پست وبلاگی
ارتباط اعداد و واژه ها با پیری مغز مدت مطالعه: 2 دقیقه
محسن گلکار 14 خرداد 1398 مدت مطالعه: 2 دقیقه

ارتباط اعداد و واژه ها با پیری مغز

این روزها بعضی از آدم ها در تنهایی خود درگیر مسائلی از قبیل آلزایمر، کُند ذهنی، بی توجهی، عدم تمرکز، بی دقتی، به عبارت دیگر پیری زودرس هستند. اگه دقت کنیم در گذشته افراد به سن کهن سالی می رسیدند تا بعضی از آن ها دچار آلزایمر و مشکلات فراموشی و تمرکزی بشوند ولی امروزه حتی در سن میان سالی و گاهاً جوانی هم دچار این مشکلات می شوند. متاسفانه تکنولوژی های مدرن سبب شده است که آدم از حفظ کردن، محاسبه کردن  به طور دستی دور بمانند. حتی این روزها  شماره تلفن عزیزانمان را هم حفظ نیستیم چرا که فقط کافیست آن را یکبار در گوشی خود ذخیره کنیم. بنابراین طبیعی است که مغز کاملاً از تمرین های حداقلی هم عقب افتاده است .

بنابر گفته های بالا باید گفت تاثیر ابزارهای یادگیری مغز، مانند کلمات و تعداد بازی ها برای افزایش عملکرد شناختی در واقع کاملاً بحث برانگیز است.

سوالات زیادی وجود دارد: آیا بازی های کلمه و عدد واقعا مغز شما را تقویت می کنند یا انجام پازل واقعا باعث بهبود عمکرد مغز می شود؟ آیا چنین پازل ها به شما کمک می کند که مغزتان به طور کلی برای مدت طولانی کار کند؟

مغز

مغز

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر در انگلستان با استفاده از داده های آنلاین جمع آوری شده از بیش از نوزده هزار نفر شرکت کننده دریافتند که کسانی که به طور مرتب بازی های متعددی مانند سودوکو انجام دادند،  نسبت به افرادی که اطلاعی از این بازی نداشته اند و یا خیلی کم به این بازی پرداخته اند از عملکرد شناختی بالاتری بهره مند بوده اند. لازم به ذکر است که مهارت های عملکرد شناختی مغز شامل استدلال، توجه / تمرکز، پردازش اطلاعات، عملکرد اجرایی، حافظه  است.

مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۹ در شماره مجله بین المللی روانپزشکی جراحی ، منتشر شده است، این مطالعه هم همچون مطالعه بالا ، محققان دریافتند که آن دسته از شرکت کنندگان که گزارش داده اند بازی پازل را بیش از یک بار در روز انجام می دهند در تمام توابع شناختی تست شده بالاترین رتبه را آورده اند و  به طور کلی، سرعت و دقت آنان به طور قابل توجهی بهبود یافته است. محققان در سراسر جهان در تلاش هستند تا مطالعات دقیقتری را انجام دهند که در آن ایده ها و روشهای جدید برای آموزش مغز بررسی و به اشتراک گذاشته شود.

به هر حال بنا به مطالعات انجام شده در زمینه تاثیرات مثبت اعداد و کلمات بر روی فعالیت های مغز لازم است که از امروز برنامه ها و فعالیت های ذهنی زیر را در راس کارهایتان قرار دهید:

حفظ کردن شعر و ضرب المثل، حفظ کردن اعدادی چون شماره های تلفن، بازی های فکری چون پازل و سودوکو و از همه مهمتر خواندن کتاب و هر چیزی که ذهن و مغز آدمی را به فعالیت وا می دارد . در ضمن سعی کنید بعد از خواندن این متن فردا مسیر جدیدی را برای رفتن به سر کار یا منزل پیدا کنید در مسیرهای تکراری روزمره تان از راههای تکراری بپرهیزد.  مغز آدمی باید در تکاپو باشد اجازه ندهید که  به طور اتوماتیک وار مسیریابی کند.

 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

02 دی 1399 18:34

عالی بود