تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

شروع تست نئو

سامانه جامع آزمون NEO


سامانه تست نئو

"به سامانه آزمون نئو (NEO) خوش آمدید"

در این بخش سعی کرده ایم تا شما را با یکی از بهترین تست های شخصیتی به نام تست نئو آشنا کنیم. برای انجام این تست نیز می توانید به صفحه اصلی تست نئو ای سنج مراجعه کنید.


مطالبی که در مورد آزمون نئو باید بدانید

این آزمون با طرح سوالاتی به پنج صفت شخصیتی اصلی هر فرد می پردازد. دانستن بیشتر در مورد ویژگی‌ های شخصیتی و ۵ ویژگی اصلی شخصیت می‌تواند به شما کمک کند که خودتان و دیگران را بهتر درک کنید.

هشدار

 کلیه مطالب سامانه NEO توسط تیم ای سنج طراحی، ترجمه و یا تالیف شده و در مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران با شماره پروانه 12533 ثبت شده است. هرگونه کپی برداری بدون نام ای سنج پیگرد قانونی دارد.

چرا یادگیری و آموختن بیشتر درباره 5 صفت اصلی شخصیت، ارزش وقت گذاشتن را دارد؟

آگاهی بیشتر در مورد سبک های شخصیت می تواند به شما در درک بهتر خود و دیگران کمک کند. هنگامی که درک کلی از نحوه تفکر، احساس و تجربه انسان ها در سراسر دنیا را دارید، می توانید با آن ها ارتباط بیشتری برقرار کرده و درک بهتری از علت انجام کارها و مسائل به روش های جدید و خاص داشته باشید.

مدل 5 عاملی نئو

 

 5 ویژگی اصلی شخصیت چیست؟

پنج ویژگی اصلی و بزرگ بر اساس اعتقاد بسیاری از روانشناسان است که معتقدند، در همه ما پنج ویژگی شخصیتی اصلی وجود دارد: گشودگی، وظیفه شناسی، برون گرایی، موافقت و روان رنجورخویی (O.C.E.A.N.) هر فرد با توجه به ویژگی هایش در یک مقیاس مشخص قرار می گیرد.

دیگر تست های شخصیت تمایل به دسته بندی و قرار دادن افراد در محدوده های متفاوت بدون اجازه ی آن ها دارند. به عنوان مثال در تست و آزمون مایرز بریگز اگر یک فرد به صورت مساوی دارای ویژگی های درون گرایی و برون گرایی باشد، ممکن است در یک طبقه بندی قرار بگیرد. اما در آزمون 5 ویژگی اصلی فرد می تواند به صورت دقیق تر در مقیاس های مختلف قرار بگیرد؛ چرا که این آزمون نگاه دقیق تری دارد.

 

تجربه پذیری

 تجربه پذیری (O)

 

گشودگی معیار  و مقیاسی است که نشان می دهد فرد تا چه اندازه برای تجربه آمادگی دارد و چقدر دارای ذهن باز و تخیل گرا است. افرادی که گشودگی دارند،  معمولاً خلاق، هنرمند هستند و مایلند چیزها و موقعیت های جدیدی را امتحان کنند. کسانی که کمتر به سمت گشودگی تمایل دارند ممکن است، در تفکر انتزاعی یا پذیرش تغییرات مشکل داشته باشند.

نوع و سبک ارتباطی

افرادی که دارای ویژگی گشودگی هستند، ارتباطات مستقیم، صادقانه و ارائه ایده های جدید و نو را ترجیح می دهند. اما افرادی که  از نظر گشودگی در سطح پایینی قرار می گیرند، اگر ارتباطات به اعتقادات شخصی آن ها احترام بگذارد و در اعتقادات آن ها دخالت نشود، از آن ها قدردانی می کنند، که به آن ها اجازه می دهد احساس راحتی داشته باشند.

انتخاب های شغلی

 کسانی که گشودگی بیشتری دارند، عموماً هنرمندان، کارآفرینان و مهندسان بزرگی می شوند، در حالی که کسانی که کمتر ویژگی گشودگی را در خود دارند، بیشتر به عنوان یک فرد بانک دار، تحلیل گر و پیمانکار موفق می شوند.

 

وظیفه شناسی

 وظیفه شناسی (C)

 

مقیاس وظیفه شناسی متفکر بودن و سازماندهی یک فرد را اندازه گیری می کند. کسی که بیشتر وظیفه شناس باشد، احتمالاً برنامه ای را تدوین می کند و برای رسیدن به اهداف تعیین شده عمل می کند. کسی که وظیفه شناسی کمتری دارد ممکن است برای سازماندهی و به پایان رساندن پروژه ها در زمان دقیق و سر موعد مشکلاتی داشته باشد.

نوع و سبک ارتباطی

کسانی که وظیفه شناسی بالایی دارند، ترجیح می دهند دیگران به وقت و زمانشان احترام گذاشته  و همه افکارشان را به طور مستقیم بیان کنند. هنگام برقراری ارتباط با افرادی که وظیفه شناسی پایین تری دارند، نیاز آن ها را به خودجوش بودن درک کنید، در حالی که آن ها را در برابر مسئولیت های خود پاسخگو می دانید.

انتخاب های شغلی

وظیفه شناس ها، مشاوران و صاحبان مشاغل موفق هستند، در حالی که کسانی که وظیفه شناسی کمتری دارند  با کارهای فیزیکی بیشتر به عنوان آتش نشان، مکانیک و راننده موفق تر عمل می کنند.

 

برونگرایی

 برونگرایی (E)

 

برون گرایی معیاری است برای سنجش این مورد که، فرد از لحاظ رفتاری چگونه است مثلا چقدر پرحرف و مردم گرا است. افراد برون گرا بیشتر تمایل دارند که از دیگران انرژی بگیرند و در میان جمعیت باشند؛ در حالی که افرادی که کمتر برون گرا هستند یا درون گرایان کمتر به جمعیت و شلوغی علاقه مندند و معمولاً با گذراندن وقت به تنهایی شارژ می شوند و انرژی می گیرند.

نوع و سبک ارتباطی

برون گرایان از طریق مکالمات مداوم و طولانی و افراد کمتر برون گرا از مکالمات کوتاه و مختصر و واضح استقبال می کنند.

انتخاب های شغلی

برون گرایان معمولاً بازیگران، مشاوران و عکاسان بزرگی می شوند، در حالی که درون گرایان بیشتر به عنوان کتاب دار، مهندس و نویسنده موفق تر عمل می کنند.

 

توافق پذیری

 توافق پذیری (A)

 

موافقت پذیری میزان ارتباط آسان فرد با دیگران را ارزیابی می کند. کسانی که در مقیاس موافقت نمره بیشتری می گیرند، شدیدا تمایل دارند به دیگران اهمیت دهند و از کمک به نیازمندان لذت ببرند. افرادی که کمتر موافق هستند به طور کلی رقابتی تر و صریح تر هستند.

نوع و سبک ارتباطی

 هنگام برقراری ارتباط با افرادی که از نظر توافق پذیری از سطح بالاتری برخوردار هستند می توانید به خود اجازه دهید که آسیب پذیر بوده و در ایجاد یک ارتباط شخصی راحت و صمیمی باشید. با این حال، هنگام خطاب به کسانی که از نظر موافقت پایین تر هستند، بهتر است هنگام بیان دیدگاه خود مستقیم باشید و منطقی و صبور بمانید.

انتخاب های شغلی

افرادی که در این مقیاس نمره بالایی می گیرند عموماً درمانگران، پرستاران و معلمان خوبی هستند و در حالی که افرادی که موافقت و توافق پذیری کمتری دارند معمولاً به عنوان حساب دار، برنامه نویس و دانشمند خوب عمل می کنند.

 

توافق پذیری

 روانرنجوری (N)

 

روان رنجورخویی معیاری است برای سنجش و ارزیابی میزان ناراحتی یا استرس فرد. افرادی که از روان رنجوری بالاتری برخوردارند به راحتی نگران می شوند و اعتماد به نفس کمتری دارند. اما کسانی که از روان رنجوری کمتری رنج می برند معمولاً آرام تر و متعادل تر رفتار می کنند.

نوع و سبک ارتباطی

 اگر با فردی  روان رنجور در ارتباط هستید با تشویق و حمایت از او  کمک کنید تا احساس امنیت کند. و هنگام ارتباط با فردی که در سطح پایینی از روان رنجور خویی است، راحت و صمیمی، خوش بین و مثبت اندیش باشید.

انتخاب های شغلی

افرادی که از روان رنجوری بالاتری برخوردارند، به طور کلی در گل فروشی، نویسندگی و حسابداری خوب عمل می کنند، در حالی که افرادی که از روان رنجوری کمتری برخوردار هستند، به عنوان افسر پلیس، وکیل و جراح بهتر عمل می کنند.