تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
علائم فشار خون بالا چیست؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 08 بهمن 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

علائم فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا معمولاً علائم قابل مشاهده ای ایجاد نمی کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است سرگیجه، تنگی نفس، سردرد و خونریزی از بینی رخ دهد. در صورت عدم درمان صحیح فشار خون در طولانی مدت، عوارضی مانند بیماری قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه می تواند رخ دهد. فشار خون بالا، که در موارد غیر معمول و خطرناک می تواند باعث تاری دید، حالت تهوع، درد قفسه سینه و اضطراب شود.

علائم شایع فشار خون

به طور کلی، اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به فشار خون بالا، که به عنوان فشار خون بالا مزمن توصیف می شود، بدون علامت هستند. این بیماری معمولاً در مطب پزشک با اندازه گیری فشار خون ساده تشخیص داده می شود.

اگر علائم ظاهر شوند، ممکن است نوسانات موقتی یا افزایش فشار خون را نشان دهند و ممکن است مربوط به زمان مصرف دارو باشد. به طور معمول، علائم فشار خون بالا می تواند در هر زمان ظاهر شود، مدت کوتاهی طول بکشد و سپس برگردد. برخی از علائم شایع عبارتند از:

سردردهای مکرر: سردرد در افرادی که فشار خون بالا دارند کاملاً شایع است. بعضی از افراد با فشار خون بالا هنگام مصرف دارو یا هنگامی که فشار خون آنها از حد طبیعی بالاتر می رود، متوجه تغییر یا بدتر شدن سردرد می شوند. سردردهای مرتبط با فشار خون می توانند خفیف، متوسط ​​یا شدید  باشند و ممکن است دردناک باشند.

سرگیجه: به دلیل دوزهای دارویی و نوسانات فشار خون، ممکن است مبتلایان به فشار خون بالا احساس سرگیجه کنند.

تنگی نفس: فشار خون بالا به دلیل تأثیر آن بر قلب و ریه ها می تواند باعث تنگی نفس شود . تنگی نفس با فعالیت بدنی یا ورزش بیشتر دیده می شود.

خون دماغ: اگر فشار خون دارید ممکن است بیشتر در معرض خون دماغ باشید، اگرچه خون دماغ معمولاً نشانه کلاسیک فشار خون نیست.

علائم نادر فشار خون

فشار خون بسیار بالا که به طور ناگهانی بروز می کند ، بیشتر از فشار خون مزمن مزمن باعث علائم قابل مشاهده می شود. با این حال، مهم است که بدانید حتی فشار خون بسیار بالا نیز ممکن است علائمی ایجاد نکند.

فشار خون شدید به عنوان فشار سیستولیک بالاتر از 180 میلی متر جیوه یا فشار خون دیاستولیک بالاتر از 120 میلی متر جیوه تعریف می شود. افراد مبتلا به فشار خون شدید می توانند علائم زیر را تجربه کنند:

تاری دید یا سایر اختلالات بینایی: تاری دید و اختلالات بینایی علائم هشدار دهنده ای هستند که نشان می دهد در معرض خطر یک مشکل جدی سلامتی مانند سکته مغزی یا حمله قلبی هستید.

سردرد شدید: سردردهای مرتبط با فشار خون بسیار ذاتی هستند و می توانند به سرعت ایجاد شوند.

سرگیجه: سرگیجه همراه با فشار خون بسیار بالا می تواند به صورت چرخش یک چیز در سر احساس شود.

حالت تهوع، استفراغ یا از دست دادن اشتها: حالت تهوع همراه با فشار خون بالا ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شود و با سرگیجه همراه باشد.

فشار خون بالا شدید

به نوعی از فشار خون بالا بدون علائم شدید، فشار خون بالا شدید گفته می شود. این نوع فشار خون به اندازه کافی بالا است تا شما را در معرض خطر جدی حوادث ناگهانی و تهدید کننده زندگی قرار دهد.

در فشار خون شدید،  هیچ نارسایی عضوی فوری یا شرایط بحرانی دیگری وجود ندارد. با این حال، اگر فشار خون سریع کنترل نشود، این شرایط می تواند به سرعت آسیب زا شود.


برای مطالعه بیشتر می توانید به مقاله فشار خون بالا اورژانسی مراجعه نمایید.


عوارض فشار خون بالا

فشار خون بالا درمان نشده منجر به عوارض جدی از جمله آسیب به اعضای بدن می شود. وضعیتی به نام فشار خون بالا اورژانسی که می توان آن را بحران فشار خون یا فشار خون بدخیم نیز نامید، کمتر رخ می دهد.

فشار خون بالا اورژانسی

پرفشاری خون اورژانسی، که مشابه فشار خون شدید به نظر می رسد، با عوارض جدی و تهدید کننده زندگی مشخص می شود. فشار خون اساسی به این معنی است که فشار خون شما بالاتر از 180 میلی متر جیوه باشد. یا فشار دیاستولی بالاتر از 120 میلی متر جیوه دیده می شود. علائم و نشانه ها ممکن است شامل تنگی نفس، اضطراب، درد قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم، گیجی یا غش شود.

پارگی آنوریسم (Aneurysm Rupture)

آنوریسم، که به صورت برآمدگی در دیواره یک سرخرگ است، به چند دلیل می تواند ایجاد شود. آنوریسم می تواند در آئورت، مغز و کلیه ها رخ دهد. فشار خون بالا به تشکیل آنوریسم کمک می کند و افزایش ناگهانی فشار خون می تواند خطر پارگی آنوریسم، یک اتفاق جدی و مرگبار را افزایش دهد.

بیماری های عروقی (Vascular Disease)

فشار خون بالا خطر بیماری عروقی را افزایش می دهد، مشخصه آن تصلب شرایین (سخت شدن و سفتی رگ های خونی) و تنگی عروق است. بیماری عروقی می تواند رگ های خونی در پاها، قلب، مغز، کلیه ها و چشم ها را تحت تأثیر قرار دهد و باعث ایجاد انواع علائم فلج کننده یا تهدید کننده زندگی شود.

بیماری قلبی (Heart Disease)

فشار خون بالا به افزایش و تشدید بیماری ایسکمیک قلب، آریتمی های قلبی و نارسایی قلبی کمک می کند.

نارسایی کلیه (Kidney Failure)

فشار خون بالا می تواند کلیه ها را تحت تأثیر قرار دهد زیرا رگ های خونی آنها کارایی کمتری دارند. حتی ممکن است باعث آسیب احتمالی دائمی شود.

بیماری تنفسی (Respiratory Disease)

مشکلات تنفسی می توانند در نتیجه بیماری قلبی ایجاد شده و به صورت تنگی نفس در حین ورزش آشکار شوند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

مراجعه منظم به پزشک بسیار مهم است. فشار خون بالا یک بیماری شایع است و در صورت یافتن، با استفاده از داروها می توان از بروز عوارض جلوگیری کرد.

هشدار پزشک

اگر علائمی از فشار خون بالا دارید، مانند سردردهای مکرر، سرگیجه مکرر، خون دماغ، تنگی نفس، حالت تهوع یا استفراغ، منتظر نمانید - فوراً به پزشک خود بگویید.

فشار خون بالا برای نظارت بر پیشرفت شما نیاز به مراجعه منظم به پزشک دارد. اگر در حال حاضر از داروهایی برای فشار خون بالا استفاده می کنید و هرگونه عارضه جانبی را تجربه می کنید، به دکتر خود مراجعه کنید تا ببینید آیا شما نیاز به تغییر رژیم درمانی دارید.

چه زمانی فشار خون نیاز به فوریت پزشکی دارد.

برخی از موار فشار خون بالا باعث وضعیت اضطراری شده و در نتیجه نیاز به فوریت های پزشکی دارد. علائم فشار خون در این شرایط عبارتند از:

سردردهای شدید

درد قفسه سینه

تپش قلب

تنگی نفس

سرگیجه شدید یا غش کردن

تغییرات بینایی

ضعف، بی حسی، سوزن سوزن شدن در دست ها، پاها یا صورت در هر طرف

مشکل در گفتن یا درک کلمات

گیجی یا تغییر رفتار

جمع بندی ای سنج

سعی نکنید فشار خون فوق العاده بالا را در خود یا دیگران به یکباره کاهش دهید. گرچه هدف کاهش فشار خون قبل از بروز عوارض بعدی است، اما فشار خون باید بسته به درجه آن در طی چند ساعت تا چند روز کاهش یابد. مهم نیست که خیلی سریع فشار خون را پایین بیاورید، زیرا افت سریع فشار خون می تواند خون رسانی به مغز را مختل کرده و باعث آسیب مغزی یا مرگ شود.

نظر شما در رابطه با فشار خون و عوارض آن چیست؟ چه کارهایی برای پیشگیری و کاهش آن می توان انجام داد؟

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید