تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

تست تشخیص اوتیسم منتشر شد

پست وبلاگی
مثبت بودن سمی چیست؟ مدت مطالعه: 4 دقیقه
ای سنج 15 تیر 1400 مدت مطالعه: 4 دقیقه

مثبت بودن سمی چیست؟

در این مقاله می خواهیم در مورد مثبت بودن سمی صحبت کنیم.

مثبت بودن سمی مبتنی براین اعتقاد است که مهم نیست که شرایط چقدر وخیم یا دشوار باشد، در هر صورت ما باید ذهنیت مثبتی داشته باشیم. در ادامه براساس فهرست مطالب زیر بیشتر به این موضوع می پردازیم:

مثبت بودن سمی

این رویکرد "به معنای داشتن حس خوب" به زندگی است. و در عین حال که خوش بین بودن و داشتن تفکر مثبت فوایدی دارد، همچنین، مثبت بودن سمی موجب می شود فردی با احساسات سخت و منفی یه فرد بشاش و خوشحالی تبدیل شود.

همه ما می دانیم که داشتن نگاه مثبت به زندگی برای بهزیستی ذهنی شما مفید است.

پمسئله این است که زندگی همیشه مثبت نیست. همه ما با احساسات و تجربیات دردناک سر و کار داریم. این احساسات اگرچه اغلب ناخوشایند هستند، اما مهم هستند و باید آشکارا و صادقانه با آن ها احساس و برخورد شود.

 مثبت بودن سمی، مثبت اندیشی را به حد افراط می رساند. این نگرش فقط به اهمیت خوش بینی تأکید نمی کند، بلکه اثری از احساسات انسانی را که کاملاً خوش بین یا مثبت نیستند به حداقل می رساند و انکار می کند.

انواع مثبت بودن سمی

مثبت بودن سمی می تواند انواع مختلفی داشته باشد. برخی از نمونه هایی که ممکن است در زندگی خود مشاهده کرده باشید، شامل موارد زیر است:

وقتی اتفاق بدی مانند از دست دادن شغل خود رخ می دهد، مردم به شما می گویند "فقط مثبت بمانید" یا "به جنبه مثبت و روشن نگاه کنید". اگرچه اینگونه اظهار نظرها معمولاً دلسوزانه هستند، اما می تواند باعث شود که شما در برابر خواسته ها و تجربیاتی که دوست داشتید آن را داشته باشید، سکوت کنید.
پس از تجربه نوعی از دست دادن، مردم به شما می گویند که "همه چیز به یک دلیلی اتفاق می افتد" در حالی که مردم اغلب چنین جملاتی را بیان می كنند، زیرا معتقدند كه آن ها تسكین دهنده هستند، این جملات همچنین راهی برای جلوگیری از درد کشیدن در دیگران است.
وقتی ابراز نا امیدی یا غم می کنید، کسی به شما می گوید که "خوشبختی یک انتخاب است". این نشان می دهد که اگر احساسات منفی را احساس می کنید، تقصیر خودتان است که  شاد بودن را "انتخاب" نمی کنید.

چنین جملاتی که غالباً نشان دهنده حُسن نیت است، اما در واقع مردم فقط نمی دانند چه چیز دیگری باید بگویند و نمی دانند چگونه دلسوز باشند. هنوز مهم است که گاهی تشخیص دهیم این پاسخ ها می توانند مضر باشند.

در بهترین حالت، چنین جملاتی به منزله سخنان ساده لوحانه ای است که شما بر زبان می آورید چرا که قادر به درک احساسات دیگران نیستید. در بدترین حالت، این نظرات باعث خجالت و سرزنش افرادی می شود که غالباً با شرایط فوق العاده دشواری روبرو هستند.

نکته

مثبت بودن سمی موجب انکار حس حمایت در افرادی می شود که به آن نیاز دارند. 

چرا مثبت بودن سمی مضر است؟

مثبت بودن سمی در واقع می تواند به افرادی که دوران سختی را می گذرانند آسیب برساند.

افراد به جای اینکه بتوانند احساسات واقعی شان را با دیگران به اشتراک بگذارند و از حمایت بی قید و شرط برخوردار شوند، احساسات خود را کنار گذاشته، نادیده گرفته یا کاملاً نادرست می دانند.

شرم آور بودن

وقتی کسی رنج می برد، باید بداند که احساساتش با ارزش است، و می تواند درکنار دوستان و خانواده خود آرامش و عشق پیدا کند. مثبت بودن سمی به افراد می گوید احساساتی که احساس می کنند غیر قابل قبول است.

باعث گناه می شود

این پیام را ارسال می کند که اگر حتی در مواجهه با فاجعه راهی برای احساس مثبت پیدا نمی کنید، کار اشتباهی انجام می دهید.

از احساسات اصیل و خالص انسانی جلوگیری می کند

عملکردهای مثبت سمی به عنوان مکانیزمی برای جلوگیری از عملکرد عمل می کنند. وقتی افراد دیگر این نوع رفتارها را انجام می دهند، به آن ها این امکان را می دهد که از موقعیت های عاطفی که باعث احساس ناراحتی در آن ها می شود، صرف نظر کنند.

