تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
واقعا فکر می کنید در یک رابطه، داشتن عشق، کافی است؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
سروناز چنگیزی 16 خرداد 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

واقعا فکر می کنید در یک رابطه، داشتن عشق، کافی است؟

در این مقاله می خواهیم به بررسی روابطی بپردازیم که این روزها در سطح جامعه به وفور دیده می شود. روابطی که بین دو جنس مخالف اتفاق می افتد. در واقع می توان گفت که تقریبا همه ی افراد در زندگی، انواع روابط عاشقانه را تجربه می کنند.

صرف نظر از اینکه واقعا عشق چیست؟، باید بگوییم که برخی، رابطه ای بسیار عالی و موفقیت آمیز را شکل می دهند؛ در حالی که برخی دیگر، در رابطه شان شکست می خورند و احتمالا به بدترین حال ممکن دچار می شوند.

قطعاً شما نیز در اطرافتان شاهد روابط زیادی بوده اید که یا موفق بوده اند یا ناکام مانده اند. درادامه براساس فهرست زیر به این سوال اصلی که آیا واقعا عشق به تنهایی برای یک رابطه کافی است یا خیر پاسخ داده می شود: 

شکست یک رابطه عاشقانه

بسیاری از افراد، هنگامی که وارد رابطه ای می شوند، انتظار بهترین اتفاقات را دارند و تصور می کنند که همه چیز همانند فیلم ها، رویایی خواهد بود؛ اما جلوتر که می روند، متوجه می شوند که رابطه شان با آن تصوری که در ذهن داشته اند، بسیار متفاوت است و آن گونه که انتظار داشتند، زیبا و بی نقص پیش نمی رود.

کم کم نگران می شوند و احساس می کنند که یک جای کار می لنگد و اشکالی در رابطه شان وجود دارد؛ اما ممکن است در ابتدا نفهمند که مشکل از کجاست.

اگر در رابطه ای باشید و نتوانید بفهمید که چه چیزی سر جایش نیست، به تدریج، آنقدر اوضاع، سخت و غیر قابل تحمل می شود که شما یا طرف مقابل تان تصمیم می گیرید رابطه تان را خاتمه دهید و در نهایت، با کوله باری از غم، احساس تنهایی، سرخوردگی و افسردگی مواجه می شوید و یک شکست عشقی دردناک را تجربه خواهید کرد.

گرچه تمام این موارد (غم، احساس تنهایی، سرخوردگی، افسردگی و ...) می تواند خوشبینانه ترین حالت برای پایان یک رابطه ناموفق باشد چرا که سوی دیگر این رابطه ی ناموفق می تواند نفرت باشد که گاهاً در خیلی از روابط عاشقانه بوجود می آید. 

اما چه چیزی برای موفقیت یک رابطه اثر می گذارد؟

اگر از اغلب افراد این سوال را بپرسید که چه چیزی بر موفقیت یک رابطه اثر می گذارد؟، بدون شک، با اطمینان به شما خواهند گفت «عشق»، جوابی که در عین حال هم درست است و هم غلط!

در واقع، اینکه فکر کنیم در یک رابطه، تنها عشق است که اهمیت دارد، سخت در اشتباهیم؛ چرا که عوامل دیگری هستند که به اندازه ی عشق، مهم و تاثیر گذارند و حتی اگر در رابطه ای، عشق در بالاترین حد خود باشد و عوامل دیگر نباشند، باز هم این رابطه، محکوم به شکست خواهد بود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ترکیب این عوامل با هم، سبب می شود تا ۸ نوع رابطه ی عاشقانه پدید آید که الزاماً همگی آن ها، سرانجام خوشی ندارند !

هدفی که در این مقاله دنبال می کنیم این است که شما را با مهمترین عوامل تاثیر گذار بر یک رابطه ی عاشقانه، آشنا کنیم و افق دیدتان را نسبت به این نوع روابط، گسترش دهیم. قطعا پس از خواندن این مطالب، طرز تفکرتان نسبت به این گونه روابط، دیگر همانند قبل نخواهد بود…!

در ابتدا باید بگوییم که در باب روابط عاشقانه و عشق، توصیه ها و مطالب بسیار بسیار گوناگونی وجود دارد که اغلب آن ها درست و دقیق نیستند؛ اما نظریه ای که در این خصوص بسیار آشنا، پر مخاطب و قابل اتکاست، نظریه ی «مثلث عشق استرنبرگ» می باشد که قرار است اینجا به طور مختصر و مفید، به آن بپردازیم.

مثلث عشق

مثلث عشق استرانبرگ 

استرنبرگ، عشق را به مثلثی تشبیه می کند که دارای سه راس است. این سه راس عبارتند از شهوت، صمیمیت و تعهد. میزانی که یک رابطه از این سه مولفه برخوردار باشد، نوع و سرنوشت آن رابطه را تعیین می کند. از نظر استرنبرگ، بهترین نوع عشق، مثلثی است که سه ضلع آن ، سه مولفه ی شهوت، صمیمیت و تعهد را به یک میزان، دارا باشد.

