تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

تست استعدادیابی کلیفتون منتشر شد

پست وبلاگی
پذیرش شکست مدت مطالعه: 3 دقیقه
ای سنج 17 تیر 1398 مدت مطالعه: 3 دقیقه

پذیرش شکست

نکته ای که در رابطه با شکست باید اذعان کرد این است که در زندگی فرار از شکست غیر ممکن می باشد. یعنی ما هر کاری کنیم باز هم احتمال شکست در هر زمینه ای وجود دارد بنابراین تنها راه آن پذیرش این واقعه می باشد. خیلی از افراد برای دوری از شکست و تجربه نکردن آن در زندگی به هیچ کاری دست نمی زنند این افراد اغلب در برخورد با شکست دچار استرس، ترس، افسردگی و … می شوند.
در این مقاله در خصوص پذیرش شکست صحبت می کنیم.

پذیرش شکست چه مزایایی دارد؟

افراد موفق و کسانی که اکثر اوقات در زندگی احساس خوشبختی می کنند با پذیرش شکست گام های خیلی بلندی در زندگی برمی دارند:

 • پذیرش شکست در زندگی سبب می شود فرد از انواع بیماری های نفهته روانی دور بمانند.
 • و از طرف دیگر قدرت ریسک آنان افزایش می یابد.
 •  در نهایت این افراد صدها راه نرسیدن به هدف راه کشف می کنند.
 • از حاشیه امن خود خارج شوید.
 • تجربیات جدید به دست بیاورد.
 • در واقع معنای شکست برای آنان تغییر می کند: "شکست یعنی کشف یک راه جدید برای نرسیدن به هدف مورد نظر".

بنابراین شکست پایان راه نیست بلکه آشنایی با یک راه منحرف است. نکته ای که باید گوشزد کرد این است که ما باید یاد بگیریم و بپذیریم که همه ی مسیرهای زندگی به موفقیت نمی رسند.
اگر قرار باشد همه ی راه های زندگی به موفقیت برسد دیگر موفقیت در زندگی هر فردی طعم زندگی عادی را می داد و هیچ کس برای بدست آوردنش تلاش نمی کرد و این یعنی آغاز رکود و ایستایی در زندگی آدمی.

به هر حال در رابطه با نرسیدن به هدف و تجربه یک شکست، فرد می تواند اطلاعات خیلی زیادی را کشف کند و فقط بستگی به نوع دید افراد دارد. پس باید گاهی نگاه ها و جهان بینی های قدیمی و ساختارهای های ذهنی که به قول بوردیو دچار "کاستی" شده اند را دور بیندازیم و با ساختارهای ذهنی جدید مشکلات و زندگی جدید را ارزیابی و مورد بررسی قرار دهیم.

 • بنابراین شکست چشمان ما را باز می کند و می تواند ما را از وقایع ناخواسته در زندگی ما آشنا کند.
 • تا زمانی که ما امیدوار هستیم ترس از شکست معنا ندارد.
 • پس با اعتماد به نفس کامل و شور و انرژی مثبت هدفی که دوست دارید را بیابید
 • و بدون در نظر گرفتن این که آیا به آن هدف خواهید رسید یا خیر فقط شروع کنید.
 • و در آخر به یاد داشته باشید که تلاش شکست خورده  بهتر از هیچ تلاشی می باشد.

چه عواملی باعث پذیرش راحت تر شکست می شود؟

متوجه شدیم که هر فردی می تواند متحمل شکست در زندگی شود و واکنش افراد به هنگام تجربه شکست با یکدیگر متفاوت است. نکته مهمی که در خصوص شکست خوردن وجود دارد این است که بتوانیم پذیرش درست و منطقی از آن داشته باشیم و دست از سرزنش خود به هنگام تجربه شکست برداریم.

در ادامه روش هایی را برای کنار آمدن و پذیرش شکست ارائه می کنیم:

عواملی که منجر به شکست شده است را یادداشت کنید

یک کاغذ بردارید و آن را به دو قسمت تقسیم کنید؛ هر چیزی که فکر می کنید بر شکست خوردن شما تاثیر داشته است را بنویسید و درست رو به روی آن در ستون دیگر، کارهایی که فکر می کنید اگر انجام می دادید بهتر بود را یادداشت کنید و در واقع راه حلی برای آن ها پیدا کنید.
با این تمرین متوجه می شوید که پذیرش شکست اهمیت بسیاری دارد و به هنگام تجربه شکست باید دلایل شکست خوردن را پیدا کنید و با یافتن راه حل های منطقی از تکرار آن جلوگیری کند.

تلاش هایی که کرده اید را بپذیرید

قبول کنید که تلاش کرده اید و در مسیر رسیدن به خواسته های خود قدم برداشته اید، چیزهایی را یاد گرفته اید و تجربیات جدید به دست آورده اید و در نهایت دچار شکستی شده اید که از آن درس های بسیار گرفته اید.
شما رویاها و خواسته های خود را دنبال کرده اید و این کار بزرگی است!

مقایسه خود با دیگران را ممنوع کنید

قرار نیست خودتان را با دیگران مقایسه کنید؛ شرایط زندگی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. مسیر زندگی شما با مسیر زندگی دیگری یکسان نیست.
اگر شکست خورده اید باید بدانید با همین شکست هم دانش، مهارت و تجربه جدید کسب کرده اید.

نمی توانید همه چیز را کنترل کنید

قبول کنید که شما نمی توانید همه چیز را کنترل کنید و برخی چیزها از کنترل شما خارج است! پس استرس نداشته باشید و بر چیزهایی که می توانید کنترل کنید، تمرکز کنید.

شکست های خود را شخصی نکنید

اگر شکست خوردید آن را با شخصیت خود مرتبط ندانید و سریعا شکست خود را شخصی سازی نکنید. شکست ارتباطی با شخصیت شما ندارد؛ این عملکرد شما است که بر موفقیت و شکست شما تاثیر می گذارد.

به شکست به عنوان راهنما نگاه کنید

از حاشیه امن خود خارج شوید، شکست را تجربه کنید و در نهایت به شکست به عنوان راهنمایی که به شما درس های مهم داده است، نگاه کنید.

بزرگ نمایی نکنید

شکست خود را بزرگ نکنید و دست از اغراق کردن بردارید. شکست را همان طور که هست بپذیرید و پس از کمی استراحت، دوباره ادامه دهید!

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در خصوص پذیرش شکست و راهکارهای راحت تر پذیرفتن آن صحبت کردیم. شکست خوردن در زندگی غیر قابل اجتناب است اما پذیرش شکست و مقابله موثر با آن اهمیت بسیاری دارد.
یکی از راه های جلوگیری از شکست، شناخت بیشتر خودمان، افزایش خودآگاهی و کشف مهارت ها و استعدادها و سپس حرکت در مسیر درست است. انجام تست های استعدادیابی و رغبت سنج می تواند گامی موثر در راستای جلوگیری از شکست باشد. 
انجام تست رغبت سنج شغلی- تحصیلی استرانگ، تست رغبت سنج هالند و تست هوش نه گانه گاردنر به شما پیشنهاد می شود؛ این تست ها در سایت ای سنج موجود بوده و با انجام آن می توانید تفسیر پیشرفته و منحصر به فرد آن را دریافت کنید. 

آیا مطالعه مقاله فوق برای شما مفید واقع شد؟ لطفا نظرات و دیدگاه ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید. 

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید

سوالات متداول

 • آیا پذیرش شکست فایده دارد؟

  • البته که بله، هیچ چیز به اندازه پذیرش شکست نمی تواند مسیر موفقیت های بعدی فرد را هموار کند و به او در راستای شروع دوباره کمک کند.
 • پذیرش شکست چه مزایایی دارد؟

  • منجر به خروج از حاشیه امن شده و ریسک پذیری را افزایش می دهد و منجر به تجربیات جدید می شود.
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید