تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
شناسایی اعتیاد کاری مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 09 فروردین 1400 مدت مطالعه: 3 دقیقه

شناسایی اعتیاد کاری

در این مقاله می خواهیم در مورد اعتیاد کاری(Work addiction) صحبت کنیم. از آنجایی که همه ما تحت تأثیر اقتصاد پیش بینی ناپذیر جامعه قرار گرفته ایم، بسیاری از ما بیش از هر زمان دیگری کار می کنیم و در نتیجه همیشه احساس خستگی می کنیم. به هر حال در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

اعتیاد به کار چیست؟

اعتیاد به کار ابتدا برای توصیف یک نیاز غیرقابل کنترل به کار مداوم استفاده شد. کسی که دچار اعتیاد به کار شده است به شدت از این بیماری رنج می برد. این روزها خیلی از افراد به خاطر سبک زندگی ای که دارند به شدت درگیر کار هستند به طوری که حتی زمانی که در مسافرت هستند به کار خود فکر می کنند و سعی می کنند قسمتی از کار خود را هم در مسافرت انجام دهند. این افراد روزهای تعطیل و شب ها هم در منزل مشغول به کار خود می باشند. بنابراین هر لحظه به کار فکر می کنند و باور دارند که باید لحظه به لحظه درگیر کار بود تا مبادا کارها عقب بیوفتند.
به هر حال اگرچه در فرهنگ عامه، اعتیاد به کار، یک مفهوم کاملاً شناخته شده و پذیرفته شده است، اما علی رغم وجود چهل سال ادبیات در این زمینه، اعتیاد به کار، یک بیماری پزشکی و یا یک اختلال روانی شناخته شده رسمی در نسخه فعلی "راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی"، DSM-5 نمی باشد. یکی از دلایل عدم شناخت اعتیاد به کار این است که کار - حتی کار بیش از حد - معمولاً به عنوان یک ویژگی مثبت تلقی می شود تا این که یک مشکل به حساب بیاید. چرا که کار زیاد از نظر مالی و فرهنگی پاداش می گیرد و ممکن است منجر به دید مثبت از طرق مختلف شود. با این حال، اعتیاد به کار می تواند یک مشکل کاملا واقعی باشد و می تواند در عملکرد و روابط تداخل کند.

نکته

دلیل اصلی ایجاد اصطلاح "اعتیاد به کار" برای نشان دادن موازی بودن اعتیاد به کار و اعتیاد به الکل بود، و این احتمالاً دقیق تر از تصور عمومی است که کسی که بیش از حد کار می کند فردی مسئولیت پذیر و با اخلاق است.

اگر چه کار زیاد اغلب به خوبی مورد توجه و حتی پاداش قرار می گیرد، اما مشکلات مربوط به اعتیاد به کار وجود دارد. مانند سایر اعتیادها، اعتیاد به کار وادار به اجبار است و نه احساس سالم بودن در انجام وظیفه که در بین افرادی که صرفاً تلاش و فداکاری زیادی برای شغل خود می کنند، یا افرادی که عمیقاً به کار خود متعهد هستند، متداول می باشد. در واقع، افرادی که طعمه به کار بیش از حد دارند، ممکن است که:
از کار کاملاً ناراضی و پریشان باشند
بیش از حد نگران کار باشند
احساس کنند که از کنترل میل به کار خود خارج شده اند
وقت، انرژی و تلاش در کار، باعث خدشه در روابط غیر شغلی و فعالیتهای خارج از کار آن ها می شود.

علائم و نشانه ها

علیرغم مشکلات در تعریف دقیق اعتیاد به کار، چندین نشانه از اعتیاد به کار مشخص شده است. آنها عبارتند از:

با وسواس به این فکر کنید که چگونه می توانید زمان بیشتری را برای کار آزاد کنید

صرف وقت بیشتر از آنچه در نظر گرفته شده است

استفاده بیش از حد از کار برای حفظ ارزش شخصی خود

تلاش برای کاهش احساس گناه، افسردگی، اضطراب یا ناامیدی

نادیده گرفتن پیشنهادات یا درخواست های دیگران برای قطع کار

مشکلات روابط ناشی از کار زیاد یا مشغله کاری

مشکلات سلامتی ناشی از استرس ناشی از کار و / یا کار زیاد

استفاده از کار به عنوان روشی برای کنار آمدن، فرار یا بی حس کردن احساسات

در صورت جلوگیری از کار کردن و عدم اشتغال، دچار استرس شوید

عادت به کار زیاد در زمانی که شما سعی بر کاهش و توقف کار دارید(مثلا در زمان تعطیلات یا در حین سفر، بدون اراده به سمت کار می روید)

این علائم و نشانه های اعتیاد به کار دارای بسیاری از ویژگی های  سایر اعتیاد، به ویژه سایر اعتیادات رفتاری است که در آن تعهد به فعالیت یا رفتار اهمیت بیشتری پیدا می کند و سایر زمینه های مهم زندگی و روابط را تحت الشعاع قرار می دهد.

در صورت علاقمندی به انجام تست های شغلی، می توانید به صفحه تست های شغلی سازمانی مراجعه نمایید.

اگر معتاد به کار شدیم چه کار کنیم؟

با توجه به توضیحات فوق اگر فکر می کنید ممکن است به کار خود اعتیاد داشته باشید، کمی استراحت کنید و عواطف و درونیات خودتان را ببینید. اگر نمی توانید از فکر کردن در مورد کار خود صرف نظر کنید، و اگر احساس می کنید که برای جلوگیری از مسئولیت های دیگر یا احساسات ناراحت کننده به کار خود فرار می کنید، ممکن است از یک متخصص بهداشت روان بهره مند شوید. اگرچه بعید به نظر می رسد که شما یک برنامه درمان اعتیاد کاری پیدا کنید، اما بسیاری از رویکردهای مورد استفاده برای درمان سایر اعتیاد می توانند برای کنترل طیف وسیعی از رفتارهای اعتیاد آور مورد استفاده قرار گیرند.

بیشتر بخوانید

با توجه به مطلب فوق پیشنهاد می گردد مقاله ای تحت عنوان «مفهوم کار و شغل» را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد اعتیاد به کار و علائم آن صحبت کردیم. همانطور که بحث شد این روزها به دلایل مختلف از جمله فشار اقتصادی، خیلی ها به سمت کارهای مداوم می روند که این نوع کار کردن خودش باعث بوجود آمدن یک سبک نوین زندگی می شود که خروجی آن می تواند اعتیاد به کار باشد . یعنی حتی زمانی که فرد نیازی به کار کردن ندارد باز هم به سمت کار می رود.

به هر حال با توجه به علائم و نشانه های ذکر شده در بالا، اگر احساس کردید که دچار این نوع اعتیاد شده اید حتما به نزد متخصص بهداشت روان بروید.
آِیا شما هم در زندگی کاری خود دچار این نوع اعتیاد شده اید؟ برای رفع آن از چه راهکارهایی استفاده می کنید؟ لطفا دیدگاه  نظرات و خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 
 

 

 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید