تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
معرفی روش های بهبود توانایی مغزی مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 07 فروردین 1400 مدت مطالعه: 3 دقیقه

معرفی روش های بهبود توانایی مغزی

در این مقاله می خواهیم روش هایی برای بهبود توانایی مغز معرفی کنیم. می توان گفت توانایی مغز (Brain ability) یکی از مهم ترین توانایی های انسان است که با بهبود آن می توان به بسیاری از هدف گذاری های فردی رسید. در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

توانایی مغزی چیست؟

مَغز یکی از حسّاس‌ترین و پیچیده‌ترین اعضای بدن در همه مهره داران و بیشتر بی‌مهرگان است که در برخی گونه‌ها ۲ درصد از وزن بدن جان‌دار را تشکیل می‌دهد. در انسان حدود ۲۰ تا بیش از ۲۵ درصد کالری روزانه را مصرف می‌کند. وزن مغز انسان حدود ۱.۵ کیلوگرم میباشد.

 توانمندی مغزی شامل تنوع و کنجکاوی است. اگر بتوانید جدول کلمات متقاطع را در خواب، کامل کنید، وقت آن است که به سراغ یک چالش جدید بروید تا بهترین تمرین را برای مغز خود داشته باشید. کنجکاوی در مورد دنیای اطراف، این که چگونه کار می کند  و اینکه چگونه می توانید آن را درک کنید، باعث می شود مغز شما بصورت سریع و موثر کار کند.

معرفی روش های بهبود

از ایده های زیر برای دستیابی به تلاش خود برای رسیدن به توازن ذهنی استفاده کنید:

بازی کردن

برنامه ها و بازی های توازن مغزی راهی عالی برای تحریک و به چالش کشیدن مغز شما است. سودوکو، جدول کلمات متقاطع و بازی های الکترونیکی می توانند سرعت مغز و حافظه شما را بهبود ببخشند. این بازی ها به منطق، مهارت کلمات، ریاضیات و موارد دیگر متکی هستند. آن ها سرگرم کننده نیز هستند. هر روز با انجام این بازی ها سود بیشتری خواهید برد.

مراقبه

مراقبه روزانه شاید تنها بهترین کاری باشد که می توانید برای سلامت ذهن / بدن خود انجام دهید. مراقبه نه تنها شما را آرام می کند، بلکه به مغز شما یک تمرین می دهد. با ایجاد یک حالت ذهنی متفاوت، شما مغز خود را به روش های جدید و جالب درگیر می کنید و در عین حال توانمندی مغزی خود را افزایش می دهید.

تغذیه مناسب 

مغز شما به خوردن چربی های سالم نیاز دارد. تمرکز خود را روی روغن های ماهی از ماهی آزاد، تا مغزهایی مانند گردو، دانه هایی مانند دانه کتان و روغن زیتون بگذارید. چربی های اشباع شده کمتری بخورید. ترانسفات ها را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید. 

گفتن داستان های خوب 

داستان ها شیوه هایی هستند که از طریق آن خاطرات را تثبیت، رویداد ها را تفسیر و لحظات را به اشتراک می گذاریم. تمرین کنید که داستان های خود را، چه جدید و چه قدیمی، بگویید تا جالب، جذاب و سرگرم کننده باشد. برخی از تکنیک های اساسی داستان گویی در حفظ علاقه مردم هم به شما و هم به گفته هایتان، کمک زیادی می کند.

خاموش کردن تلویزیون خود 

افراد، به طور متوسط ​​هر روز بیش از چهار ساعت تلویزیون تماشا می کند. تلویزیون می تواند مانع برقراری روابط، زندگی دلنشین و موارد دیگر شود. تلویزیون خود را خاموش کنید و زمان بیشتری را صرف زندگی و ورزش ذهن و بدن خود کنید

ورزش کردن

ورزش بدنی تمرین مغزی بسیار خوبی است. با حرکت دادن بدن، مغز شما باید مهارت های جدید عضلانی را یاد بگیرد، فاصله را تخمین زده و تعادل را تمرین کند. تمرینات مختلفی را برای به چالش کشیدن مغز خود انتخاب کنید.

