تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

چگونه از کودک خود مراقبت کنم؟ مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 09 آبان 1399 مدت مطالعه: 5 دقیقه

چگونه از کودک خود مراقبت کنم؟

پیدا کردن روش های مناسب مراقبت از کودک را می توان یکی از بزرگترین چالش های والدین دانست. زمانی که سر کار می رویم، می خواهیم به دکتر مراجعه نماییم و یا برای یک مهمانی یا میتینگ قرار داریم، معضل بزرگ تصمیم گیری در رابطه با نحوه مراقبت از کودکمان می باشد. مراقبت از کودک اشکال مختلفی دارد که سعی می کنیم در این مقاله به آن بپردازیم. با ما همراه باشید تا بتوانید در موقعیت های سخت برای مراقبت بهتر از فرزندتان بهتر تصمیم بگیرید.

چه زمانی باید به دنبال مهد کودک باشید؟

برای بسیاری از والدین، ​​تصمیم برای مراقبت از کودک زمانی است که مرخصی زایمان تمام شده و می خواهند سرکار بروند. شغل و مرخصی های والدین بسته به کشور متفاوت است. با این حال پس از اتمام مرخصی چنانچه نیاز است که حتما برای مایتاج زندگی به سر کار بروید لازم است تا به دنبال مهد کودک باشید. البته برای افرادی که تمکن مالی داشته و می توانند سرکار نروند شاید بهتر باشد تا حداقل 2-3 سالگی خودشان پرستار فرزندشان باشند. اما در شرایط نیاز و یا پس از آن می توانند فرزند خود را به مهد کودک بسپارند.

انواع مختلف مراقبان کودک

مراقبان کودک افرادی هستند که از کودکان در سنین 6 هفته تا 13 سال مراقبت می کنند. مراقب های کودک بسته به ویژگی های شخصیتی با هم فرق دارند اما معمولا آن ها عاشق کودکان هستند. برای انتخاب مراقب یا پرستار کودک لازم است ویزگی های فردی او، سن کودک، نیازهای خانواده و موقعیت مکانی و فرهنگی را در نظر بگیرید.

توصیه ما به شما این است که حتما برای انتخاب مراقب یا پرستار کودک از تست علائم اختلالات روانی استفاده نمایید. انجام این تست می تواند به شما کمک نمایید که فردی را انتخاب کنید که دارای مشکل روانی خاصی نیست.

مهد کودک

در مهد کودک یا مرکز مراقبت روزانه، والدین فرزندان خود را در طول روز برای مراقبت، نظارت و یادگیری به یک مجموعه می سپارند. مهد کودک ها امکانات رسمی و ساختاریافته با ساعات مشخص برای تحصیل و تحویل گرفتن کودکان دارند. مراکز مراقبت روزانه در مراقبت از نوزادان و کودکان پیش دبستانی تخصص دارند. با این حال، برخی از مراکز مراقبت روزانه همچنین مراقبت از کودکان سن قبل از مدرسه و بعد از مدرسه را ارائه می دهند.

مراقبت در منزل طرف مقابل

برخی از مراقبین در خانه خودشان به پرستاری از کودک شما می پردازند. در مراقبت از کودکان در منزل، خانواده ها هزینه می کنند تا فرزندان خود را به خانه فرد دیگری ببرند که مرتباً و مداوم از آنها مراقبت می کند. این روش مراقبت از کودک با پرستار کودک متفاوت است، زیرا بچه ها به خانه مراقب می روند.

 ننی یا دایه (Nanny)

در این حالت یک پرستار برای بچه استخدام می شود. ننی فردی است که علاوه بر نگهداری بچه وظاعف دیگری را نیز بر عهده داشته و سایرکارهای خانه از جمله آشپزی و نظافت را نیز انجام یدهد. این افراد به صورت تمام وقت کار کرده و به صورت دائمی از فرزندان مراقبت می کنند. برنامه زمانی کاری ان ها طولانی و به نوعی جزئی از اعضای خانواده به شمار می روند.

  پرستار بچه (Babysitter)

پرستار بچه که به صورت موقت نیز می باشد فردی است که برای مراقبت از کودک استخدام می شود. این افراد ساعت کاری کوتاه تری دارند و زمانی که والدین نیستند از کودک در خانه خود فرد مراقبت می کنند. این افراد به صورت پاره وقت استفاده شده و وظیفه اصلی آن ها حفظ ایمنی و سلامتی کودک است.

