد که شما مهارت‌های لازم آن جایگاه شغلی را دارید.

آیا پورتفولیو و رزومه یکسان است؟

ممکن است این نکته به ذهن شما خطور کند که پورتفولیو همان رزومه است، ولی در اصل این دو مورد با هم تفاوت دارد، می‌توان گفت که پورتفولیو همان رزومه است ولی نسخه کامل و جامع‌تر از رزومه می‌باشد.

در واقع رزومه و پورتفولیو در واقع مکمل هم هستند، به این صورت که شما در ابتدا رزومه را برای کارفرما ارسال می‌کنید، در صورت تایید رزومه، به مصاحبه دعوت می‌شوید و در آن مرحله باید پورتفولیوی خود را اارئه دهید.

با پورتفولیو که جزئیات مهارت و تجربیات شما در آن مشخص است، کارفرما می‌تواند بهترین تصمیم را برای استخدام شما اتخاذ کند، پس علاوه بر داشتن مهارت رزومه نویسی باید اطلاعات کاملی درباره پورتفولیو هم داشته باشید.

آیا پورتفولیو و رزومه یکسان است؟

انواع پورتفولیو چیست؟

با استفاده از پورتفولیوی اصولی، می‌توانید به کارفرما ثابت کنید که شما برای جایگاه شغلی سازمان، بهترین گزینه هستید، به همین خاطر باید بهترین و باکیفیت‌ترین نمونه کارهای خود را در پورتفولیو قرار دهید.

در این قسمت به صورت کامل، انواع پورتفولیو را بررسی کرده تا بتوانید با توجه به نیاز خود، انتخاب مناسبی داشته باشید.

پورتفولیو فیزیکی

برای آماده کردن یک پورتفولیو، می‌توانید از پوشه کلاسوری استفاده کنید که امکان تقسیم بندی داشته باشد.
در صفحه اول باید رزومه خود را قرار دهید، همچنین قرار دادن فهرست مطالب در پورتفلیو، نشان از احترام شما به وقت کارفرما است تا در مدت زمان کمتری بتواند به قسمت موردنیاز ، دسترسی پیدا کند.

نکته بسیار مهم، تقسیم‌بندی پورتفولیو بر اساس یک فرمول مناسب است، به عنوان مثال می‌توانید نمونه کارهای مربوط به طراحی دکوراسیون داخلی و یا نمای ساختمان را به صورت جداگانه قرار دهید.

باید دسته‌بندی مناسبی برای پورتقولیوی خود داشته باشید و همه چیز به صورت شفاف و واضح، بیان شده باشد. شما باید حتما قید کنید که چه نقشی در آن نمونه کار ارائه شده داشته‌اید و از چه مهارتی استفاده کرده‌اید. از تصاویر جذاب و کاغذ رنگی استفاده کنید تا کارفرما احساس شیرینی از پورتفولیوی شما کسب کند.

همچنین می‌توانید اطلاعات دیگری از جمله افتخارات و تقدیرنامه، اطلاعات کارفرما و مهارت‌های خود را ذکر کنید، بهتر است که با توجه به سوابق و مهارت‌های خود، پورتفولیویی آماده کنید که با آن جایگاه شغلی مدنظر، تناسب داشته باشد.

پورتفولیو آنلاین

با توجه به گسترش ابزارهای آنلاین، می‌توانید می‌توانید از این ابزارهای جذاب و کامل نیز برای ساخت پورتفولیو استفاده کنید، شما می‌توانید از طریق ابزارهای زیر، پورتوفولیو جذابی را برای خود، آماده کنید.

با داشتن یک وبلاگ می‌توانید جزئیات کاملی از سوابق و نمونه کارهای خود را در آن قرار دهید، با استفاده از یک سایت برای پورتفولیو، دسترسی کارفرما به سوابق شما بدون محدودیت خواهد بود و کارفرمایان بسیاری از هر جای دنیا می‌توانند به پورتفولیو، درسترسی داشته باشند. همچنین از انواع دیگر پورتفولیو آنلاین می‌توان به پورتفولیو رایگان و آماده و پورتفولیو دستی اشاره کرد.

چه مواردی باید در پورتفولیو گنجانده شود؟

برای ساخت پورتفولیو و جذب نظر کارفرما در مصاحبه شغلی باید به نکات جامعی از سوابق و عملکرد خود اشاره کنید که شامل موارد زیر است:

نمونه کار

این مورد می‌تواند مهم‌ترین قسمت یک پورتفولیو باشد، سعی کنید نمونه کارهای خود را با توجه به جایگاه شغلی، شخصی سازی کنید، به عنوان مثال اگر قصد دارید که به عنوان یک عکاس صنعتی در سازمانی فعالیت کنید باید نمونه کارهای مربوط به عکس محصولات را در پورتفولیو قرار دهید.

نظرات مشتریان و کارفرمایان سابق

قرار دادن تجربه کارفرمایان قبلی از همکاری با شما می‌توانید تاثیر مستقیمی در جلب نظر کارفرما داشته باشد، پس بهترین و جامع‌ترین نظرات را در این قسمت قرار دهید که نشان دهنده مزیت رقابتی شما است.

تصاویری در حین انجام کار

این مورد نیز می‌تواند نظر کارفرما را به شما جلب کند، پس بسیار مهم است که به جزئیات توجه کنید و تصاویر مهمی را قرار دهید.

پروژه های مهم

ممکن است که سابقه همکاری با کارفرمایان کوچک و بزرگی را داشته باشید ولی مهم است که جذاب ترین و بهترین پروژه را در پورتفولیو استفاده کنید تا ارزش مهارت خود را نشان دهید.

0 تا 100 ساخت پورتفولیو

برای طراحی اصولی پورتفولیو نیاز است که با دقت، به موارد زیر توجه کرده و آن‌ها را عملی کنید.

دریافت اطلاعات کافی درباره شغل مورد نظر

باید برای هر جایگاه شغلی، پورتفولیوی اختصاصی را آماده کنید، دغدغه و وظایف مدنظر کارفرما را به صورت کامل بررسی کرده و با توجه به آن، پورتفولیوی خود را آماده کنید، باید به صورت مستقیم یا غیر مستقیم اشاره کنید که شما می‌توانید دغدغه‌های کارفرما را برطرف کنید.

آماده کردن نمونه کار

باید بهترین نمونه کارهای خود را در پورتفولیو استفاده کنید، با توجه به مهارت شما، نمونه کار می‌تواند به صورت متن، ویدئو و عکس باشد. 

در این قسمت باید گواهینامه، افتخارات و جوایز دریافتی را وارد کنید تا کارفرما متقاعد شود که برای آن جایگاه شغلی، بهترین فرد هستید. این قسمت از پورتفولیو می‌تواند نشان دهنده اعتبار و تخصص بالای شما باشد، پس به این بخش باید توجه ویژه‌ای داشته باشید.

طراحی پورتفولیو

پس از آماده کردن مطالب بالا، باید بهترین نوع پورتفولیو را انتخاب کنید، همچنین می‌توانید از پورتفولیوهای لایه باز استفاده کنید و متناسب با نیاز خود، تغییرات لازم را انجام دهید. توجه داشته باشید که فونت و جذابیت بصری پورتفولیو در جلب نظر کارفرما بسیار مهم است.

ایجاد پورتفولیو آنلاین

برای ساخت پورتفولیو آنلاین، استفاده از سایت و وردپرس گزینه بسیار مناسبی است، بدون محدودیت می‌توانید همه ابعاد شغلی خود را در آن قرار دهید و جذابیت بصری خاصی را ایجاد کنید.

نکات مهم برای ساخت پورتفولیو

برای اینکه پورتفولیو شما اصولی و جذاب باشد توجه به نکات زیر بسیار اهمیت دارد: 

 • سعی کنید بهترین نکات و تصاویر مربوط به مهارت خود را در پورتفولیو استفاده کنید و از زیاده گویی بپرهیزید.
 • استفاده از نمونه کارهای متنوع و مرتبط نشان دهنده تجربه بالای شما است.
 • بسیار مهم است که پورتفولیو را متناسب با جایگاه شغلی، طراحی کنید.
 • پورتفولیو خود را با توجه به شغل خود، آپدیت کنید.

نکات مهم برای ساخت پورتفولیو

نکات مهم در هنگام ارائه پورتفولیو

در هنگام دعوت شما برای مصاحبه، حتما بیان کنید که یک پورتفولیو جذاب دارید و در طول فرایند مصاحبه، به پورتفولیو خود استناد کنید و نشان دهید که شما برای جایگاه شغلی سازمان به توجه به تجربیات موجود در پورتفولیو، بهترین گزینه هستید.

به پورتفولیو مسلط باشید و در صورت نیاز به ارائه بخش موردنظر، زمان را از دست ندهید. با توجه به همین نکات ساده می‌توانید جایگاه شغلی مورد علاقه خود را در سازمان به دست آورید.

سخن نهایی

طراحی یک پورتفولیو استاندارد به همراه یک رزومه، می‌تواند شانس موفقیت شما را در جایگاه شغلی موردنظر افزایش دهد، با توجه به اهمیت این موضوع، همه جنبه‌های مربوط به طراحی یک پورتفولیو استاندارد را بیان کردیم، پورتفولیو باید رزومه جامع شما باشد که همه افتخارات، نمونه کارها و مهارت‌های شما را در خود، جای داده باشد.

به شما پیشنهاد می‌دهیم اگر قصد دارید که در زمینه مباحث شغلی، اطلاعات کامل‌تری را به دست آورید سایر مقالات ای سنج در این زمینه را مطالعه کنید.

سلامت سازمانی چیست | آیا سازمان سالمی دارید؟
پورتفولیو چیست | نحوه ساخت آن
0 تا 100 موفقیت در مصاحبه شغلی
سوالات پر تکرار در مصاحبه شغلی
شتابدهنده چیست و چگونه به رشد استارتاپ‌ها کمک می‌کند؟
ساختار سازمانی چیست | نحوه طراحی آن
وجدان کاری چیست | نحوه تقویت آن
سواد چیست | بررسی انواع آن
بررسی 0 تا 100 مشاوره شغلی | مزایای آن
طوفان فکری چیست | بهترین تکنیک ایده یابی
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • چه چیزهایی باید در یک پورتفولیو قرار داد؟

  • نمونه کارها، توضیحات هر نمونه کار، مهارت‌ها و دانش، جوایز و افتخارات، توصیه‌نامه‌ها.
 • چگونه می‌توان پورتفولیو را بهینه‌سازی کرد؟

  • با به‌روزرسانی منظم، استفاده از تصاویر و ویدیوهای باکیفیت، طراحی خوانا و فهم آسان، شخصی‌سازی برای شغل موردنظر.
 • پورتفولیو را به چه صورتی می‌توان ارائه داد؟

  • به صورت چاپی، آنلاین یا ترکیبی از این دو.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید