پست وبلاگی
وقتی تمایلی برای انجام کاری ندارید چه فعالیتی را باید انجام دهید؟ مدت مطالعه: 5 دقیقه
ای سنج 09 تیر 1400 مدت مطالعه: 5 دقیقه

وقتی تمایلی برای انجام کاری ندارید چه فعالیتی را باید انجام دهید؟

در این مقاله می خواهیم در مورد  این موضوع صحبت کنیم که وقتی تمایلی برای انجام کاری ندارید چه فعالیتی را باید انجام دهید؟ همه افراد هر از گاهی کمبود انگیزه را تجربه می کنند. در چنین روزهایی ممکن است احساس خستگی، تحریک پذیری بیش از اندازه داشته باشید و یا نتوانید علاقه معمول و همیشگی  خود را به چیزهایی که معمولاً از آن ها لذت می برید داشته باشید. به همین خاطر در ادامه می خواهیم براساس فهرست مطالب زیر به این موضوع بیشتر بپردازیم:

بی حوصلگی

اگر شما هم گاه و بی گاه این حالت ها را در دوره هایی تجربه می کنید، بدانید که کاملا طبیعی است. و تحمل و کنار آمدن با این دوره ها ممکن است به این معنی باشد که شما تحت فشار روانی بیشتری قرار دارید یا سعی دارید با چیزهای غیرعادی در زندگی خود کنار بیایید. این احساسات موقتی هستند و معمولاً خیلی جدی نیستند. بعضی اوقات هم می توانند نشانه این باشند که شما باید عقب نشینی کنید، کمی استراحت کنید و ذهن و بدنتان را استراحت دهید.

در بعضی مواقع دیگر، این احساسات پایدار که احساس می کنید نمی توانید کاری را انجام می دهید، علائم مشکلات جدی تری مانند افسردگی یا نوع دیگری از اختلال خلقی است. اگر احساس می کنید علاقه تان نسبت به چیز هایی که قبلاً بسیار از آن ها لذت می بردید، کم تر شده است و انگیزه کافی برای انجام کار ها ندارید، خوب است که با یک متخصص بهداشت روان گفتگو کنید و از او مشورت بگیرید.

راهکارهایی برای بازیابی انگیزه

اگر این احساسات حالت روحی موقتی تری به نظر می رسد، مواردی وجود دارد که می توانید برای احساس بهتر شدن و بازیابی انگیزه خود آن ها را انجام دهید.

استراحت کنید

این احساس که شما دوست ندارید کاری را انجام دهید، ممکن است نشانه استرس و انرژی کم در شما باشد. گاهی اوقات استراحت کردن و کمی وقت صرف مراقبت از خود کردن، بهترین کاری است که می توانید برای خودتان انجام دهید. یک روز را به عنوان، روز سلامت روان، برای خود در نظر بگیرید و در این روز همه ی انتظارات  را از خودتان و کار ها دور بیاندازید. درعوض، روی انجام کارهایی تمرکز کنید که به شما کمک می کند احساس خوب بهبودی و ترمیم و راحتی داشته باشید. یک پتو نرم و راحت و یک لیوان چای بردارید و سعی کنید در آرامش استراحت کنید و چرت ظهرگاهی را از خودتان دریغ نکنید. نکته اصلی این است که این زمان را به استراحت و آرامش ذهن و بدن خود اختصاص دهید.

توجه

گاهی اوقات برخی از مراقبت های شخصی نسبتاً ساده می توانند شما را در چارچوب ذهنی بهتری قرار دهند. دوش بگیرید، حرکات کششی انجام دهید و یک لیوان آب بنوشید.

پیاده روی کنید

 ثابت شده است که ورزش هم در درمان و هم در پیشگیری از علائم افسردگی موثر است. تحقیقات همچنین حاکی از آن است که، گذراندن اوقات خارج از منزل دارای طیف وسیعی از مزایای بهداشت روان است. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که ارتباط با طبیعت با رفاه بهتر، خلق و خوی بهتر، تعاملات اجتماعی مثبت تر و افزایش شادی مرتبط است. بنابراین اگر با روحیه ضعیف و انگیزه کم دست و پنجه نرم می کنید، حتی اگر یک پیاده روی در فضای باز داشته باشید می توانید به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید، خواه این یک قدم زدن گاه به گاه در اطراف ساختمان و آپارتمان محل زندگیتان باشد یا یک پیاده روی در یک مسیر محلی.

با یکی حرف بزنید

هنگامی که کم انرژی و سرحال نیستید، به نظر می رسد حرف زدن و صحبت کردن با شخصی می تواند شما را از افکار منفی و بی حوصلگی نجات دهد. به این فکر کنید که چه کسی می تواند منبع خوبی برای پشتیبانی و حمایت از شما در چنین لحظاتی باشد. با چه کسی می توانید صحبت کنید که احساسات شما را به خوبی درک کند؟ آیا شما به دنبال شخصی هستید که فقط به شما گوش کند یا نه در کنار گوش دادن به شما انگیزه ای برای رشد و حرکت هم بدهد؟

اگر دوست صمیمی ندارید و یا دوستانتان در دسترس شما نیستند، گاهی قرار گرفتن در یک محیط اجتماعی و مثلا رفتن به گردش در خیابان می تواند برای شما مفید باشد. لذت بردن از یک فنجان قهوه در یک کافی شاپ شلوغ، لبخند زدن به افراد در فروشگاه های مواد غذایی، یا سلام به همسایه گفتن همه یک تجربه ساده اجتماعی است که می تواند به تغییر روحیه شما کمک کند.

برنامه ریزی کنید

حتی اگر در حال حاضر انگیزه کار کردن روی کاری را ندارید، به این معنی نیست که نمی توانید برای آنچه ممکن است دوست داشته باشید در آینده برنامه ریزی کنید، پس شروع کنید. تحقیقات نشان می دهد که تصویر سازی ذهنی یا تجسم کارهایی که می خواهید انجام دهید، به افزایش انگیزه، لذت مورد انتظار و پاداش پیش بینی شده آن فعالیت های برنامه ریزی شده کمک می کند. انجام کارهایی مانند برنامه ریزی سفر یا برخی فعالیت های دیگر می تواند فعالیتی را در اختیار شما قرار دهد که منتظر آن باشید و از آن هیجان زده شوید. فکر کردن در مورد یک پروژه یا هدف آینده ممکن است شامل انجام کارهایی مانند تجسم نتیجه، برنامه ریزی مراحل انجام شده یا حتی ایجاد یک گروه برای الهام گرفتن باشد.

از چیز های کوچک شروع کنید

وقتی نوبت به پیدا کردن انرژی برای انجام کاری می رسد، شروع کار اغلب سخت ترین قسمت است. بنابراین اگر با بی حوصلگی ها دست و پنجه نرم می کنید، شروع با یک چیز کوچک می تواند به شما کمک کند. به جای اینکه درگیر یک کوه وظیفه شوید که انرژی ذهنی یا جسمی لازم برای مقابله با آن را ندارید، یک کار کوچک را که می توانید انجام دهید انتخاب کنید؛ سپس آن را انجام دهید. کارهای ساده ای که می توانید برای حل آن ها تلاش کنید عبارتند از:

ظرف شستن
پرداخت قبوض
لباس های تمیز را جمع کردن
به خرید روزانه رفتن
برنامه ریزی برای یک قرار ملاقات دوستانه
و ...

کار های روزانه ممکن است خسته کننده به نظر برسند ولی مهم است که اجازه ندهید روی هم انباشته شوند. شروع با یک کار کوچک گاهی اوقات برای به دست آوردن انگیزه کافی است. به محض این که کار ساده آن را انجام دادید، ممکن است فکر کنید که مقابله با یک مسئله دیگر ممکن است خیلی بد و سخت نباشد.

بنویسید

هنگامی که با احساسات دشوار دست و پنجه نرم می کنید، نوشتن در مورد آن ها گاهی مفید خواهد بود. برخی تحقیقات نشان می دهد که خاطره نویسی می تواند یک ابزار مفید برای سلامت روان باشد. این روش که اغلب به عنوان نوشتن یا نوشتن درمانی بیان می شود، در مطالعات مختلف برای کمک به کاهش فشار خون، تسکین علائم اضطراب و کاهش علائم افسردگی موثر و مفید دانسته شده است.

با خودتان مهربان باشید

دلسوزی و شفقت برای خود نه تنها شامل مهربانی با خود نیست بلکه همچنین درک این نکته است که تجربیات شما بخشی از انسان بودن و مراقب احساسات، خوب و بد خودتان بودن است. نشان دادن عطوفت و ملاحظه و مهربانی به خود می تواند فواید مهمی در سلامت روان داشته باشد.

گزارش آماری

تحقیقات نشان داده است که وقتی افراد نسبت به خود احساس مهربانی و دلسوزی دارند، می توانند به کاهش تأثیرات منفی استرس، کاهش احساس افسردگی و اضطراب و کاهش اضطراب روانی کلی، در خود کمک کنند.

بنابراین اگر یکی از آن روزهایی را سپری می کنید که واقعاً تمایلی به انجام کاری ندارید، با خودتان به مهربانی رفتار کنید.  آن را بپذیرید، خودتان را بپذیرید و به خود فضا، زمان و چیزهایی که نیاز دارید را بدهید. در تحقیقات گفته شده است که، چنین خود-شفقتی به خودی خود در بهبود انگیزه هنگام مبارزه با چالش ها کمک می کند.

چیزی را که برای شما مفید تر است را پیدا کنید

اگر این ایده ها برای شما مفید نیستند، شروع به جستجوی چیزی کنید که مناسب شرایط شما و آنچه احساس می کنید باشد. برخی از استراتژی هایی که ممکن است در آن روزهایی که احساس می کنید نمی توانید کاری انجام دهید الهام بخش شما باشد و به شما کمک می کنند، شامل موارد زیر است:

فهرست کردن مراحل لازم برای دستیابی به یک هدف
لیست کردن موسیقی که به شما الهام می بخشد
تمرکز روی افکار مثبت
خواندن کتاب یا گوش دادن به کتاب صوتی
پخت و پز یا سفارش وعده غذایی مورد علاقه خود
تمرین تنفس عمیق
مراقبه

اگر این موارد و موارد دیگر را امتحان کرده اید و هنوز احساس بی حالی و بی حولگی دارید، ممکن است وقت آن باشد که نگاهی به علائم خود بیندازید و تصمیم بگیرید که آیا مشکل ممکن است مسئله جدی تری باشد یا نه.

علائم خود را ارزیابی کنید

اگر خلق و خوی بی انگیزگی در شما ادامه یابد و با علائم دیگری همراه باشد، ممکن است نشانه افسردگی باشد. برخی علائم دیگر برای ارزیابی این موارد عبارتند از:

تحریک پذیری
تغییر در الگوی خواب
تغییر در اشتها
احساس ناامیدی
احساس بی ارزشی
 روحیه کم مداوم

توجه

برای کمک، به پزشک یا درمانگر خود مراجعه کنید، که ممکن است او برای کمک به شما  درمان، دارو، تغییر سبک زندگی یا ترکیبی از این روش ها را ارئه دهد.

جمع بندی ای سنج

در نهایت باید گفت در روزهایی که تمایلی به انجام کاری ندارید، با خودتان صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که موارد مورد نیاز برای خوب بودن را دارید. گاهی اوقات این خلق و خوی می تواند در نتیجه گرسنگی، خستگی، تشنگی یا مواردی از این قبیل ایجاد شود. وضعیت فعلی خود را در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که هرگونه نیاز فوری جسمی یا روحی خود را برطرف و به آن ها رسیدگی می کنید. با برداشتن گام هایی برای تغییر روحیه و مراقبت از خود، ممکن است احساس الهام، انگیزه و علاقه بیشتری داشته باشید.
آیا شما هم تجربه چنین ایامی را دارید که حوصله هیچ کاری را نداشته باشید؟ در چنین شرایطی چیکار می کنید؟ لطفا دیدگاه و تجربیات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید