تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

تست MBTI رایگان انجام بده جایزه ببر

پست وبلاگی
اختلال شخصیت مرزی (BPD) و اشتغال مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 15 خرداد 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

اختلال شخصیت مرزی (BPD) و اشتغال

در این مقاله می خواهیم در مورد اختلال شخصیت مرزی (BPD) و اشتغال صحبت کنیم. علائم اختلال شخصیت مرزی (BPD) در محل کار می تواند متفاوت باشد. در ادامه بر اساس فهرست مطالب زیر به ارتباط بین اشتغال و این نوع اختلال بیشتر می پردازیم:

 بررسی اجمالی

ما می توانیم در مورد روش های مختلفی که جنبه های خاص BPD ممکن است بر عملکرد شغلی شما تأثیر بگذارد، به طور طولانی صحبت کنیم، اما یک مثال می تواند این موارد را بسیار موثرتر نشان دهد.

شاید این مثال از تجربه یک شخص با BPD در محل کار به شما کمک کند تا نا امیدی های کاری خود را بهتر درک کنید و از تکرار آن ها جلوگیری کند.

نگران نباشید اگر هیچ یک از این موارد با تجربه شما سازگار نیست، با این وجود، چیزهای زیادی برای یادگیری از این مثال برای هر کس وجود دارد خواه فرد مبتلا به اختلال مرزی باشد یا نباشد.

 چالش های محیط کار

در مثال مطالعه موردی ما، شخصی به نام بروس که با BPD زندگی می کند سابقه تغییر شغل دارد. در ابتدای شروع کار بارها و بارها، او در ابتدا خوشحال است، سپس کمتر و کمتر خوشحال می شود، سپس عصبانی و عصبانی تر می شود، سپس شغلش را عوض می کند و به کار بعدی می رود.

هربار که این اتفاق می افتد او درصدد درک این که چرا این اتفاق می افتد، بر می آید. در اینجا نگاهی به چگونگی این اتفاق می اندازیم. وقتی داستان او را می خوانید، به این فکر کنید که چه در کار و چه در بازی با تجربه های مشابه روبرو شده اید.

 فکر کردن روی تجربیات خود و هرگونه شباهت ممکن است به شما کمک کند یک نگرانی اساسی پیدا کنید و همچنین شروع به تجسم کنید که چگونه می توانستید واکنش های متفاوتی نشان دهید.  

نکته

حتی ممکن است بخواهید یک کاغذ و یک قلم را بگیرید و هر چیزی که شبیه تجربه خودتان است را یادداشت کنید. با توجه به این نکات می توانید این نشانه ها و علائم را در خودتان بررسی کنید و پایان خوشی را برای پایان کار در محیط شغلی تان رقم بزنید.

 از خوشحالی تا عصبانیت

بروس وقتی کار جدیدی را شروع می کند همیشه بسیار هیجان زده است. او به همه می گوید که چقدر کار در این محیط او را خوشحال می کند و طی چند هفته اول نمی تواند درباره میزان علاقه خود به رئیس و همکارانش به اندازه کافی صحبت کند.

او در مورد شرکت صحبت می کند و رویاهای خود را در مورد انتقال به نقش های بیشتر و مسئولیت پذیری بیشتربا دیگران تقسیم می کند.

(خیلی سریع لحظه ای را به تصویر بکشید که، آیا در شروع کار جدید یا حتی یک رابطه جدید تا به حال چنین احساسی داشته اید. آیا در ابتدا افراد دیگر را برای خود ایده آل کرده اید؟)

ایده آل سازی افراد توسط مبتلایان مرزی به شدت اتفاق می افتد.

با این حال، فقط بعد از مدت کوتاهی، بروس احساس می کند که رئیسش "با او رفتار خیلی بدی دارد". او هر درخواست کاری یا راهنمایی را انتقادی و غیرمنصفانه می داند. او همچنین از کار با همکارانش نا امیدتر می شود.

او از کم کاری های دیگران شکایت می کند و مدام غر می زند؛ کم کاری هایی که فقط به چشم او می آید و شخص دیگری متوجه آن نیست. (لحظه ای فکر کنید که آیا همین اتفاق برای شما هم افتاده است؟

آیا شما با انتظارات بالا کار خود را شروع کرده اید و در نهایت از کسانی که در ابتدا تحت تأثیر آن ها قرار گرفته اید دلسرد شده اید؟)

در این زمان، برای بروس روشن است که سرپرستان و همکارانش او را دوست ندارند و او را انتخاب نمی کنند. سرانجام، بروس به این باور می رسد که افراد در دفتر در تلاش اند تا دلایل اخراج وی را بیابند و او با عصبانیت به آن ها واکنش نشان می دهد.

او ضمن شکایت از اینکه چقدر اوضاع ناعادلانه است و "همیشه بوده" شکایت می کند و به رئیس خود فحش می دهد. انفجار عصبانیت و بی احترامی او نسبت به رئیسش فقط می تواند به یک طریق خاتمه یابد: بروس اجازه پیدا می کند تا به دنبال کار جدید دیگری برود.

(با این حال، دوباره، آیا شما چنین چیزی را تجربه کرده اید؟ آیا شما با رئیس یا همکار تان به ارامی عصبانی و بعد عصبانی تر شده اید تا اینکه عصبانیت و خشم شما فوران کند؟)

علائم اختلال شخصیت مرزی (BPD) در محل کار

در این مثال، بروس علائم BPD زیر را در محل کار نشان می دهد: 

روابط بین فردی مختل/ ناپایدار

احساسات اولیه بروس نسبت به همکاران و رئیس خود بسیار شدید و ایده آل است. او می بیند که آن ها هیچ اشتباهی انجام نمی دهند و متحدان نیرومندی هستند که او را دوست دارند و از او حمایت می کنند.

با این حال، این احساسات خیلی زود جای خود را به افکار منفی و انتقادی می دهند. در حال حاضر بروس در مورد افرادی که با آن ها کار می کند هیچ چیز مثبتی نمی بیند، بلکه آن ها را به عنوان افرادی پر از خشم و خصومت می بیند.

این کاهش ارزش ممکن است در اثر گذشت زمان، یا بیشتر اوقات، به سرعت در پاسخ ناشی از احساس طردشدگی (حساسیت به ترک) و به سرعت رخ دهد.

دونیمه سازی

هنگامی که درک بروس از قدردانی به کاهش ارزش تغییر پیدا می کند، در کل این تغییر از افکار خوب به افکار بد است. وقتی عصبانیتش فروکش می کند، قادر به یادآوری آنچه که در عصبانیت گفته نمی باشد.

دونیمه سازی مکانیسمی است که در این افراد به شدت مورد استفاده قرار می گیرد.

این افراد به جای اینکه شخص دیگری را در درجه اول خوب ببیند با چند ویژگی بد، سعی بر تغییر جهت به سوی "شخص بد" دارند و در تلاش برای جلوگیری از احتمال طرد شدن کامل هستند.

از آن جا که اکثریت (به احتمال زیاد همه) افراد دارای برخی ویژگی های بد مخلوط با خوب هستند، این تغییر اغلب به موقع اتفاق می افتد فارغ از اینکه آن فرد رئیس، همکاران یا دوست آن ها باشد.

(اگر از خود می پرسید که آیا هرگز دچار دو نیمه سازی شده اید، به این فکر کنید که آیا از این اصطلاحات در رابطه استفاده می کنید: همیشه، هرگز، کامل، غیرممکن، خراب، وحشتناک و افتضاح. این نوع زبان اغلب به معنای وقوع دو نیمه سازی است.)  

حساسیت به طرد

حساسیت بیش از حد بروس به آنچه او به عنوان طرد شدن تجربه می کند، باعث ایجاد افکاری می شود که رئیس و همکارانش او را دوست ندارند و سعی دارند او را اخراج کنند.

در نهایت نگرش او نسبت به کار وهمکارانش انقدر منفی می شود که محل کارش را ترک می کند.  

مواجه و کنار آمدن

اگر خود را در این مثال  دیدید، ممکن است از خود بپرسید که چگونه شرایط ممکن است برای شما متفاوت باشد. در حقیقت، کارهای زیادی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا با علائم BPD کنار بیایید.

اولین قدم یافتن یک درمانگر است که با آن احساس راحتی می کنید. درست مثل سایر روابط، یافتن یک درمانگر می تواند چالش برانگیز باشد.

بسیاری از افراد مبتلا به BPD همان چرخه ذکر شده در بالا را با یک درمانگر می گذرانند، ابتدا درمانگر را ایده آل می کنند و سپس اگر چیزی باعث  حس منفی در آن ها شود، به شدت از درمانگر بدشان می آید.

در صورت شروع هرگونه احساس منفی در طول درمان، مهم است که این مسئله را در نظر بگیرید. این بسیار ارزشمند است.

محققان در یافته اند که درمان های کوتاه مدت و بلند مدت توانایی کار در افراد مبتلا به BPD را بهبود می بخشد. 

بیشتر بخوانید

با توجه به مطالب فوق پیشنهاد می گردد مقاله ای تحت عنوان «اختلال شخصیت مرزی» را مطالعه نمایید.

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد اختلال شخصیت مرزی (BPD) و اشتغال بحث شد. در نهایت ممکن است بخواهید در مورد چگونگی اجتناب از عوامل محرک در BPD و نحوه مدیریت این عوامل محرک در صورت بروز آن ها یاد بگیرید.

علاوه بر درمان در محیط کار، مراقبت از خود برای BPD در کنار آمدن با این اختلال حیاتی است. یادگیری مهارت های مقابله ای برای BPD همچنین می تواند به شما چه در محل کار و چه در روابط خود کمک کند.
با شخصیت های درون متن، چقدر تجارب مشترک داشتید؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

 
 

 

 

درمان پذیرش و تعهد (ACT) چیست؟
اختلال عاطفی فصلی چیست؟
مروری کوتاه بر اختلال افسردگی با ویژگی های ترکیبی
مروری بر چندین اختلال مرتبط با سلامت روان
اختلال در تنظیم هیجان (بی نظمی عاطفی)
اختلال سلوک (CD) چیست؟
بیماری، اختلال و سندروم چه تفاوتی باهم دارند؟
سندروم قلب شکسته یا مرگ عاشقانه چیست؟!!
کاکولد چیست؟ انواع کاکولدیسم و درمان آن

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید