تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
فوت فتیش چیست | انواع و راه های درمان مدت مطالعه: 6 دقیقه
ای سنج 12 اسفند 1402 مدت مطالعه: 6 دقیقه

فوت فتیش چیست | انواع و راه های درمان

یکی از اختلالات جنسی که امروزه گسترش پیدا کرده است فوت فتیش یا تمایل افراد به بوییدن، لمس و لیس زدن پا است و به عنوان یکی فانتزی‌های جنسی، شناخته شده است. در این نوع اختلال جنسی، فرد با استفاده از پای طرف مقابل، به اوج لذت جنسی می‌رسد.

سوالات زیادی در این باره وجود دارد، آیا اختلال فوت فتیش، قابل درمان است؟ علت علاقه‌مندی افراد به این موضوع چیست؟ چه راه‌های درمانی وجود دارد؟

در این نوشتار از ای سنج به بررسی جامع فوت فتیش می‌پردازیم تا در صورت وجود این اختلال، اقدام به درمان آن کنید.

تعریف فوت فتیش به زبان ساده

فوت فتیش از دو اصطلاح فوت و فتیش تشکیل شده است و فتیش به معنای علاقه فرد                       به یک قسمتی از بدن یا یک شیء برای تحریک جنسی است. 

فوت فتیش (Foot Fetish) به معنای یک نوع اختلال جنسی است که فرد با استفاده از کف پا، مچ پا و حتی جوراب و کفش، اوج لذت جنسی را تجربه می‌کند.

افراد دارای این اختلال عمده لذت جنسی خود را از این طریق به دست می‌آورند و با توجه به آخرین تحقیقاتی که انجام شده، این نوع فتیش، بیشترین طرفدار را در بین افراد دارد.

فرد دارای اختلال فوت فتیش، بدون استفاده از این اندام شریک جنسی خود نمی‌تواند اوج لذت را تجربه کند و در صورت بروز این موضوع باید به رواشناس برای درمان، مراجعه شود.

آخرین آمار فوت فتیش

به طور کلی نمی‌توان آمار دقیقی را درباره اختلالات جنسی به دست آورد ولی طی تحقیقاتی از یک جامعه آماری هزار نفری، 10 درصد از افراد اعلام کردند که به فتیش پا علاقه دارند. آمار مردان در این نظر سنجی بیشتر از زنان بود، البته فوت فتیش فقط مخصوص به پا نیست و حتی جوراب یا کفش را هم شامل می‌شود.

آیا فوت فتیش یک بیماری است؟

فتیش پا یا پودوفیلیا یک نوع پارافیلیا است که در آن فرد میل جنسی شدیدی به پا دارد. این میل جنسی می‌تواند شامل نگاه کردن، لمس کردن یا بو کردن پاها باشد. افراد مبتلا به فتیش پا ممکن است متوجه شوند که فقط با تمرکز بر پاها می‌توانند به ارگاسم برسند.

فتیش پا یک اختلال روانی محسوب می‌شود زیرا می‌تواند باعث پریشانی یا اختلال در زندگی خواهد شد. به عنوان مثال، فرد مبتلا به فتیش پا ممکن است در محل کار یا در روابط خود دچار مشکل شود زیرا نمی‌تواند میل خود به پا را کنترل کند.

فوت فتیش چه علائمی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم افراد دارای اختلال فوت فتیش، در رابطه جنسی خود، علاقه زیادی به پا دارند و علائم این اختلال به صورت زیر است:

 • ماساژ پا در رابطه جنسی

 • اقدام به بوییدن پا و جوراب

 • بوسیدن و مکیدن پا

 • تحریک اندام جنسی از طریق پا

فوت فتیش چه علائمی دارد؟

علت به وجود آمدن اختلال فوت فتیش

هنوز به صورت دقیق، علت تمایل افراد به فوت فتیش به دست نیامده است ولی احتمالا به موارد زیر مربوط است:

نظریه‌های مربوط به منشأ فتیش پا در مغز

این نظریه‌ها بر پایه یافته‌های علمی زیر بنا شده‌اند:

1. همپوشانی در پردازش حسی پا و اندام تناسلی

مطالعات نشان داده‌اند که تحریک پا و اندام‌های جنسی بر یک ناحیه از مغز، اثر می‌گذارد. این همپوشانی در پردازش حسی می‌تواند به این معنی باشد که افراد مبتلا به فتیش پا، تحریک پا را به طور مشابه با تحریک جنسی تجربه می‌کنند.

2. اتصالات عصبی

تحقیقات نشان داده است که اتصالات عصبی قوی بین قشر حسی-حرکتی پا و قشر بینایی وجود دارد. این اتصالات می‌توانند به این معنی باشند که دیدن پاها می‌تواند به طور خودکار احساسات جنسی را در افراد مبتلا به فتیش پا برانگیزد.

3. نقش هورمون‌ها

هورمون‌ها، به ویژه تستوسترون، می‌توانند در شکل‌گیری تمایلات جنسی نقش داشته باشند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به فتیش پا ممکن است سطح تستوسترون بالاتری داشته باشند.

تجربه سکس با پا

ممکن است که برخی از افراد در اولین سکس خود، لذت جنسی بالایی را به وسیله پا تجربه کرده باشند که باعث شرطی سازی شود و به همین دلیل به فوت فتیش، علاقه زیادی پیدا کرده باشند.

دلایل روحی و روانی فوت فتیش

 • احساس حقارت: برخی افراد ممکن است به دلیل عزت نفس پایین یا احساس حقارت، از این که در موقعیت پایین تری قرار بگیرند و تحت سلطه شریک جنسی خود باشند، لذت ببرند.
 • کنترل: قرار گرفتن پاها روی بدن می تواند حس کنترل و تسلط را به فرد القا کند.
 • تحقیر: برخی افراد ممکن است از تحقیر شدن یا تحقیر جنسی لذت ببرند.

دلیل گرایش مردان به بوی پای زنان

این موضوع می‌تواند به دلایل عصبی و فیزیولوژی مربوط باشد که هر کدام را بررسی می‌کنیم:

دلایل فیزیولوژیک

 • هورمون‌ها: هورمون‌های جنسی مانند استروژن و تستوسترون می‌توانند بوی بدن را تحت تاثیر قرار دهند. زنان در دوران بارداری و یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی، بوی قوی‌تری دارند.
 • باکتری‌ها: باکتری‌های موجود در پا می‌توانند بوی متمایزی ایجاد کنند. برخی افراد ممکن است این بو را تحریک کننده بدانند.
 • ژنتیک: ژنتیک می‌تواند در بوی بدن نقش داشته باشد. برخی افراد به طور طبیعی بوی قوی‌تری نسبت به دیگران دارند.

دلایل عصبی

 • ارتباطات عصبی: بخشی از مغز که حس پا را پردازش می‌کند، در نزدیکی ناحیه‌ای است که تحریکات تناسلی را پردازش می‌کند. این امر می‌تواند باعث ایجاد ارتباط بین بوی پا و تحریک جنسی در برخی افراد شود.
 • تجربیات دوران کودکی: برخی افراد ممکن است در دوران کودکی تجربیات مثبتی با بوی پا داشته باشند که باعث ایجاد تمایل به این بو در بزرگسالی می‌شود.

بررسی انواع اختلالات فوت فتیش

اختلال فوت فتیش فقط مربوط به پا نیست و شامل ناخن لاک زده، تزئینات پا، کفش و جوراب هم می‌شود که در ادامه به بررسی مهم‌ترین موارد می‌پردازیم:

فتیش بوی پا

 • فرد با بوی پا، به خصوص بوی پای عرق کرده، تحریک می‌شود.
 • ممکن است تمایل به لمس، بوسیدن یا لیسیدن پا نیز وجود داشته باشد.
 • شدت این فتیش می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

فتیش جوراب 

این نوع فتیش هم زیر مجموعه اختلال فوت فتیش است و با بوییدن و لمس کردن جوراب، به لذت جنسی می‌رسد. این نوع اختلال ممکن است در نوع جوراب هم متفاوت باشد، به عنوان مثال ممکن است که فردی فقط به جوراب شیشه‌ای علاقه داشته باشد.

عوارض اختلال فوت فتیش

مشکلات بهداشتی

 • عفونت: پاها به دلیل قرارگیری در کفش، مستعد آلودگی و انواع عفونت‌ها هستند. بوسیدن یا مکیدن پا می‌تواند فرد را در معرض خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی، باکتریایی یا ویروس قرار دهد.
 • بوی بد: پاها به طور طبیعی بوی عرق می‌دهند. اگر فردی به طور مداوم پاها را بو کند یا بمکد، بوی بد پا برای او بسیار آزاردهنده می‌شود.

مشکلات روانی

 • اضطراب و افسردگی: اگر فردی به دلیل فوت فتیش احساس شرم یا گناه کند، ممکن است دچار اضطراب یا افسردگی شود.
 • اختلال وسواس فکری-عملی: در موارد نادر، فوت فتیش می‌تواند به اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) تبدیل شود. در این حالت، فرد به طور مداوم در مورد پاها فکر می‌کند و ممکن است رفتارهای وسواسی مانند شستشوی مداوم پاها را انجام دهد.

مشکلات اجتماعی

 • مشکلات در روابط: اگر شریک جنسی فرد از فوت فتیش او آگاه نباشد یا آن را نپذیرد، این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه می‌شود.
 • طرد اجتماعی: در برخی جوامع، فوت فتیش به عنوان یک انحراف جنسی غیرقابل قبول تلقی می‌شود. فردی که دارای این فتیش است ممکن است از طرف خانواده، دوستان یا جامعه طرد شود.

عوارض اختلال فوت فتیش

خودارضایی به وسیله فوت فتیش

یکی از فانتزی‌های جنسی افراد می‌تواند خودارضایی به این وسیله باشد، این خودارضایی به وسیله جوراب و پای شریک جنسی و عاطفی انجام می‌شودو اختلال فوت فتیش زمانی خطرناک است که فرد، اعتیاد شدیدی با ارضا شدن به وسیله این روش داشته باشد و رابطه جنسی معمولی، مختل شود.

فوت فتیش به رابطه جنسی آسیب می‌زند؟

همانطور که متوجه شدید افراد دارای اختلال فوت فتیش، از ناحیه پا بیشترین لذت جنسی را تجربه می‌کنند و تمرکز آن‌ها روی این ناحیه است. اگر همسر شما به فوت فتیش به صورت افراطی علاقه‌مند نیست نمی‌تواند آسیب زیادی به رابطه جنسی شما وارد کند، ولی اگر این اختلال، بسیار شدید است و لذتی از سکس نمی‌برید باید حتما به یک روانشناس برای درمان این مشکل مراجعه کنید.

نحوه مواجه با افراد دارای اختلال فوت فتیش

اگر همسر شما دارای این اختلال است می‌توانید با استفاده از نکات زیر تصمیم درستی را بگیرید:

با دقت گوش کنید و سوال بپرسید

غالبا افراد دارای اختلال فوت فتیش با واکنش منفی زیادی مواجه می‌شوند، می‌توانید برای برخورد و تصمیم بهتر، سوالات زیر را از همسر خود بپرسید:

 • چه نوع رابطه جنسی را بیشتر علاقه داری؟
 • آیا فقط به فوت فتیش علاقه داری؟
 • دوست داری من این کار را انجام دهم؟

تصمیم گیری درباره علاقه همسر خود

بعد از پرسیدن سوالات و گوش دادن به پاسخ همسرتان، به اندازه کافی فکر کنید و بهترین تصمیم را بگیرید، اگه به این نوع رابطه جنسی علاقه ندارید با صراحت بیان کنید.

نحوه صحبت درباره فوت فتیش با همسر

اگر شما به فتیش پا علاقه دارید و می‌خواهید که با همسر خود در این باره صحبت کنید، بهتر است که نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

 • صادق باشید: همیشه بیان احساس واقعی بهتر از عدم گفتگو است، به همین دلیل ترس را کنار بگذارید و با صداقت، با همسر خود صحبت کنید.
 • برای هر جوابی آماده باشید: ممکن است که همسر شما با این نوع رابطه مشکل داشته باشد و به هیچ وجه نباید او را مجبور به انجام کاری کنید.
 • نیاز به درمان و روانشناس: اگر شدت این اختلال، بسیار زیاد است می‌توانید با یک متخصص در این زمینه گفتگو کنید تا آسیبی به رابطه شما وارد نشود.