معلم (Teacher)

وقتی کودک شما به اندازه کافی بزرگ شد و به مدرسه رفت، معلمان از بچه ها مراقبت می کنند. معلمان الگوی کودکان هستند و از آنها حمایت می نمایند. ان ها برای جنبه های یادگیری و آموزشی کودکان را تشویق نموده و سعی می کنند یک محیط امن را برای آن ها فراهم کنند. این مهم است که والدین با معلمان فرزندان خود رابطه مثبت داشته باشند و در رابطه با کودک و مسائلش با یکدیگر صحبت نمایند.

چگونه روش مناسب مراقبت از کودکمان را پیدا کنیم؟

برای انتخاب بهترین روش مراقبت از کودک برای خانواده خود، باید نیازهای خانواده و شرایط منحصر به فرد خود را در نظر بگیرید. در اینجا چند سوال را مطرح می کنیم که به تسهیل این انتخاب کمک می کند:

آیا به مراقب تمام وقت یا پاره وقت نیاز دارید؟

آیا خانواده شما به طور منظم کار می کنند یا یک مراقب باید زود  دیر یا آخر هفته کار کند؟

اگر نیمه وقت کار می کنید، آیا روزهای مراقبت ثابت است یا اینکه مراقب کودک باید در روزهای کاری متغیر کار کند؟

بودجه خانواده شما برای نگهداری از کودکان چقدر است؟

کودک شما چند ساله است و اگر در آن سن او را به مراکز نگهداری از کودکان ببرید، احساس راحتی می کنید؟

آیا کودک شما نیازها یا شرایط خاصی دارد و آیا آنها برای مراقبت در منزل مناسب هستند یا اینکه آنها در کلاسهای بزرگتر با فعالیتهای متنوع مانند مهد کودک بهتر رشد می کنند؟

پاسخ به این سوالات می تواند به شما در یافتن گزینه های مناسب برای انتخاب مراقب کمک کند. قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه چه نوع روشی را برای مراقبت از کودک می خواهید، تعیین کنید که هزینه پرداخت ان را دارید. به عنوان مثال ، یک پرستار کودک هزینه های بسیار بیشتری از قرار دادن کودک در مهدکودک دارد.

برای استفاده از مراقب آماده باشید

چند هفته اول که کودک شما در یک مهد کودک است یا با یک پرستار کودک می آید دوره انتقال می باشد که لازم تا آمادگی لازم برای آن را داشته باشید. شما و فرزندتان باید با برنامه، چهره های جدید و شرایط جدید سازگار شوید. اگر در این راه آمادگی داشته باشید بهتر عمل خواهید کرد.

قبل از اولین روز در خانه یا مهد کودک، مطمئن شوید که چه چیزی باید به همراه داشته باشید. این لیست به سن فرزند شما بستگی دارد. قبل از اینکه کودک شما 1 ساله شود، باید بطری های شیر خشک یا شیر مادر را تهیه کنید تا کودک شما در طول روز تغذیه داشته باشد.

هنگامی که کودک شما شروع به خوردن غذاهای جامد کرد، با روش تغذیه مراقب (مهد کودک یا سایر) آشنا شوید. آیا شما باید غذا را تهیه کنید یا مهد کودک غذا می دهد؟ اگر کودک شما خردسال است، مهد کودک می تواند وعده های غذایی و ساعات خواب را مشخص کند. اگر کودک شما بزرگتر است، مهد کودک ممکن است زمان هایی را برای میان وعده ها، ناهارها و استراحت تعیین کرده باشد. پس بپرسید که بتوانید قبل از تحویل کودک به مراقب شرایط را فراهم نمایید.

قبل از شروع پرستاری از کودک، داشتن یک روز آزمایشی یا حداقل چند ساعت در جایی که کودک شما می تواند وقت خود را با پرستار کودک بگذراند، می تواند بسیار مفید باشداز وعده های غذایی و زمان خواب کودک خود برنامه ای تهیه کنید. سازگاری با مراقبان برای رشد کودک مهم است و یک برنامه معمول برای کودکان می تواند مفید باشد.

چالش های انتقال برای مراقبت از کودک را بررسی کنید.

شروع مهد کودک یا داشتن یک پرستار برای کودک در خانه، تغییر بسیار بزرگی برای کل خانواده به شمار می رود. در این مرحله مشکلات سازگاری، احساس ناراحتی، اضطراب یا سایر هیجانات دیگر برای هم والد و هم فرزند امری طبیعی است. چنانچه در طول این انتقال با چالش ها و مشکلات عاطفی، ذهنی یا جسمی روبه رو شدید، تعجب نکنید. در زیر برخی از چالش های پیش رو را برای شما شرح خواهیم داد:

اضطراب جدایی

اضطراب جدایی زمانی اتفاق می افتد که کودک پس از اینکه والد یا مراقب حضور ندارند شروع به گریه کردن و ناراحتی می کند. اضطراب جدایی واکنشی طبیعی در فرایند رشد کودک به شمار می رود. بنابراین کاملا عادی است که کودک زمان روبه روش دن با یک مراقب جدید واکنش های اضطراب از خود نشان دهد. این نوع اضطراب در اوایل 6 ماهگی آغاز می گردد. توجه داشته باشید که اضطراب کودک فقط مربوط به مراقب اصلی نیست، بلکه بسیاری از کودکان بعد مدت ارتباط با مراقب، در نبود او نیز این حس را تجربه می کنند.

شیر دادن

اگر لازم است که به فرزند خود شیر دهید، قرار دادن کودک در مهد کودک نیاز به برنامه ریزی بیشتری دارد. چنانچه مهد کودک به محل کارتان نزدیک باشد می تواند برنامه شیردهی به کودک را با مرخصی ساعتی انجام دهید. بسیاری از مادران زمان بازگشت از سرکار به شیردهی فرزند خود می پردازند. به طور کلی این مسئله می تواند چالش هایی را برای مادر و کودک داشته باشد.

مشکلات مالی

پرداخت هزینه مراقبت از کودک برای بسیاری از والدین هزینه بسیاری دارد. مطالعات نشان می دهد که برای خیلی از خانواده ها هزینه نگهداری کودک حتی از هزینه های مدرسه، حمل و نقل یا وعده های غذایی بیشتر است. بنابراین مدیریت مالی و برآورد هزینه ها برای تسهیل روند مراقبت از کودک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

لجستیک یا مدیریت فرایند

لجستیک در اینجا به فرایندی اشاره دارد که مربوط به فعالیت های آماده سازی و تحویل کودک و فرایند سپردن آن به مراقب است. یکی از مزایای پرستار کوودک این است که شما مجبور نیستید فرزندتان را به جایی بسپارید بنابراین بخشی از این فرایندها طبیعتا حذف می گردد. اما زمانی که فرزندتان را به مهدکودک می سپارید باید با همسرتان و مراقبان جهت زمان بندی تحویل و بازگشت به منزل برنامه ریزی نمایید.

نگرانی های والدین در محل کار

برای بسیاری از والدین گذاشتن کودک پیش مراقب احساسات و نگرانی هایی را ایجاد می کند. ممکن است از این که در خانه نیستید ناراحت باشید. اینکه ممکن است فرزندتان در کنار مراقب آرامش نداشته باشد یا نکات تربیتی به خوبی رعایت نشود. این افکار که با حساس گناه همراه است بسیاری از والدین شاغل را به خود مشغول می سازد. نگران نباشید این احساسات از هر نوعی که باشد طبیعی است. احساسات متناقض بین کار و خانواده همواره وجود داشته و لازم است آن را مدیریت کنید.

با انجام تست MBTI کودکان، می توانید از ویژگی های شخصیتی کودکتان آگاه شوید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله با هم در رابطه با روش های مراقبت از کودک خود صحبت کردیم. این روش ها بویژه چالش های مهمی برای والدین شاغل ایجاد کرده است. با مطالعه آن ها و برآورد مشکلات و مزایای سپردن کودک به مراقب بیا مراقبان می تواند شما را در مدیریت بهتر این مساله کمک نماید. سعی کنید احساسات متناقضتان را کنار بگذارید.

کافی است دقیقا تصمیم خود را برای روش مراقبت از کودک گرفته و با برنامه ریزی دقیق این مرحله از زندگی را به خوبی مدیریت کنید. می توانید برای کسب تجربه بیشتر به والدینی که قبلا این مرحله را گذرانده اند رجوع نموده و از آن ها مشورت بگیرید.

نظر شما در رابطه با انواع روش های مراقبت از کودک چیست؟ آیا بهتر است والدین در خانه بوده و فرزندشان را خودشان تربیت کنند یا گذاشتن آن نزد مراقب یا مهد کودحک می تواند کمک بیشتری به خانواده کند؟ با کامنت های ارزشمند خود تجربیات تان را برای ما ارسال کنید. ممکن است این تجربه ها بتواند، نگرانی برخی از مادران را در این زمینه کاهش دهد.

 
 

 

 

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید