تست MBTI - شخصیت شناسی - رایگان

تست MBTI - شخصیت شناسی - رایگان

تست MBTI - شخصیت شناسی - رایگان تست MBTI - شخصیت شناسی - رایگان
پست وبلاگی
چگونه می توان در مواجهه با استرس، شاد ماند؟ مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 16 اردیبهشت 1400 مدت مطالعه: 3 دقیقه

چگونه می توان در مواجهه با استرس، شاد ماند؟

در این مقاله می خوهیم در مورد شاد بودن در مواجهه با استرس صحبت کنیم. بسیاری از مردم وقتی که در مواجه با تنش و استرس قرار می گیرند، خود را ضعیف و تحریک پذیر می بینند و احساس می کنند به اندازه ی کافی خوب نیستند. در حالی اگر سعی کنند که بتوانند در این لحظات خود را شاد نگه دارند، از عواقب منفی استرس و شرایط استرس زا دور می مانند. در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

روان شناسی مثبت

اگرچه برخی از مواردی که باعث خوشحالی یک شخص، می شود، ممکن است که دیگری را خوشحال نکند. اما در این میان چیزهای خاصی وجود دارد که تجربه شادی بیشتری را در زندگی هر کسی ایجاد می کنند. این موارد در شاخه روانشناسی معروف به روانشناسی مثبت، شناسایی و مورد مطالعه قرار می گیرد، بنابراین می دانیم که چه تغییرات خاصی می تواند بیشتر مردم را خوشحال کند.

نکاتی برای افزایش شادی 

در حالی که ممکن است نتوانید همه عواملی را که باعث استرس در زندگی شما می شوند کنترل کنید، چند کار وجود دارد که  می توانید برای از بین بردن عوامل استرس زا انجام دهید، بنابراین اگر این کار ها را انجام دهید،  احساس می کنید که کمتر تحت فشار هستید، و می توانید به راحتی از یک روز بد جلوگیری کنید. به همین ترتیب، چند روش برای افزایش سطح شادی و خوشبختی وجود دارد، حتی زمانی که زندگی پر از موارد استرس زا است:

خوش بینی را در خود پرورش دهید

در حالی که چندین مورد در زندگی وجود دارد که می‌توانید برای تسکین استرس خود از آنان استفاده کنید، مواردی هم  وجود دارد که باید با آن ها کنار بیایید: عوامل استرس زای شغلی˛ برنامه های روزانه شلوغ (به خصوص اگر بچه دارید) و سایر عوامل استرس زا که ایجاد می شوند. با این حال، از آنجا که استرس درک شده توسط بدن˛ باعث واکنش استرس می شود، اگر بتوانید چشم انداز و نگاه خود را تغییر دهید، ممکن است چیزهایی که تحت  کنترل شما نیستند، برای شما کمتر استرس آور باشد. بنابراین چگونه می توانید چشم انداز و دیدگاه  خود را نسبت به برخی مسائل تغییر دهید؟

با افراد ارتباط برقرار کنید  

همانطور که اکثر ما به طور غریزی می دانیم، روابط سالم یکی از بهترین پیش اگهی های خوشبختی است، روابط مثبت، حمایت کننده و احترام متقابل می توانند  جشن گرفتن برای "برد" های ما را آسان تر کنند. وقتی می توانیم با چالش های اجتناب ناپذیر خود روبرو شویم، می تواند ما را در برابر استرس حفظ کند. ترفند و راهکار این است که تمام حمایتی را که از دوستانتان می گیرید پس دهید و شما هم حامی آنان باشید و روابط سمی را از بین ببرید. برای این که روابط خود را قوی و محکم نگه دارید، مهم است که نه تنها برای دوستان خود وقت بگذارید، بلکه حس شوخ طبعی را حفظ کنید و به یاد داشته باشید که برای خود سرگرمی هایی درست کنید اما همچنین مطمئن باشید که از مهارت های ارتباطی سالم و حل تعارض برخوردار هستید.

از میان برهای خوشبختی استفاده کنید

با داشتن یک سبک زندگی شلوغ ، و با وجود عوامل استرس زا، که به نظر می رسد به سختی می توان آن ها را حل کرد و از پس آن ها بر آمد، مهم است که مسیرهای سریع رسیدن به خوشبختی را پیدا کنیم. بنابراین می توانید احساسات مثبت را در اسرع وقت ایجاد یا بازیابی کنید.

توجه

دانستن اینکه چه چیزی می تواند شما را خوشحال کند مهم است و سعی کنید که هر روز چند "میانبر شادی" تمرین کنید، یک روش سریع و آسان برای بالا بردن روحیه شما، تبدیل خوشبختی به یک عادت است.

کاهش تلفات انرژی

لحظاتی از زندگی می تواند باعث شود انرژی شما به شدت کاهش یابد، (مثلاً  یک میز آشفته، که وقتی به آن نگاه می کنید احساس خستگی را به شما منتقل می کنند، یا بخشی از روز خود که آرزو می کنید که ای کاش می توانستید از آن رد شوید و زودتر تمام شود) بیشتر اوقات، ما آنقدر به این انرژی های منفی و بد عادت می کنیم که متوجه نمی شویم چه تعداد از آن ها را در زندگی خود داریم و سعی در از بین بردن آن ها نداریم. در هر صورت، با آگاهی بیشتر از آن ها و کاهش میزان حس منفی شان در صورت امکان، می توانید زمان و انرژی کافی را برای انجام فعالیت های بیشتر که موجب شادی و خوشحالی شما می شود، بگذارید .

فضا را برای آنچه که مهم است مهیا کنید

معمولاً موارد زیادی در برنامه شما وجود دارد که احساس می کنید باید انجام دهید (و باعث استرس شما می شود)، که آنقدر وقت برای فعالیت هایی که برای شما  لذت بخش و معنی دار است ندارید. باید برخی از فعالیت هایی که "باعث ایجاد استرس می شود را قطع کنید تا جایی برای فعالیت هایی که "شما را خوشحال می کند" باز کنید. این قطعا می تواند برای شما چالش برانگیز باشد، اما قطعاً غیرممکن نیست، و ارزش این را دارد که برای ایجاد تغییرات لازم تلاش کنید. شما می توانید یاد بگیرید که چگونه یک برنامه پر از فعالیت هایی که می تواند شما را خوشحال کند برای خودتان درست کنید.

در صورت نیاز کمک بگیرید 

افرادی هستند که می توانند به شما کمک کنند - شاید فقط لازم باشد از آنها درخواست کنید. آیا می توانید برخی از مسئولیت های خود را به فرد دیگری محول کنید؟ آیا می توانید درخواست حمایت بیشتری از دوستانتان داشته باشید؟ در بعضی مواقع، همین کارها می تواند تفاوت زیادی در احساس شما ایجاد کند. گاهی اوقات استرس می تواند طاقت فرسا باشد به گونه ای که کنترل آن به تنهایی دشوار می شود. اگر فکر می کنید به  نکات بیشتری نیاز دارید، حتما با روان شناس یا مشاور خود که می تواند به شما کمک کند مشورت کنید.

بیشتر بخوانید

با توجه به مطالب فوق پیشنهاد می گردد مقاله ای تحت عنوان «استرس های زندگی و چگونگی مقابله با آن» را حتما مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله به بررسی این سوال که "چگونه می توان در مواجهه با استرس، شاد ماند؟" پرداخته شد. آنچه که در نهایت باید گفت این است که سعی کنید تنش های زندگی تان را کنترل کنید و با ارائه راه حل های درست و منطقی از عهده آن ها بر بیایید سپس انرژی های منفی را از اطراف خود کم کنید و به زندگی خوش بین باشید. انجام فعالیت هایی که موجب شادی و خوشحالی تان می شود را افزایش دهید و آن ها را فراموش نکنید.
شما چه راهکارهایی برای شاد نگه داشتن خود در شرایط استرس زا انجام می دهید؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید. 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید