تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
نقطه جی (G Spot) چیست؟ مدت مطالعه: 7 دقیقه
ای سنج 25 بهمن 1401 مدت مطالعه: 7 دقیقه

نقطه جی (G Spot) چیست؟

نقطه جی یا نقطه گرافنبرگ، ناحیه کوچکی است که در شبکه کلیتورال و داخل واژن قرار دارد؛ این ناحیه در دیواره بالایی واژن نزدیک ترین نقطه به ناف قرار دارد. این نقطه که از نظر جنسی حساس است، در صورتی که به درستی تحریک شود کمی متورم و برآمده شده و لذت جنسی زیادی برای زن در حین رابطه جنسی به همراه دارد.
 نقطه جی (G spot) به تحریک جنسی و ارگاسم های قوی و انزال کمک می کند.

 نقطه G چیست؟ 

نقطه G که به آن جی اسپات هم می گویند، ناحیه ای در واژن زنان است؛ این نقطه تاثیر به سزایی در رسیدن به ارگاسم دارد. اگر نقطه G در رابطه جنسی به خوبی تحریک شود، زنان اوج لذت جنسی را تجربه می کنند.
همه زنان دارای این بافت هستند؛ برخی زنان از تحریک نقطه جی لذت می برند و برخی دیگر اینگونه نیستند. تحریک این ناحیه در برخی زنان هیچ احساس متفاوتی را ایجاد نمی کند. حدود 1 درصد زنان، با تحریک نقطه جی به ارگاسم می رسند. 

نقطه جی در زنان

یکی از حساس ترین نقاط بدن زنان، نقطه جی (G) می باشد؛ از آنجایی که یکی از راه های تجربه ارگاسم در زنان، تحریک نقطه جی است، این ناحیه می تواند باعث لذت جنسی زیادی در زنان شود.
البته درجه حساسیت زنان با یکدیگر متفاوت است؛ به گونه ای که یک زن ممکن است در نتیجه تحریک این نقطه ساعت ها لذت ببرد اما فرد دیگر هیچ احساس لذتی را تجربه نکند. اگر نقطه جی به خوبی تحریک شود، کمی بزرگ می شود و به راحتی می توان آن را لمس کرد.

نقطه جی در زنان کجاست؟

نقطه جی در مردان

شاید تعجب کنید اما مردان هم نقطه جی(G) دارند؛ نقطه جی مردانه که تحت عنوان نقطه پی (P) هم شناخته می شود در قسمت پروستات یعنی حد فاصل مقعد تا قسمت نهایی کیسه بیضه قرار دارد. پروستات یک غده به اندازه گردو دقیقا زیر مثانه است. این ناحیه حدودا 6 سانتی متر و تقریبا 3 انگشت است و به آن پرینه یا میاندوراه هم گفته می شود.
نقطه جی در مردان نسبت به زنان محافظت شده تر بوده و این بدان معناست که مردان کمتر اجازه دسترسی به این نقطه در رابطه جنسی را به همسر خود می دهند؛ اگرچه این نقطه کاربرد دیگری دارد ولی به برانگیختگی و ارگاسم مردان کمک می کند.

نقطه جی در مردان کجاست؟

پیدا کردن نقطه جی در مردان

برای پیدا کردن نقطه جی در مردان دو روش وجود دارد؛ روش داخلی و روش خارجی.
پیدا کردن نقطه جی به هر دو روش احساس لذت در مردان ایجاد می کند و اینکه از چه روشی می خواهید نقطه جی همسر خود را تحریک کنید، به انتخاب شما و همسرتان بستگی دارد!

پیدا کردن و ارضای نقطه جی به صورت داخلی؛ برای یافتن نقطه جی از این روش، مقعد راحت ترین و مستقیم ترین راه است؛ این نقطه درست حدود 2 اینچ و داخل راست روده قرار دارد و با دخول انگشت می توانید آن را احساس و پیدا کنید.

پیدا کردن و ارضای نقطه جی به صورت خارجی؛ در این حالت باید پرینه را به صورت غیر مستقیم و از طریق پروستات تحریک کنید؛ پرینه کجاست؟ درست ما بین مقعد و کیسه بیضه! اگر از روش یافتن نقطه جی به صورت داخلی خوشتان نمی آید، این روش بهترین روش است.

مراحل تحریک نقطه جی در مردان

پیش از هرچیز باید بدانید قبل از تحریک نقطه جی در همسر خود، هر دو شما باید در حالت آرامش و به دور از تنش باشید. برای تحریک این ناحیه باید با ماساژ خارجی پروستان شروع کنید.
با نوک انگشت اشاره و میانی قسمت پرینه را ماساژ دهید و آرام فشار دهید؛ سرعت دست خود را تغییر دهید تا بهترین حالت را پیدا کنید؛ اکنون می توانید از دست دیگر خود برای ماساژ دیگر قسمت ناحیه تناسلی مانند آلت یا بیضه استفاده کنید.

برای ایجاد لذت بیشتر می توانید سر انگشت خود را با روغن چرب کنید و آن را به سمت مقعد به حرکت در بیاورید؛ اگر انگشت خود را وارد مقعد کنید می توانید یک برجستگی همانند نوک بینی احساس کنید که آن همان نقطه جی مردانه است.
حال می توانید انگشت خود را روی این نقطه حرکت دهید و از همسر خود در مورد اینکه احساس رضایت دارد یا خیر، سوال بپرسید.
اگر ترشحات شیری رنگ به هنگام ماساژ پروستات مشاهده کردید، بدانید همسر شما به مرحله ارگاسم نزدیک شده است و طبیعی است!

نقطه جی چه کاربردی دارد؟

فکر می کنم خودتان هم بتوانید به این سوال پاسخ دهید؛ بله حدس شما درست است! یکی از کاربرد های نقطه جی (G)، تحریک و برانگیختگی جنسی است. اگر این نقطه به خوبی تحریک شود، لذت جنسی زیادی را به همراه خواهد داشت.

نقطه جی یا همان جی پوینت کجاست؟

خوب! درست است که در اصطلاح از لغت نقطه G استفاده می کنیم اما در واقع جی اسپات یک نقطه نیست بلکه یک ناحیه اسفنجی است که دقیقا زیر مجرای ادرار قرار دارد و از دهانه واژن شروع می شود. نقطه جی حدود دو و نیم تا پنج سانتی متر از ورودی واژن فاصله دارد و بر روی دیواره جلویی واژن قرار می گیرد.

اگر می خواهید بدانید نقطه جی چه اندازه ای است، باید بگوییم تقریبا اندازه یک نخود فرنگی! و اگر می خواهید در مورد شکلش بدانید، باید بگوییم کمی گود و زبر است!

چند نکته مهم درباره پیدا کردن نقطه G

شاید برایتان سوال شود که چگونه باید نقطه G را پیدا کنید؟

 • در واقع پیدا کردن این نقطه به دلیل زاویه قرار گرفتن آن کمی سخت است. اگر می خواهید نقطه جی را پیدا کنید، در ابتدا باید آرامش خود را حفظ کنید، دهانه واژن را کمی ماساژ داده و از همسر خود برای پیدا کردن این نقطه کمک بگیرید چرا که هیچ نقشه مشخصی برای یافتن نقاط مختلف بدن وجود ندارد و یافتن این نقطه به تنهایی ممکن است برایتان سخت باشد.  این اولین نکته برای پیدا کردن نقطه جی است!
 • برای یافتن نقطه جی در ابتدا به پشت بخوابید، از یک یا دو انگشت کمک بگیرید و به اندازه دو بند، انگشت را وارد واژن کنید؛ حالا انگشت اشاره را خم و دیگر انگشتان را عقب بکشید؛ این دومین نکته در خصوص پیدا کردن جی اسپات است.
 • نکته سوم اشاره به این مسئله دارد اگر تحریک خانم به خوبی صورت بگیرد، این ناحیه برجسته تر شده و امکان لمس آن بیشتر خواهد بود.
 • فقط فراموش نکنید تحریک نقطه جی باعث تحریک مثانه هم می شود و در این حالت ممکن است احساس پر بودن مثانه داشته باشید؛ پس بهتر است قبل از شروع رابطه مثانه خود را تخلیه کنید. 

به طور خلاصه:

 • آزمون و خطا و تمرین مکرر به شما در پیدا کردن این نقطه کمک می کند.
 • اگر بار اول موفق به پیدا کردن این نقطه نشدید، ناامید نشوید. این مسئله کاملا طبیعی است؛ به تلاش ادامه دهید.
 • لمس، ماساژ ملایم، استفاده از ویبراتور، اسباب بازی های جنسی یا ضربه های ملایم می تواند به یافتن این نقطه کمک کند.
 • تحریک نقطه جی باعث احساس ادرار در خانم ها می شود؛ این مسئله می تواند به شما در یافتن محدوده صحیح نقطه جی کمک کند.
 • پوزیشن های خود را تغییر دهید تا بتوانید این نقطه را پیدا کنید.

آیا همه زنان نقطه جی دارند؟ 

اگر بخواهیم از نگاه فیزیولوژیک به این سوال پاسخ دهیم باید بگوییم بله! همه زنان نقطه جی دارند و این نقطه از تجمع اعصاب تشکیل شده است. نکته مهم در این خصوص این است که محل قرار گرفتن این نقطه، در زنان مختلف کمی متفاوت است؛ در نتیجه ممکن است زنان نتوانند نقطه جی خود را راحت پیدا کنند یا تصور کنند نقطه جی ندارند!
البته باید بدانید برخی زنان با تحریک این ناحیه، احساس لذت جنسی نمی کنند و در این حالت به اصطلاح گفته می شود که فرد نقطه جی ندارد.

چرا به آن نقطه جی می گویند؟ 

به این ناحیه نقطه جی می گوییم زیرا، این نقطه برای اولین بار در سال 1944 توسط یک پزشک متخصص زنان به نام ارنست گرافنبرگ نام گذاری شد و از آن زمان به بعد به این نقطه جی (G) گفته می شود.

دکتر بورلی ویپل پس از اینکه متوجه شد با استفاده از حرکت "بیا اینجا" توسط انگشتان در امتداد داخل واژن یک پاسخ فیزیکی خوشایند در زنان ایجاد می شود، این نقطه را بررسی و معرفی کرد؛ این پزشک بر این باور بود که این ناحیه کلید رسیدن زنان به ارگاسم در حین رابطه جنسی است. 

نقطه جی در تحریک جنسی چه نقشی دارد؟

تحریک نقطه جی تاثیر به سزایی در تحریک جنسی دارد؛ اگر زن ومرد می خواهند رابطه جنسی خوبی تجربه کنند، بهتر است نقطه جی (G) را تحریک کنند چرا که ارگاسم در زنان لزوما از طریق دخول اتفاق نمیوفتد.
نتایج تحقیقات نشان می دهد، تنها 18 درصد از زنان از طریق دخول ارگاسم را تجربه می کنند؛ پس تحریک جی اسپات به لذت بیشتر جنسی کمک می کند حتی اگر دخول صورت نگیرد.

بهترین روش برای تحریک نقطه جی در زنان

تا به اینجا متوجه شدیم که تحریک این ناحیه تاثیر زیادی در لذت جنسی دارد و اگر خانم به خوبی تحریک شود، پیدا کردن این نقطه راحت تر خواهد بود. لمس نقطه جی(G)  با انگشت یا انجام پوزیشن هایی که آلت تناسلی مرد نقطه جی را لمس می کند، جز بهترین روش ها برای تحریک نقطه جی در زنان است.

پوزیشن های مناسب رابطه جنسی جهت تحریک نقطه جی خانم ها

اگر به هنگام رابطه جنسی و دخول، آلت تناسلی مرد به گونه ای در درون واژن قرار بگیرد که نقطه جی را لمس کند، تحریک جنسی به بهترین نحو صورت می گیرد. در نتیجه برای تحریک بهتر این ناحیه بهتر است پوزیشن هایی را انتخاب کنید که زاویه دخول به گونه ای باشد که بیشترین برخورد را با نقطه جی داشته باشد.

برخی از مناسب ترین پوزیشن ها برای تحریک نقطه جی (G)، شامل پوزیشن های زیر است:

 • پوزیشن زن در بالا
 • مرد در بالا
 • دخول از پشت
 • مرد و زن هر دو به پهلو

آیا نقطه جی یا جی اسپات واقعی است؟ 

در مورد واقعی بودن نقطه جی همواره بحث هایی وجود داشته است. اما بله، این نقطه که درون واژن زنان قرار دارد واقعی بوده و در به ارگاسم رسیدن زنان نقش مهمی دارد.
البته تحریک این نقطه در برخی زنان هیچ حالت خوشایندی را ایجاد نمی کند و همین مسئله می تواند آن ها رابه این فکر وا دارد که نقطه جی ندارند یا نقطه جی چیزی بیش از یک افسانه نیست!

نکاتی برای رابطه جنسی سالم با تحریک نقطه جی

اگر می خواهید در رابطه جنسی، نقطه جی را تحریک کنید و ضمن داشتن یک رابطه سالم، لذت بیشتری را تجربه کنید، می توانید:

 • پوزیشن های رابطه جنسی را مرتبا تغییر دهید تا به ناحیه جی دسترسی بهتر داشته باشید.
 • از روش های مختلف تحریک همچون نوازش، ضربه زدن ملایم، حالات فشاری و غیره استفاده کنید.
 • بر قسمت های مختلف واژن فشار و تحریک ایجاد کنید تا نواحی که احساس لذت بیشتری را به زن می دهد، پیدا کنید.
 • می توانید از وسایل جنسی مخصوص و امن برای تحریک این ناحیه استفاده کنید اما احتیاط کنید که استفاده از این وسیله منجر به آسیب دیدگی نشود.
 • رابطه جنسی دهانی و تحریک نقطه جی به صورت همزمان باعث ارگاسم بهتر می شود؛ می توانید به صورت همزمان نقطه جی و کلیتوریس را تحریک کنید.

تقویت نقطه G (GSA) چیست؟

منظور از تقویت GSA تزریق یک ماده کلاژنی به نقطه جی (G) است؛ این ماده به صورت موضعی به نقطه جی توسط پزشک متخصص تزریق می شود و تاثیرات آن حدود 4 تا 6 ماه دوام دارد.
زنان در سنین متفاوت تمایل به تجربه شور جنسی دارند و تقویت نقطه جی از طریق تزریق ژل یک راه پر طرفدار برای افزایش میل جنسی و ارگاسم بهتر در میان زنان است.

نحوه تحریک نقطه جی به چه صورت می باشد؟

تا به اینجا در این مقاله به نقش نقطه جی (G) در تحریک خانم ها اشاره کردیم اما لازم است بگوییم تحریک نقطه جی و لذت جنسی در تمام خانم ها یکسان نیست، تحریک نقطه جی در برخی زنان آزاردهنده بوده و حالت ناخوشایندی را به آن ها می داند.

اگر نقطه جی را پیدا کردید، وقت آن فرا رسیده است که بدانید این ناحیه در خانم احساس لذت ایجاد می کند یا خیر؛ اگر بله با لمس این ناحیه می توانید رابطه جنسی را شروع کنید و از رابطه خود لذت ببرید. می توانید از همسر خود تقاضا کنید با انگشت خود این ناحیه را لمس کند.

توجه داشته باشید لمس این ناحیه می تواند منجر به تحریک مثانه شود چون این ناحیه دقیقا جلوی مثانه قرار دارد، پس بهتر است پیش از شروع رابطه جنسی به دستشویی رفته و مثانه خود را خالی کنید.

روش های تقویت نقطه جی

انجام برخی عمل های زیبایی واژن همچون تزریق ژل یا چربی به نقطه جی(G) باعث تقویت این نقطه می شود. یکی از دلایل تقویت نقطه جی، تحریک جنسی و تجربه لذت جنسی بیشتر و ارگاسم در زنان است.

از آنجایی که میل جنسی بانوان در طول زمان و در اثر اتفاقات مختلفی همچون زایمان، ورود به دوران یائسگی، تغییرات هورمونی، ابتلا به افسردگی پس از زایمان و غیره ممکن است تغییر کند، برخی زنان تزریق ژل به این ناحیه را یکی از روش های تقویت نقطه جی (G) می دانند و گفته می شود که این روش تقریبا بی خطر است!

فواید تقویت نقطه جی 

برخی از فواید تقویت نقطه جی (G)، شامل موارد زیر می شود:

 • لذت کامل از رابطه جنسی
 • ارگاسم بهتر
 • افزایش رضایت و آرامش زن پس از رابطه جنسی
 • تجربه احساس قدرت در مرد به دلیل توانایی اش در به ارضا رساندن همسر
 • استحکام بیشتر رابطه
 • تحریک جنسی بیشتر
 • و دیگر فواید تقویت نقطه جی.

جمع بندی ای سنج درباره نقطه جی 

در این مقاله در مورد نقطه جی (G SPOT) صحبت کردیم. نقطه جی نقطه ای در شبکه کلیتورال زنان بوده که در دیواره داخلی واژن قرار دارد و تحریک این نقطه باعث لذت جنسی و ارگاسم بهتر زنان می شود. برخی زنان از تحریک این نقطه لذت می برند و برخی دیگر ممکن است هیچ حسی را از تحریک این نقطه تجربه نکنند و حتی تحریک آن برایشان ناخوشایند باشد.

آیا مطلب فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

رایج ترین مشکلات ازدواج | نحوه حل آن‌ها
طلاق عاطفی چیست | علل و روش‌های پیشگیری
فانتزی جنسی چیست | انواع آن
بررسی انواع آزمایش های قبل از ازدواج
علت کاهش میل جنسی چیست | بررسی دلایل و راه‌های درمان
راه های افزایش میل جنسی زنان
بررسی رابطه جنسی قبل از ازدواج | مزایا و معایب آن
افسردگی بعد از ازدواج | علائم و دلایل آن
علائم و نشانه های عشق واقعی
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • نقطه جی کجاست؟

  • جی اسپات یک نقطه نیست بلکه یک ناحیه اسفنجی است که دقیقا زیر مجرای ادرار قرار دارد و از دهانه واژن شروع می شود. نقطه جی حدود دو و نیم تا پنج سانتی متر از ورودی واژن فاصله دارد و بر روی دیواره جلویی واژن قرار می گیرد.
 • چرا به این نقطه جی می گوییم؟

  • به این ناحیه نقطه جی می گوییم زیرا، این نقطه برای اولین بار در سال 1944 توسط یک پزشک متخصص زنان به نام ارنست گرافنبرگ توصیف و نام گذاری شد و از آن زمان به بعد به این نقطه جی گفته می شود.
 • فواید تقویت نقطه جی چیست؟

  • لذت کامل از رابطه جنسی ارگاسم بهتر افزایش رضایت و آرامش زن پس از رابطه جنسی تجربه احساس قدرت در مرد به دلیل توانایی اش در به ارضا رساندن همسر استحکام بیشتر رابطه و غیره
 • پوزیشن های مناسب رابطه جنسی برای تحریک نقطه جی چیست؟

  • برخی از مناسب ترین پوزیشن ها برای تحریک نقطه جی، شامل پوزیشن زن در بالا، مرد در بالا، دخول از پشت، مرد و زن هر دو به پهلو می باشد.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید