تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
شکست عشقی و مراحل آن مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 06 مرداد 1398 مدت مطالعه: 3 دقیقه

شکست عشقی و مراحل آن

در این مقاله می خواهیم در مورد شکست عشقی و مراحل آن صحبت کنیم. عشق و شکست عشقی دو طرف یک سکه بوده و تنها با درک طبیعت و الگوی عشق می توان آن یکی را درک کرد. در ادامه براساس فهرست مطالب زیر بیشتر به این موضوع می پردازیم:

شکست عشقی

در حالی که عشق یک منبع عمیق از لذت در زندگی است، از دست دادن کسانی که ما دوست داریم، یک منبع عمیق درد است. مردم در طول زندگی ممکن است چندبار شکست عشقی را تجربه کرده باشند. از دست دادن و غم و اندوه تنها به دنبال مرگ عزیزان نیست بلکه جدایی های عاطفی و شکست عشقی نیز همان مشکلات را در پی دارد.

علائم شکست عشقی

شکست عشقی علائمی شبیه به افسردگی دارد. موارد زیر علائم شکست عشقی است:
ناتوانی در لذت بردن از زندگی
کاهش شدید انگیزه
اختلال خواب و بیداری صبح
احساس خستگی و خستگی شدید در صبح
اشتهای کم
تمایل به رفتارهای غلط مانند سیگار کشیدن
از دست دادن میل شدید جنسی در مردان
ایجاد اختلال در چرخه قاعدگی در زنان 
تمایل به خودکشی 
سایر علائم بیماری

اعتقاد بر این است که غم و اندوه شکست عشقی بخشی از غریزه بقا است. نظام دلبستگی اجتماعی از سیستم” غم “برای تشویق فرد برای حفظ روابط اجتماعی نزدیک با ایجاد درد در هنگام از بین بردن این روابط استفاده می نماید.

مراحل شکست 

از دست دادن یک دوست یا یک معشوقه در واقع مانند مرگ است. به عبارت دیگر، یک فرد با پدیده از دست دادن مواجه است. این دقیقا همان واکنشی است که در افرادی رخ می دهد که عزیزان خود را برای مرگ از دست داده اند. گاهی اوقات فرد می خواهد روابط را به هر دلیلی به پایان برساند، مثل اینکه طرف دیگر مرده باشد، و باید مراحل عزاداری را پشت سر بگذارد:
مرحله اول این است که ابتدا آن را انکار می کند
سپس التماس می کند تا از دست ندهد
بعد او تسلیم می شود 
شخص وارد مرحله افسردگی خواهد شد. (در این مرحله، فرد به اوج عزاداری برای یک رابطه می رسد و لازم است این مرحله را طی نموده تا به آرامش برسد.)
در این وضعیت، ما باید به شخص حق عزاداری بدهیم. بهترین درمان غم و اندوه در دوره از دست دادن، عزاداری است و اگر این عزاداری انجام نشود، سلامت روان فرد به طور جدی آسیب خواهد دید.

اگر یک عزاداری یا یک واکنش در یک فرد بیش از ۶ ماه طول بکشد، این بدان معنی است که فرد دارای احساسات متناقض است. هنگامی که یک نفر احساس خشم و عشق به یک نفر را همزمان تجربه می کند و نمی تواند احساس واقعی خود را تشخیص دهد، او آرام نمی شود و از بسیاری مشکلات روحی رنج می برد.

آگاهی از احساسات متناقض به شخص کمک می کند تا احساس غم و اندوه این دوره را راحت تر تجربه کند. به عبارت دیگر، انسان باید هوشیار باشد که در ذهن ناخودآگاه خود وجود داشته باشد و آنها را سازماندهی کند.

گاهی ممکن است هر دو طرف، پس از تجربه جدایی از یکدیگر، پس از مدتی دوباره به یکدیگر بپیوندند. اما واکنش آنها به چنین وضعیتی قطعا متفاوت است. اگر طرفین اختلافاتشان را به خوبی حل و فصل نکرده باشند ممکن است وارد بازی خطرناکی شوند که دوباره به جدایی و شکست های بیشتر منجر شود.