رابرت استرنبرگ

بهترین و ماندگارترین رابطه عاشقانه، رابطه ایی است که دارای سه ضلع شهوت، صمیمیت و تعهد باشد.

شهوت

به عقیده ی استرنبرگ، اولین مولفه  که مقدمات ورود ما را به یک رابطه را ایجاد می کند، شهوت است. اگر شهوتی وجود نداشته باشد، رابطه ای نیز در کار نخواهد بود! این مولفه، خصوصا در یکی دو سال اول هر رابطه و زندگی عاشقانه، حضور پر رنگی دارد و بیشترین میزان ممکن را داراست. به تدریج و با گذر زمان، شهوت، کم رنگ تر می شود؛ اما در روابطی که سالم و موفق باشند، همچنان به میزان خوبی باقی می ماند و به طور کامل، محو نخواهد شد.

صمیمیت

مولفه ی دوم، صمیمیت است. وقتی ما با کسی وارد رابطه می شویم و کم کم او را می شناسیم، اعتمادمان نیز به او بیشتر میشود و اسرار گذشته و رازهای حال حاضرمان را با او در میان می گذاریم؛ با وی در و دل می کنیم و حتی بخش هایی از شخصیت مان را به او نشان می دهیم که ممکن است هیچ کس دیگری از وجود آن، مطلع نباشد. همین عوامل، سبب می شود که دو طرف به هم نزدیک شوند و میزان بالایی از صمیمیت را تجربه کنند. این مولفه، بعد از گذشت یک الی دو سال پس از شروع رابطه، به اوج خود می رسد و در روابط موفق و سالم، تا آخر عمر باقی می ماند.

تعهد

مولفه ی سوم، تعهد است. همه ی ما پس از سپری شدن مدت زمان مشخصی، نسبت به طرف مقابل و رابطه مان متعهد می شویم؛ بدین معنا که آنقدر عشق و رابطه برایمان ارزشمند می شوند که برای حفظشان هر کاری می کنیم.

داشتن تعهد سبب می شود تا در مقابل مشکلات، به راحتی جا نزنیم و با صبوری، همه ی سختی ها را پشت سر بگذاریم و دنبال این باشیم که عشق مان را تحت هر شرایطی از شر بلایای مختلف، در امان نگه داریم. هر یک از طرفین حاضر در رابطه، در زمان خاصی به این مرحله می رسند؛ برخی بعد از گذشتن ۶ ماه، برخی بعد از ۱ سال، برخی بعد از ۴ سال و … .

استرنبرگ عقیده دارد که تقریبا هر زوجی در فاصله زمانی ۶ ماه الی ۶ سال پس از شروع رابطه شان باید حتما به این مولفه برسد؛ چرا که در غیر این صورت، رابطه دچار مشکل می شود. هر چه زوجین زمان بیشتری را با هم گذرانده باشند، این تعهد، بیشتر و محکم تر خواهد بود.

عشق

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد رابطه عاشقانه صحبت کردیم. رابطه هایی که این روزها شروع شیرینی دارند و پایانی تلخ و نفرت انگیز. روابطی که با عشق و خنده های شیرین شروع می شود و با نفرت و شکایت خاتمه می یابد.

این مقاله به خواننده گوش زد می کند که یک رابطه عاشقانه موفق رابطه ایی است که سه مولفه شهوت، صمیمت و تعهد را همزمان داشته باشد.  سه مولفه ایی که سبب می شود تا فرد رابطه عاشقانه اش تا پایان زندگی لذت ببرد.

به هر حال اینکه واقعا بررسی کنیم که برای جلوگیری از آسیب های یک رابطه ناموفق چه کاری باید کرد، نیاز به بحث مفصل دارد که حتما در مقالات آتی به این موضوع مهم پرداخته می شود.

و در آخر شما هم می توانید با کامنت ها و ثبت نظر خود تجربیات خود و یا اطرافیان خود را در رابطه با یک رابطه عاشقانه موفق و یا ناموفق با ما به اشتراک بگذارید. 

10 گام در جهت مدیریت بحران های زندگی
10 گام برای شناسایی اهداف و آرزوها
عشق یک طرفه چیست؟
سبک عشق ورزی شما چه چیزی در مورد دوران کودکیتون میگه؟
رابطه افلاطونی چیست؟
وقتی رابطه شما صمیمیت لازم را ندارد چه کاری باید انجام دهید
270 سوال قبل از ازدواج که حتما حتما باید بپرسید !!!
هورمون عشق یا اکسی توسین چیست؟ راه های افزایش آن
سندروم قلب شکسته یا مرگ عاشقانه چیست؟!!
افسردگی بعد از ازدواج | علائم و دلایل آن
جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
10 اسفند 1400 18:48

جالب بود و تقریبا سوال همه بود

21 فروردین 1400 00:08

خوبه عالیه 👌👌👌👌🤞

21 فروردین 1400 00:08

خوبه عالیه 👌👌👌👌🤞