خواندن چیزهای متفاوت 

کتاب های قابل حمل، نیازی به وجود کتابخانه ندارند و پر از شخصیت ها، اطلاعات و حقایق بسیار جالب هستند. از خواندن مباحث تکراری فاصله بگیرید. اگر معمولاً کتاب های تاریخ می خوانید، یک رمان معاصر را امتحان کنید. نویسندگان خارجی، آثار کلاسیک را بخوانید. مغز شما نه تنها با تصور دوره های زمانی مختلف، با فرهنگ ها و انسان های دیگر آشنا می شود بلکه  باعث می شود داستان های جالبی را در مورد آن چه خوانده اید داشته باشد.

آموختن مهارت جدید

یادگیری یک مهارت جدید موجب می شود مناطق مختلفی از مغز کار کند. حافظه شما وارد عمل می شود ، شما اعمال جدید را یاد می گیرید و چیزهای متفاوت را با هم مرتبط می کنید. خواندن شکسپیر، یادگیری آشپزی و ساختن هواپیما با استفاده خلال دندان ها مغز شما را به چالش می کشد. 

ایجاد کردن تغییرات ساده 

ما عاشق کارهای روزمره خود هستیم. ما سرگرمی ها و عادت هایی داریم که می توانیم ساعتها بی وقفه انجام دهیم. برای اینکه واقعاً به مغزتان کمک کنید که جوان بماند، آن را به چالش بکشید. مسیرروزمره رفتن به فروشگاه مواد غذایی را تغییر دهید، از دست مخالف خود برای باز کردن درها و خوردن دسر استفاده کنید. همه اینها مغز شما را مجبور می کند از عادت ها بیدار شود و دوباره توجه کند. 

آموزش مغز خود

آموزش مغز در حال تبدیل شدن به یک رویه است. دوره های رسمی، وب سایت ها و کتابهایی با برنامه هایی در مورد نحوه آموزش مغز برای کار بهتر و سریعتر ،وجود دارد. برخی تحقیقات در پشت این برنامه ها وجود دارد، اما اصول اساسی، حافظه، تجسم و استدلال است. اگر هر روز روی این سه مفهوم کار کنید، مغز شما برای انجام هر کاری آماده خواهد شد. 

بیشتر بخوانید

با توجه به مطالب فوق پیشنهد می گردد مقاله ای تحت عنوان «ارتباط اعداد و واژه ها با پیری مغز» را حتما مطالعه تمایید.

جمع بندی ای سنج

دراین مقاله روش هایی را برای بهبود توانایی مغزی معرفی کردیم. همان طور که گفته شد مَغز یکی از حسّاس‌ترین و پیچیده‌ترین اعضای بدن در همه مهره داران و البته بیشتر بی‌مهرگان می باشد که در برخی از جانداران ۲ درصد از وزن بدن جان‌دار را تشکیل می‌دهد.

بنابراین برای بهبود توانایی این مغز راهکارهایی از قبیل: بازی کردن، تغذیه مناسب، مطالعه کردن کتاب های چالش برانگیز، ورزش کردن، فاصله گرفتن از تکنولوژی هایی از قبیل تلویزیون، آموختن مهارت های جدید و ... وجود دارد. 

شما برای بهبود توانایی مغزی خود از چه روش هایی استفاده می کنید؟ لطفاً دیدگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

حافظه کوتاه مدت چیست؟
تست هوش وکسلر
راه های تقویت حافظه در حین درس خواندن
23 حقیقت جالب در مورد حافظه انسان که باید بدانید
تست هوش استنفورد-بینه
تیرگی مغزی چیست؟
5 روش شگفت انگیز تاثیر استرس بر مغز
نشخوار فکری
ضریب هوشی نرمال چقدر است؟
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید