تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
کلپتومانیا یا جنون سرقت چیست؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 02 اسفند 1399 مدت مطالعه: 4 دقیقه

کلپتومانیا یا جنون سرقت چیست؟

در این مقاله می خواهیم در مورد کلپتومانیا(kleptomania) صحبت کنیم. بیماری است که فرد در آن اصرار دارد که حتما عمل سرقت را انجام دهد.  در واقع می توان گفت افراد مبتلا به کلپتومانیا تنشی را تجربه می کنند که با ارتکاب سرقت برطرف می شود.  در ادامه براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع می پردازیم:

جنون سرقت چیست؟

جنون سرقت یا کلپتومانیا یک نوع عدم توانایی برای مقاومت در برابر دزدیدن اشیایی می باشد که فرد به آن‌ها اصلاً نیازی ندارد و‌معمولا ارزش زیادی هم ندارند. کلپتومانیا اختلالی نادر ولی جدی بوده که درصورت عدم درمان می‌تواند آسیب روانی زیادی به خود فرد و اطرافیانش بزند. کلپتومانیا اغلب زمانی در سنین بلوغ ظاهر می شود و در زنان بیشتر از مردان ظاهر می شود. از آنجا سرقت غیر قانونی است، این اختلال می تواند به عواقب حقوقی قابل توجهی منجر شود. افراد مبتلا به کلپتومانیا ممکن است با دستگیری، آزمایش و حبس روبرو شوند. 

گزارش آماری

یک مطالعه بر روی بیماران بالینی نشان داد که بیش از 68٪ افراد مبتلا به کلپتومانیا به جرم سرقت دستگیر شده اند. بیش از 20٪ این بیماران به جرم خود محکوم و زندانی شده اند. 

علائم و نشانه ها

طبق معیارهای تشخیصی که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا در DSM-5 تعیین شده است، کلپتومانیا با عدم توانایی مقابله در برابر میل به سرقت مشخص می شود. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند قبل از سرقت با افزایش فشار روبرو می شوند و در نتیجه هنگام انجام یک سرقت، اضطراب و تنش ایجاد می کنند. سرقت منجر به احساس رضایت، آسودگی و حتی لذت می شود.

نکته

در حالی که این سرقت ممکن است تنشی را که فرد در حال تجربه آن بود را برطرف کند، اما ممکن است به دنبال این جنایت احساس گناه و پشیمانی داشته باشد. احساس شرم، خود سرزنشی و پشیمانی به دنبال یک قسمت سرقت کاملاً رایج است.

توجه به این نکته مهم است که کلپتومانیا به دلایل زیر عمل سرقت را انجام نمی دهند:
منافع شخصی 
انگیزه مالی
طمع در مورد کالای خاص
عدم توانایی خرید وسایل مورد نظر
در بسیاری از موارد، ممکن است خود کالاها ارزش پولی کمی داشته باشند و هیچ ارزشی نداشته باشند.

گاهی اوقات فردی که دچار کلپتومانیا است، وسایل را در جایی دور نگه می دارد، که اغلب هرگز به آنها نگاه نمی شود یا مورد استفاده قرار نمی گیرد. همچنین بعضی از افراد ممکن است با واگذاشتن وسایل به سرقت رفته به دوستان و خانواده و یا حتی بازگرداندن آنها به محلی که از آنجا برده شده اند، خود را از شر سرقت ها خلاص کنند. لازم به ذکر است که این سرقت معمولاً شامل برنامه ریزی دقیق نیستند و غالباً خود به خود رخ می دهند. 

علائم کلیدی کلپتومانیا

شکست مکرر در مقاومت در برابر انگیزه سرقت

سرقت مواردی که هیچ ارزشی ندارند 

احساس راحتی یا لذت در هنگام سرقت

نکته

بین 43 تا 55٪ از افراد مبتلا به کلپتومانیا نیز یک اختلال شخصیت همزمان دیده شده است - شایع ترین اختلال شخصیت پارانوئید و شخصیت هیستریونیک است. 

چه چیز دیگری می تواند باشد؟

کلپتومانیا از سرقت مغازه عادی متمایز می شود زیرا دزد مغازه ها معمولاً برای سرقت های خود برنامه ریزی می کنند و این رفتار را برای به دست آوردن وسایلی که تمایل دارند اما توانایی خرید ندارند انجام می دهند. از طرف دیگر، افراد مبتلا به کلپتومانیا خود به خود و بدون داشتن طرح و نقشه و برنامه ریزی خاصی سرقت می کنند. کلپتومانیا می تواند به تنهایی رخ دهد، اما اغلب در کنار سایر شرایط نیز ظاهر می شود. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است مستعد مصرف مواد و  اضطراب و همچنین سایر اختلالات مرتبط با کنترل تکانه باشند. 
برخی اختلالات دیگر که می تواند در کنار جنون سرقت رخ می دهد عبارتند از:

اختلالات خلقی

اختلال هراس

اختلال اضطراب جدایی

اختلال بدشکلی بدن

اختلال وسواس فکری عملی

سایر اختلالات کنترل تکانه

گزارش آماری

در نتایج مطالعات نشان داده شده که این اختلال با مصرف مواد و الکل همراه است. برخی از کارشناسان معتقدند ممکن است نوعی ارتباط ژنتیکی مشترک بین اختلالات استفاده از مواد و کلپتومانیا وجود داشته باشد. همچنین نشان داده شده است که 73 درصد از افراد مبتلا به کلپتومانیا نیز در دوره ای از زندگی خود با اختلال عاطفی تشخیص داده می شوند. 

 

 علل شیوع

 اگرچه گفته می شود که تأثیرات ژنتیکی و محیطی می تواند در این امر نقش داشته باشد اما دلایل دقیق کلپتومانیا همچنان تحت بررسی است، در ادامه به بررسی رویکردهای مختلف در این زمینه می پردازیم:

رویکرد روانکاوی

رویکرد روانکاوی کلپتومانیا را به طرق مختلف مفهوم بندی کرده است. برخی معتقدند که افراد برای بدست آوردن اشیا سوق داده می شوند تا به طور نمادین نوعی از دست دادن یا غفلت اولیه را جبران کنند.

رویکرد شناختی - رفتاری

توضیحات شناختی - رفتاری نشان می دهد این اختلال ممکن است زمانی شروع شود که فرد برای سرقت چیزی تقویت مثبت شود. پس از وقوع اولین سرقت بدون عواقب منفی، احتمال تکرار این رفتار در آینده بیشتر می شود.

رویکرد زیست شناختی

توضیحات بیولوژیکی نشان می دهد که این رفتار ممکن است به مناطق خاصی از مغز و تنظیم نامناسب اختلالات انتقال دهنده عصبی خاص مرتبط باشد. برخی مطالعات ظهور کلپتومانیا را به اختلال عملکرد در لوب پیشانی مغز مرتبط دانسته اند.  در دو مورد گزارش شده، ترومای بلانت به لوب فرونتال در علائم فیزیکی مانند سرگیجه، علائم رفتاری مانند پرخاشگری، و نشانه های شناختی مانند از دست دادن حافظه و پس از ظهور ناگهانی از رفتارهای مرتبط جنون سرقت می باشد.

گزارش آماری

مطالعات همچنین نشان داده است که از SSRI برای درمان موثر کلپتومانیا استفاده شده است، که نشان می دهد تنظیم سروتونین ممکن است در این امر دخیل باشد. همچنین انتقال دهنده های عصبی دیگر مانند دوپامین و مخدرهای درون زا نیز ممکن است در پیشرفت این اختلال نقش داشته باشند.

میزان شیوع

کلپتومانیا چقدر شایع است؟ تصور می شود که نسبتاً نادر باشد:

شیوع دقیق کلپتومانیا مشخص نیست اما تخمین زده می شود که تقریباً 1.2 میلیون بزرگسال آمریکایی یا 6 نفر از هر 1000 فرد بزرگسال را تحت تأثیر قرار دهد.

تخمین زده می شود که کلپتومانیا 5 درصد از کل سرقت مغازه را تشکیل می دهد و این به زیان اقتصادی سالانه حدود 500 میلیون دلار را منجر می شود.

گزارش آماری

داده های ملی ارزیابی شیوع در جمعیت عمومی وجود ندارد، اما اعدادی که از نمونه های بالینی گرفته شده نشان می دهد که کلپتومانیا ممکن است بسیار شایع تر از آن باشد که قبلاً تصور می شد. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی بیماران بالینی نشان داد که نزدیک به 3.4-28 درصد علائم فعلی را مطابق با کلپتومانیا گزارش کرده اند. در هر صورت از آنجا که افراد ممکن است از وضعیت خود احساس خجالت یا شرم کنند، تصور می شود که این اختلال کمتر گزارش شده است. 

تشخیص

کلپتومانیا به طور معمول توسط پزشک یا متخصص بهداشت روان تشخیص داده می شود. از آنجا که کلپتومانیا معمولاً با سایر موارد مانند اختلالات خوردن، سومصرف مواد و الکل و اختلالات اضطرابی نیز همراه است، اغلب هنگامی که افراد برای علائم روانپزشکی خود به پزشک مراجعه می کنند، این بیماری به سختی تشخیص داده می شود. بنابراین اگر علائم کلپتومانیا همراه با سرقت باشد تشخیص به درستی نیز ایجاد می شود.

با معاینه اولیه توسط پزشک، ممکن است بیمار برای ارزیابی بیشتر به روانشناس یا روانپزشک ارجاع شود. تشخیص ممکن است شامل استفاده از مصاحبه با بیمار و بررسی سوابق قانونی باشد. استفاده از مقیاس های روان سنجی مانند مقیاس ارزیابی علائم کلپتومانیا (K-SAS) یا مقیاس وسواس اجباری ییل براون برای تشخیص کلپتومانیا  نیز ممکن است مفید باشد. ماهیت پنهانی این اختلال و همچنین احساس گناه و شرم در آن می تواند در تشخیص و درمان اختلال ایجاد کند. در بعضی موارد، افراد فقط به دلیل دستگیر شدن در حین سرقت تشخیص و معالجه می شوند.

درمان کلپتومانیا

دو مورد از رایج ترین درمان های کلپتومانیا عبارتند از:

داروها

 سروتونین (SSRI)، و همچنین سایر داروهای ضد افسردگی، در درمان علائم کلپتومانیا اثربخشی نشان داده اند  و ممکن است همراه با درمان شناختی - رفتاری استفاده شود.

روان درمانی

روان درمانی، هم افکار و هم رفتارهایی را که در سرقت نقش دارند را هدف قرار می دهد و نشان داده شده است که در مدیریت علائم کلپتومانیا تا حدودی تأثیر گذار می باشد.. روان درمانی اغلب خط اول درمان اختلالات کنترل تکانه می باشد. لازم به ذکر است که اخیراً تغییراتی در استفاده از مداخلات روان درمانی در کنار رویکردهای روان درمانی ایجاد شده است.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد کلپتومانیا صحبت شد. همچنان که اشاره شد جنون سرقت یک بیماری روانی جدی است که می تواند تأثیرات عمده ای در عملکرد و زندگی فرد داشته باشد. این اختلال نه تنها می تواند به پریشانی قابل توجهی منجر شود، بلکه می تواند عواقب جدی حقوقی برای افرادی که گرفتار دزدی می شوند، داشته باشد. دستگیری، حبس و هزینه های حقوقی برای مبتلایان به کلپتومانیا غیر معمول نیست. اگر مشکوک به کلپتومانیا هستید، با پزشک یا یک متخصص بهداشت روان مشورت کنید تا یک برنامه درمانی متناسب با نیاز شما تعیین کند.
آیا تا به حال با افرادی که دچار این جنون هستند از نزدیک ارتباط داشته اید؟ لطفا دیدگاه و نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید
06 بهمن 1400 12:32

بله یکی ازاعضا خانوادست . زندگی باهاش جهنمه