گاها ما ایده های سمی را درونی می کنیم و زمانی که احساسات منفی داریم آن را نمی پذیریم و رد می کنیم و به طور کلی انکارش می کنیم.

از رشد جلوگیری می کند

به ما امکان می دهد از احساس چیزهایی که ممکن است دردناک باشد اجتناب کنیم، اما همچنین توانایی مواجهه با احساسات چالش برانگیزی را که در نهایت می تواند به رشد و بینش عمیق تری منجر شود، از ما سلب می کند. شعار خوب بودن گاهی می تواند در مواقع حساس و دشوار شگفت آور باشد. هنگامی که افراد با موقعیت هایی از قبیل مشکلات مالی، از دست دادن شغل، بیماری یا از دست دادن یکی از عزیزان خود کنار می آیند، به آن ها گفته می شود که باید به جنبه مثبت و روشن نگاه کنند که کاملاً بیرحمانه به نظر می رسد.

توجه

این امکان پذیر است که در برابر تجربه ها و چالش های دشوار خوش بین باشیم. اما به افرادی که دچار تروما هستند نیازی نیست که گفته شود که مثبت بمانند یا احساس کنند که به دلیل عدم نگاه مثبت مورد قضاوت قرار می گیرند.

علائم

مثبت بودن سمی اغلب می تواند متفاوت باشد، اما با یادگیری شناخت علائم می توان در شناسایی بهتر این نوع رفتارها موفق تر عمل کرد. برخی از علائم عبارتند از:

رفع مشکلات به جای مواجهه با آن ها
احساس گناه از ناراحتی، عصبانیت یا نا امیدی
پنهان کردن احساسات واقعی خود در پشت نقل قول های خوب که از نظر اجتماعی قابل قبول تر به نظر می رسند
پنهان کردن احساس واقعی شما
به حداقل رساندن درک احساسات دیگران زیرا باعث ناراحتی شما می شود
شرمنده کردن دیگران وقتی که نگرش مثبتی ندارند
تلاش برای فلسفه بافتن و یا "غلبه بر" احساسات دردناک

چگونه از مثبت بودن سمی خودداری کنیم؟

اگر تحت تأثیر مثبت بودن سمی قرار گرفته اید یا این نوع رفتار را در خود تشخیص می دهید، مواردی وجود دارد که می توانید برای ایجاد یک رویکرد سالم و حمایت گراتر انجام دهید. برخی از ایده ها عبارتند از:

احساسات منفی خود را مدیریت کنید، اما آن ها را انکار نکنید
نسبت به آنچه باید احساس کنید واقع بین باشید.
اشکالی ندارد که بیش از یک حس منفی را احساس کنید.
روی گوش دادن به دیگران و نشان دادن پشتیبانی و حمایتتان به آن ها تمرکز کنید.
به احساسات خود توجه کنید.

نمونه های اظهارات سمی و غیرسمی

  اظهارات سمی

فقط مثبت بمانید!
فقط حس مثبت!
می تواند بدتر از این هم شود.
هیچ اتفاقی بی دلیل نیست.
شکست گزینه ای برای انتخاب نیست.
خوشحالی یک انتخاب است.

اظهارات غیر سمی

من به تو گوش میدم
من هرجور که باشم الان اینجا هستم
این باید واقعاً سخت باشد
گاهی اتفاقات بدی می افتد. چطور می تونم کمک کنم؟
شکست گاهی بخشی از زندگی است
احساسات شما هرچه که باشد با ارزش است

جمع بندی ای سنج

در این مقاله در مورد مثبت بودن سمی بحث شد.

همانطور که گفته شد این نوع مثبت بودن در افراد مختلف متفاوت است و اغلب ما این نوع از تفکر را در خود داریم. اما با وجود یادگیری و شناخت این تفکر می توانیم به راحتی از آن گذر کنیم و حامی خوبی برای دیگران در شرایط دشوارشان باشیم. از همین حالا شروع به بررسی جملات مثبت اما سعی کنید که در مواجه با مشکلات دیگران بدون تفکر از آن ها استفاده نکنید. 

آیا مبحث مثبت بودن سمی برای تان مفید بود؟ لطفا دیدگاه و نظرات ارزشمند خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

پورنوگرافی چیست | بررسی تاثیر مخرب آن بر مغز انسان
ماری جوانا یا گل چیست | آیا فوایدی هم دارد؟
مهرطلبی چیست | ویژگی‌های افراد مهرطلب
رفتار مناسب با کودک لجباز چیست؟
علائم کمبود اعتماد به نفس چیست؟
انواع اعتماد به نفس کدام است | بهترین نوع اعتماد به نفس
تفاوت خشم و پرخاشگری چیست؟

اصطلاحات مهم این مقاله

جهت نمایش بیشتر اصطلاحات کلیک نمایید
لطفا امتیاز خود را برای این محتوا ثبت کنید