تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
مفهوم کار و شغل مدت مطالعه: 3 دقیقه
محسن گلکار 06 مرداد 1398 مدت مطالعه: 3 دقیقه

مفهوم کار و شغل

به جرات می توان گفت که کار با سرشت بشرگره خورده است. انسان های اولیه در دور دست همیشه برای وفق دادن طبیعت با خودشان و رفع نیازهای خود، اقدام به تغییر آن کرده اند. مثلاً در جوامعی که هیچ گونه محصولات غذایی کشت نمی شد (مانند فرهنگ های شکار و گردآوری خوراک) افراد برای گرم کردن خود در زمستان، پناهگاه یا آتش درست می کردند . به هر حال کار آنقدر با ذات انسان همسو شده است و لازمه ی رشد روح بشری شده است که نبود آن فرد را به سمت افسردگی سوق می دهد.

در این مقاله در مورد مفهوم کار و شغل صحبت خواهیم کرد.

باید اذعان نمود که همه انسان ها به نظام تولید وابسته اند. یقیناً اگر خوراک،آب و سرپناه فراهم نمی شد انسان نمی توانست زنده بماند و سالیان سال زندگی کند و ادامه نسل بدهد.به هر حال در همه جوامع امروزه، فعالیت تولیدی یا کار، بیش از هر نوع فعالیت دیگری بخش عمده زندگی اکثر مردم شده است.

در صورت تمایل به مطالعه مقالات بیشتر در زمینه شغل و کار، پیشنهاد می کنیم مقالات، شغل های جدید پردرآمد در ایران، کارهای ساده و پردرآمد، پردرآمد ترین مشاغل در ایران چیست؟، پردرآمد ترین مشاغل در آمریکا چیست؟، بهترین مشاغل پردرآمد ایترنتی و... را در مجله ای سنج مطالعه کنید. 

کار چیست؟

مفهوم کار می تواند به عنوان انجام وظایفی تعریف شود که متضمن صرف کوشش های فکری و جسمی بوده و هدفشان تولید کالاها و خدماتی است که نیازهای انسانی را برآورده می سازد. کار در همه فرهنگ ها اساس نظام اقتصادی یا اقتصاد است، که شامل نهادهایی است که با تولید و توزیع کالاها و خدمات سروکار دارند.

شغل چیست

در ادامه به بررسی مفهوم کار از دیدگاه های مختلف می پردازیم:

 • از دیدگاه اقتصاد دانان لیبرال، کار به طور عمده از طریق هدف ها و فواید خود و ارزش محصولی که خلق میکند، مشخص می شود.
 • از نظر مارکس کار مجموعه اعمالی است که انسان به کمک مغز، دست، ابزار و ماشین ها برای استفاده علمی از ماده  روی آن انجام میدهد و این اعمال نیز متقابلا بر انسان اثر میگذارد و او را تغییر میدهد. فرآیند کار در محصول و در ارزش مصرف، پایان میپذیرد، همچنین وی معتقد است که کار، عملی ست که ما بین انسان و طبیعت انجام می گیرد و فعلی ست که فاعل آن انسان و مفعول آن طبیعت است.

شغل چیست؟ 

اگر بخواهیم بحثِ "کار" را به سمت مفهوم "شغل" سوق بدهیم باید گفت زمانی که"کار" با صفات شخصیتی فرد همسو و همخوان باشد به آن "شغل" می گویند.در غیر این صورت کار به مفهوم"کار" باقی می ماند.

همچنین شغل کار یا تجارتی است که فرد به وسیله آن امرار معاش می کند و وظیفه ای تلقی می شود که فرد به انجام آن مشغول است و بابت آن حقوق و دستمزد دریافت می کند و در واقع حالتی از مشغول بودن می باشد. 

افراد شاغل را می توان به دو گروه تقسیم کرد؛ افرادی که به طور مستقل برای خودشان کار می کنند و کسانی که در ازای انجام یک کار یا وظیفه مشخص، حقوق دریافت می کنند. لازم به ذکر است، یک شغل ترکیبی از وظایف، مسئولیت و فعالیت می باشد.

تناسب بین شغل و ویژگی های شخصیتی اخیراً در سال های جدید خیلی مطمح نظر واقع گرفته شده است. تناسب بین دو مفهوم شغل و ویژگی های شخصیتی علاوه بر اینکه برای کارفرمایان مورد توجه و اهمیت واقع شده است، برای کارجویان نیز مورد اهمیت قرار گرفته است.