نحوه درمان فوت فتیش

اگر فوت فتیش به یک اختلال در رابطه جنسی تبدیل شود باید اقدام به درمان آن کنید، بعد از مراجعه به یک متخصص، سوالاتی از شما پرسیده می‌شود تا با توجه ریشه این اختلال، بهترین درمان اتخاذ شود، با توجه به شرایط هر فرد، ممکن است که از روش‌های درمانی زیر استفاده شود:

 1. سکس تراپی: در این روش، سکس درمانگر تلاش می‌کند تا با جلسات مشاوره، ریشه و دلایل این مشکل را بررسی کند و راهکار مناسبی را ارائه دهد.
 2. روش CBT: این روش به تغییر نگرش و افکار می‌پردازد تا فرد بتواند این نوع اختلال را از بین ببرد.
 3. دارو درمانی: ممکن است که با توجه به شدت اختلال فرد، از داروهایی مانند پروزاک استفاده شود.
 4. روش انزجاری: در این روش، فرد با استفاده از شرطی‌سازی منفی، احساس ناخوشایندی را دریافت می‌کند که به وسیله شوک الکتریکی انجام می‌شود.
 5. روش عادت آموزی: این روش درمانی به وسیله آموزش است و فرد با تکرار جملاتی، به خود یادآوری می‌کند که این اختلال، به روابط او آسیب می‌زند.
 6. هیپنوتیزم درمانی: با کمک این روش، باورهای اشتباه درباره فوت فتیش تغییر پیدا می‌کند.

دیدگاه مردم نسبت به فوت فتیش

در صورتی که این رفتار جنسی به صورت غیر طبیعی و افراطی باشد نیاز است که حتما برای درمان، اقدام کنید. همچنین نظر اکثریت مردم درباره فوت فتیش، مثبت نیست و باید به رابطه شما آسیبی وارد نکند. اگر با همسر خود به نتیجه‌ای درباره اختلال فوت فتیش نرسیدید به متخصص مراجعه کنید.

تفاوت فوت فتیش و فتیش کفش چیست؟

برخی از افراد هستند که از دیدن پا در کفش، احساس لذت می‌کنند و اصطلاحی به نام رتیفیسم برای آن‌ها به کار می‌رود. همچنین ممکن است که با علاقه مند باشند که پاهای پارتنر خود را در کفش خاصی مشاهده کنند، در حالی که افراد دارای فوت فتیش، پاهای برهنه را ترجیح می‌دهند.

توصیه‌های مهم برای افراد دارای اختلال فوت فتیش

 • با خود صادق باشید و این اختلال را بپذیرید.
 • درباره این اختلال با شریک جنسی خود صحبت کنید.
 • اگر همسر شما از فوت فتیش استقبال نمی‌کنید، این موضوع را بپذیرید.
 • اگر دارای اختلال شدید هستید حتما به متخصص برای درمان مراجعه کنید.

سخن نهایی

فوت فتیش یکی از فانتزی‌های جنسی است که در صورت تبدیل شدن آن به اختلال، می‌تواند زندگی جنسی زوجین را با مشکل مواجه کند، به همین دلیل اگر درگیر این اختلال هستید باید هر چه سریع‌تر نسبت به درمان آن اقدام کنید. علت به وجود آمدن اختلال فوت فتیش متنوع است و باید بعد از بررسی‌های متخصص، بهترین روش درمانی، اتخاذ شود. 

بلوغ عاطفی چیست | تاثیر آن در ازدواج
رایج ترین مشکلات ازدواج | نحوه حل آن‌ها
طلاق عاطفی چیست | علل و روش‌های پیشگیری
فانتزی جنسی چیست | انواع آن
بررسی انواع آزمایش های قبل از ازدواج
علت کاهش میل جنسی چیست | بررسی دلایل و راه‌های درمان
راه های افزایش میل جنسی زنان
بررسی رابطه جنسی قبل از ازدواج | مزایا و معایب آن
افسردگی بعد از ازدواج | علائم و دلایل آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • فوت فتیش چیست؟

  • فوت فتیش نوعی پارافیلیا یا انحراف جنسی است که در آن فرد از پاها به عنوان منبع تحریک جنسی لذت می‌برد. این نوع فتیش می‌تواند شامل بو، ظاهر، لمس یا حتی فکر کردن به پاها باشد.
 • آیا فوت فتیش یک اختلال روانی است؟

  • فوت فتیش به عنوان یک اختلال روانی در نظر گرفته نمی‌شود. با این حال، اگر این نوع فتیش باعث ایجاد پریشانی یا مشکلات در زندگی فرد شود، ممکن است به عنوان یک اختلال پارافیلی طبقه بندی شود.
 • راه های درمان فوت فتیش چیست؟

  • هیچ درمان قطعی برای فوت فتیش وجود ندارد. با این حال، اگر این نوع فتیش باعث ایجاد پریشانی یا مشکلات در زندگی فرد شود، می‌توان از درمان‌های روان‌شناختی مانند درمان شناختی رفتاری برای کمک به فرد در مدیریت علائم استفاده کرد.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید