تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

10 راه برای تقویت ازدواج و جلوگیری از طلاق مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 26 آذر 1399 مدت مطالعه: 5 دقیقه

10 راه برای تقویت ازدواج و جلوگیری از طلاق

در این مقاله می خواهیم در مورد راه های تقویت ازدواج صحبت کنیم. آنچه که در این روزها شاهد آن هستیم فزونی درگیری های زناشویی و به دنباله ی آن جدایی و طلاق می باشد.

به همین خاطر قبل از از این که کار به درگیری و جدایی برسد باید برای بهبود رابطه، راهکارهایی را در زندگی استفاده کرد به همین خاطر در این مقاله براساس فهرست مطالب زیر به این راهکارها می پردازیم:

ازدواج و درگیری های آن

برای این که یک ازدواج از کیفیت بالایی برخوردار باشد باید برای رشد و پرورش دادن آن تمام تلاش خود را کرد. البته طبیعی است که بین مشغله های زندگی همچون درگیری های زناشویی، وضعیت تحصیلی کودکان، هزینه های زندگی و ... پرورش دادن ازدواج و بالا بردن کیفیت آن یک کار سخت، طاقت فرسا و غیر ممکن به نظر می رسد به همین خاطر وقتی مشکلات زندگی و درگیری ها به اوج خود می رسد اغلب اولین ایده ایی که به ذهن زن و شوهر می رسد طلاق و جدایی می باشد چرا که باورشان این است که طلاق هر چه زودتر از بوجود آمدن اتفاقات بدتر در زندگی زناشویی  جلوگیری می کند.

معرفی 13 روش برای تقویت ازدواج

در هر صورت اگر از طلاق هراس دارید و دوست دارید در نزد شریک خود بمانید و زندگی زناشویی خود را سر و سامان دهید پیشنهاد می دهیم که یک سری اقداماتی که در ادامه معرفی شده است را در زندگی زناشویی خود به کار ببرید چرا که با به کار بردن اقدامات مطرح شده مطمعناً ارتباطاتتان بهبود می یابد به طوری که می توانید عشق را مجددا در بین خود و همسرتان بوجود بیاورید.

به رابطه خود متعهد باشید

عده ای در زندگی زناشویی به این قضیه فکر می کنند که اگر الان در مجردی به سر می بردند یا اگر الان جدا شده بودند دیگر از فشار مشکلات رها شده و خبری از آن ها نبود.

ولی باید به این ها گفت که اگر در بهبوهه مشکلات زندگی، چنین افکاری به ذهن تان خطور کند نه تنها وضع را بهتر نمی کند بلکه وضعیت برایتان اسفناک تر می شود. دراقع حتی اگر این افکار را ابراز نکنید. تصور کردن آن می تواند بر انگیزه شما برای بهبود ازدواج تأثیر جدی بگذارد.

بنابراین باید آگاه باشید که نباید خیلی زود به طلاق فکر کنید چرا که طلاق آخرین گزینه است و شما باید به روابط فعلی خود متعهد باشید و تنها دغدغه شما باید بهبود روابط و بالا بردن کیفیت آن باشد.

به شریک زندگی خود احترام بگذارید

اغلب مردم در طول زندگی زناشویی خود به خاطر مشکلات زیاد به روابط زناشویی خود عادت می کنند و این سبب می شود که برای رابطه خود احترام قائل نشوند و آن را مقدس نشمارند در نتیجه این اتفاقات درک کردن  طرف مقابل و قدرانی از وی کاهش می یابد.

به همین خاطر باوجود تمام مشکلات باید سعی کنید لیستی از بهترین خصوصیات شریک زندگی خودتان تهیه کنید(دقیقا همان خصوصیاتی که روز اول آَشنایی تان جذب آن ها شدید) و به خاطر تمام این ویژگی های مثبت هر روز از وی قدردانی کنید. در نهایت قدردانی های روزمره سبب احترام روز افزون بین شما می شود.

همچنین فراموش نکنید که هرازگاهی همسران تنها با نگاه کردن به چشمان همسرشان احترام و محبت را بسیار می فهمند.

توجه

تشکر و قدردانی کردن از کارهای همسر، علاوه بر این که نشانه ی احترام است، در واقع غیر مستقیم به همسرتان می گویید: «که من تمام زحمتهایت را می بینم و متوجه محبت های هر روزت هستم.»

به طور مرتبط در ارتباط باشید

این روزها موبایل یک ابزاری می باشد که مثل خیلی از وسایل دیگر دارای ویژگی های مثبت و منفی است. اگر بخواهیم به ویژگی های منفی آن در زندگی زناشویی اشاره کنیم باید بگوییم که موبایل تبدیل به ابزاری شده است که زن و شوهر را از همدیگر دور کرده است.

یعنی دو فرد به لحاظ جسمی در کنار یکدیگر هستند ولی هر کدام با گوشی موبایل مشغول هستند اما سوی دیگر قضیه ارتباط و پیام دادن به همسر از محیط کار می باشد که این می تواند وجه مثبت گوشی باشد. به همین خاطر موبایل می تواند ابزار باشد که حتی زمانی که در محیط کار هستید با یک پیام محبت آمیز عشق و محبتتان را به وی ثابت کنید.

انتظارات مالی خود را به اشتراک بگذارید

بسیاری از ازدواج ها با اختلاف مالی همراه است و زن و شوهرها اغلب انتظارات متفاوتی از پول در یک رابطه دارند. رسیدن به توافق در مورد چگونگی استفاده از پول شما قسمت مهمی از یک ازدواج موفق است. پس یکی از قسمت های مهم زندگی زناشویی این است که بتوانید یک برنامه مالی درستی برای خرج و هزینه های منزل داشته باشید. همچنین تشخیص نیازها و خواسته ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

در حالی که هر دو قانونی و درست هستند، اما زوجین اگر بخواهند بدون در نظر گرفتن بودجه خود تمام خواسته های خود را برآورده کنند ، با مشکل روبرو می شوند.

کمی انعطاف پذیری به بودجه خود اضافه کنید تا بتوانید از عهده سرگرمی، هدایا، تعطیلات و سایر فعالیت هایی برآیید که ازدواج شما را بهبود می بخشد.

به همدیگر فضا بدهید

یکی از مسائلی که رعایت آن باعث حل خیلی از مشکلات زناشویی می شود و از سوی دیگر رعایت نکردن آن سبب می گردد که اختلافات و بهانه گیری های زوجین روز به روز گسترش پیدا کند میزان " فضا دادن" به همدیگر می باشد. زن و شوهر اگر وابستگی شان به همدیگر خیلی زیاد باشد گاهی سبب می شود از هم دلزده شوند و یا این که به شدت به هم وابسته شود که در نهایت وجه منفی دارد و اما از سوی دیگر زوجین اگر به همدیگر بی توجهی کنند سبب دلسردی می شود.

بنابراین حفظ تعادل در رابطه خیلی مهم می باشد. زن و شوهر گاهاً باید به یکدیگر فضا بدهند تا هم ارتباطات خارج از خانواده شان محفوظ بماند و هم این که دلشان برای یکدیگر تنگ شود . این فضا دادن به یکدیگر و دلتنگی خیلی می تواند تاثیر مثبت بر زندگی زناشویی طرفین بگذارد.

نکته

یکی از سخت ترین نکات در مورد ازدواج، میزان در کنار هم بودن است. وابستگی بیش از حد می تواند به عنوان خفگی و ارتباط بسیار کم به عنوان بی توجهی دیده شود.

روی سلامتی کار کنید

سبک زندگی می تواند یکی از عامل هایی باشد که سبب شود زوجین ساعت ها با هم دیگر در مورد آن تامل و صحبت داشته باشند . زمانی که سبک زندگی مورد رضایت طرفین نباشد می توانند با یک برنامه ریزی جدید داشته باشند و در این برنامه جدید، یک سبک زندگی جذاب را برای خودشان تصور و برنامه ریزی کنند. مثلا می توانند نوع تغذیه، ورزش، میزان مطالعه کردن  و ... را در سبک زندگی خود قرار بدهند تا از این طریق بتوانند سلامت جسمی و روحی خود را مجددا به دست بیاورند.

شب های عاشقانه

با وجود همه مشکلاتی که در زندگی زناشویی وجود دارد ولی سعی کنید چند وقت یکبار شبی را به عنوان شب های عاشقانه نام گذاری کنید. و در آن شب همه مشکلات کار را رها کنید و سعی کنید کودک درون خودتان را بیدار کنید و با همسرتان به بیرون بروید و دقیقا مثل کودکان خرید کنید و به سینما بروید و بستنی بخورید و در صف های طولانی اغذیه فروشی ها حرف های کودکانه بزنید و شیطنت های کودکی تان را به یاد بیاورید. این شیوه می تواند به شما بگوید که زندگی همچنان ادامه و پیروز آن کسی است که از لحظه های خود لذت می برد.

سریع ببخشید

مشاهدات و مطالعات نشان داده است که درگیرهای زوجین همیشه و جود داشته است درگیری هایی که گاهاً سر از طلاق  درآورده است. بنابراین باید سعی شود به محضی که درگیری و یا جر و بحثی بوجود می آِید برای حل  آن وقت بگذارید. از سوی دیگر سعی کنید هرچه زودتر شریک زندگی خود را ببخشید. به یاد داشته باشید که بخشش از سوی شما در همان لحظه می تواند بهترین هدیه برای زندگی زناشویی شما باشد. هرچقدر که دیرتر بخشش اتفاق می افتد سلامتی طرفین در خطر بیوفتد و ازسوی دیگر سلامتی رابطه هم خدشه دار می شود. بنابراین ببخشش سریع می تواند راه را بر کینه ببندد و مسیر رابر ای گفتگو و حل مساله باز نگه دارد.

سعی نکنید شریک زندگی خود را کنترل کنید

در یک ازدواج سالم، هر دو شریک زندگی احترام به یکدیگر را یک اصل می دانند. این می تواند برای زوج های مختلف معنای مختلفی داشته باشد، در ادامه چند مساله آورده می شود سعی کنید آن ها را در ذهن خود بسپارید:

سعی نکنید یکدیگر را کنترل کنید.

به شریک زندگی خود فرصت دهید تا همان باشد که هست.بیاموزید که تصمیمات مهم را با هم بگیرید (مانند هزینه کردن و تربیت فرزندان).

به همسرتان این آزادی را بدهید که بدون اجازه گرفتن از شما رفت و آمد کند.

شرکایی که سعی در کنترل یکدیگر دارند خطر پرخاشگری عاطفی را دارند. آنها ممکن است نشانه هایی از سوءظن داشته باشند که اغلب منجر به طلاق می شود.

از مشاوران و روان شناسان استفاده کنید

اگر هنوز مشکلات زناشویی دارید یا نگران طلاق قریب الوقوع هستید، به دنبال یک مشاوره یا درمان برای زوجین باشید. بنابراین تا دیر نشده است حتما به فکر رابطه زناشویی خود باشید و اجازه ندهید درگیرها و  اختلافهایتان سر به فلک برسد طوری که پیامدهای غیر قابل جبران داشته باشد.

جمع بندی ای سنج

برای این که یک ازدواج موفق باشد و طرفین در آن احساس خوشبختی بکنند، نیاز به همکاری طرفین دارد. بنابراین زوجین با کمک یکدیگر باید دنبال راهکارهایی باشند که بتوانند کیفیت رابطه خودشان را مثل روزهای اول آشنایی بکنند. همچنان که در این مقاله راهکارهای مختلفی معرفی شد تا زوجین از طریق آن ها ازدواج خود را تقویت کنند. و در آخر اگر بر این باور هستید که مشکلات و تفاوت های بین شما بیش از حد می باشد حتما از نظرات مشاورین و متخصصین روان شناسی استفاده کنید تا که شاید بتوانید وضعیت امروزتان رو به شکل بهتری تغییر بدهید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

پادکست و ویدئو مرتبط