با اطلاع از سبک رابطه عاشقانه تان، می توانید آن را بهبود ببخشید تا منجر به شکست عشقی نشود. برای این کار می توانید تست عشق مثلثی را انجام دهید.

درمان

همچنین درمان این اختلال بستگی به شدت علائم و مدت بیماری دارد. افسردگی و سوگ ناشی از آن برای ۳ ماه اول شکست عشقی طبیعی است،

هشدار

اگر افسردگی و سوگ ناشی از شکست عشقی بیش از ۶ ماه طول بکشد، در اولین فرصت باید به یک روان شناس مراجعه کنید.

هدف این مداخله این است که زودتر از فرایند سوگواری کردن به حالت طبیعی برگردیم. بهتر است که وقت کافی را برای اولین بار به فرد بسپارید و حتی تا جایی که می توانید گریه کنید. او همچنین می تواند با فردی صحبت کند که به او اطمینان کامل داشته باشد تا او احساس رنج کمتری کند.

شکست عشقی یا طلاق پس از ازدواج بدون شک سلامت روانی هر دو طرف را تضعیف می کند و ضروری است که زنان و مردان برای مدت طولانی تحت حمایت عاطفی دیگران و حتی مشاوران و روانشناسان قرار گیرند.

نکته مهم در بسیاری موارد نادیده گرفته می شود این است که آنچه در رابطه با ذهن انسان باقی می ماند آن است که چگونه آن را خاتمه می دهد. از آنجا که حوادثی که با یک ارتباط به پایان می رسند ممکن است بر تمام خاطرات انسان از یک نفر تاثیر بگذارد، بنابراین، هنگامیکه رابطه ایجاد می شود، لازم است نکات مهم را در نظر بگیریم.

تقریبا اکثر ما یک بار شکست عشقی را تجربه کرده ایم. بله ما یک تجربه خانوادگی یا عاشقانه را در یک نقطه از زندگی تجربه کرده ایم. بسیاری از مردم باید در طول زندگی خود با اولین شکست عشقی خود مقابله کنند. پذیرش این رویداد برای مردم بسیار مشکل است.

احساس ناراحتی و سرخوردگی شدید واکنشی مشترک در زندگی است. تحقیقات نشان می دهد که پاسخ عاطفی به یک رابطه عاطفی مبهم بسیار شبیه به واکنش به از دست دادن های بزگرتر است، مانند مرگ یکی از عزیزان و یا تشخیص بیماری خطرناک.

بیشتر بخوانید

با توجه به مطالب فوق پیشنهاد میگردد مقاله تحت عنوان «واقعا فکر می کنید در یک رابطه، داشتن عشق کافی است؟» را مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد شکست عشقی و مراحل آن صحبت شد. همانطور که گفته شد به ندرت پیش می آید که دو نفر همزمان و با هم فکری تصمیم به جدایی بگیرند. اغلب اوقات یکی از افراد به خاطر جدایی شوکه خواهد شد و در نتیجه آسیب روحی می بیند. به همین خاطر ضرورت دارد قبل از این که افسردگی و مشکلات روانی فرد افزایش یابد، به روان شناس و متخصص مراجعه نماید. 

آیا تا به حال شکست عشقی را تجربه کرده اید؟ از چه راهکارهایی برای کنار آمدن با آن استفاده کرده اید؟ لطفا تجربیات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. 

10 گام برای بهبود سلامتی و تندرستی
10 گام برای بررسی کار در زندگی
10 گام در ارتباط با نحوه فرزندپروری
10 گام در ارتباط با مسائل اقتصادی و پول
10 گام در جهت مدیریت بحران های زندگی
10 گام برای شناسایی اهداف و آرزوها
زوج درمانی چیست؟
کنار آمدن با تفاوت های سیاسی در رابطه ی عاشقانه
270 سوال قبل از ازدواج که حتما حتما باید بپرسید !!!
نقطه جی (G Spot) چیست؟

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید

02 تیر 1400 23:46

خیلی خوب بود عالی بود