کار و شغل

ارتباط ویژگی های شغلی و ویژگی های شخصیتی 

به هر حال از نظر روانشناسان و مشاوران شغلی هر چقدر بین ویژگی های شغلی و ویژگی های شخصیتی فرد تناسب بیشتری وجود داشته باشد رضایت فرد نیز بالاتر می رود و طبیعتاً به دنباله ی آن می توان گفت هر چقد رضایت شغلی بالاتر رود فرد مورد نظر در شغل و پست خود تلاش و کوشش بیشتری را برای رسیدن به اهداف سازمان می کند و به عبارتی احساس تعلق خاطری بیشتری نسبت به سازمان پیدا می کند؛ به همین دلیل کارفرمایان این روزها در تلاش هستند افرادی را در سازمان جذب کنند که دارای ویژگی های مورد نظر شغلی باشند.
به هر حال کافرمایان برای جذب افراد مورد نظر خود از علم و دانش مشاوران سازمان خود بهره می گیرند و مشاوران سازمان ها نیز سعی می کنند از طریق ارئه مشاوره های گوناگون و انواع ها تست های روانشناختی شغلی استفاده می کنند.
از طرفی کارجویان نیز این روزها شدیداً به دنبال مشاوره شغلی هستند تا بتوانند شغل ها و پُست های مورد علاقه خود را که با ویژگی ها و استعدادهای مورد نظر آنان همخوان می باشد را پیدا کنند.

در صورتی که تمایل به ارزیابی رضایت شغلی داشته باشید، می توانید تست رضایت شغلی را انجام دهید. همچنین به منظور ارزیابی علایق و رغبت های شغلی و تحصیلی می توانید تست رغبت سنج تحصیلی و شغلی استرانگ را انجام دهید و یا از تست رغبت سنج هالند استفاده کنید.  

به چه کسی بیکار گفته می شود؟

بر اساس تعریفی که مرکز آمار ایران از فرد بیکار ارائه داده است، بیکار فردی است که در طول یک هفته، کاری که بابت آن حقوق دریافت کند انجام ندهد و درطول یک هفته به دنبال کار باشند و برای انجام یک کار یا دریافت مزد آماده باشد، می باشد. 

فرصت شغلی چیست؟

موقعیتی که هنوز اشتغال در آن صورت نگرفته و فرد برای یک موقعیت شغلی انتخاب و استخدام نشده باشد را فرصت شغلی می گویند؛ به عنوان مثال و برای درک بهتر این مسئله زمانی که در یک سازمان، کارمندی شغل خود را ترک می کند و جایگاه او خالی می شود، یک فرصت شغلی برای دیگران به وجود می آید. 

کار، شغل و حرفه چه تفاوتی دارند؟ 

شغل یک اصطلاح گسترده تر برای توصیف فعالیت ها و کارهایی است که فرد انجام می دهد و به انجام آن مشغول است و بابت آن حقوق یا دستمزد دریافت می کند. کار اشاره به کاری دارد که فرد در یک سازمان انجام می دهد و بابت انجام آن دستمزد دریافت می کند.  حرفه یا زمینه کاری در بر گیرنده مجموعه نقش های کاری است که فرد در طول زندگی خود بر عهده می گیرد و انجام می دهد. 

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد مفهوم کار، شغل و حرفه صحبت کردیم. هر فردی برای گذران زندگی و امرار معاش به منبع درآمد نیاز دارد و داشتن شغل و کار باعث ایجاد منبع درآمد و افزایش سطح رفاه می شود.

آیا مطالعه مقاله فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه های ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید. 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • آیا مفهوم شغل و کار با یکدیگر متفاوت است؟

  • بله، شغل یک اصطلاح کلی و دربرگیرنده کار بوده و کار، فعالیتی است که بابت انجام آم مزد دریافت می شود.
 • تعریف بیکار چیست؟

  • بر اساس تعریفی که مرکز آمار ایران از فرد بیکار ارائه داده است، بیکار فردی است که در طول یک هفته، کاری که بابت آن حقوق دریافت کند انجام ندهد و درطول یک هفته به دنبال کار باشند و برای انجام یک کار یا دریافت مزد آماده باشد، می باشد.
 • آیا ارتباطی میان شغل و ویژگی های شخصیتی وجود دارد؟

  • بله؛ نتایج مطالعات نشان می دهد هرچه شغل فرد با ویژگی های شخصیتی او متناسب تر باشد، میزان رضایت شغلی او افزایش پیدا می کند.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید